Pistácie Pistácie komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhá kniha a zase jsem o krok blíž k tomu dočíst celou sérii :) Baví mě to a pořád mě to nepřestává překvapovat. Líbí se mi scény a příběhy, které se ve filmech neobjevily. Pořád mám v knize co objevovat. Je to super. Baví mě to číst anglicky a snad nepřestane do posledního dílu. :)

24.02.2018 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

I tohle mě opět utvrdilo, jak moc mě baví psychologické romány. Daleko víc, než jasně nalajnované zamilované příběhy se šťastnými konci. Protože taková realita běžně nebývá. Nic není jen růžové, veselé a barevné. Životní příběhy jsou mnohdy spíš složité, někdy černobílé, a nehezky končící. A tak to je. A takové knihy mě osloví, a ihned vtáhnou do děje. A taková, realisticky pojatá je i tahle kniha. Která líčí jednotlivé příběhy postav, které do sebe krásně zapadají. Jsou logické a přirozené, na nic si nehrají, nic neskrývají, a ukazují, jaký dokáže být život.

15.12.2017 5 z 5

Skvělé dílo od Ladislava, které mě bavilo od začátku až do konce, a po dočtení mi bylo i celkem líto, že už tohle putování skončilo. I přesto že je to jiná forma cestovatelského popisování a putování, bavilo mě to asi víc než, kdyby někdo psal klasický cestovatelský deník. To, jak popisoval své příhody, okamžiky, strastiplné i veselé příhody s místními lidmi, vypisoval jednotlivé zážitky s Nepálci i Číňany, bylo zábavné a někdy také obdivuhodné. Jen málokdo by dokázal zvednout zadek a vydat se na pouť do neznáma, a úplně sám. Opravdu smekám, a těším se na další cesty a knihy. Aspoň na okamžik, co jsem knihu učetla, jsem prožívala to, jako bych tam byla s ním. Jako by mě vzal sebou a odkrýval zajímavé trasy a příběhy.

01.03.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nejprve jsem viděla film a až poté jsem se dopracovala ke knize. Ale to mě ani v nejmenším neovlivnilo ji zhltat až do konce skoro bez dechu. Ani mě to nezastavilo před pláčem na konci. Nebo před myšlenkami na to, jak bych se měla vykašlat na všechny problémy a jednoduše žít. Nejen přežívat, ale opravdu žít. Další z těch děl, kdy člověk sotva popadá dech a přemýšlí při tom i o svém dosavadním žití.

21.02.2017 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Neskutečná kniha pro náročné čtenáře. Mrzí mě, že jsem ji četla v době, kdy jsem byla nemocná a tudíž jsem se na ní nesoustředila na 100%. Spoustu věcí mi tam nedocházelo, unikalo a musela jsem si na ně přijít až v průběhu, nebo ke konci. Opravdu neskutečné proměny vypravěčů, jednotlývhc období, přímých i polopřímých řečí. Tak náročnou a dobrou knihu zároveň jsem dlouho nečetla. Tématika války a koncentračních táborů je tak ožehavé téma a přesto mě nepřestává bavit.

25.04.2016 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Další skvělá kniha od úžasného spisovatele. Bavi mě nejen jeho příběhy ale i to, jak je dokáže zasadit do skvělého prostředí a propojit s historií. Za mě opět boduje a baví mě čím dal víc.

17.12.2015 5 z 5

Další velmi zajímavé dílo. Jedná se především o sebrané povídky z jeho dosavadních sbírek. Mnoho z nich jsem již četla. I tak mě podruhé čtené povídky chytly a nepustily. Jeho povídkové příběhy se čtou sami. I když jsou některé veselé a druhé smutné, jeho styl psaní nadchne a já osobně mám pocit, že musím přečíst všechny jeho knihy :) Jednoduše mě jeho psaní baví.

18.12.2014 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Věřím, že v kategorii nenáročných knih na dovolenou by třeba uspěla. Upřímně mi kniha drásala nervy už od začátku. Opravdu by někdo kvůli zamilovanosti najezdil a nalítal zbytečně tolik km? Možná jen nejsem takový romantik, jak jsem si myslela. Nebo jsem spíše realista. Ale to byla jen chuťovka na úvod. Bylo to čtivé, ale zbytečně vleklé. Asi tam nebyla jediná pro mě zajímavá a sympatická postava, která by to rozproudila. Pořád souzním s názorem, že autorova první kniha byla nejpovedenější a od té doby mě každá baví o něco méně.

