petra7309 petra7309 komentáře u knih

Diův hrob Diův hrob Barbara Cleverly

(SPOILER) Kniha pro mě byla obrovským zklamáním. Jediná sympatická postava z celé skvadry umře hned na začátku, a "vyšetřování" se ubírá hlemýždím tempem prostřednictvím nepochopitelných a pro mě nesrozumitelných rozhovorů. Přiznám se, že mě pak už ani archeologická zápletka, a ani ostatní vedlejší, nedokázaly donutit souvisle číst, přeskakovala jsem všechno "vedlejší", potřebovala jsem se dostat ke konci, který pro mě osobně nebyl překvapením.

24.01.2022 1 z 5

Posvátná kráva Posvátná kráva Sarah Macdonald

Po knize jsem sáhla úplnou náhodou, velmi mě zaujala obálka. A ten název! :D

Pokud se chcete dozvědět něco o Indii, doporučuji (a mě na rozdíl od ostatních Indie k návštěvě po přečtení láká).

Knihu doporučuji každému, kdo si stýská na mizernou životní úroveň v Evropě a v okolí. Rychle to každého vyléčí ze stýskání a řekla bych, že si konečně začne vážit toho, v jakém tu žijeme přepychu. A přesto jsou lidé v Indii šťastní, i když často žijí v neskutečně chudobě.

Osobně pro mě byly náboženské obyčeje, rozdílnosti a popis kultur hodně zajímavé.

Úžasně a na příbězích popsané indické reálie, často nepochopitelné, podivné, až kruté.

Ale současně mi přišlo, že autorka je dost povrchní a odmítá některé věci pochopit, přijmout a porozumět jim. Přišlo mi, že je pro ní Indie zábavná epizoda, a že žádné poučení do života jí to nedalo. Vtipy byly dobré, ale někdy na úkor ostatních a také plynuly z autorčiny povýšenosti a nepochopení.

07.02.2021 4 z 5

Kdo se bojí Smrti? Kdo se bojí Smrti? Jan van Helsing (p)

Knihu jsem četla v podstatě jako výzvu, jak se postavím k archetypu smrti.
Smrt má špatné jméno.
Dlouho jsem smrt odmítala, tedy dělala jsem, že neexistuje, přestože mi velmi blízcí zemřeli, odmítala jsem akceptovat existenci smrti.
Dávám 4*, přijde mi, že si autor některé věci přikrášlil, něco sem tam hodně skřípe.
Celkově ale výtečná kniha. Kdo má chuť přijmout anděla transformace do svého života, tohle je jedna z cest.

Rozhovor s andělem Rozhovor s andělem Inelia Benz

Knihu jsem si koupila na základě zmínky a doporučení Pjéra Lašéze v jedné z jeho přednášek. Vůbec jsem nevěděla, co mám čekat.
Knížka je hodně zajímavá, pomáhá vidět a pochopit systém víry a fungování na Zemi v novém světle.

07.10.2020 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Jeden ze základních pilířů přístupu k efektivní práci, ať už je tou prací myšleno cokoliv.
Pro mě hodně užitečné zejména kvadranty a myšlenka na konec, no a nesmím zapomenut na ostření pily.
Souhlasím, že kniha je rozvláčná, ale kdyby si člověk odnesl jen ty základní myšlenky, i to je velký přínos.

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Za mě kniha zajímavá a líbilo se mi i grafické zpracování.
Jak se člověk učí a vstřebává informace, tak mu může připadat, že přeci nemůže nic z toho použít, když to vymyslel někdo jiný.
Autor hravou a příjemnou formou ukazuje, že to není tak úplně pravda.
Díky knize si člověk může uvědomit, že může i přesto být originální.

07.10.2020 4 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Shoduji se s těmi, kteří píší, že jim kniha pomohla změnit myšlení na růstové. Mně taky.
Roky jsem žila v přesvědčení, že úsilí a snaha a zdolávání překážek je pro ty méně talentované. A také jsem si myslela, že talent vyřeší a překoná vše. Ne. Talent + úsilí + propady = výsledek. Jinak to nefunguje.
Co autorka nijak nepostihla, je, že fixní nastavení = žití v egu (ve strachu, v oddělení). Pro mě další vrstva knihy a dalších milion aha momentů.

