PFP PFP komentáře u knih

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

(SPOILER) Musím říct, že mne knížka nadchla. Příběhy jsou jednoduché a krátké. Co pro mně bylo nejúžasnější je koncept vyrovnání se s minulostí a změna, kterou to přinese do současnosti či budoucnosti. Minulost se nezmění. Ale to jak ji zpětně vidíme a jak to prožíváme teď a potom ano. Stejně tak i výlet do budoucnosti přinesl možnost jak se vypořádat se strachem, který máme teď z toho potom. Těším se na další povídky.

19.02.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Skvělý, hluboce lidský příběh. Z knížky jsem byla absolutně nadšená. Mám ráda knihy o knihách a šťastné konce.

04.06.2022 5 z 5

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Skvěla odpočinková četba na večer. Nic jsem od této knížky nečekala a byla jsem mile překvapena. Postavy jsou luxusní.

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

(SPOILER) Po dlouhé době knížka, která mně překvapila svým koncem. I když koncem úplně ne, spíš odhalením. Bylo zajímavé sledovat jak se postavy postupně proměňují jak to co bylo černé sice nebylo na konci bílé, ale minimálně šedé ano. Cesta, kterou hlavní hrdinka ušla, byla dlouhá a trnitá. Ve spojení se hřbitovem je ale definitivně inspirující.

25.09.2022 4 z 5

Chyťte Žida! Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom

(SPOILER) Knížka je napsaná před 10 lety a přesně předznamenává události letošního řína (2023) a bohužel hlavně reakce na masakr způsobený Palestinci na území Izrale, kde brutálně povraždili víc jak 1200 lidí po vzoru IS.

V čele byl Hamá,s ale zároveň i mnoho dalších palestinckých organizací jako je lokální obdoba IS a nebo třeba palestinčtí komunisté. Zároveň unesli cca 250 civilních obyvatel na své území. A jak se k tomu postavili neziskovky jako Amnesty Internationl, Červený kříž, Human rights watch, Lékaři bez hranic, zpravodajci z BBC, ...?

BBC doteď nemá koule a páteř, aby Hamás označila za teroristickou organizaci, Červený kříž se ani nenamáhal dostat k uneseným Izraelcům, nikdo z těchto organizací neodsoudil otevřeně útok na Izrael, dokonce i většina feministických organizací, které ječí jako první když člověk jen slovem zavadí o ženu, de facto prohlásily, že hromadné znásilňování a vraždění židovek je OK, jsou to v jejich podání jenom příslušnice okupačního národa, takže si to dle jejich podání zaslouží.

Ti samí lidé jsou OK s okupací Krymu, Kypru, Tibetu, s útokem na Ukrajinu, se "zelenými mužíky na dovolené na Donbasu", ale nedej bože když se Ukrajina začne bránít (Amnesty International a výkvět jejich "hodnocení"). Ukrajinci musí všechno dokládat, jakékoliv porušení lidských práv ze strany Ruska musí sáhodlouze dokládat. Ale jinak je tomu u Palestinců, tam cokoliv kdokoliv prohlásí je okažitě bráno jako berná mince. Je to například vidět na uváděných počtech obětí. Ukrajincům rozporují “každý kus. Palestinci si nadsadí stovky mrtvých je to OK. Rusové za živa upálí víc jak 50 zajatých vojáků ve věznici Avdijivka, jsou doloženy tisíce připadů mučení zajatých Ukrajinců, ať už vojáků a nebo civilů, ale na západě je to každému šumák. Izrael po teroristických útocích zavře SVOJE hranice a nepustí si nebezpečí do vlastního domu a najednou je pro všechny lidskoprávní organizace, OSN, BBC a spol. okupant.

Palestinci porušují všechna možná lidskoprávní ustanovení, ale to je OK, 70 let jim všichni cpou peníze horem dolem jenom aby dostali Izrael na kolena a udělali si další pogrom a zároveň si neušpinili svoje ruce.

Další krásná ukázka je přístup k tzv. bombardování nemocnice Al-Ahlí v Gaze. IDF doložila v rozmezí dvou dnů důkazy, že za výbuchem stojí Palestinci, ale v Human Rights Watch, to uznali až po víc jak 2 měsících. A zároveň Hamásem uvedených 500 mrtvých, kdy reálně tam zemřelo cca 10 - 20 lidí, je pořád zahrnováno do celkového počtu obětí na straně Palestinců a všichni tihle svatouškové to vesele papouškují dál.

