Pettato Pettato komentáře u knih

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Franz Werfel je skvělý spisovatel. Dokonale vystihl jednotlivé postavy i dobu, ve které Bernadetta žila. Téma zjevení v Lurdech mi nebylo neznámé, ale velmi oceňuji Werfelův vypravěčský um, mistrně napsané. Příběh na mě dýchal životem z každé stránky.

"Na víru se nemůžeme obrátit, k víře se můžeme jen vrátit.
Víra totiž není žádná funkce duše, nýbrž duše sama v posledním svém odhalení."

Velmi krásná kniha. Slova postavy Lafita, jeho úvahy nad svým životem a přerod v závěru knihy ve mně doznívají ještě teď…

15.07.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Obálka je trošku zavádějící, protože Diorovi šaty byly v knize jen spojující linkou mezi minulostí a přítomností.
Historická fikce stojí na skutečných událostech. Kniha je postavená na ženských pilotkách 2. světové války. Líčí, jaký zcela odlišný přístup oproti mužům zažívaly a jakému zlu války byly vystaveny.
Je to krásný příběh o odvaze, útrapách války, přátelství a opravdové lásce.
Rozplétat nitky tajemství hlavních hrdinů se mi moc líbilo a kniha mě zaujala i velmi zajímavým doslovem.

05.11.2022 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasná a velmi zajímavá kniha. Miluji přírodu, stromy a procházky pod jejich korunami patří k mým oblíbeným. Tato kniha je plná pozoruhodných informací o stromovém společenství. Ti mají svůj systém života dokonale propracovaný a jejich propojení je obdivuhodné.
Velmi čtivě podané informace, jsem nadšená.

11.09.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Překrásná kniha s ilustracemi a slovy, která pohladí duši a inspiruje k zamyšlení.

15.09.2023 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Kratičký emoční příběh o oběti a záchraně jednoho života.
Na těchto pár stránkách se zamyslíte nad životem, jeho hodnotách a volbách.
Příběh byl jiný než jsem u Backmana zvyklá, ale mně se tahle útlá knížečka líbila...

30.11.2022 4 z 5

Životní příběh Allana je plný nepravděpodobných a nebezpečných momentů. Je to člověk, který má jako kočka devět životů. Vždy ze všeho vybruslí. Setkává se s vlivnými lidmi světa, a i když on sám nemá rád politiku, je jí kniha plná.
Ze začátku mě příběh bavil a přišel vtipný, ale s přibývajícími řádky už na mě bylo to množství suchého satirického humoru a politiky nějak moc.

09.09.2022 2 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Při čtení této knihy na vás dýchne melancholická atmosféra. Filozofické myšlenky nad životem podané srozumitelně v beletrii.

„Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký byste vedli život, kdybyste se rozhodli vydat jinou cestou? Doufáte, že by byl jednodušší? Nebo by to byla jen jiná cesta? V každém okamžiku každého dne vstupujeme do nového vesmíru. Tolikrát si přejeme vést jiný život, srovnáváme se s ostatními lidmi, ale zažíváme jen v různých poměrech to dobré i to špatné…

…Nic nemá smysl bez lásky. Lidé nejvíc trpí nedostatkem lásky a pozornosti. Cílem je nebýt prázdnou skořápkou. Milovat a být milován. Je v tom obrovská síla, když vám na někom záleží a někomu záleží na vás.“

Nora během prožitků v ostatních životech změnila úhel svého pohledu na žití.
K životu patří i temné chvíle. Nejsou selháním, ale součástí celku, růst, rozvíjet se a být…
„Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš.“

Život je velké dobrodružství a my se učíme prožitky…

11.04.2022 5 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Krásný romantický příběh s historickou linkou. Propojuje minulost s přítomností a vnese čtenáře do světa Vikingů a Keltů.
Velmi příjemná oddechovka - doporučuji

11.08.2023 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Oscar Wilde donutí čtenáře k zamyšlení se nad otázkami svědomí a rozhodování se mezi dobrem a zlem prostřednictvím filozofických úvah a názorů lorda Henryho.

Obraz Doriana Graye je odrazem lidské duše. Jeho portrét zrcadlí obrovskou proměnu jeho charakteru. Zaujalo mě k jak velkému rozporu u něj časem došlo mezi krásou duševní a tělesnou.

Nestárnoucí klasika. Temná kniha plná pokušení, zkaženosti, narcismu, morálního úpadku a pomíjivosti krásy, ale i hlubokých filozofických myšlenek. Ráda jsem si ji znovu připomněla.

14.09.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Pohodová romance z vědeckého prostředí, která se velmi dobře čte.
Závěr je předvídatelný, ale vůbec mi to nevadilo. Někdy potřebuji hezký příběh, který míří ke šťastnému konci, užít si sympatické postavy a spokojeně se usmívat.
Líbilo se mi to moc :)

27.10.2023 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Perfektní druhý díl. Nechybělo napětí a překvapivé zápletky.

"Naše jizvy nás definují.... Vyprávějí příběh odvahy a schopnosti přežít. Mluví o tom, kdo jsme v naší nejhlubší podstatě, o výzvách, kterým jsme čelili a které jsme překonali."

