petgona petgona komentáře u knih

Spiaci obri Spiaci obri Sylvain Neuvel

Vyborna kniha. Velmi sa mi pacil napad, napisat ju ako zoznam spisov - rozhovorov s jednotlivymi postavami. Bolo to osviezujuce, predovsetkym sama akcia a dynamika a zaroven to celemu pribehu dodavala autenticitu. Velmi sa tesim na dalsi diel, a velmi ma tesi, ze ma este lepsie hodnotenia ako jednotka.

06.06.2018 5 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Haruki Murakami

Mam trocha rozpoltene pocity ohladne tohto dielka. Miestami som mala pocit, ze ma to nudi, ale ked sa zamyslim, viem, ze urcite viem, ci Toru kosura najde, aky vyznam bude mat studna na opustenom pozemku a aky bude osud Malty a Krety. Bolo tam nieco co ma uputalo, co vo mne vyvolava zaujem a zvedavost. Bolo tam sice dost vela opisov a vzletnych myslienkovych pochodov hlavneho hrdinu, no neprekazalo mi to tak, ako mi to obvykle vadi. Tu to malo urcitu pritazlivost.

17.05.2018 4 z 5

Pištoľník Pištoľník Stephen King

Pre mna velke sklamanie. Ja mam Kinga skutocne rada, jeho jemne zvratene zapletky a desive pribehy. Ale toto bolo nesmierne nudne. Som si vedoma, ze to je len uvod do serie, ale ledva som to docitala. Bolo to zdlhave, miestami som nechapala co sa deje a prelinanie jednotlivych "pribehov" mi prislo nelogicke a neprehladne. Chcem si precitat aj dalsi diel, aby som si utvorila nazor, ci si chcem precitat celu seriu, ale ak by som sa rozhodovala na zaklade tejto jednej knihy, viem, ze by som to nedala. Viem, ze autor zamyslal spravit z toho fantasy, ale toto mi velmi fantasticke neprislo.

19.04.2018 2 z 5

Zavraždění králové Zavraždění králové Philippe Delorme

Celkom poucne, dozvedela som sa mnoho zaujimavosti, no napriek tomu, na moj vkus tam autor pouzival prilis vela citovo zafarbenych slov. Zdalo sa mi, ze je tam prilis vela kvazi umeleckych pasazi, az priam autorovych predstav ako vyzerali niektore sceny.

09.04.2018 3 z 5

Osudný omyl Osudný omyl Lucy Maud Montgomery

Kniha, ktoru som si zamilovala ako teenegerka a ktoru milujem doteraz. Dlho som ju zhanala a preto ma velmi potesilo, ze urobili nove vydanie.

06.04.2018 5 z 5

Homo asapiens Homo asapiens Rado Ondřejíček

Pomerne slaba kniha. Taka prazdna, nezapamatelna. Docitala som ju skutocne len kvoli kniznej vyzve. Pre mna knihy znamenaju emocionalny zazitok, obcas aj vyronim slzu ci dve. Ale tu nic.

01.04.2018 1 z 5

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

Autora som zaregistrovala uz na Dailymale a nesklamal ani vo vacsom formate. Mam rada jeho styl humoru aj sarkazmus.

25.03.2018 5 z 5

Záhrobná kniha Záhrobná kniha Neil Gaiman

Tuto knihu som citala uz kedysi davno, ked som este len objavovala caro fantasy a pamatam si, ze na mna nespravila velky dojem. Bolo to kvoli tomu, ze ja milujem happy endy a toto sa mi ako happy end nezdalo. Teraz ked som si ju precitala znova, bola som uchvatena. Bolo to jednoduche citanie, nic komplikovane, koniec koncov je to urcene skor pre deti. Ale ako dospely jedinec musim potvrdit, ze potesi a pobavi aj starsie rocniky. Gaimanovi sa podarilo vytvorit vybornu cintorinovu atmosferu, hutnu ale zaroven lahku. Jej obyvatelia boli rovnaka mila zmeska ako hociake "zijuce" postavicky na anglickom vidieku, s ktorymi sa mozeme stretnut v inych knihach.

