pettrass pettrass komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Příběh dvou mladých lidí, jejich rodin a kamarádů mě velmi zaujal a nutil mě zapřemýšlet nad dobou a obtížemi, kterými si museli potýkat. Werner vyrůstal v nacistickém Německu se svou sestrou v domě pro sirotky, byl velmi chytrý a plný plánů na slibnou budoucnost inženýra. Díky svému nadání dostal příležitost studovat na dobré škole, kde se hlavně učilo, jak správně bojovat a zemřít za svou vlast. Autor v knize krásně ukázal, jak snadno byli mladí lidé v nacistickém Německu ovlivnitelní a když něco dělali ostatní, tak to dělali také (ne že by měli možnost volby). Werner zaujal svého profesora a začal mu pomáhat s konstrukcí přijímačů, pomocí nichž měl vyhledávat pozici odbojářů. Ale ne vždy je vše černé a bílé a pochybnosti ve Wernerovi vždy byly a někdy je potlačoval více a někdy vyplouvaly na povrch. A pak přišel zlom, kdy si Werner uvědomil, co je pro něj důležité a jaký chce být. Naopak mladá Francouzka Marie-Laure, která v dětství oslepla, měla milujícího otce, který by pro ni udělal cokoli a hlavně jí pomáhal přežit ve světě bez očí. Její válka byla jiná než Wernerova, ale ke konci příběhu se vlastně potýkali se stejnými problémy a s tím, jak přežít. Kniha samozřejmě není jen o Wernerovi a Marii-Lauře, objevují se v ní i jiné postavy, které dotváří tento krásný válečný příběh – nacistický voják (pátrající po vzácném diamantu a snu o velkolepém Hitlerově muzeu), Jutta (Wernerova sestra, která má jasnou představu o době a věcech, které se dějí kolem nich), Etienn (strýc Marie-Laury, který stále nedokázat překonat traumata z předchozí války a musí se vypořádat s tou další), … Moc se mi kniha líbila. 

15.11.2016 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět příběh, který mě vtáhl. Už ani nevím, jestli má cenu pořád psát ty samé komentáře o tom, jak dobře Nesbo píše a jak moc se mi líbí jeho knihy, příběhy a Harry.

Spasitel byl zase trošku jiný příběh. Líbilo se mi, že jsme tentokrát mohli sledovat příběh i s pohledu nájemného vraha. Upřímně jsem se mu divila, že po všech těch prekérních situacích, se na to prostě nevykašlal a nejel domů.

PS: Na oční bulvu ve vysavači asi dlouho nezapomenu. :-)

09.05.2017 5 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Když jsem si přečetla knihu a pak anotaci a zařazení knihy nakladatelem, byla jsem rozpolcená. Asi jsme každý četli jinou knihu. Paranormální thriller si představuju úplně jinak a možná i díky tomu, se mi kniha moc líbila. Pro mě je to jednoznačně oddychová literatura. Detektivní linka příběhu byla jednoduchá a když se nad ní zpětně zamyslím, připadala mi spíše okrajová a v tom množství různých příběhů a událostí v knize se trochu ztrácela. Hlavní hrdinka, Charley, je sympatická, plná nadsázky a velmi pubertální. Hodně mě v knize štvalo slovo "detektivka" - vím, že se u nás přechylují i povolání, ale tohle mi připadá divné. Ale i přes menší výhrady se už těším na další díl.
Ale jako vážně Thriller???

31.03.2017 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Abych se přiznala, tak po prvním dílu, který se mi velmi líbil a moc mě bavil, jsem zas tak z druhého dílu nadšená nebyla. Kniha je neskutečně rozvláčná a zdlouhavá a neustálé příkoří, které autorka způsobuje svým postavám, nechápu. Kniha by se klidně dala zkrouhnout zhruba o polovinu (hlavně děj odehrávající se ve Francii), bohatě by to stačilo a určitě by to příběhu pomohlo. Mám ráda Claire i Jamieho, ale chvílemi jsem se opravdu nudila.

