Peyka Online Peyka komentáře u knih

Láďa je prostě borec. Miluju jeho přednášky, respektuju jeho osobu. V dnešní době je málokdo odváżný a bezprostřední jako právě Láďa Zibura. Kniha je autentická, podaná bez jakýchkoliv kudrlinek,plná svěžího humoru.

15.05.2018 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Moje třetí kniha od autora (po Osvícení a Christině), ale pro mě nejlepší. Kingova prvotina se totiž dost liší od jeho ostatní tvorby. Carrie mi sedla svižným stylem, napětím, krátkými větami, King totiž zbytečně nechodí kolem horké kaše a neplní stránky nadbytečnou omáčkou, jak tomu tak je v jeho dalších knihách. Nevim no, na mě je King až moc přeceňovaný autor.

18.03.2018 4 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Stejně jako pro čtenářku Margerite byla pro mě tahle knížka prvotinou. Jelikož Netflix zkoupil práva na spoustu Cobenovým knih, viděla jsem nejdříve seriálová zpracování. Některá se mi líbila víc, některá méně, ale vlastně všechna byla povedená. Cobenovy knihy jsou přímo dělané na televizní obrazovky.
Na útěku je skvěle promyšlený, propracovaný kriminální román o fanatismu, rodině, pravdě a o lidských hodnotách. Přečetla jsem za dva dny. Příběh mě chytl už od první stránky, kapitoly a dialogy svižné, samotné charaktery nebyly vůbec ploché, naopak, na to, jak jich bylo tolik, měla každá své správné místo. Už chápu, proč je Coben tak populární. Konec bych přirovnala k obrovskému balvanu, který si člověk ponese na srdci zbytek života.
Určitě si přečtu něco dalšího a jsem ráda, že mi konečně nějaká knížka vrátila chuť do čtení. 75%

28.01.2024 3 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Moje druhá knížka od autorky. Evelyn jsem hodnotila na 100%, tohle bylo malinko slabší, ale přesto vynikající.

Opět sledujeme zákulisí smetánky a rádoby dokonalý život hvězd. Ne všechno zlato, co se třpytí!

Kniha byla velmi čtivá, krátké kapitoly a svižné dialogy - chvála i překladateli. :) Příběh jsem zase hltala, Nina byla velká bojovnice, byla mi hodně sympatická! První část byla hodně dojemná, dynamická a plná zvratů.

V druhé části jsem upřímně čekala úplně jiné rozuzlení, nicméně téma rodiny a co vlastně rodina znamená, že nejde jen o stejnou krev, mě zahřála u srdíčka.

Kompozičně výborně vystavěný příběh se silnou hlavní hrdinkou a z prostředí prohnilého zlatého pozlátka, kde ale zvítězí rodina a zdravý rozum!
Konec je poetický.

POZOR, SPOILER: Pokud jste četli Sedm manželů Evelyn Hygo, určitě si všimnete obrovské spojitosti těhle dvou knížek :)

09.04.2023 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Na začátek musím pochválit temnou, ale nádhernou obálku, kterou jsme převzali z originálu. Obálka vždycky upoutá. Nicméně, anotace je už trochu zavádějící. Na přední straně se píše "španělský thriller." Čtenář si podle mě představí něco jiného, než co ho čeká na zadní straně a uvnitř knihy.

Javier Castillo, charismatický rodák z Málagy, se pustil do trošku ošemetného kriminálního žánru, kterého je na trhu mraky a konkurence je vysoká. Byť je tohle autorova již čtvrtá kniha, českému čtenáři se představuje poprvé. Vsadil na zajímavého tahouna - hlavní postavu, doufám i jeho dalších knih, svéráznou a důmyslnou novinářku Miren. Její časová osa mě zaujala nejvíc, jak z psychologického hlediska, tak kvůli čtivosti a napětí.

Castillo rozebírá velmi aktuální témata, která řeší současná společnost čím dál víc - sexuální deviace, únosy nezletilých, znásilnění, PTSD,...jen to má malinkou vadu - píše dost americky. Proto jsem na začátku zmiňovala, že ten termín "španělský" thriller je zavádějící. Už jen to, že svůj román zasadil do New Yorku a používá americká jména. Bojím, se aby nezapadl do šuplíčku průměrných autorů krimi.

Časové skoky jsou adekvátní, čtenář se v tom vyzná, ale možná už těch vln je až příliš. Někdy méně je více. V některých pasážích přidat, někde bych naopak ubrala. Konec je prazvláštně uspěchaný, trochu nedotažený.

Celkově ale hodnotím jako lehce nadprůměrnou, zajímavě strukturovanou krimi s výraznou hlavní postavou. Jsem zvědavá, co předvede dál.

