Petoklad Petoklad komentáře u knih

Kráska a zvíře: Zakletá v knize Kráska a zvíře: Zakletá v knize Jennifer Donnelly

Pohádka, kterou všichni známe, v trochu jiném - a velmi zajímavém - podání.

Devatero pohádek – kniha první Devatero pohádek – kniha první Karel Čapek

Čapkovy pohádky jsou v mnohém tradiční a klidné a v mnohém nám ukazují, že nestárnou.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nezapomenutelný příběh, který vtahuje víc, než by si literární řemeslo zasloužilo.

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Z knihy jsem nadšen, je to pro mě literární dílo roku, nový závan v českém rybníčku! A jako takový závan je jisté, že nebude vonět každému. Odvážím se tvrdit, že také nebude pochopeno, respektive, že mnohé nám bude zůstávat skryto a není jasné, jestli máme energii na to dílo rozklíčovávat. Autorka se až děsivě trefila s vydáním do covidu, z toho mrazí. Kniha ve mě bude dlouho rezonovat a je jasné, že po ní sáhnu znova, protože si myslím, že mi spousta souvislostí a myšlenek unikla. Také si myslím, že kniha bude s postupem času zrát, že teprve časem budeme schopni plně zhodnotit, že se tady narodila nová originální autorka. Upřímně, konečně někdo ukázal, jak jsou české autorky "nahé", jejich neustálé omílání vztahů, případně sondy do druhé světové... ano, podívat se na současnosti je to nejtěžší a Klára Vlasáková se pokusila o současný román, zachycení současného zoufalství, tady a teď, ne s alibismem odešlých let, kdy už víme jak to dopadlo.. zkrátka, neumím to vyjádřit, ale jsem nadšen z tohoto odvážného kousku.

Životopis jógina Životopis jógina Paramhansa Jógánanda

Opomíjená kniha, která je ovšem jogínskou klasikou.

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Kniha rozhodně stojí za přečtení, máte-li rádi tajemno, zapeklité zápletky, soustředěnost a - Eca.

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Kniha, která roste s vámi. S každým rokem rozumíte více slovům a tomu, co je za nimi.

Hejno bez ptáků Hejno bez ptáků Filip Doušek

Autor toho chce hodně říct, čtenářovi však dělá problém, to pobrat. Kniha je nacpaná myšlenkami, takže se od poloviny chce volat - už dost, praskne mi hlava. Ale jako dá se.

Pohádky a pověsti Pohádky a pověsti Božena Němcová

Některé pohádky dnes už nezaujmou, ale jinak má stále nádech klasické pohádkové knihy.

Železný Jan Železný Jan Robert Bly

První část klidně přeskočte, druhá stojí ale za to.

16.12.2020 4 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Nechápu nízké hodnocení. Mě se kniha líbila, má spád a co je nejdůležitější, líbila se synovi, který ji zhltl za dva dny. Takže není o čem, splnila svůj účel, obohatila dětský svět příběhem.

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Originální prostředí, i příběh, přečetl jsem naráz. Líbili se mi ty kontrasty mezi postavami, jejich přístup k životu.

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Šlo to, jak děj tak styl vyprávění. Ale autor má lepší kousky.

15.12.2020 4 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Kniha, která stála u zrodu mnoha ochranářských snah 20. století, řekl bych že spolu se vstupem na Měsíc, kdy lidstvo prvně vidělo tak nějak polopaticky, že obýváme stejnou planetu, sjednotila Elsa lidi v lásce ke zvířatům. Příběh je nesmírně čtivý i po letech, její smrt vždy zasáhne. Nesmrtelná kniha.

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Na téhle knize bylo nejlepší její PR.

15.12.2020 3 z 5

Přiznám se, že s Tollem pořád ještě bojuju a tak ani tato kniha není to, nad čím bych áchnul. Neustále omílá svoje tadadam, ale neodpovídá na otázky, které se během čtení vyrojují. Někdy tolleho dkonce podezírám, že se spřáhnul s establihmentem, aby z nás, ubohých duší, pomohl ještě na chvíli vytlačit energii a šťávu a ještě chvilku udržet soukolí kapitalismu v běhu. Protože teď jsem přeci šťastný, žejo, tak na co řešit, že planeta umírá... no nic, asi to pořád nechápu.

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Jemné, taková jednohubka, ale nelze u ní vypnut docela, pohladí, i podrápe. Velice stravitelně se poučíte o duchovních zákonitostech.

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Nehodnotím, protože jako muž nejsem žena, která běhá s vlky a tak nemohu chápat. Což se také stalo. Pro mě je pod nánose vědeckosti jen chaotický balast. Ale jak říkám, nejsem cílovka a nehodnotím.

15.12.2020

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná kniha, která otevírá srdce. Dnes se může jevit příliš jednoduchá, ale je třeba chápat období jejího vzniku a tehdy byla přelome, úkazem.

Moc podvědomí Moc podvědomí Joseph Murphy

Je nutné mít na paměti dobu, kdy tato kniha vznikala, tj doba, kdy ještě svět nebyl zavalen seberozvojem a za každým rohem nestál ezo guru. Myšlenky nám mohou připadat banální, protože od té doby byly stokrát rozpracované. Za to kniha však nemůže.