To že například Ukrajinská armáda při obraně využívá i školky a školy jako ubikace Amnesty International kritizovala kde mohla, když Hamás roky využívá nemocnice, školy, školky, sídliště pro odpalování raket na Izrael, sklady zbraní, atd. je ovšem pro tyhle organizace v pořádku.

Ostatně výrok jednoho z hlavních představitelů Hamásu krásně dokresluje co vlastně OSN, komise EU a všechny tyhle lidskoprávní organizace stvořili - Músá abú Marzúk prohlásil, že jejich jediný účel a cíl je zabíjet Židy, o občany Gazy ať se postará Izrael a OSN a spol. A to řekl představitel strany/organizace, která v Gaze vládne neomezeně od roku 2005.

Nikdo jiný nemá tenhle servis. Nikdo z těchto organizací tímto způsobem nepodporuje Tibeťany, Ukrajince, Kypřany ....

Nikdo v Evropě neoslavuje zabíjení třeba Rusů, Číňanů atd. až na mohutné oslavy masové vraždy 1200 Židovských civilních obyvatel, které Palestinci povraždili obvzlášť brutálním způsobem.

Otázka zní proč a hlavně, jak je to možné? Tenenbom ve své knize mluví, dalo be se říct, opravdu ze všemi. Je hodně cítit jak sám postupně propadá do beznaděje, když vidí (a snaží se popsat) co se děje. Na začátku je vidět jak leccos bere na lehkou váhu, ale postupem knížky tato lehkost mizí a naopak přibývá vážnosti a zděšení z toho co se děje. Na konci knížky již de facto předznamenává události loňského roku a jsou to bohužel slova prorocká.

O to děsivější je pak realita, kterou člověk vidí kolem sebe v těchto dne.

08.01.2024 5 z 5

Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Yongey Mingyur Rinpoche

Skvělá knížka, už se těším až se k ní za nějaký čas vrátím znovu a přečtu si ji pomaleji. Definitivně ji zařadím mezi knížky, ke kterým stojí za to se vrátit. Má v sobě několik rovin a pokud člověka aspoň trochu zajímá co se stane, když opustíme svoje "jistoty", jak se s tím vypořádat a jak se k "nejistotě" postavit, tak je tahle knížka úžasná příležitost. Tibetský budhismus a jeho principy tak jak je prezentuje Y.M.R. jsou skvěle a srozumitelně podány.

23.02.2023 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Oproti předchozím dílům se mi moc nelíbil vývoj Josefíny a Tvrdíka. Přišlo mi, že začínají ztrácet glanc. Ale pořád to bylo příjemné počtení.

12.01.2023 3 z 5

Absolutně skvělá knížka. Nasmála jsem se, slzu uronila a vzpomněla jsem si na svůj první bágl, který jsem si sbalila do Rumunska na Retezat. Úplně mě začaly svrbět podrážky někam zase vyrazit. Neskutečně pozitivní a inspirativní knížka. Měla jsem z jejího čtení obrovskou radost a Lucka je bez jakýchkoliv diskuzí borec.

06.03.2023 5 z 5

Přítelkyně z kamenné vily Přítelkyně z kamenné vily Frances Mayes

Knížka mne nadchla. Není to jednohubka na jeden večer. Chce svůj čas. Plynutí je asi hlavní téma. Rok v životě 3 přítelkyň, které svedla dohromady náhoda a společný život v Itálii, kde si pronajmou krásnou vilu. Vyrovnávání se s minulostí a objev, že i ve stáří/starším věku lze žít a užívat si života a začínat nové věci, nové plány, nové vztahy. Carpe diem je leitmotivem celého vyprávění. Tomu přizvukuje básnířka žijící ve vedlejším stavení. Střídavé vyprávění/střídání role vypravěče je pak již jenom třešnička na dortu.

28.01.2023 5 z 5

Adresa Naděje Adresa Naděje Mélissa da Costa

(SPOILER) Krásná knížka, plná poklidné krásy, pomalého plynutí času a narůstající naděje. Uvolňuje emoce a má velký potenciál pomoci jiným s vyrovnání se se ztrátou v lidském životě. Téma potratu v pokročilém stupni těhotenství je tady skvěle zpracováno a myslím si, že by tento příběh mohl pomoci (ve správný čas) ženě, která podobnou situaci prožila.

21.06.2022 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Knížka, která mne po delší době chytla. Krásný příběh, nebo spíš příběhy jedné rodiny. Nekonečné střetávání očekávání, naděje, touhy žít svůj sen a reality. A nikdy to nevzdat. Knížka je jako maják v temnotě.

