Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb naučte se využít svůj potenciál

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb naučte se využít svůj potenciál

Autorka nám odhaluje nastavení mysli mnohých mimořádně úspěšných učitelů, lídrů, sportovců i rodičů. V knize též ukazuje, jak své nastavení můžeme změnit a jak napomoci lásce k učení a houževnatosti, které jsou základem úspěchu ve všech oblastech života. V knize se dozvíte: jaký je rozdíl mezi fixním a ... celý text

V knize se dozvíte:

jaký je rozdíl mezi fixním a růstovým nastavením mysli
že každý může zlepšovat své schopnosti a neustále růst
co spojuje výjimečné studenty
jaké nastavení mysli vládne na vašem pracovišti, mezi přáteli a v rodině
proč někteří lidé mají trvalé a funkční vztahy a jiní ne
jak motivovat děti a pomoci jim zlepšit se nejen ve škole méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266056/nastaveni-mysli-nova-psychologie-us-266056.png 3.730

Mindset: The New Psychology of Success (2006)

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Jan Melvil

gilthix
dnes

U populárně naučné psychologie je vždy důležité umět výstižně popsat způsob uvažování, ve kterém se čtenář najde. S tím má Carol Dwecková největší problém: většinou, když popisuje nějakou modelovou situaci či příběh, jen těžko se dokážu do postav vcítit. Jednoduše řečeno, příliš často jsem si říkal, že takhle ale lidé ve skutečnosti nemluví a ani se tak nechovají.
Naštěstí je v knize i dost poučných částí, které autorka zvládla a když čtenář přistoupí na její styl, dá se z knihy mnoho naučit. Co je možná ale úplně nejdůležitější disciplína, kterou autorka naopak zvládla, je nastavení základního konceptu knihy. Ten se točí výhradně kolem toho, že z jejího pohledu existují dva základní druhy myšlení - přístupu k problémům, z nichž jeden je výhodnější a lepší. Možná trošku černobílé (nicméně sama dodává, že nikdo není bezvýhradně ani na jedné straně), ale je to to, co si z knihy bude čtenář pamatovat i za rok.
Pokud bych měl v tomto "žánru" doporučit někomu jen jednu knihu, tahle to nebude. Ale to vůbec neznamená, že je špatná. Protože není.

grillica

Když odhlédnu od toho, že apriori nečtu a nevyhledávám obdobnou seberozvíjející se literaturu, dozvěděla jsem se tu poměrně zajímavé rozdělení myšlení na fixní a růstové. Ale teda že bych o tom musela číst 300 stran, to by mi bylo líto času. Myšlenka dobrá, a taky se mi líbí, že autorka staví na výzkumu, takže to není jen nějaké plkání. Ale knihu jsem nedočetla, takže hvězdičky nebudou.

petr3048
03.12.2016

Zásadní kniha nesoucí se na detailním popisu fixního a růstového myšlení. Rozdíly jsou popsány na mnoha reálných příkladech z praxe spisovatelky. Nečekejte rozbor více témat, kniha je celá o tom samém, jen z jiných prostředí. Své si najdou především rodiče, ale také sportovci či manažeři firem. Je to jedna z knih, kterou určitě rád budu darovat dále svým příbuzným a známým, protože její přečtení vás prostě nutí se nad životem svým i vašich blízkých zamyslet.

Paulie
13.09.2016

Na rozdíl od jiných knih zaměřených na osobní rozvoj se tato opírá o vědecký výzkum, čehož si cením. Autorka rozebírá jeden psychologický jev na spoustě příkladů a příběhů, takže čtení podle mě není nudné. Jediné, co knize chybí, jsou nějaké konkrétní a jednoduché nástroje, jak růstové myšlení aplikovat v praxi.

luciefeix
29.08.2016

zacátek je slibný ale poté je to stále vse na jedno brdo a opakuje se to ..

laubrino
01.07.2016

Nerozumím komentari prede mnou, proc by kniha mohla zmenit zivot nekomu jinemu, ale ne vam (?) Samozrejme muze i vam.

Autorka pise o dvou extremech. V realu nic neni cernobile, v necem muzete byt rustove nastaveni, v necem zase fixne. Zajimava pro me byla myšlenka, jak fixni nastaveni souvisí s pocitem nadrazenosti.

Knizka je bohuzel vystavena hodně na prikladech. To ji ubira na prakticke pouzitelnosti. Kdyz vam reknu, ze jeden clovek sazel sportku a vyhral prvni cenu, znamena to, ze kdyz budete sazet, jednou ji taky vyhrajete? Asi ne. A nejspis nejste ani reditel Enronu ani cernosky basketbalista nba.

martin3683
23.10.2015

Skoro každá kniha kolem osobního rozvoje se honosí titulem "přelom v uvažování" či "revoluční kniha, která vám změní život". Řeknu to rovnou a bez obalu, vám konkrétně život nezmění.... může ho ale změnit někomu ve vašem okolí.

Celá kniha je zaměřená na jeden výzkum či řekněme objev, že někdo uvažuje růstově a někdo fixně. Hádáte správně, že ošklivě znějící fixně je dle autorky to špatné uvažování. Lidé, co uvažují růstově, nemají problém dělat chyby, učit se z nich a celý život na sobě pomalu a jistě pracovat. Pokud něco neumí, tak je to aktuální stav, ne trvalý, nesouvisí to s charakterem člověka, nepotřebují velké nadání, aby se něco naučili. Uvažují tedy přesně obráceně než fixní člověk, který se výzev bojí, protože by se mohlo ukázat, že jeho představa o vlastní inteligenci není pravdivá, že není tak geniální, jak do něj celé dětství rodiče a babičky cpali pod tlakem.

Pokud jste se ke knize dopracovali sami, tak počítám, že jste růstový typ, chcete se zlepšovat a pochopit, jak věci fungují. Jediné, co vám kniha dá, je utvrzení se v tom, že děláte vše dobře :-) a pomůže vám pochopit, že jsou tu lidé, kteří takto neuvažují. Konečně pochopíte, proč některý váš blízký či známý dělá určité věci tak blbě a nelogicky a proč má ze všeho takový stres a strach. Pak zjistíte, že vyrůstal v prostředí s fixním nastavení a že je mu také vlastní. Můžete ty lidi tedy lépe nasměrovat, když jim teď vidíte více do hlavy nebo jim dáte tu knihu přečíst. Je psaná čtivě a plná příběhů ze života, takže se nemusíte bát nějakých psychologických rozborů. Dokáže ji přečíst každý, kdo bude chtít pochopit, proč se mu v životě některé věci nedaří, proč má takovou trému, proč on, jedničkář na škole, vydělává méně než horší spolužáci a podobně.

Sobě život tedy četbou knihy asi nezměníte, možná ale někomu v okolí ano.