27.03.2017 3 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Konečně nemá autorka v knize dvě příběhové linky, ale jen jednu. Za to jsem neskutečně vděčná! Kniha se četla lehce, svižně ubíhala a autorka mě navnadila na příběh spojený s pečením. Líbil se mi příběh Polly a změny, kterými si prošla, někdy mi připomínala mně samotnou - hlavně v jejím postoji k pečení. Příběh mě bavil a jelikož od toho typu literatury neočekávám nic převratného, byla jsem příjemně překvapená a knihu jsem si velmi užila. Samozřejmě i zde byly pasáže, které podle mě nemusely v knize být - hlavně ty závěrečné, které už pro mě byly docela kýčovité - ale i tak ve mně kniha zanechala příjemný pocit. Těším se až konečně upeču nějaký ten chleba a určitě si na něj dám i med (škoda jen, že ho pro mě nevyrobí sličný mladík v pohádkovém domě :-)).

11.01.2017 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Ano, je to romantika a slaďák, ale kniha mě zaujala a neskutečně jsem fandila Jamiemu a Claire. Trochu mě udivuje, že autorka minimálně řešila změnu způsobu života Claire. Pro mě by to byl naprostý šok a nevím, jestli bych se s tím dokázala vyrovnat, ale Claire to prožívá naprosto samozřejmě a bez jakýchkoliv rozpaků. Docela by mě bavilo, kdyby autorka více rozebírala rozdílné jídlo, hygienické návyky, změnu společenského postavení apod. Vůbec se mi nelíbilo, že autorka neustále ubližovala hlavním postavám, určitě to byla doba velmi neklidná a nebezpečná, ale ne každý je neustále přepadáván a napadán apod. Klidně by kniha mohla mít o třetinu méně stran. Nemyslím, že by to příběhu nějak ublížilo, spíš naopak prospělo. Ale i přes mírné výtky se mi kniha velmi líbila a měla jsem ji, i přes velký rozsah, hned přečtenou.

26.09.2016 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Skvělá kniha od skvělého autora. Čím víc čtu příběhy Harryho Hollea, tím jsem víc nadšená. Nesbo píše přesně tím stylem, který mám ráda a který mě baví a nutí číst dál a dál. Pentagram se mi obzvlášť líbil. Nevím, asi jsem divná, ale příběhy sériových vrahů ráda čtu - i když tady to tak přesně nebylo (ale nebudu spoilerovat, není to hezké :-)). Pro Harryho nakonec všechno dobře dopadlo, i když jsem se o něj chvílemi bála. A můžu se hned vrhnout na další knihu.

27.03.2017 5 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Čekala jsem víc. Nevím přesně co jsem čekala, ale poslední třetina knihy mě zklamala. Příběh se hezky rozvíjel, i když jsem se někdy pozastavovala nad chováním hlavní hrdinky (asi mám jinou představu o tom, jak by se měla chovat třiceti sedmiletá profesorka na univerzitě). Samotné rozuzlení příběhu nebylo příliš originální a chování hrdinky naprosto nereálné. I když se autorka snažila trochu to před samotným závěrem obhájit (nebo nás připravit) tvrzením o sopce na Novém Islandu, která zničehonic vybuchla, i tak mi to přišlo trochu přitažené za vlasy. Aby se chování hrdinky úplně změnilo a z úplně obyčejné osoby (jak Caroline o sobě tvrdila), se stala naprosto chladnou ...... (nechci spoilerovat) - která všechno tohle udělá s naprostou samozřejmostí a moc se nad svými činy nepozastavuje - je nereálné.

15.11.2016 3 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Dlouho jsem přemýšlela, jak knihu hodnotit a co bych o ní chtěla napsat. Čím déle nad tím přemýšlím, tím víc jsem rozpolcená. Na jedné straně se mi kniha líbila, byla čtivá a pro mě zajímavá. Na straně druhé příběhu něco chybělo - hlavně závěrečné rozuzlení mě docela zklamalo, čekala jsem něco víc šokujícího, originálnějšího (nechci psát více, ať nespoileruju :-)), ale to já čekám vždy :-). Jsem náročná.
Téma manipulace s lidskými vzpomínkami, jejich smazání a pak nahrazení vzpomínkami lepšími mělo velký potenciál, který se podle mě v knize dal využít lépe. Od začátku bylo jasné, že celý příběh se bude točit kolem toho, jak snadné jde takovou manipulaci s lidskou myslí využít a zneužít. Ústřední dvojice byla zajímavá a jejich vztah a interakce úplně jiné než jsem očekávala, ale byla jsem za to ráda. Celkově se mi příběh líbil, vyděsil mě a znovu oživil to, čeho se já bojím nejvíce - že někdo bude manipulovat s mou myslí.