20.03.2018 5 z 5

Dnešok nie je naposledy Dnešok nie je naposledy Elan Mastai

Malokedy sa mi stava, ze by som docitala knihu, ktora sa mi pacila tak malo ako tato. Ale docitala som ju, lebo ten namet by bol super - preto ta hviezdicka - a stale som nejak dufala, ze sa tam objavi konecne poriadny pribeh. Bohuzial nestalo sa tak. Tretinu textu tvorila vedecka hantyrka, ktorej som nie vzdy rozumela. Dalsiu tretinu tvoril text, ktory sa zaoberal myslienkovymi pochodmi hrdinu. Tom/John bol neprijemny, uplakany, neustále sa stazujuci, zbytocny uboziak bez akejkolvek charizmy, ktore ho som mala chut nakopat do zadku a vyhodit von oknom. Jeho nareky prehlusili a pre mna zabili akykolvek vyskyt pribehu.
Musim tiez podotkut, ze mi prekazalo autorovo opakovanie niektorych faktov, udalosti a informacii. Ta kniha mohla byt o polovicu menšia a ja som mohla zacat citat dalsiu skor.

14.03.2018 1 z 5

Smrť pri bazéne Smrť pri bazéne Agatha Christie

Mozno trochu slabsia z autorkinych knih, napriek tomu som ju zlhtla. Musim sa priznat, ze napriek tomu, ze vrazda bola zamotana a ja som nemala ani potuchy, kto je vrahom (zase!), najviac sa mi pod kozu zavrtali Henriettine myslienove pochody v uvode, ako tvorila a nasledne znicila Nausicu.

05.03.2018 4 z 5

Kúzelníkov únik z reality Kúzelníkov únik z reality Lars Vasa Johansson

Zo zaciatku som bola trocha v rozpakoch, pretoze mi velmi prekazal hlavny hrdina a zaroven som bola zvedava, kvoli dobrym hodnoteniam knihy. Postupne som zistila, ze tie dobre hodnotenia su take pravom, a ja som uplne prepadla kuzlu tejto knihy. Anton mi na zaciatku skutocne liezol na nervy a uplne chapem, preco ho chceli obetovat Slzomilovi, ale postupne, ako som ho lepsie spoznavala, som porozumela, ze je len nestastny a strateny. Cele to bolo zahalene do severskej magickosti, ktora sa mi cim dalej, tym viac pozdava.

04.03.2018 5 z 5

Manželky králů Manželky králů Mark Hichens

O kralovnach som citala uz viac knih, konkretne od They Leitner - konkretne o Karoline Brunsvickej - a je skutocne zaujimave, aky rozdielny pocit som mala pri citani teraz. Su to vsetko zname fakty a napriek tomu, to podanie vo mne vyvolalo o nej iny dojem ako som mala predtym. U Laitner som mala pocit, ze Karolina bola obet nestastneho manzelstva a hulvatskeho a suroveho manzela. Tu som mala naopak dojem, ze Karolina nebola az taka nevinna a zaroven som z nej mala dojem, ze nebola celkom psychicky ok.

15.02.2018 5 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Dala som 5 hviezdiciek, lebo popravde mala som velmi nizke ocakavania a toto ich jednoznacne predcilo. Rovnako ako Mary Shelley neverim na duchov, ale mala som zimomriavky vacsinu casu co som citala. A navyse priznam sa, o epidemii spanielskej chripky som nemala vobec ziadne informacie a celkom ma sokovalo, aky nesmierny problem sposobila.
Celkovo kniha mi prisla napisana sviezo, nebolo tam nic, co by ma nejako zastavilo v citani alebo by ma to nudilo. Urcite si od tejto autorky este nieco precitam.

