petgona petgona komentáře u knih

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Snazim sa nehodnotit knihy, ktore som nedocitala a toto je presne ten pripad - dostala som sa len asi po 60 stranu. Ale neda mi sa k tomu nevyjadrit. Kniha ma dost vysoke hodnotenie, co je pre mna absolutne nepochopitelne. Kamaratka mi povedala, ze si to urcite musim precitat, ze sa mi to bude pacit, ved je to vlastne detektivny pribeh. Tesila som sa na to, mam rada podobne zapletky v historickych romanoch. Ale aka som bola sklamana, ked som sa trochu zacitala. Siahodlhe monology a mudrovanie brata Wiliama a nasledne niekolko stranovy opis reliefu v kostole (ani nemozem na 100% tvrdit, ze to bol relief a nie freska ci malba, lebo ma to k smrti unudilo) a ten opis ma zabil. Ja mam rada aj historiu aj umenie, ale co je vela, to je vela. Z rovnakeho dovodu som nebola schopna sa preluskat cez Chram Matky Bozej v Parizi ci cez Doriana Graya.

08.07.2019 1 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Je to tu dost slabo hodnotene, ale uprimne, mne sa to pacilo. Treba sa na to pozerat s nadhladom, je tam vela veci pritiahnutych za vlasy, aj humor je miestami trocha pritiahnuty az priam krcovity, ale pobavi to. Mna osobne najviac pobavili "eroticke" sceny, pretoze ako byvala milovnicka romantickych pribehov som citala kadeco, ale take prirovnania a pomenovania jednotlivych casti tela, ako tu inovativne navymyslal autor, som este nikdy nevidela :D ako oddychovka je to naozaj fajn.

28.06.2019 4 z 5

Cloomberská záhada Cloomberská záhada Arthur Conan Doyle

Moja prva kniha od Doyla. Napriek mojmu relativne nizkemu hodnoteniu ma urcite neodradila od jeho dalsich diel.
Co sa tyka cloomberskej zahady - nudila ma. Precitala som ju nakoniec dufajuc, ze ved mozno tam ta zahada bude. Pre mna veru nebola. Neprislo mi to ani strasidelne, ani tajomne.

21.06.2019 3 z 5

Merithos Merithos Juraj Staviarsky

Nebolo to uplne zle - docitala som to. Samotny pribeh bol fajn, nic inovativne, ale mne to nevadi, ja si precitam aj 100x otrepane napady, pokial su znesitelne podane, alebo ak som zvedava. Tu som bola hlavne zvedava, lebo slovenskej fantasy az tak vela nie je.
Celkovo to bolo trosku krcovite, hlavne dialogy - tie ktore sa snazili byt vtipne, respektive tie pokusy o vtipne prekaracky hrdinov...nuz...boli skor trapne.
Napriek tomu, by som si od Juraja precitala aj nieco ine, pretoze je mlady a potencial tam urcite je.

14.06.2019 2 z 5

Vražda na golfovom ihrisku Vražda na golfovom ihrisku Agatha Christie

Milujem christiovky a tie - aspone pre mna - neocakavane zvraty na konci. Agatha Christie vskutku bola a aj stale je kralovna anglickych detektivok.

10.06.2019 5 z 5

Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v ranom novoveku Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v ranom novoveku Tünde Lengyelová

Davam 4 *, pretoze si myslim, ze ti, co knihu korigovali, mohli odviest podstatne lepsiu pracu. Boli tam nejake preklepy a aj stylistika bola obcas trochu krcovita. Tiez mi chybali aj popisky k obrazkom. Ale obsahovo je kniha zaujimava, plna informacii, ktore cloveka zaujmu a vtiahnu.

01.06.2019 4 z 5

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Vzhladom na to, ako dlho som to citala, dalo by sa cakat, ze ma to nebavilo. Opak je vsak pravdou. Tato kniha mi poskytla mnoho zaujimavych informacii a zaroven nametov na premyslanie (ako sa ludstvo nemeni a neustale si najde nejaku mensinu, ktoru nenavidi, prenasleduje a odsuva na okraj spolocnosti). Napriek tomu, skutocne ma dej bavil az v poslednej tretine, ked som napata rozmyslala, ci sa este zivoty postav, ktore sme sledovali este niekedy prepletu. Problemom pre mna bolo aj to, ze mi ani jedna z postav neprirastla k srdcu. Ked tam nikto taky nie je, citanie sa pre mna stava tazsim, lebo nedokazem sa natolko vcitit do nesympatickych postav. Zrejme som sa nedokazala ztotoznit ani s Caridadinou submisivitoi ani s povestnou ciganskou pychou, ktora pre mna hranicila az s hlupostou.

15.05.2019 3 z 5

Princezna se zlatou hvězdou na čele Princezna se zlatou hvězdou na čele Božena Němcová

Milujem rozpravky a tieto od Bozeny Nemcovej su skutocne carovne. Citala som jej rozpravky, snad milionkrat, a vzdy potesia. Ak budem mat deti, budem im ich urcite citat pred spanim :) Plus, vydanie, ktore mam ja, ma aj krasne ilustracie.

26.04.2019 5 z 5

Kosec Kosec Neal Shusterman

U som od Shustermana citala uvolnenych, a opat, nelutujem.