29.05.2018 4 z 5

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

Příjemně jsem se bavila. Jsem ráda, za jednoduchý nekomplikovaný příběh (už mě neskutečně nudí, že v každé druhé knize je milion dějových linek z minulosti a současnosti). Patovi jsem fandila a bavila jsem se, jak ho iritují špatné konce u povinné literatury :-). Jeho snaha být lepším člověkem pro svou ženu a jeho úvahy nad tím, co se děje kolem něj, byly zábavné (místy trochu smutné), ale ta psychika nám dá všem někdy pořádně zabrat.

27.03.2017 4 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Panství Edenbrooke je pěkná, milá kniha, u niž jsem při čtení nemohla skrýt úsměv. Někdy přesně takovou knihu potřebuji. Je pravda, že se toho v knize moc nestalo a některé pasáže mě moc nebavily a připadaly mi trošku uhozené (hlavně únos na konci knihy). Ale všechno dobře dopadlo. Přesně tak, jak jsem si na začátku knihy myslela. Líbilo se mi hašteření hlavních hrdinů a samotný popis panství působil idylicky. Určitě si knihu zase někdy přečtu.

12.01.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tenhle typ příběhů prostě miluju - zavřete skupinku různých lidí v nějakém prostoru (v této knize je pozvete na opuštěný ostrov) a sledujete jejich měnící se charaktery v nějaké nestandartní situaci. Lidé začínají umírat a pořád přemýšlíte, kdo by to tak mohl být, kdo je všechny vraždí!? Agatha mě naprosto dostala. Viděla jsem i různá televizní zpracování knihy a pořád se u tohoto příběhu bavím a nikdy mě neomrzí. Chci více takových knih!!!

02.11.2016 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Opět perfektní kniha!!! Nechápu, jak to Nesbo pořád dělá, že píše tak poutavé knihy a po každé se zcela jiným příběhem. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout a neustále netrpělivě čekala, jak se příběh bude vyvíjet. Velkou část čtenářského prožitku taky dělá kvalitní zpracování překladu do češtiny a kniha vůbec nepůsobí odflákle, jak spousta knih, co dnes vychází. Příběhy z drogového prostředí moc nemusím, ale tenhle byl hezky zpracovaný a hodně komplikovaný. Harry v knize opět utržil spoustu šrámů a už se těším, co mu Nesbo zase provede v dalším díle, a jak se Harryho postava bude dál vyvíjet.
(Jedinou negativní stránku vidím v tom, že mi z celé série zbývají už jen dvě knihy.)

05.06.2017 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Myslela jsem si, že už jsem na literaturu označovanou pro young adults už stará, ale asi nejsem :-). Kniha na mě opravdu zapůsobila a mile mě překvapila. První jsem viděla film, ale z něj jsem moc nadšená nebyla. Film nikdy zcela nevykreslí vnitřní život a myšlenkové pochody postav, Katniss je mladá dívka vyrůstající v tvrdém světě, kde se musí bojovat za jídlo a samotný život. V některých ohledech je příliš vyspělá, jindy mi připadala jako puberťák. Katniss je morálně téměř dokonalá - nesobecká, obětavá apod., ale kdyby tomu tak nebylo, určitě bych byla zklamaná a už v žádném případě bych jí nefandila. Samozřejmě už od začátku víte, že vyhraje, ale i tak mě moc bavilo sledovat její osudy a cestu k vítězství.
Autorka krásně vykreslila její představu budoucnosti, její svět je pro mě děsivý a zároveň i velmi reálný. Její vylíčení geneticky modifikovaných lidí, zvířat i plodin nutí člověka zamyslet se, jestli už se pomalu taky neblížíme k takové budoucnosti. A doufat, že tomu tak opravdu není a že mezi námi nebudou létat malý ptáci, kteří budou špehovat, vše co říkáme a jak se chováme. Doufat, že se lidé nebudou snažit změnit každou píď svého těla, aby šli dokonale s módou a že nebudou s radostí sledovat hry, v nichž se navzájem zabíjí mladí lidé. A nebo už se to děje??? :-)