22.03.2022 5 z 5

Kolaps neznamená konec Kolaps neznamená konec Miroslav Bárta

Docela zajímavý koncept, který je pak předpokládám primárně rozvedený v objemnějších dílech Miroslava Bárty a v antologiích na kterých spolupracoval. Je to tak spíš ochutnávací jednohubka, aby si člověk otestoval jestli to chce zkusit. Vzhledem k velikosti a formátu knihy (dialog) je to vyvážené.

Hraničářův učeň 1-12 Hraničářův učeň 1-12 John Flanagan

Skvělá série. Díky ní našel můj syn lásku ke knihám. K Vánocům si nepřeji nic jiného než další díly, které jsou umístěné před a po této sérii. Osobně oceňuji, že příběhy jsou moc krásně napsané, já i můj muž jsme je přečetli také s nadšením. Zároveň je super, že se Will spolu s ostatními postavami propracovává mnoha tématy, která jsou aktuální pro naší společnost. Ať už jde o šikanu, o drogovou závislost, zvládnutí emoce smutku a ztráty milované osoby, touha po pomstě, vztahy s lidmi, alkoholismus, respekt k tělesně i mentálně postiženým, náboženské sekty, unášení dětí a obchod s bílým masem.... V každém příběhu je něco takového schovaného a ukazuje se zároveň cesta jak se v těchto situacích zachovat. Když k tomu člověk přidá i smysl pro humor, tak z toho vnikl úžasný koktejl a skvělé čtení.

29.10.2021 5 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Bylo to těžší sousto než jsem čekala. Nad některými úvahami a abstrakcemi jsem se musela hodně zamyslet. Jako člověk bez křesťanského vzdělání, jsem občas narážela na limity svých kosých vědomostí. A občas to šlo z tuha. Ale rozhodně stojí za to se s textem poprat a popřemýšlet si nad ním. Musím říct, že přes veškeré těžkosti mne knížka nadchla.

31.07.2021 5 z 5

Venezuela: Rozklad ráje Venezuela: Rozklad ráje Eduard Freisler

Je to skvěle napsaná knížka. Na jednu stranu extrémně depresivní. Paralely mezi situací ve Venezuele před a během vzestupu chavismu a současnou situací jsou do očí bijící. Na druhou stranu člověku, který se o to až tak nezajímá, přinese spoustu nových informací a spojí je do globálnějšího obrazu. Demokracie není zadarmo a to že v ní člověk žije neznamená, že tomu tak bude i zítra. Je to palčivé memento. Jediné co bych lehce vytkla je konec knížky, který mi přišel natahovaný a opakující to co již bylo řečeno, nicméně nechávám plné hodnocení.

26.08.2023 5 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Hodně motivující knížka. Vyhovuje mi, že je autor velmi systematický a snaží se dát čtenáři jasný návod, podle kterého lze pokračovat. Nevěnuje se příliš pocitům a těmto "jemnostem". V zásadě to staví do roviny - "Chceš něco změnit?". "Můžeš, a tady máš manuál". Konec je lehce nezáživný. Ale knížka jako celek stojí za to si ji přečíst.

28.01.2023 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

(SPOILER) Na začátku mně knížka dost nudila, ale pak to dostalo spád a já ji s nadšením dočetla. Koncept nebe, pekla a Boha je luxusní.

16.05.2022 4 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Koupeno pro syna - 11 let. Z knížky byl nadšený (a my rodiče jsme si ji s nadšením přečetli). Absolutně krásná grafická úprava a ilustrace.

22.03.2022 5 z 5

100 dní štěstí 100 dní štěstí Fausto Brizzi

O vážné věci vtipně. Od začátku člověk ví jak příběh dopadne. O to víc jsem byla zvědavá na to co je "uprostřed". Bylo úžasné sledovat podporu všech lidí kolem hlavní postavy. Je to skvělé pokud má kolem sebe člověk takové lidi, kteří v době lámání chleba budou stát při něm, ať už se rozhodne jakkoliv.

Kořeny Kořeny Miika Nousiainen

Skvělá knížka na oddechnutí. Ale zároveň má i svou hloubku. Postupné odhalování cesty otce, jeho hledání, a hledání sebe sama každého ze sourozenců je krásná cesta. Mnohdy smutná, ale vždy braná s humorem.

31.07.2021 5 z 5