20.01.2023 3 z 5

Dívka a noc Dívka a noc Guillaume Musso

Autora znám roky a už díky první přečtené knize jsem se do něj a jeho příběhů zamilovala. Jsou prostě jiné, má fakt zajímavé zápletky a nečekaná i šokující rozuzlení, což přesně od knih očekávám. Baví mě to. Některé knihy mi bohužel přišly poslední dobou slabší. Ale tahle ho opět katapultovala mezi moje oblíbené autory a připomněla mi to, proč jsem se do jeho příběhů tenkrát zamilovala. Jsem ráda, že jsem tuhle knihu nakonec neodložila, i když jsem to měla v plánu vzdát a vrátit ji do knihovny. Ale nakonec jsem ji přečetla během pár dní a byl to opět čtenářský zážitek, v který jsem doufala. Někomu to může připadat až moc nerealistické a hrozně přitažené za vlasy. Ale to se mi tom možná líbí. Autor to někdy žene až do krajnosti, a umí to přitom skvěle podat. Samozřejmě to nečtu v originále, což by možná ještě přidalo na tom čtenářském zážitku. Ale to bych nedala. I tak se mi české překlady líbí.

17.01.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Ještě donedávna jsem netušila, že náš oblíbený moderátor je i zdatným spisovatelem. Mě o tom jeho krátké sloupky a fejetony z časopisů převedené do knižní formy tedy rozhodně přesvědčily. Jsou nejen vtipné, ale i úderné, poučné a zajímavé. Dokáže reagovat na aktuální témata. Jeho názory a postřehy jsou sice krátké, ale dost všeříkající.

04.01.2022 4 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Jako člověk, který vyrůstal celé dětství v úplné rodině a měl vše, je tohle téma pro mě hodně vzdálené a těžce pochopitelné. Ale autorka ho vystihla tak, že si ho dokáže najednou představit snad každý čtenář, ať už je z jakékoliv rodiny. Dost podrobně a do hloubky popisované vztahy tří kluků, kteří prožívají střídavou péči. Je na to pohlíženo z pohledu toho prostředního z nich. Každý si na něj asi udělá svůj názor. Někomu může připadat jako naprosto rozmazlený fracek, někomu zkrátka jako nešťastné dítě. Já jsem se celou dobu nemohla rozhodnout a až do konce knihy se u mě střídaly různé emoce. V tomto příběhu je jasně vidět, že i malé děti dokáží vnímat vše, co se v rodině děje, hlavně to negativní. A nejen, že na to reagují, ale oni si to i zapamatují. A věřím, že se to odráží později i v jejich vlastním dospělém životě. Nejhorší je, že za to, jak se nehezky (až agresivně) ty děti chovají, může výchova a prostředí. Je smutné, když rodiče ani po rozvodu nedokážou fungovat, nedokážou dětem nastavit hranice a vést je tím směrem, který by potřebovali...

26.07.2021 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Tahle kniha vás chytne za srdce a nepustí až do konce. Navzdory smutnému tématu to bylo opravdu čtivé. Já jsem od začátku přilnula k hlavní hrdince a přála jí to nejlepší, i když tušíte, kam to celé směřuje, stejně jí držíte palce a doufáte v opak. Téma stáří je tak křehké, a přesto k němu většinou každý časem dospějeme, i když si to jen těžko připouštíme. Už jsem četla pár knih s podobnou tematikou, a tahle mi opět potvrdila, jak je život krátký a pomíjivý.

11.06.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jak to možná (nemohlo) být jinak po roce 1989, kdyby nepadl režim? Autorka má neskutečnou fantazii a krásně ji zužitkovala v dalším románu. Jako je neskutečně úlevné vědět, že takto doopravdy nežijeme, nejsme hlídaní režimem a máme svobodu slova i pohybu. Ale je fajn se zamyslet nad minulostí i z jiného úhlu pohledu. Příběh hlavní hrdinky je opravdu srdcervoucí a neumím se do takového osudu vžít a představit si ho. Upřímně se mi ale ulevilo, že je to jen čirá fantazie, a nikdo si v ČR ničím takovým nemusí procházet. Díky ale za tento pohled a další fantastickou, i když opět drsnou, knihu.

01.05.2021 5 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Myslím si, že je to téma ze života, které se může klidně v určité životní fázi týkat každého z nás. Téma krize středního věku, nevěry, problémech v manželství a podobně, to není nic neobvyklého a přesto to autorka pojala čtivě a zábavně. Líbí se mi, že nemá potřebu zabíhat nikam do detailů a nic nudně a zdlouhavě okecávat. Vždy jde k věci a vše umí smysluplně popsat. Její styl psaní se mi líbí. Trojlístek v knize je jasně stanovený, ale nevím, kdo z postav mi byl víc nesympatický. Upřímně jsem tady nefandila nikomu a jen jsem čekala, jak to vlastně dopadne. Konec mě ale trošku zklamal. Přišlo mi, že pořádně nevěděla, jak se s Karolínou vypořádat a jaký konec jí dopřát. Tohle bylo zvláštní zakončení.

