pif69 pif69 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mám rád čtení , od kterého se jen těžko odtrhnete a jste vtaženi přímo do děje . Znáte to : je deset večer , čtete a říkáte si "ještě půl hodinky ,pak musím jít spát" . Najednou je ale půlnoc a knížku stále nejde odložit , protože.... Je prostě super.
Velmi pěkně zpracovaná kronika jednoho kraje , jedné rodiny , ve víru doby vymknuté z kloubů .

28.10.2022 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přečteno mnou kdysi dávno, s kouzelnou ilustrací A.Borna, a pak ještě několikrát . Vždy pobaví . Nádherná ukázka anglického náhledu světa a humoru .
Jen škoda , že se pár ukřičených svazáckofašistických hlídačů čistoty rasy snaží takovou literaturu likvidovat .

30.09.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

S romány Aleny Mornštajnové to je těžké . Okamžik , kdy otevřete její knihu , lze přirovnat k okamžiku , kdy v zimě vstoupíte na vrcholku stráně na klouzačku zasypanou sněhem . Děj vás vcucne , nepustí a vy musíte číst a číst a číst ... Nelze přestat , nelze odbočit , tu jízdu si musíte vychutnat až do konce . Alena Mornštajnová je Paní Spisovatelka !

10.03.2018

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

To co se stalo nejde odestát !
Jen je třeba to neustále připomínat , neboť pouze ten , kdo zná historii svou a svého národa , vyhne se opakování chyb svých a svých předků . (Alespoň ti trochu moudřejší...)

Výborně napsaná jedna z kapitol našeho národa . Přečteno jedním dechem . Doporučuji .

30.11.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Žijeme v neskutečně klidné a pohodové době , tak , jako ještě nikdy nikdo z našich předků nežil . Važme si toho . I to si uvědomíte při čtení Hany .

18.02.2018 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Pokud je příběh smyšlený , mohl být mnohem více propracovaný , děj rozvinutý , a ne psaný primitivně jak pro mateřské školky .
A pokud je příběh skutečný a autorka ho skutečně tak prožila , pak by měla být hospitalizována na uzavřeném oddělení nejbližší psychiatrické kliniky . Co tímto dílem chtěla autorka říct ?

24.02.2015 odpad!

Gazely Gazely Patrik Hartl

Jak uvádí u svých filmů Zdeněk Troška - jejich náplní není sdělovat hlobokomyslné poselství , ani řešit světové problémy , nýbrž jen a jen bavit a diváky alespoň na chvíli odvést od každodenních problémů . Stejně tak Patrik Hartl se svými příběhy baví a nic jiného od toho ani neočekávám .
Příjemné oddychové čtení pro chvíle volna , ať už na dovolené,nebo za dlouhých zimních večerů .

31.12.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Prvních 200stran jsem uvažoval , zda je autorkou skutečně A.Mornštajnová . Nadmíru depresivní vyprávění, kdy nevíte , zda vypravěčkou je malá holka, nebo se jí někdo snaží napodobit , nebo co to vlastně má vše znamenat? .
Zbylých 100stran mne přesvědčilo , že celé to počáteční klopýtání a jakoby neumělé vyjadřování , mělo dějový smysl . Konec knihy naprosto strhující .
Hodnotím jen o maličko hůře nežli předchozí romány .

25.08.2023 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Je podivné , kolika duševním mrzákům se dnes po těchto časech stýská . Dle posledních průzkumů je to snad až 35% voličů ??? Bůh nás všechny ochraňuj !

04.02.2024 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Myslím , že mediální a čtenářské ódy na tento román nejsou na místě . Mne nijak moc nezaujal a ani jsem nebyl schopen knížku dočíst . To se mi už dlouho nestalo .

26.12.2022 2 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Naprostá klasika světové sci-fi . Koupil jsem si ji hned v roce českého vydání 1986 a od té doby ji rád čas od času z knihovny vytáhnu .

15.04.2022 5 z 5

Tahat zcela otevřeně do rádobyutopického románu svoje vyhrocené ultralevičácké(nebo ultrapravičácké??) politické názory , toho by se měl každý autor vyvarovat . Dvě hvězdy dávám snad jen ze sympatií k předešlým historickým vyprávěním .
Naprosto mě iritovali hlavní hrdinové - fízl Stb ,jeho placení spolupracovníci, komunistický právnický hoštapler , vykreslení jako sympaťáci zachraňující evropskou civilizaci , to je fakt hodně silná káva .

16.08.2021 1 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Tak jako kdysi byly čteny jedním dechem knížky od Párala , potom od Viewegha , tak se dnes čtou Hartlovi . Nic špatného na tom není . Proč se pohoršovat nad poutavým vyprávěním osudů obyčejných lidí v reálném čase ?
Za mne je to čtivé, uvěřitelné,poutavé . Pěkná oddychovka , doporučuji nejen na dovolenou .

10.02.2019 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Někdy kolem roku 1975 jedna z prvních knížek , kterou jsem přečetl sám . Milý a malinko naivní příběh malého Honzíka dnešním virtuálním dětem asi moc neučaruje , pro nás , generaci Husákových dětí nostalgická vzpomínka . Ještě dnes cítím tu vůni nově vytištěné knížky .

12.01.2017 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Naprostá klasika českého humoristického románu . Nevím zda je , ale měla by být povinnou četbou - zejména pro zapšklé státní úředníky a protivné sousedy .
Poprvé jsem Saturnina přečetl někdy kolem r.1980 a od té doby se k němu vracím pravidelně .
Příjemně překvapilo i filmové zpracování .

07.01.2017 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Velmi silná kniha , až jde při čtení mráz po zádech . Na rozdíl od Merleho Malevilu toto není pohádkový příběh , ale absolutně naturalistické vylíčení života na naší matičce Zemi po apokalypse . Velmi sympatické jsou problikávající jiskřičky optimismu ,naděje a obrovské lidské vůle jít dál a nevzdávat se . Pozor , slabší povahy by mohli mít při čtení noci plné zlých snů! :-)

21.04.2015 5 z 5

Zlatovláska (a jiné české pohádky) Zlatovláska (a jiné české pohádky) Karel Jaromír Erben

Jedna z knížek mého dětství . Fantastické spojení krásných textů a nádherných ilustrací.... Pamatujete , jak zvláštně voněla laminovaná vazba obálky ?

24.02.2015 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Taková modernější páralovka . Dobře vystavěný příběh , reálie vycházející patrně z osobních zkušeností autorky . Příjemné čtení .

04.02.2024 4 z 5

Jeden z mála českých románů , ne který bychom měli pohlížet jako na rodinné stříbro . Zrcadlo nastavené českému maloměšťáctví , kolaborantství , přisluhovačství . K tomu naprosto geniálně jednoduché kresby od Josefa Lady .
Osobní poznámka : Nestálo by za úvahu dnes , kdy na hradě sídlí Zeman , změnit uniformy Hradní stráže na ty vykreslené panem Ladou ?

24.02.2015 5 z 5

Kdo nečetl , jako by snad ani nebyl :-)) . Waltariho jednoznačně nejlepší historický román. Dá se číst jedním dechem , jen díky počtu stran je nutno mít dech pořádný . Doporučuji .

12.01.2015 5 z 5