07.10.2020 5 z 5

Hrdina nebo psanec Hrdina nebo psanec Margaret Mark

Knihu jsem četla proto, abych zjistila, do kterého archetypu spadá moje podnikání a přizpůsobila tomu svou komunikaci na webu. V tom mi kniha jednoznačně pomohla, není tam sice žádný test, ale díky popisu jednotlivých archetypůa dalším informacím se to dá zjistit.
Popisy jednotlivých značek mě ale nebavily, bylo to dost omílání dokola.
Celkově ale komplexní a kvalitní shrnutí archetypu značek, což může být užitečné ať už pro korporaci, tak pro podnikatele na volné noze.

07.10.2020 4 z 5

Druhá šance klenotníka Benedikta Druhá šance klenotníka Benedikta Phaedra Patrick

Líbilo.
Mám ráda kameny a příběh se mnou rezonoval - jak se člověku může rozpadnout život jen proto, že se ho snaží udržet pohromadě. Jenže odmítá změny, také odmítá změnit sebe a vůbec se nechce (neumí?) přizpůsobit.
Hlavní hrdina je trouba, který má pocit, že se proti němu všechno spiklo, jenže je to všechno jinak. On vlastně ani trouba není, jen se tak chová.
Lehká zábava, a popisy kamenů a jejich účinků (někdy prý smyšlených) jako bonus.

Já jsem OK, ty jsi OK Já jsem OK, ty jsi OK Thomas Anthony Harris

S transakční analýzou jsem se setkala už dříve, ale teprve tato kniha vysvětluje, jak a tak trochu i proč reagujeme z pozice Rodič (nejsi ok), Dítě (nejsem ok) a Dospělého (jsem ok, jsi ok).
Nicméně kniha je velmi těžko stravitelná, z mého pohledu plná nadbytečných grafů, na které autor hrdě odkazuje.
Jednotlivé informace (např., že Dítě manipuluje) je velmi složité v textu dohledat.
Neberu autorovi zásluhu, určitě šlo ve své době o převratnou knihu, ale když porovnám s knihami, které se věnují populární psychologii, rozvoji a práci na sobě, tak mají srozumitelnější strukturu a informace jsou tam více přehledně srovnané.
Hodně jsem váhala, kolik hvězdiček dát, jak říkám, autor určitě věnoval své práci hodně času a jednalo se pravděpodobně o převratnou práci. Ale mám obavu, že (stejně jako např. u Balanced Scorecard) by by pro problematiku stačil rozsah článku, nikoliv téměř 300 stran.
V podstatě, kdybych byla pedagog, byla by tato kniha jako povinná pro studenty za trest. Kdybych je měla ráda, sama bych jim těch 15 stran výtahu připravila.

06.10.2020 2 z 5

Projektový management Projektový management Alena Svozilová

Knížka, která je schopná prakticky provést plánováním projektu. Např. věc, která se v projektovém řízení velmi podceňuje, je komunikace, a té kniha věnuje pozornost a umožňuje, pokud je člověk schopen pochopit návod, projít touto velmi náročnou částí projektového řízení. K mé smůle jsme na škole počítali tzv. kritické cesty, což je totální kravina, když kritickou cestu spočítá jakýkoliv SW na PM.
Kniha také věnuje pozornost řízení změn.
Je to teorie, je to hodně teorie, ale ta se 100% pokrývá s praxí, tedy alespoň tam, kde se projekty řídí správně a zodpovědně.
Ideální by bylo neučit se tohle teoreticky, ale prakticky se zúčastnit např. projektových schůzek a pod vedením zkušeného projektového manažera vidět, co jsou klíčové složky správného a zodpovědného vedení projektu.

