petgona petgona komentáře u knih

Nevhodná nevesta Nevhodná nevesta Jane Feather

Nahodou :D Bolo to ako vratit sa do obdobia mojej puberty, ked som tento druh literatury hltala ako cokoladu - s chutou a radostou. A tuto autorku si pamatam ako na jednu z tych lepsich. Nebudem riesit ako to bolo napisane, ci je to hlboke a vyznamne dielo....nuz nie je, ale svoj ucel splnilo, na chvilu som sa zasnila a opat sa mozem vratit do svojho bezneho zivota :D

14.10.2017 5 z 5

Letné svetlo a potom príde noc Letné svetlo a potom príde noc Jón Kalman Stefánsson

Necakala som, ze sa mi to bude tak pacit. Bolo to krasne, nadherne lyrizovane opisy. Ako som citala, citila som slany morsky vzduch a islandsky vietor :D

13.10.2017 5 z 5

Joyland Joyland Stephen King

Jedna zo slabsich Kingovych knih. Dlhy, pomaly rozbeh a potom zrazu sme sa vsetko dozvedeli. Napriek tomu, prijemna oddychovka.

02.10.2017 2 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Krasny pribeh. Ove mi bol od zaciatku sympaticky, pretoze ja sama mam rada pravidla a som tak trochu ufrflanec :D Citala som aj Britt-Marie, ale Ove bol lepsi. Sviznejsi, zaujimavejsi. A hoci to bolo predvidatelne, vobec mi to neprekazalo, lebo autor sa podla mna nesnazil napisat napinavu psychologicku sondu do mysle stareho vdovca. A prave preto som sa dokazala stotoznit s postavami, vedela som si predstavit samu seba na ich mieste. Pre mna to bola kuzelna kniha.

27.09.2017 5 z 5

Nikomu nič nepovedz Nikomu nič nepovedz Harlan Coben

Jedna z najlepsich knih, ake som v poslednej dobe citala. Pomerne jednoducha zapletka, hlavneho vinnika som si dokazala ciastocne domysliet uz pomerne skoro. Ale! Motivy a dovody - o tych som nemala ani potuchy. Autor podla mna majstrovsky zvladol sposob, akym davkoval jednotlive informacie. Vsetko odkryval pomaly a postupne, vrstvu po vrstve a ja som sa jednoducho nedokazala odtrhnut.

25.09.2017 5 z 5

Zimoděj Zimoděj Terry Pratchett

Pratchettove knihy mam velmi rada. Jeho suchy humor mi je velmi blizky a na jeho vtipoch sa uprimne smejem. Postavy su mi snad vsetky sympaticke, kazda ma svoje miesto v pribehu, ci uz ako pozitivnejsi ci negativnejsi charakter.

17.09.2017 5 z 5

Pyramída Pyramída Henning Mankell

Cakala som podstatne viac. Ako prve sa mi nepacilo, ze kniha obsahovala viacero poviedok, o ktorych som do poslednej chvile dufala, ze budu na seba nadvazovat a v zavere, vo velkom finale sa dozvieme vsetky suvislosti. Bohuzial to sa nestalo. Zaroven mi vobec nesadol autorov styl, hoci to mohlo byt aj prekladom. Kazdopadne, miestami som mala pocit, ze citam autorove myslienky bez ladu a skladu - na jednom mieste Wallander uvazuje nad pripadom, v dalsej vete si spomenie na otca a nasledne sa znova vracia k pripadu. Ano, mozno to tak bolo zamyslane, mne to vsak prislo neupratane a malo putave.

05.09.2017 2 z 5

Netopierí muž Netopierí muž Jo Nesbø

Je citit, ze to je prva kniha s Harrym. Uz som citala niektore neskorsie casti a tie boli lepsie. Tu bolo vela vaty, mam pocit, potencial zapletky nebol naplno vyuzity. Miestami akoby mi chybali urcite casti skladacky, zrazu autor skocil na nieco, co mi tam vobec nesedelo a musela som pozerat, ci som nahodou nepreskocila stranu. Ale nebolo to uplne zle, precitat sa to dalo.