14.05.2022 3 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Zase jsem šlápla vedle. Velké zklamání. Nerada se o knihách vyjadřuji velmi negativně, vůbec něco napsat a vydat je umění, nicméně tohle je jedna z nejhorších knih, co jsem četla!

Začnu u kompozice. Když dva dělají totéž, není to totéž. Střídavé vyprávění mně normálně nevadí, spíš naopak. Děj ubíhá svižněji, čtenář se nenudí a autor dokáže lépe udržet čtenářovu pozornost (např. Mary Kubica). Tady bylo ale všechno špatně. Postavy neměly hlavu ani patu, jedna byla v er-formě, další v ich-formě, kapitoly "před, po a během" to ještě víc zamotaly. Celá knížka byla jeden velký bordel. Postavy pro mě nebyly ani nijak zajímavé, působily povrchně, arogantně a nudně.

Prostředí a dějová linie taky ničím nepřekvapí. Parta přátel, opuštěná chata v horách, jedna oběť ,jeden vrah. O tom jsme četli nesčetněkrát. Vždycky, když autor přebírá starý námět a napíše něco 'vlastního,' snažím se najít tu kreativitu, inovaci, v čem se kniha liší od ostatních. Bohužel tady bych hledala do konce svých dní.

Autorka neodhalila ani vraha, ANI OBĚŤ, za to jí dávám plus, donutilo mě to dočíst v útrapách do konce, ale vlastně mě zas tak nepřekvapil.

Nemůžeme srovnávat s kvalitou Agathy Christie. Vždyť ta ženská s touhle kompozicí přišla jako první a její styl je nezaměnitelný! Takže ať se snaží Shari Lapena, Ruth Ware nebo mladá Lucy Foley sebe víc, nikdy nedosáhnou kvalit královny krimi.

Od Foley mám ještě další knihu s názvem Pozvánka. Nelámu nad ní hůl, třeba mě zrovna ta přesvědčí o kvalitách této mladé britské autorky.

27.09.2021 1 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Četla jsem v originále, nedočetla. Angličtina, kterou autorka píše, je velmi jednoduchá, až to pro mě byla nuda. Bohužel tato série mě nechala naprosto chladnou, i erotický žánr může mít úrověň, toto ji ale postrádá. Je to celé apatické, nereálné, směšné a bez vzájemné chemie.

01.04.2021 1 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Trnitá cesta za lepšími zítřky. Kniha je velmi šokující, místy hodně detailní, dělalo se mi až nevolno. Rozhodně to není pro každého, Warisino vyprávění je působivé, její chování obdivuhodné. Koho nezajímá africká kultura a tamní smýšlení a rituály, nečtěte to. Je to nám velmi vzdálená realita. Za mě vynikající.

22.03.2021 5 z 5

Manželky Manželky Tarryn Fisher

To byla teda jízda. Nevím, ale jestli v dobrém či špatném smyslu slova. Kniha má rozhodně vynikající potenciál, který byl ovšem trochu zazděn. V něčem je ale velmi atraktivní - chlap nadsamec, obklopen krásnými ženami, náhodné erotické scény a malá thrilling zápletka. Fanoušci Colleen Hoover si asi přijdou na své. Viděla jsem podobnost, i vzhledem k tomu, ze Tarryn Fisher s Hoover spolupracuje.

Plusem je, že se kniha dobře čte a téma je šokující, zprvu vzdálené západnímu myšlení. Jakoby hlásala, pojďme žít všichni v polygamii. Zpracování je ale horší. První polovina knihy nadchne (nebo zklame) fanoušky knih Manželka mezi námi, Poslední paní Parishová, Ví o tobě; druhá půlka připomíná Ženu v okně, V pasti lží nebo Za zavřenými dveřmi. A to jsou jen zmála tituly, které znám.

Co se týče postav, nejde si oblíbit ani jednu. Každá je rozpolcená, zvrácená, vulgární a povrchní. Přišlo mi, že hlavní vypravěčka vydá za dalších deset. Text byl nepřehledný a lze se snadno ztratit v ději. Která je teda ta pravá manželka? Je Seth takový hovado?
Kdo vlastně teď mluví?