24.04.2019 5 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Kedysi som citala Bradburyho Farenheita a bola som vtedy sklamana. Ked som natrafila v kniznoci na tuto zbierku, zapacila sa mi obalka, nuz som si povedala, ze vyskusam. A nelutujem. Temny karneval ma velmi uputal, niektore bizarne napady ma mrazili az na kost, ale bolo to velmi prijemne citanie. A navyse, Bradbury sa tu ukazal ako velmi dobry a sugestivny rozpravac. Mala som pocit, ze vidim jeho ocami. Odporucam kazdemu.

22.04.2019 5 z 5

Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Natasha Solomons

(SPOILER) Ked som tuto knihu objavila v kniznici a precitala som si nazov a anotaciu, povedala som, ze to bude nieco lahke a humorne...nieco o tom, ako sa nejaky imigrant silou mocou snazi zapadnut a dostava sa preto do roznych zvlastnych a smiesnych situacii. A ano, ciastocne som mala pravdu, pretoze to sa neunavnemu optimistovi Jackovi naozaj obcas aj stalo. Ale co som necakala, bol ten smutok, ktory odtial vanul. Autorka tu vlastne na pozadi Jackovych snazeni cely cas riesi, ake tazke je niekedy zapadnut, ako tazko az priam s odporom boli Zidia prijimani aj napriek tomu, ze ich osud bol nekonecne kruty. Co sa ma vsak dotklo najviac, bol pribeh Sadie a to ako tazko sa vyrovnavala so stratou svojej rodiny a zaroven s vinou, ze ich opustila a nechala napospas smrti. Aj za cenu odcudzenia sa najblizsim a takmer aj straty zivota.
Musim povedat, ze ma tato kniha velmi potesila a zaroven pohladila na dusi. Plus sa z velkej casti odohrava na anglickom vidieku

10.04.2019 5 z 5

Zabijak Anders a jeho priatelia Zabijak Anders a jeho priatelia Jonas Jonasson

Suhlasim, ze slabsie ako Starcek a Analfabetka, ale napriek tomu sa mi to pacilo. Malo to tiez tu jemnu absurditu a ironiu, ako aj sme u Jonassona zvyknuti. Bolo to prijemne oddychove citanie.

05.03.2019 3 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Fantasy knihy vzdy prezivam, ako keby to nebola fikcia ale skutocnost. A tato ma rozochvela a odviedla moje myslenky od reality, ako uz davno ziadna ina :D ak toto nie je znakom dobreho dielka, tak potom uz neviem co (alebo som nenarocny citatel:)))

27.02.2019 5 z 5

Dcera hvězd Dcera hvězd Michaela Burdová

Najprv som bola nie velmi presvedcena, ci to vobec docitam, ale moje pravidlo je, dat sancu a precitat aspon 50 stran. Ked som bola asi na 40, zacalo sa mi to skutocne pacit. Cize ma to troska slabsi rozbeh ale potom je to skvela jazda. Su tam sice nejake veci predvidatelne (hoci som necakala, ze Adaron bude to co bol) a tiez som mala pocit, ze autorka opakovala urcite informacie, akoby v zmysle "opakovanie-matka mudrosti", ale bolo to nakoniec svieze a "ctive".
Co sa mi ale nepacilo, je samotna tlac. Obalka celkom v pohode, ale mozno je to smiesne, dost mi prekazalo, ze ta kniha je vytlacena na papieri, ktory mi pripomina kancelarsky papier.

19.02.2019 4 z 5

Milujem knihy od A. Christie, a preto som sa citila ochudobnena, ked kazdy pribeh bol len kratka poviedka.

12.02.2019 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Ano, trosku mozno klesa uroven, zbytocne sa to zamotava a nic sa neriesi. Napriek tomu si myslim, ze to patri medzi tie lepsie YA knihy. Po prve, nie je tam ziaden milostny trojuholnik. To skutocne neznasam, ak sa hlavna hrdinka nevie rozhodnut medzi dvoma muzmi...vacsinou sa tato tema zredukuje na hlavnu dejovu liniu. Tu to sice vztah nijak so Spravcom nijak extremne nenapreduje, ale ani nestagnuje a ani nijak neprekaza. Paci sa mi aj analogia s mafiou, v tomto style je to nieco nove. A dalsia vec. Citala som to po anglicky. Sorry, ludia, preklad v cestine je otrasny.

12.02.2019 5 z 5

Muž v hnedom obleku Muž v hnedom obleku Agatha Christie

Najprv som bola trochu zmatena a nevedela som sa do toho dostat. Bolo to take "nechristiovske". Ale postupne ako som sa cez to luskala, som bola stale vtahovana viac a viac. Anne mi uz neprisla taka naivna a hlupo romanticka, prave naopak, sklanam pomyselny klobuk pred jej chladnym usudkom....respektive sklanam klobuk pred majstrovstvom Agathy Christie :)

07.02.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Dufam, ze treti diel je uz v tlaci :D
Dvojka bola mozno trosku slabsia ako jednotka, ale stale dost dobra aby som ju zhltla pocas 3 dni.

03.02.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tak toto bolo super. Vobec som necakala, ze to bude take dobre. Neviem sa dockat dalsieho dielu.

31.01.2019 5 z 5

Pena dní Pena dní Boris Vian

Pre mna to bolo velmi zvlastne. Aj ked musim povedat, ze na konci som to urcitym sposobom dokazala ocenit - ked som sa na to pozrela cez inu optiku a nasla metaforu, ktora mi "prelozila" absurdnosti, ktore som tam nachadzala. Ale kazdopadne, musim velmi ocenit autorovu predstavivost, jeho schopnost predstavit si a opisat si veci, ktore by mne ani nahodou nenapadli.

29.01.2019 3 z 5