Ne všechny jizvy jsou vidět. V našem nitru jich bývá ukryto mnohem víc stejně jako u Kivy a jejích přátel.

Boj o moc, touha po pomstě, intriky, zrada a hlavně nečekané zvraty v závěru knihy udržely laťku čtivosti velmi vysoko i u druhého dílu Ranhojičky.
DOPORUČUJI

16.08.2023 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Pro mě velmi zvláštní kniha. Některé pasáže ze života Garpa a jeho rodiny mě bavili, ale nad zbytkem jsem se trápila. V této knize je snad všechno, co život může člověku přinést a přesto mě některé pasáže překvapili. Jako třeba hned v první části knihy početí Garpa.
Je to originální dílo plné tragédií a absurdit, ale já jej nedokážu náležitě ocenit.

17.11.2022 3 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Poutavý příběh, který se odehrává ve dvou časových rovinách. Vyprávění se střídá z pohledu Jordan, Iana a Niny. Docela by mě zajímal i pohled Lovkyně...
Děj byl zajímavý a čtivý.

13.11.2023 4 z 5

Runy osudu Runy osudu Christina Courtenay

Tohle čtení jsem si neskutečně užila :).
Příběh Linney, která vycestuje časem do 9. století k vikingskému válečníkovi Hrafnovi, mě úplně okouzlil.
Charaktery hlavních hrdinů mi naprosto sedly a ráda jsem se nechala pohltit autorčiným vyprávěním. Děj se odehrává oproti prvnímu dílu převážně v jedné časové linii a autorka příběh krásně propojila s předchozím dílem.
Jsem z knihy nadšená a vřele doporučuji.

26.09.2023 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

"... Co bych za to dala, kdybych ty chvíle mohla vrátit zpátky. Kdybych měla šanci udělat všechno jinak. Nebo ji aspoň poprosit za odpuštění..."

Laskavý a dojemný příběh mezi nebem a zemí, byl nádherný.
Dokáže Bára zvrátit osud? Využije druhou příležitost na změnu života lidí, na kterých jí záleží?
V románu se prolíná romantická linka s vážnými tématy. Nutí k zamyšlení a vyvolává spoustu dojmů a emocí.
Po přečtení ve mně zůstal hřejivý pocit a vřele doporučuji ke čtení.

"... nevysvětlitelný pocit štěstí. ... Fakt, že jsem naživu. ... Že se kolem mě dějí věci, které jsem dřív považovala za naprosto automatické. Kterých jsem si nedokázala vážit. Proč nám tahle důležitá schopnost vlastně chybí...? Umět se zastavit nad okamžikem, na první pohled bezvýznamným, o to víc však kouzelným. Takovým, co se dost možná nebude nikdy opakovat. ..."

31.08.2023 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Pohnutý příběh, ve kterém je každým rokem 9.listopad dnem, kdy se protínají cesty a osudy obou hrdinů. Příběh je střídavě psán z pohledu Bena i Fallon, což vnáší do děje náhled a myšlenky obou.
Jizvy má každý z nás. Některé jsou hned na očích a jiné skryté, ale zranění na duši zanechávají všechny...
Nejsem úplně cílová skupina, ale kniha je čtivá, jak je u autorky zvykem.

15.04.2023 3 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý. Je plná informací, které už jsem věděla, ale přinesla mi i hodně nových poznatků.
Chceme-li zdravě žít a udržet si kvalitní život, neměli bychom spánek rozhodně podcenit.

15.04.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Do čtení knihy jsem se pustila na mnohá doporučení a převažující pozitivní ohlasy. A musím potvrdit, že jde o skvělou fantasy.
Příběh je velmi čtivý, napínavý,... pohybujeme se v novém světe nadpřirozena s jeho intrikami a zvraty.
Užila jsem si romantiku i napětí.
Fantasy svět upírů, Atlanťanů a vlkodlaků si mě získal a těším se na pokračování..

12.10.2023 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Originální způsob jak přiblížit jakým pokušením je duše vystavena.
Ďáblem psané dopisy poskytují spoustu témat k zamyšlení se nad svými každodeními skutky a střetávání dobra a zla.
I když je to psané s vtipem a laděné humorně, měla jsem během čtení tíživý mrazivý pocit.
Často se svým životem zacházíme tak, že si temno musí mnout ruce nad svou skvělou prací. My si přitom myslíme, že jsme na té správné světlé cestě a ono je tomu právě naopak.
Vždyť i cesta dlážděná dobrými úmysly může být cestou do pekla...
Dopisy mě rozhodně donutily k sebereflexi.

16.09.2022 4 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Tajemný romantický příběh s trochu detektivní zápletkou.
Čekala jsem něco jiného, ale i tak to byla fajn oddechovka.

"Plánujeme si životy, jako bychom je snad měli pod kontrolou, skládáme jeden dílek za druhým tak, jak si myslíme, že je to pro nás nejvýhodnější, a pak najednou bum, prásk! Stane se něco, co jsme absolutně nečekali, cesta se znenadání stočí úplně jiným směrem a my se nestačíme divit, kde jsme se to ocitli."

04.12.2023 4 z 5