27.08.2017 3 z 5

List List Kathryn Hughes

Ked mi ju mama davala do ruky, s otazkou ci som to citala, krcila som nosom, ze mna uz romanticke knihy nebavia. A potom som ju precitala pocas jedneho dna. V skutocnosti som bola milo prekvapena, aka mila jednohubka to bola. Ano, bolo to predvidatelne; ano, netreba tam hladat nejaku extremne hlboku myslienku. Ale vypnut sa pri tom dalo dobre, az som takmer nestihla vystupit z vlaku.
Co sa mi vsak nepacilo, bola hlavna postava - Tina. Je pravda, ze som nikdy nezazila taku formu tyrania - a dufam, ze ani nezazijem - takze, neviem ako by som sa ja zachovala v takej situacii, ale nejak mi nejde do hlavy, ze by jedna zena bola schopna a hlavne ochotna prezit take nieco.

24.08.2017 4 z 5

Svetlo večné Svetlo večné Andrzej Sapkowski

Ja mam Sapkowskeho rada, Zaklinac bola prva fantasy kniha, ktoru som citala a vdaka ktorej som si fantasy svet zamilovala. Tato trilogia je, hmmm, slabsia. Prilis vela "omacok", dlhocizne monology, v ktorych na konci zabudnem co postava hovorila na zaciatku. Samotna tema je super. Z obdobia husitskych vojen som nikdy nic necitala, magia vpletena do deja je prijemnym korenim. Napriek tomu, citala som to ohromne dlho, len ked som cestovala z a do prace, vobec nie vo volnom case. Skoda.

24.08.2017 3 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Ja mam velmi rada Zaklinaca, a aj toto je dobre napisane, ale je to velmi, velmi namahave citanie. Aspon pre mna. Nie ze by som mala problem s mnozstvom postav a historickymi faktami. Je to proste nudne. Je tam velmi vela omacok, vela dlhych monologov, ktore su koniec koncov pre Sapkowskeho dost typicke, no pribeh je dobry. Reynevana by som ovalila po hlave uz na zaciatku prveho dielu, je vidiet ako sa vyvija. Pomaly a mierne, ale vyvija. Jednotka bola trochu lepsie ako dvojka a velmi dufam, ze trojka bude lepsia tiez.

14.08.2017 3 z 5

Kronika rodu Medicejů - Strážci moci Kronika rodu Medicejů - Strážci moci Rainer M. Schröder

Bola som velmi milo prekvapena, lebo som necakala, ze to bude az take putave. Ale veru neviem ci si precitam aj dalsie dva diely, pretoze obavam sa, ze mi to pokazi moj dojem. SPOILER :D kniha skoncila happyendom a preto sa obavam, ze co sa v dalsich dieloch pokazi - obvzlast v pripade Sandra - pretoze ved autor tam musi vlozit nejaku putavu zapletku. A co je lepsie, ako pokazenie zivota hlavnej postavy?

24.06.2017 4 z 5

Moj prvy dojem bol skor negativny ako pozitivny, ale postupne, ako som sa ponarala do pribehu, bolo to coraz putavejsie a putavejsie. Tesim sa na dalsi diel a som nesmierne zvedava, ako sa to nakoniec vyvrbi.

20.06.2017 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Zo zaciatku som si myslela, ze mi budu chybat Stein a Jaros. Ale nie, v pohode aj bez nich.

15.06.2017 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Ked som isla citat tento diel, pozrela som si k nemu nejake komentare a tak som ho zacala citat s malou dusickou. Ale musim povedat, ze celkom zbytocne som sa obavala. Zaver trilogie bol podla mojho nazoru skvely. Niektori vycitaju knihe hluche miesta a s tym veru nemozem suhlasit. Podla mna to malo dobry spad, na kazdej strane sa nieco dialo, kazdy "point of view" zvacsa koncil "cliffhangerom" pri ktorom som si hryzla hanky a v duchu nadavala, ak som musela knihu odlozit. Takisto som si vsimla kritiku rozclenenia dejovej linie medzi viacero postav. Su knihy, kde mi to prekaza. Tu to vsak padli dobre. Kedze armada Zjednoteneho kralovstva postupovala a bojovala na viacerych frontoch, som rada, ze sme mohli nahliadnut na kazde miesto. Ak by autor ponechal priestor len Velinovi, prisli by sme o vela.
Takze ano, podla mna si tato kniha a zaroven aj cela trilogia zasluzi 5 hviezdiciek a odkladam ju len velmi tazko.

