petrulka petrulka komentáře u knih

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert

Série má vzestupnou tendenci, ačkoliv je velmi čtivá už od prvního dílu. V tomto pokračování jsou bolestné ztráty, bohužel i jedné mé velmi oblíbené postavy. Pěkně je zpracovaná křížová výprava, plná zajímavých okolností, reálných postav i událostí. Mocenské hry, zrady i nová spojenectví. Bezpráví. Celý děj je o neustálém napětí, strachu o život, plný zvůle mocipánů, bez větších nadějí na prosazení práva a spravedlnosti. Pochmurné, plné hladu a nemocí. Přesto autorka dokáže vyprávět zlehka, bez tendencí uvrhnout svoje čtenáře do deprese. Těším se na další díl.

01.02.2024 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Tak tohle bylo hodně dobré. Legie a jeho šváb, nejskvělejší pasáže knihy. David je takový MacGyver, dostane se z neuvěřitelných situací. Kdo se nad toto dokáže povznést, užije si parádní krimi.

25.01.2024 4 z 5

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

V tomto díle je to už hodně o politice, mocenském vlivu, válce. Jistým způsobem je lidstvo stále stejné. Samá intrika, překrucování slov i faktů, lži. Strach, aby někdo nezaslechl to, co nemá. K tomu všemu zvláštní konec. Vnímám ho jako křivdu i zadostiučinění zároveň. Celý příběh je velmi čtivý, historická fakta zaujmou, jejich lehké přizpůsobení lince příběhu potěší.

11.01.2024 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Sérii nečtu popořadě, ale jak mi který díl přijde pod ruku. Až tak moc to ničemu nevadí. Nějaké odkazy na minulost sice jsou, ale nic, přes co by se nedalo přenést, pokud jste předchozí knihy nečetli.
Tato je velmi dobrá. Nádech tajemna, záhadná zmizení, Rakerova neuvěřitelně rychlá práce, kdy je vyřešeno během několika dní, nechutní záporáci. Vše, jak má být.

10.01.2024 4 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Vynikající pokračování historického románu, kde jsou volně propojeny osudy smyšlených postav s těmi reálnými. Odlehčená forma vyprávění napomůže lepší orientaci v událostech středověké Evropy. Zajímavý je i náznak počátků čarodějnických procesů, kdy právě Německo bylo rodištěm inkvizice.
Autorka servíruje temný středověk se vším všudy. Války, hlad, dětské nevěsty, náboženský fanatismus, mučení, smrt na každém kroku. Jenže to není depresivní kniha. Pořád je plná naděje, dobrých lidí, cti a odvahy.

04.01.2024 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Asi by mělo být povinnou četbou pro všechny, kdo tvrdí, že dnešní doba je "hrozná". Tolik bezpráví v historii našeho národa, tolik těžkých období. Zoufalá byla situace žen, matek, které zůstaly samy se svými dětmi. Naprosto mě uchvátila postava Irmy. Tak silná, čistá bytost. Takovou ženu chcete znát. Přijala to, co bylo nevyhnutelné a bez láteření a stěžování si na krutý život jím proplula se ctí. A snad, alespoň někdy, byla trochu šťastná.

04.01.2024 5 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Viktor je neuvěřitelně zábavná postava. I přes hrůzy válečné řežby, přes svojí totální bezmoc, přes vše co zlého ho potkalo, háže jednu hlášku za druhou. Občas jsem se opravdu s chutí zasmála. Tak nějak s pomocí všech strážných andělů proplouvá, pluje... až do okamžiku, ke kterému nemám co říct a zároveň bych měla hromadu otázek. Takové konce vnímám téměř jako osobní křivdu. Leda by to nebyl konec?!

23.12.2023 4 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Naprostá spokojenost. Tahle kniha má všechno, co mě baví. Psance, příšery, lovce. Útěk divočinou, sem tam záchvěv lidskosti. Hrdiny i ty nejodpornější zrůdy. A přes celkem průhlednou zápletku závěrečné překvapení. Bavila jsem se skvěle.

16.12.2023 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Začnu tím, co mi trochu vadilo. Rodinné, příbuzenské vztahy, neuvěřitelně složité, propletené...kdo, s kým, kde, jak. V tom jsem občas plavala a musela přemýšlet, kdo je kdo. Příběh jako takový se mi líbil velmi. František a Florián. Těžká, smutná doba. Smutné konce. Není to knížka pro vylepšení nálady, to opravdu ne.

14.12.2023 4 z 5

Doupě Doupě James Herbert

Je to prostě čtivá záležitost. Pro někoho, kdo má takové věci rád. Moc a moc krys, které jsou stále chytřejší. Ještě víc masakrů, krve a strachu. Pro mě naprosto zbytečný pokus o romantickou linku. Celkově fajn knížka na odreagování.

13.12.2023 4 z 5

Komunistický režim začíná utahovat smyčku a obyvatelé Československa, kteří snad doufali, že po válce bude líp a těšili se na svobodný život, otevírají oči. Zpočátku mnoho z nich nevěří stále častějším náznakům fanatické mašinérie, naděje v dobré úmysly strany v nich zůstává. Někteří procitají, někteří se nechají strhnout horlivostí přívrženců nového režimu a skutečně věří v budoucnost kolektivizace, někteří sledují jen vlastní prospěch a zisk, tak jako v každé době. Strach, obavy, nedůvěra a podezřívavost se usadí i v odlehlých oblastí Sudet. Velmi smutné, nepochopitelné období našich dějin.

