Petrush Petrush komentáře u knih

Vztahy bez stížností Vztahy bez stížností Will Bowen

Od autora se mi líbil Svět bez stížností, tak jsem se rozhodla přečíst i Vztahy bez stížností.
Autor říká, že každý z nás je nedílnou součástí každého svého vztahu a pokud chceme vztah změnit, máme změnit sebe a svůj pohled. Změnit to, co si o tom druhém i o sobě vyprávíme ve své hlavě. Nepřít se o skutečnost. Nestěžovat si a místo toho vyjadřovat své potřeby a konstruktivně hledat řešení.
V jedné z kapitol autor např. píše, že si nemáme brát komentář někoho jiného osobně. Tento komentář je sice osobní - ale pro toho, kdo nám ho sděluje (je o něm a jeho potřebě). Když dal toto autor mj. do kontextu emočních jizev z dětství, došel k podle mě velmi zajímavému poznatku, že chování rodiče je vnějším vyjádřením jeho problémů, nikoli problémů dítěte.
V jedné z kapitol se autor podrobněji věnuje stěžování a jeho důvodům. Bylo to trochu opakování ze Světa bez stížností, ale vůbec to nevadilo.
Kniha je proložena řadou vtipných citátů, konkrétních příkladů a příběhů a také různých cvičení. Ta jsem sice neprováděla, ale i přečtení jejich zadání napomáhá dalšímu porozumění autorovým myšlenkám.
Někdy mi přišlo, že si autor věci interpretuje tak, jak se mu to hodí a že jiná interpretace by byla úplně stejně dobře obhajitelná.
Celkově zajímavá knížka, která nabízí trochu netradiční pohled na vztahy.

02.08.2020 4 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Milá oddychovka. Kapitoly jsou krátké, takže vhodné třeba na dojíždění do práce.

27.07.2020 3 z 5

O mašinkách O mašinkách Jiří Kahoun

Pohádky jsou dlouhé tak akorát, obvykle 3-5 stránek. I když je na knize napsáno 6+, je podle mě vhodná klidně už ve 4 letech. Pohádky jsou pěkné a "normální" (což oceňuji zvlášť potom, co jsem se seznámila s knížkou Darebák David).

22.07.2020 5 z 5

Darebák David Darebák David Francesca Simon

Hlavní hrdina je zlý a nesnesitelný. Poučení žádné. Moc nechápu, co to má dětem dát.

15.07.2020 odpad!

Výchova bez poražených Výchova bez poražených Thomas Gordon

Čtivě napsaná kniha o tom, jak dobře vycházet s dětmi. Pravda, mohla by být trochu kratší, ale zrovna tady to moc nevadí, přečíst si totéž víckrát.
Autor popisuje metody aktivního naslouchání, JÁ-sdělení a efektivní způsob řešení sporů, díky kterému jsou všichni zúčastnění s řešením spokojení a nikdo není "poražen". Na řešení problému se podílejí nejen rodiče, ale i děti, a tím se učí lepší schopnosti problémy řešit, brát ohledy na rodiče a mají pak větší snahu dohodu dodržet (než kdyby jim bylo řešení vnuceno).
Autor doporučuje nepřikazovat, nepoučovat, nenutit řešení, nemoralizovat, neshazovat, nenadávat, netrestat, neodměňovat, nesoudit. Věnuje pár kapitol autoritativnímu (ale i liberálnímu) přístupu k výchově a hlavně jeho důsledkům.
Kniha umožní sebereflexi a ukazuje jinou cestu, než jakou asi většina rodičů vykročila. Na konci knihy je krátká praktická část.
Jak už to bývá, s některými názory autora se neztotožňuji, ale rozhodně tuto knihu řadím mezi doporučeníhodné, a to hlavně pro autoritativní typy rodičů.

02.07.2020 4 z 5

Místo na slunci Místo na slunci Elizabeth Haran

Romantická oddychovka. Víte, že všechno dobře dopadne a těšíte se na to. Bylo fajn, že se vše netočilo jen kolem hlavní hrdinky, ale byl tu prostor i pro jiné osoby a jejich příběhy. Jen ta změna z městské líné paničky na dříče a sympaťandu byla nějak moc rychlá.

06.06.2020 3 z 5

Modré z nebe Modré z nebe Nora Roberts

Přišlo mi, že autorka zapomněla na zápletku.

31.05.2020 1 z 5

Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda David Michie

Bystrá a vtipná knížka o meditaci resp. o bdělé pozornosti. A především o tom, proč to zkusit. Autor to umí podat tak, že věřím, že každý, kdo tuhle knížku přečte, si těch 10 minut najde a aspoň jednou to podle autorova návodu vyzkouší.
Knih o meditaci jsem moc nečetla, ale tady se mi líbil ten jednoduchý a praktický návod se spoustou různých tipů včetně toho, jak vytrvat, jaké překážky bude pravděpodobně nutné překonat a jak na ně nebo spíš přes ně. Je vidět, že autor má s tématem bohaté zkušenosti.
Autor popisuje pozitivní účinky bdělé pozornosti na fyzické i psychické zdraví s odkazem na různé studie. Kapitolu o účinku praktikování bdělé pozornosti ve firmách bych klidně vypustila, ale když v tomto autor podniká, tak to asi potřeboval napsat. Perfektní byla kapitola o štěstí. A poněkud hutnější pak kapitola o tom, co je to mysl.
Celkově rozhodně doporučeníhodná kniha.