01.02.2018 5 z 5

12 stoličiek 12 stoličiek Ilja Ilf (p)

Nuz, pre mna sklamanie. Zaciatok bol pre mna taky trochu rozpacity, ale potom, ako sa Kiki stretol s Ostapom, sa to nastastie rozbehlo. Dokonca musim povedat, ze som sa bavila a neprekazal mi ani zastaraly styl, lebo prave naopak, vdaka nemu sa naozaj citila ako v 20 tych rokoch. Lenze ten rozbeh sa zrazu zastavil, ked sa koncesionari dostali ku Kolumbovcom a ja som sa zacala velmi nudit. A koniec dostojneho otca Fiodora mi prisiel velmi pritiahnuty za vlasy.
Koniec som cakala, ze bude zhruba taky aky bol, takze som nebola nijak prekvapena, napriek tomu som z neho vobec necitila zadozucinenie a mala som skor pocit, ze autori proste potrebovali ukoncit pribeh, tak to usekli, kde sa im to zdalo najvhodnejsie.

29.01.2018 3 z 5

Chiméra Chiméra Valerio Massimo Manfredi

Zaciatok mi prisiel trosku rozpacity, koniec mozno tiez bol trosku unahleny a predvidatelny, ale neprekazalo mi to. Citalo sa mi velmi dobre a lahko.

06.12.2017 4 z 5

Je to silny pribeh, az sa cloveku zastavuje rozum nad tolkou brutalitou. Jedine, co by som vytkla, je styl, akym to je napisane - velmi prostoducho - hlavne zo zaciatku som mala pocit, ze citam roman pre dospievajuce dievcata. Ak by pribeh sam o sebe nebol silny a putavy, styl pani Tothovej by ma asi vonkoncom neoslovil a knihu by som odlozila uz asi niekde v prvej polovici.

30.11.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Citala som to kratko po Metre 2033 a toto bola lepsia volba. Viac akcie, viac napatia, menej rozoberania politiky filozofie. Celkovo menej uvah a rozjimania nad nesmrtelnostou chrusta. Skoda len, ze som nenatrafila v kniznici na pokracovanie, lebo sa mi zda ze by to malo byt. Lebo velmi rada by som sa dozvedela, ako to s tymi silami vlastne je. A hlavne mala som cely cas neodbytny pocit, ze povrch mozno nakoniec ani nebude tak strasne toxicky....

23.11.2017 5 z 5

Analfabetka, ktorá vedela počítať Analfabetka, ktorá vedela počítať Jonas Jonasson

Zo zaciatku som bola nadsena, bolo to super, vtipne a napadite. Ale potom, ked sa im stalo x to iste len s malou obmenou a ich plany niekto (H+C) prekazil, zacala som sa nudit. Napriek tomu to nebolo zle, len ta repetitivnost mi troska prekazala. Starcek sa mi pozdaval viac.

15.11.2017 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Dala by som aj 5 hviezdiciek, lebo sa mi velmi, velmi pacil. Co mi ale trosku pokazilo pozitok boli opisy politickej situacie, rozne, pomerne dlhe filozoficke uvahy. No proste, trosku som sa potom stracala a hlavne som stracala chut citat. Idem teraz citat metro 2035 a velmi dufam, ze to bude lepsie.

07.11.2017 3 z 5

Denník Bridget Jonesovej Denník Bridget Jonesovej Helen Fielding

Vlastne sa mi to celkom pacilo. Uvedomila som si, ze kedze sa mi nepacil sfilmovany druhy diel, mala som celkom prirodzeny odpor k celej Bridget Jones. Vlastne mi bola celkom sympaticka (mozno preto, ze mam takmer 30 a som stale slobodna :D) Cele to bolo zabavne a prijemne, hoci ten preklad bol podla mna pomerne zly. V originali by bol moj dojem zrejme este lepsi.

17.10.2017 3 z 5