Celkově nebyla poskládána pomyslná skládačka, jak to u kvalitních thrillerů bývá. Spoustu hluchých míst, chvílemi naopak až překombinované; nesympatické postavy a nevěrohodné rozuzlení. Takový nekonzistentní autorčin výkon, jako by při psaní jezdila na horské dráze. Někde jí to jede na 100%, někde na 25%

11.03.2021 3 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Četla jsem už před lety v prváku na střední škole. Ačkoliv jsem velký fanoušek klasických upírských příběhů, tato série se mi líbila. Nelze srovnávat s filmovými zpracováními, protože volba herců byla naprosto tragická, ale Stephenie Meyer vytvořila velmi poutavý příběh lásky, dospívání, odvahy a klasickým souboje mezi dobrem a zlem. Svět upírů a vlkodlaků je do dnešní doby atraktivní nejen pro mládež. Věřím, že si celou sérii někdy přečtu znovu.

21.02.2021 4 z 5

Králova přízeň Králova přízeň Philippa Gregory

Srdcovka, filmové zpracování je mým oblíbeným. Jsem ráda, že vlastním originální vydání přímo z Boleynovic sídla v zámku Hever. :-) Sama se velmi zajímám o tudorovské dějiny, tento příběh se zaměřuje na začátky Boleynových děvčat u dvora a na to, jak sesterský souboj a žárlivost mohou vyústit v tragický konec. Philippa Gregory patří vedle Alison Weir mezi nejlepší britské autorky historických tudorovských románů.

20.02.2021 4 z 5

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Co k tomu říct?! Jeden velký faux pas. Oproti prvnímu dílu naprostá katastrofa. Díky Databázi jsem byla připravená na nejhorší, radši jsem tedy vsadila na audioknihu, kde vábivé hlasy Martina Pisaříka a Evy Josefíkové aspoň udržely moji pozornost až do konce.

Děj této knihy je absolutně směšný, vůbec nic se neděje, žádná akce, napětí, zvraty. Pouhé bezduché plácání a povrchní myšlenky jedné dívky a velmi zvláštní vztah přeživších obětí s agenty FBI. Autorka se snažila pokračovat v sérii Sběratel, a tak do děje přimíchala i dívky z prvního dílu, ale čtenář se ztrácí. Je to příliš chaotické. A tak natahovaný konec po odhalení vraha jsem snad ještě neviděla.

Opravdu nic mě na této knize nezaujalo. Nic, co bych podtrhla. Velmi podprůměrná, jak kompozičně, tak tématem, které volá po přívlastku klišé. Prý třetí díl Letní děti je o dost lepší, ale bohužel tady nevím, nad čím autorka přemýšlela. Ale i mistr tesař se někdy utne. Budu velmi překvapená, jestli v češtině vyjde i čtvrtý a závěrečný díl série (v orig. The Vanishing Season)

10.01.2021 2 z 5

Já, Claudia, ty, Claudie Já, Claudia, ty, Claudie Claudia Cardinale

Tato kniha je určena víceméně pro cílovou skupinu. Pochybuji, že byste si náhodně vybrali takovou knihu v knihkupectví.

Život Claudie je zajímavě zachycen a popisován s pomocí italské novinářky Anny Marie Morio. Myslím, že je to jediný životopis Cardinale, který byl přeložen do češtiny.

Jak to u biografií bývá, čtenář se dozví spoustu zajímavostí i šokujících odhalení. Neměla to lehké, jako italská dívka vychovávána v arabské kultuře. Její osoba mě vždycky fascinovala, je na ní něco tajemného a atraktivního zároveň. Ačkoli jako filmová hvězda zhasla příliš brzy, jako osobnost září neustále. Pro mě je jednou z nejlepších hereček, jejíž elektrizující charizma, tajemná krása a nevídaný talent změnili navždy svět kinematografie.

06.01.2021 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Tady platí pravidlo, že většina pokračování světových trháků nestojí za nic. Kniha mě zklamala ve všech ohledech, dějově, vývojem postav i kompozičně (čteno v originále), zápletka s nalezenou dcerou přes čáru. Nikdy mě Jojo Moyes nevtáhla do svého světa, pouze u románu Než jsem tě poznala, a to spíše přisuzuji filmovému zpracování, na jehož úkor jsem sáhla po knize. Autorka má fanoušky po celém světě, její knihy jsou jedny z nejprodávanějších, česká vydání lákají svými překrásnými obálkami, bohužel já se fanouškem nikdy nestanu.

30.12.2020 2 z 5

Hodná holka Hodná holka Mary Kubica

Jednoznačně velmi povedený debut s wow efektem. Touto knihou jsem objevila před pár lety jednu z mých oblíbených autorek. Mary Kubica má schopnost vytvořit neotřelé příběhy s nevšedními postavami. Formou psaní z pohledu postav a získáním více perspektiv v příběhu si ji oblíbili čtenáři po celém světě, i u nás.

Kniha překvapí, šokuje i znechutí.