15.02.2024 5 z 5

Sebeúcta u dětí Sebeúcta u dětí Heinz-Peter Röhr

Kniha si mě našla na poličce mezi "dnes vráceno" v mé oblíbené knihovně.
Jelikož vím, že se sebeúctou a sebehodnotou mívám stále ještě občas problémy, po knize jsem sáhla s tím, že co se nepovedlo v dětství, tak se teď napraví.
Bohužel stejně jako u další knihy podobného typu (Probouzení zranitelnosti - https://www.databazeknih.cz/knihy/probouzeni-zranitelnosti-121507), autor nedává sebemenší návod, jak konkrétně s sebeúctou pracovat.
Kniha má skvělý úvod, který rozmetává na prach mnohá přesvědčení, která si můžeme nést životem, a to např. že lidé, kteří jsou bohatí či vnějškově úspěšní, mají v pořádku sebeúctu.
Zlatá věta na úvod, že sebeúctu si musí najít sám každý v sobě, je absolutně klíčová. Jen je problém to JAK.
Absolutně nejpřínosnější pro mě byly kazuistiky.
Další velmi přínosná záležiost je uvědomění si, že dítě "nezlobí", ale používá v podstatě kompenzační mechanismy pro to, abych se vyhnulo strachu, trestu nebo jinému nepříjemnému zážitku (a tohle si pak neseme i do svého dospělého života...), takže pro někoho objevné vysvětlení, proč se např. dítě chová jako "šašek".
Kniha přínosná do určité míry, rozhodně neuškodí si ji přečíst, ale konkrétní návody a rady nedává.

16.02.2022

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Nalákala mě neskutečně pěkná obálka a velmi vysoké hodnocení zde.
Knihu jsem ale po pár stránkách odložila, už u první povídky.
Kdybych tohle četla před třeba 20 lety, totálně by mě to uchvátilo - ale dnes, možná i s mou čtenářskou zkušeností, už to vůbec nezaujalo.
Nápad (alespoň první povídky) zajímavý, zpracování pokulhávalo, jako bych se přenesla někdy do r. 1988, tak mi alespoň jazyk a přístup postav přišly.
Ale věřím, že svého čtenáře, kterého to bude bavit a bude se mu to líbit, si kniha najde.

16.02.2022

Špionka princezny Alžběty Špionka princezny Alžběty Susan Elia MacNeal

Velmi velmi velmi dobré. Živí hrdinové, jejich jednání jasné a pochopitelné, úžasně popsané reálie vč. pověstného anglického počasí, prostě super.
Neporovnávám s první knihou, je to nezávislý příběh a dá se číst velmi dobře samotný.
Co mě trochu mrzí, je pro mě nepochopitelné jednání na moři, ale nechci spoilovat, tak se tu nebudu vykecávat, ale za to jednu * dolů. Jinak super.