31.05.2020 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Čtivý román (nejen) o nemanželských dětech. Každopádně žádná slaďárna.

31.05.2020 3 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Douglas Carlton Abrams

Velmi pěkná, pozitivní, inspirativní kniha o tom, jak v životě prožívat více radosti. Myslím, že kdyby se člověku podařilo aplikovat byť jen pouhé jedno procento přečtených doporučení, tak už jen to určitě povede k větší spokojenosti.

17.05.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Knížka plná neštěstí, žalu, strachu, hrůz. Na konci svítá naděje.
Dost mě v závěru překvapilo (pozor, vyzrazení kousku děje), že ty zákusky Rose věnovala Hana. Říkala jsem si, proč? Proč i tohle? Aby toho nebylo málo? A čeho?
Trochu mi v knize vadily přeskoky v čase, ale celkově se četla dobře.

27.04.2020 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Přijde mi to jako taková docela průměrná fantasy. Pravda, trochu filosofická. Zaobírá se tématy jako jsou vzpomínky, odpuštění ad.
Doslov jako obvykle nezklamal a pobavil: pár nic neříkajících stránek napsaných vyšperkovaným jazykem.

22.04.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knížka se četla dobře, příběh je poutavý. Ale myslím, že za nějakou dobu už si z děje nic moc pamatovat nebudu.

17.03.2020 3 z 5

V knize je spousta zajímavých informací. Např. o zdravotních aspektech spánku a důsledcích jeho nedostatku, o funkci snů či o tom, jak zlepšit spánek. Některé pasáže jsou poněkud zdlouhavé.
Autor je spánkem trochu posedlý, což ostatně i přiznává v úvodu. Takže celkově pak působí tak, že důležitosti spánku přikládá příliš velký význam a příležitost pro upozornění na důsledky nedostatečného spánku hledá a nachází všude.

12.03.2020 3 z 5

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Jak už to u těchto knížek bývá, bylo celkem brzy jasné, kam to směřuje. A docela se to táhlo, než to tam dospělo.

05.01.2020 2 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Kniha motivuje k tomu, abychom si přestali stěžovat (a kritizovat, pomlouvat a mluvit sarkasticky), což je věc, kterou skutečně většinou děláme. Kniha mohla být klidně kratší a styl psaní mě nenadchnul, ale stěžejní myšlenka je vynikající. Nevím, jestli autor nepřehání ohledně pozitivních důsledků nestěžování. Zatím jsem se do "nestěžovací výzvy" nepustila, tak nemohu posoudit. Ale vlastně i kdyby člověk s "nestěžovací výzvou" nezačal, tak přečtení knihy je přínosné, protože si uvědomí negativitu a škodlivost stěžování.

28.12.2019 4 z 5

Srdce rebelky Srdce rebelky Nora Roberts

Romantická oddychovka, ale nijak zvlášť chytlavá.

11.12.2019 2 z 5

Chytrá výchova Chytrá výchova Larry J. Koenig

Princip tzv. chytré výchovy spočívá v tom, že stanovíte pravidla (nejlépe písemně) a zaznamenáváte jejich nedodržení. Nejdříve se nic neděje, ale po několika nedodrženích dítěti odebere jednu oblíbenou činnost, pak při následujícím nedodržení některého z pravidel zakážete další oblíbenou činnost atd. U starších dětí tyto zákazy platí do konce týdne, u mladších do konce dne.
Já bych to tedy nenazývala "chytrá výchova", ale spíše "motivace trestem". Autor si chválí, jak tato metoda skvěle funguje a že jde najednou vše bez křiku a nervů.
Zajímavé je, že ohledně odměn autor píše, že by měly být spontánní a nikoli plánované (typu „jestli tohle uděláš, tak za to dostaneš čokoládu“). Ale jak už jsem psala, plánované tresty mu přijdou naprosto v pořádku (typu „jestli tohle ne/uděláš, nebudeš moct jít v pátek do kina“).
Neříkám, že autorův přístup nemůže fungovat. Ale z principu mi nepřijde správný a preferuji jiné přístupy k výchově.
V knize mi přišla zajímavá část o nadání dětí (a vlastně i rodičů) a občas rozumné tipy ohledně toho, jak s dětmi lépe zvládat domácí úkoly.
Kniha je z roku 2004 a není tedy zcela aktuální. Zřejmě i trendy ve výchově se mění a vyvíjejí. Třeba ve srovnání s knihou Uvolněné rodičovství (2017) byly některé rady zcela protichůdné.
Celkově knihu nedoporučuji.

05.12.2019 1 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Od prvních stránek knihy bylo jasné, k čemu to celé směřuje. Příběh na mě působil nerealisticky, naivně, natahovaně. Ale dočetla jsem to.

19.11.2019 1 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Toto byl bestseller? Tak první čtvrtinu knížky jsem přemýšlela, jestli ji vůbec dočtu. Přibližně v polovině to začalo být zajímavé, protože se tam objevila i jakási zápletka. Co se týká vtipů, autor se usilovně snažil, ale nějak to nebylo ono. Co se týká sexu, autor se rovněž usilovně snažil, až to možná s četností tohoto tématu trochu přehnal.
Celkově: nic moc.

16.11.2019 1 z 5