13.12.2023 5 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Plný počet hvězd. Protože je to taková svižná, čtivá, nenáročná záležitost. Možná mi akorát teď taková kniha prostě sedla do nálady, ale bavila jsem se, nic mi nějak zásadně nevadilo. Hodně mi připomíná Hraničářova učně, podobný typ příběhu.

10.12.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Velmi těžko se mi hodnotí bez silných slov. Bez sprostých slov. O lidstvu nemám žádné iluze, přesto mě zas a znovu překvapí, jak krutí k sobě dokážeme být. Jak to nejodpornější chování k lidské bytosti, k ženě, k dítěti, v sobě takový člověk dokáže ospravedlnit. Jak se vůbec dokázala zkoncentrovat brutalita a nenávist v takovém měřítku. Byl to důsledek války? Nebo je to v nás stále a jen čeká na svojí příležitost? Odpouští jenom Bůh. Nevěřím, že něco takového odpustit lze.

29.11.2023 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Tak nějak si představuji špičkovou krimi. Protože mám ráda fantasy, nijak extra mi nevadily vyložené nesmysly, jako např. pasáž s rakví či až legračně fungující oddělení izolace na psychiatrii.
Je to děsivé, napínavé, překvapení se také objeví. Hlavní vyšetřovatel není přehnaně superhrdinský, jen Jurek mohl ukázat ještě víc akce, když už tak dlouho čekal a plánoval :-D

22.11.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Velké překvapení, nečekala jsem až tak strhující příběh. Těžké, kontroverzní téma. Nádherně popsaná krajina, prostředí. Skvěle vystavěné charaktery postav. Moc se mi líbil vývoj vztahů dvou stěžejních rodin. Hlavní záporák teprve vystrkuje růžky, ale i tak z něj naskakuje husí kůže. Z celé té doby. Kniha není žádným velkým literárním dílem s hlubokomyslnými myšlenkami, ale je velmi čtivá, svižná, poučná a vlastně i zábavná.

22.11.2023 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Tahle kniha je opravdu, ale tentokrát opravdu vážně pro mládež, spíš děti. V tom případě můžu doporučit. Ačkoliv YA čtu poměrně často, na toto jsem opravdu stará, přiznávám se. Pro dívky 11+ doporučuji.

07.11.2023 3 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Tohle vypadalo velmi slibně. Námět zajímavý. Začátek pomalejší, no dobrá, vydržím, očekávám rozjezd. Ale nedočkala jsem se. Ačkoliv by příběh mohl být strhující, s takovým nápadem nepochybně potenciál byl, neskutečně jsem se nudila. Zdlouhavé popisy, nekonečné rozhovory, té akce pro mě opravdu málo a překvapivých momentů ještě míň. Tentokrát dál číst nebudu.

07.11.2023 3 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Pohled do maloměšťáctví ve velkoměstě jak vyšité. Jak vypadat před ostatními, přizpůsobovat se vyšší společnosti, touha patřit do místní smetánky. Večírky, mecenáštsví, móda, známosti, vyšší společnost. Na jednu stranu by se mohlo jednat jen o takový náhled na tehdejší dobu, život newyorské střední střídy. Jenže v okamžiku, kdy víte, v čem vlastně Bettina plave, dostává kniha úplně jiný rozměr. To pochopení jejích obav vstoupit do parku, jejího postávání u dveří, jejích rozhovorů s psychiatrem. Ona tehdy prožívala to, co v dnešní době miliony lidí. Je to tak skvěle napsané, až je člověku úzko. Toto byl můj nejsilnější dojem z celé knihy, hlavní hrdinka a její duševní boly.

06.11.2023 3 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Tuhle knížku jsem měla vytipovanou už delší dobu, a to díky předchozí zkušenosti s autorovou tvorbou, která je přesně pro mojí krevní skupinu. Takže jsem čekala skvělý příběh a ten jsem také dostala. Perfektní od prvních řádků, spád, napětí, skvělá klaustrofobní atmosféra. O překvapení není nouze. Často se mi nestává, že mi při čtení spadne brada a nechápu, jak něco takového mohlo sakra někoho vůbec napadnout? Miluju ten pocit. Neskutečně jsem si knihu užila, je to jízda a moc, moc se těším na další Fritzovy počiny.

24.10.2023 5 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Vůbec ne špatná fantasy. Pokud by nešlo o povídky, řekla bych, že autorka je ještě někde na půli cesty, neumí až tak rozebrat jednotlivé postavy a dotáhnout některé situace. Ale takto nemám co vytknout. Nix mě velmi bavila. Postrádá afektovanost, ničím nehraničící sebevědomí (to mě u ženských hrdinek až irituje), přistupuje k životu a ke svým úkolům pragmaticky. Závěr je sympaticky otevřený a mě teď čeká shánění druhého dílu.

13.10.2023 4 z 5