04.10.2016 5 z 5

Název knihy nechápu, byly to pouze dva příběhy - samozřejmě, když zmíníte Hitlera a Stalina, spousta lidí se naláká (ale na druhou stranu to spoustu lidí i odradí). Možná kdyby autor uvedl i nějaký podtitul, bylo by název knihy aspoň trochu logičtější. Vlastně mi přišlo zbytečné tyto příběhy vydávat jako knihu. Příběhům by více sedělo časopisecké vydání s použitím fotografií a různými vsuvkami na okraj. Kniha se četla dobře, ale to nic nemění na tom, že mi připadá zbytečná a bez uvedení použitých zdrojů jako vycucaná z prstu. Spousta příběhů je notoricky známá a možná, kdyby je autor povyprávěl trochu jinak, než si přečtete v každém druhém časopise, byla by kniha zajímavější a ne tak naprosto neoriginální a bez nápadu.

09.09.2016 2 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Moc nečtu česku literaturu, ale někdy mě přece jen nějaká česká kniha zaujme. Toto je určitě jedna z knih, které chci mít v knihovně a jednou se k ní určitě vrátím. Knihu jsem přečetla jedním dechem a nedokázala jsem se odtrhnout od poutavého příběhu, který byl smutný a tak hezky vyprávěný. Příběh plný lásky, smutku, zoufalství, odehrávající se v Indii, ve Zlíně, v Americe, v době okupace, v koncentračních táborech, Příběh, který vykresluje dobu tak realisticky, až si připadáte, že jste součástí života hlavních hrdinů a doufáte, že vše dopadne dobře. Ale ne vždy tomu tak je a na konci knihy už nedokážete skrýt dojetí ani smutek nad osudem Ráchel, Tomáše a Daniela, kteří se vám dostali pod kůži. Už dlouho mě žádná kniha tak nedojala a nenutila, abych o ní tak dlouho přemýšlela.

19.08.2016 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Musím přiznat, že Paula Hawkins píše čtivě. Trochu jsem se ztrácela v postavách, děj byl jednoduchý, nic moc originální a samotný závěr mi přišel příliš stručný a nedotažený. Na druhou stranu se mi líbily kratičké kapitoly a vyprávění příběhu více postavami. I přes výtky se mi kniha líbila, jen jsem trochu rozmazlená lepšími detektivními příběhy s více propracovanějšími zápletkami.

28.06.2017 3 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Druhý díl tohoto "paranormálního thrilleru" (nevím, proč mě právě toto označení u této knihy zase opět tolik vadí - thriller je podle mě něco jiného) byl o něco slabší než díl první. Kdyby autorka ubrala zápletek a lépe propracovala hlavní zápletku (v podstatě ani nevím, která ze zápletek byla ta hlavní), nebylo by to na škodu a rozhodně by to knize pomohlo. Místy hodně pubertální, ale vcelku se mi to i přes výhrady líbilo a budu pokračovat ve čtení dalších dílů této série. Pro mě je to odpočinková literatura, která neurazí a doufám, že další díly budou jen a jen lepší.

26.04.2017 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Moc se mi líbí Harry Hole (i když mě někdy štvou ty jeho alkoholické orgie). Je to sympatický hlavní hrdina a vždy mu fandím, aby se dopátral pravdy.

Tématiku druhé světové války v knihách mám ráda a moc se mi líbilo i zpracování příběhu z pohledu vojáků bojujících na straně Německa s Rusy. Velmi citlivě a decentně Nesbo nastínil i jejich příběhy po válce, kdy byly odsouzeni jako kolaboranti s Německem, a ukázal, jak je tato veřejná odsouzení ovlivňovala i po zbytek jejich života. V současnosti pak Harry Hole řešil konflikty s příslušníky neonacistů a jejich pohledem na dnešní svět. Na konci knihy pak Nesbo obě linky propojil velmi přesně a všechno pak dávalo smysl.

Jen mě mrzí, že jsem pachatele odhalila daleko dříve než Harry, který část příběhu, který jsme mi měli možnost číst střídavě s jeho příběhem, dostal až na konci knihy.

02.02.2017 4 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Téma knihy mě zaujalo a těšila jsem se až si ji přečtu. Kniha je čtivá, hezky svižně napsaná (oceňuji její stránkový rozsah), líbilo se mi i samotné vyprávění příběhu. Jen jsem čekala o maličko víc - příběh měl k tomu určitě potenciál a je škoda, že nebyl plně využitý a samotné rozuzlení nebylo šokující a více dramatické.

02.02.2017 4 z 5