11.06.2017 5 z 5

Medený jazdec Medený jazdec Paullina Simons

Tato kniha bola pre mna ohromne sklamanie. Zo zaciatku som bola skepticka, predovsetkym kvoli tomu, ze mi hlavne postavy boli velmi nesympaticke, ale hovorila som si, kniha je hruba, urcite tam bude vyvoj postav. Postupne sa vojna rozpinala, nemecke vojska obopinali Leningrad a ja som citala so zatajenym dychom. So slzami v ociach som prezivali Tanin boj o zivot a o zivot svojho okolia, ktore jej napriek tomu zomieralo pred ocami. Prekazal mi jej podivny vztah s Alexandrom, a jej snaha tajit to pred Dasou - asi som egoisticka, ale ja by som, sestra-nesestra, nic netajila a nepozerala, ako sa tam spolu pelesia. A Dimitrija by som k sebe nepustila ani na dlzku ruky.
Kazdopadne, cast odohravajuca sa v Leningrade bola super, ale potom Tana utiekla. Prave to, co sa deje na vidieku uplne zabilo vsetky moje prijemne pocity z knihy. Nezmyselne hadky s Alexandrom a nasledne eroticke sceny, ktore boli rozpisane na x stranach... Cely vyvoj, ktorym postava Tane presla v Leningrade akokeby bol vygumovany, zas bola ta mala otrocka Tanecka, male decko, ktore vobec nedospelo.

24.05.2017 2 z 5

Predané dcéry Habsburgovcov Predané dcéry Habsburgovcov Thea Leitner

Tieto naucne, ale stale dostatocne beletrizovane knizocky mam velmi rada. Citaju sa lahko a su plne zaujimavych, pre mna novych faktov. Dala by som aj viac hviezdiciek, ale ten preklad bol strasny, plny stylistickych chyb, casto som sa musela vratit spat, aby som pochopila vyznam vety. A nie kvoli tomu, ze by bola komplikovana svojim obsahom, ale preto, ze stylisticky mi nedavala zmysel. Okrem zvlastnej stylizacie som natrafila aj nejake preklepy, ale tie mi az natolko neprekazali.

22.05.2017 3 z 5

English is easy, Csaba is dead English is easy, Csaba is dead Peter Doktorov (p)

Nic moc. Nebola som z tohto druhu 'humoru' nadsena ani ked to ficalo. Nie som si ani ista, ci tato kniha mienila byt humornou alebo serioznou. Mne to teda velmi vtipne nepripadalo.

25.04.2017 1 z 5

Tu žijú draky Tu žijú draky James A. Owen

Davam len dve hviezdicky, pretoze nemozem tvrdit, zeby ma tato kniha nejak extra nadchla a vlastne sa mi ani velmi nepacila. Postavy mi prisli nezaujimave a vobec som sa necitila s nimi spata. Samotny dej mi obcas prisiel nesurody, par krat som musela pretocit stranu naspat aby som si overila, ze som skutocne na dobrej strane a nepreskocila som ziadnu stranu. Pritomnost postav z roznorodych mytov a pribehov mi prisla miestami nelogicka a zbytocna.
Napriek tomu, nedovolila by som si tvrdit, ze to bola hrozna a absolutne necitatelna kniha, to nie. Citila som z nej, ze je urcena predovsetkym detom/teenegerom a ja som predsa len vyssieho data. Preto som ani nemala vysoke ocakavania.

21.04.2017 2 z 5

Lesní ľudia Lesní ľudia Hanya Yanagihara

Nezvyknem komentovat kniy, ktore som nedocitala, ale nadalo mi to. Dostala som sa asi po 50 stranu, ked som knihu definitivne odlozila. Knihu som si vzala z kniznice preto, lebo sa mi zapacila obalka. Nasla som ju oddeleni fantasy a zaroven mi podal anotacie pripadala odlisna, ale vobec ma nezaujala. Rozbeh bol neuveritelne pomaly, a predslov, ktory bol akoze napisany profesorovym editorom bol pricinou, preco ma kniha postupne nudila viac a viac. A kedze nerada citam viac knih naraz, povedala som si, ze ma vlastne vobec nezaujima, co sa bude diat dalej a radsej sa pustim do dalsej knihy.

17.04.2017