20.01.2021 3 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Už podruhé mi autorka jasně potvrdila, že i když nejsem cílovka a nepatřím k mládeži, nemusím nutně tuhle knihu vynechat. Naopak. Na tomhle psaní je vidět, jak je autorka vyspělá a jak skvěle a poutavě dokáže napsat knihu, aby si v ní každá generace něco našla.
Navíc umí skvěle skládat slova a věty tak, jak by to nezvládl ani leckterý starší spisovatel. Je vidět, že má načteno a má talent na psaní.
Její příběhy jsou jednoduché a není těžké odhadnout, jak to dopadne. Ale po tom tady ani neprahnu. Baví mě její styl psaní a to, že dokáže upoutat čtenářovu pozornost. Těším se na další literární počiny téhle mladé autorky.

20.08.2020 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Kniha mě celkem překvapila. Čekala jsem, že se bude pouze zpovídat ze svých nemocí a neduhů, že se bude obhajovat, proč skončila a jak jsou k ní všichni oškliví. Ale je vidět, že člověk, jako televizní divák vidí opravdu jen 1 % z toho všeho, co sportovec prožívá i v zákulisí, s trenéry, při přípravách, s ostatními kolegy z týmu a podobně. Gábina šla skutečně hodně do minulosti a odvyprávěla životní příběh, a je vidět, že to neměla v životě zadarmo a jako sportovkyně se opravdu nemusí před nikým obhajovat. Dokázala víc než dost. Těžko říct, jestli jí rodiče do toho skutečně tak nutili a hnali za každou cenu. Možná je to přikrášlené, a možná ne. Jediné, co mě fakt vadilo, byl pocit, že má v knize neustále potřebu obhajovat svoje manželství. Z knihy na mě stejně působilo spíše to, že to Gábina nechtěla, že se hrnula do něčeho, co se jí nelíbilo. A ve většině knihy jen obhajuje svůj vztah, o kterém si ale ani po letech není vůbec jistá. Přesvědčuje o správném kroku do manželství ale čtenáře, nebo spíše samu sebe? Já osobně myslím, že to druhé.

23.06.2020 3 z 5

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

Musím se přiznat, že název je trochu zavádějící a čekala jsem, jaká telenovela se z toho vyklube. V průběhu odhalování pravdy o tom, proč vlastně ten muž nezavolal, jsem tu knižní verzi opravdu nečekala a byla jsem ráda, že to není prvoplánový zamilovaný cajdák. Ale skutečně zajímavě vykreslená dramatická zápletka, kde se ale samozřejmě odehrává velká lovestory. Začátek byl pro mě nudný a nezajímavý, ale postupně mě to chytlo. Jsem ráda, že jsem to hned po pár stránkách neodhodila, a naopak tomu dala šanci.

08.06.2020

Máš mě v krvi Máš mě v krvi Elizabeth Norebäck

Navzdory tomu, že jsem na posledních 50 stránkách už věděla, jak to dopadne, bylo to strhující a čtivé až do konce. Thriller je můj oblíbený žánr a tahle kniha mi to jen potvrdila. Zajímavě smotané dílo, které se krásně rozmotává s každou novou stránkou. Konec mi přišel už hrozně utnutý, jako by to chtěla autorka konečně a rychle dopsat, ale i tak mě to bavilo. Jsem ráda, že jsem dala této nové autorce šanci, a těším se na její další díla.

26.05.2020 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Komiksová forma mě baví. I když jsem se občas ztrácela ve velkém množství anglického textu a černobílé grafice, nakonec mě to chytlo. Je to skvostně vykresleno a sepsáno. I když je z toho personifikované vyobrazeni, kde z Židů jsou myši a z Nacistů kočky, měla jsem z toho husinu po celou dobu čtení a neubralo to ani trochu na dramatičnosti. Možná ji to ještě více umocnilo.

14.08.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Už před lety mě očaroval nejen příběh vily, ale především stavba jako taková. Vloni jsem byla na prohlídce, a naprosto mě okouzlila, především tím, jaké technické vymoženosti v té době už byly dostupné. Proto jsem věděla, že knihu si budu chtít přečíst. Čekala jsem ale víc. Přišlo mi, že příběh hrozně skáče, a já jsem pořád odtrhována od jedné linie. Na konci jsem měla pocit, že jsem ochuzená o vyprávění rodiny, když jsme se ke konci ocitli úplně někde jinde. Na jednu stranu se mi ale líbí, jak se autor drží skoro zuby nehty historie, a jde s ní ruku v ruce. I když změnil jména postav i vily, stejně (kdo zná historii) pochopí, že se snaží být jí nějak věrný. Díky za tento příběh, který mě vtáhnul, i když jsem od něj čekala něco trošku jiného. Konečné rozuzlení mě lehce zklamalo a překvapilo. Především co se týká Hany.

03.05.2019 4 z 5