24.01.2022 4 z 5

Probouzení zranitelnosti Probouzení zranitelnosti Amana Trobe

Kniha může být možná pro někoho přínosem, ale nejsem si jistá.
Vlastně váhám, pro koho je kniha určená. Pro mě, jako člověka, který si na této klopotné cestě už nějaký ten metr ušel, měla přínos ve zvědomění některých aspektů chování zraněného dítěte, resp. dětské části. Mimochodem, tyto tendence (manipulace, vynucování...) bývají často přisuzovány egu (jen tak na okraj, nechám doznít, v kom to něco rozcinká).
Autor se snaží rozčlenit problematiku, resp. knihu, do nějakých struktur, z mého pohledu postrádají smysl i užitečnost. Navíc mi připadá, že autorovi se mnoho s vnitřními traumaty pohnout nepodařilo, z knihy mi přišlo, že se stále točí v tomtéž.
Určitě je dobré si uvědomit, že o svých traumatech a strachu, který umíme mistrně ukrývat, opravdu vědět nemusíme a že na nás mohou vybafnout v té nejméně příhodné chvíli. Jenže autor moc nástrojů k tomu, jak s tímto pracovat, nenabízí.
Kniha může být užitečná jako jakási část do skládačky, kdy si člověk některé věci uvědomí, ale pro někoho, kdo se v problematice snaží zorientovat, tomu to může udělat v hlavě asi spíš guláš, mi přijde.
Toho, kdo potřebuje na svých zraněních pracovat, může uvést do stavu, kdy si řekne, že mu to za to nestojí, a propadne naprosté depresi a nihilismu. Tomu bych určitě knihu nedoporučila.
V knize mi chybí ucelený autorův příběh, na kterém by např. mohl ilustrovat práci s raněnou vnitřní částí, vznik traumatu, práce s ním různými technikami, atd. Tvrdí, že není nutné vědět, kdy a jaké trauma vzniklo. It depends... Tedy - přijde na to. Někdy stačí jen obavy propustit, a někdy, když to člověka všechno zavalí, tak je potřeba jít do úplné hloubky a pracovat s tím konkrétním traumatem, příčinou (což je dobré s průvodcem - terapeutem, ve kterého máme důvěru, někdy to můžou být ošklivé věci, co v sobě člověk uzamknul).
Autorovy snahy všechno rozpitvat, pojmenovat, dávat rady či otázky na nitrozpyt, vytváření podle mě zbytečných struktur, jak se např. vymanit z myšlenkových vzorců, mi nedávaly vůbec smysl. Navíc některé rady typu "přestaňte snít a čelte velkému zlému světu venku" jsou opravdu na nic. Naopak, člověk snít potřebuje, a také potřebuje pochopit svět venku jako realitu, která se skládá ze "špatných" i "dobrých" věcí.
Kapitola, kde zmiňuje kompenzace, je určitě zajímavá, problém ale je, že větší část knihy tuto zajímavost postrádá.
Zásadní je, že pokud nepracujeme s vnitřní dětskou částí, komplikuje nám to nejen vztahy, na všech úrovních (rodina, přátelé, partneři...), ale hlavně soukromý život - tedy to, jak se díváme na sebe, jak se díváme na svět a jak jsme v něm ochotni a schopni fungovat. V případě, že toto nemáme vyřešené, dá se předpokládat, že ani naše profesní či další složky života nebudou příliš funkční, což se autorovi ne zcela podařilo ukázat, těžiště knihy leží hlavně v partnerských vztazích.
Autor má snahu dát čtenáři alespoň nějaký arzenál pro práci s pocity, ale otázky typu "čemu se právě teď vyhýbáte" si nejsem jistá, jestli většímu počtu lidí pomůžou se s tím popasovat.

09.12.2021 2 z 5

Papouškův teorém Papouškův teorém Denis Guedj

Úžasné, zábavné, dechberoucí.
Pro mě určitě ne kniha pro děti, je to velmi hluboký příběh, lidský, zajímavý, ve kterém skoro nic není jak se zdá.

07.02.2021 5 z 5

Josefovská krev Josefovská krev Jaroslav Kuťák

Děsná obálka, mimochodem...
Ale příběh zajímavý, hlavně právě fantaskní výjevy. Jenže skutečná zápletka a vyšetřování se zase nekoná, a vložená povídka od Haška tomu nasadila korunu.
Ale za Cikány a atmosféru za 4.

06.10.2020 4 z 5

Profesní psychohygiena terapeuta Profesní psychohygiena terapeuta Jeffrey Kottler

Nejsem terapeut, ale vzhledem k mé profesi (poradenství a osobní rozvoj) mi kniha přišla jako dobrý nápad si ji přečíst.
Pro mě nečekaně, ale nakonec užitečně, jde spíše o jakousi cvičebnici, ve které člověk zpracovává úkoly. Otázky jsou vymyšlené dobře, autor se nebojí ukázat své slabosti a neúspěchy. Kniha je velmi autentická a považuji ji za nesmírně užitečnou pro lidi, kteří jsou terapeuti nebo poradci.

06.10.2020 4 z 5

Jak z dobré firmy udělat skvělou Jak z dobré firmy udělat skvělou Jim Collins (p)

Jo. Jo. JO!!!
Popis reálných situací ve firmách, jejich rozvoje a manažerského přístupu, který je postaven na důvěře, nikoliv na sledování, kontrole a (promiňte moji francouzštinu) buzeraci.
Pro mě návod a potvrzení, že i takto se dají firmy řídit.

06.10.2020 5 z 5