17.12.2020 4 z 5

Pláž Pláž Alex Garland

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Naprosto fantastické vykreslení izolované společnosti a s tím související kruté podmínky života na ostrově. Vždycky mě ta idea fascinovala i šokovala zároveň. Mladí lidé se snaží najít ideály a ráj na zemi a udělají všechno pro to, aby uspěli. Jenže vtip je v tom, že žádný ráj neexistuje. I lidská rasa je zákeřná a bestiální, někdy možná víc než zvířata. Chápu, když mi bylo 18, tak jsem taky byla snílek a žila vcelku bezstarostný život. Teď skoro ve třiceti to vidím samozřejmě jinak :D Nicméně, tahle kniha (za mě teda i film je bezkonkurenční) mě hodně posunula v životě dál a vždycky mi zůstane na paměti.

03.10.2020 5 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Já už mám knihu také za sebou (přečteno loni 2019 v originále) a povím vám, medíček to není. Je to velmi neobyčejný příběh o v podstatě normálních lidech, nicméně odehrávající se ve špatné době, za doby Konfliktů (v aj The Troubles) v Severním Irsku v 70.letech. Jednoduše řečeno, bojovali za politické postavení Severního Irska jako státu. Na jedné straně stáli protestanti, kteří drželi s Velkou Británií, a na druhé katolíci bojující za odtržení od Spojeného království a připojení k Irské republice. No a kdo se nějak vymykal, byl potrestán irským gestapem, tzv. "IRou".

A právě v takovémto mumraji se odehrává příběh Mlíkař, kde je každý pod dohledem Velkého Bratra. Nikdo nemá soukromí, ulicím vládnou drby. Nejdete nikam s nikým, kdo by mohl být "podezřelý." A tím se naše "hrdinka" provinila.

Autorka používá zajímavá oslovení jako middle-sister, maybe-boyfriend (jsem zvědavá, jak se s tím překladatel popere). V knize nenajdete jména, každý je cizincem ve společnosti a víceméně se stará sám o sebe.

Zápletka s "mlíkařem" vyústí v šokující drama, kde přesně vidíte následky toho, když někdo drží pusu a krok a nechce mít nic společného s ničím (a nikým) vymykajícím se kulturním standardům.

Mně ale nevyhovovala forma, kterou autorka knihu napsala. Dlouhá souvětí, žádná přímá řeč, minimum pocitů. Nicméně, tématicky je kniha dost šokující. Myslím, že by se to v klidu dalo aplikovat i na jinou společnost. Jsem zvědavá, jak bude vypadat český překlad. :-)

03.10.2020 3 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Prostředí izolovaného honosného domu, podivná vražda a všichni jsou podezřelí. Pan Turton se vehementně snažil (jak píše i v doslovu) napodobit Agathu Christie moderním způsobem, a dost dobře se mu to povedlo! Knihu jen tak nepustíte, protože, stejně jako u Agathy, jste napjatí, jak to dopadne. Autor si se čtenářem pohrává jako kočka s myší. Nicméně, autor se tak snažil přechytračit královnu krimi, že se nám do toho maličko zamotal a chvílemi se opravdu hodně ztrácíte. Nechci moc spoilerovat, ale děj se v knize několikrát opakuje a autor se mnohdy zabývá nepodstatnými detaily. Takže klidně teoreticky můžete přeskočit třeba 100 stran. Kniha prodává i obalem, doufám že česká distribuce vsadí i na to. Moje britské vydání je super, i s červenými stránkami :)))

17.10.2019 4 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Jeden z těch nepovedených psychothrillerů. Z knihy jsem byla zklamaná. Základem dobrého thrilleru je propracovaná psychika postav, což se tady nedá říct. Navíc hrozně nemastná neslaná atmosféra skoro 3/4 příběhu. Autorka se zabývala nepodstatnými detaily, od poloviny knihy chtěla šokovat snad každou stránkou. Nesoucítila jsem ani s jednou postavou, opět kniha se všemi nesympatickými postavami, což je potom těžké mít knihu rád.

20.09.2018 1 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Opět kniha, kterou by měl znát každý!!!! Velmi barvitě, naturalisticky a depresivně vykreslený nadčasový příběh o bílé slepotě, která zasáhne lidstvo, aby se konečně probralo! Saramago kritizuje konzumní společnost a s ní spojené lidské činy směřující k záhubě (nebo ke spáse, uvidíte na konci knihy ;)). U této knihy je potřeba si zvyknout na jazyk, bez diakritiky se čte hůř, ale dá se na to zvyknout, protože to přehluší idea a pojetí románu. Doufám, že si každý uvědomí hlavní message románu!

13.05.2018 5 z 5