Petass Petass komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Navázala jsem rovnou po prvních dílech a musím říct, že očekávání hrůzného zážitku a znechuceného odložení knihy se nekonalo. Občas skřípe nějaký ten dialog, nemá to úplně plynulost a energii předchozích dílů, ale taky to není vůbec špatné. Lisbeth a Michael nejsou vůbec jednoduchá individua, ale zde pro mě znovu ožili, což se ale o některých vedlejších postavách říct nedá. Zápletka série se víceméně odhalila. Uvidíme, zda mě autor jen netahá za nos. Dám tomu šanci a pustím se do dalšího dílu. Klobouk dolů před autorem, že měl vůbec koule se do pokračování pustit.

14.01.2022 3 z 5

111 míst v Brně, která musíte vidět 111 míst v Brně, která musíte vidět Stanislav Biler

Nejdřív jsem chtěla jen tak prolistovat, ale hned po pár stranách jsem pochopila, že ji musím přečíst od 1 do 111 hned! Naprosto trefný popis Brna, tak jak existuje, jak se v něm žije a jak ho Brňáci milují. Zavede Vás na zapadlá a často zchátralá místa, což autor i sám uvádí, která ale patří k dávné, či nedávné historii Brna, bez které by to tu prostě nebylo ono... Smála jsem se u každé stránky. Tohle je fakt dobrý! I na Brno! Trošku mě mrzelo, že "Tip" u jednotlivých míst často jen odkazuje k jinému místu z knihy. Čekala bych, že tyto "Tipy" budou spíše odkazovat k dalším místům, která nestála za celou stranu, ale mohla by návštěvníka zajímat. Při pohledu z druhé strany je průvodce naopak dokonale provázán a při plánování výletu to návštěvníkům odjinud určitě pomůže. Ač narozena v Brně, dost míst z těch 111 jsem ještě neviděla, třebaže o nich vím, nebo prošla bez většího zájmu kolem. Úplně mě to navnadilo sbalit batůžek a vyrazit, třeba za lamami... Dávám 120% ze 100% a poohlídnu se i po 111 místech, které musím vidět v Praze!

11.08.2020 5 z 5

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Hned na úvod musím říct, že nemám ráda nesmysly... Nonsensová literatura mě nikdy nelákala, Alenku v říši divů nesnáším už od mala. Všechno musí mít smysl. Trochu mě obměkčily postavy ve Fulghumově Třetím přání a jejich nonsensové rýmování, ale i tak jsem se do čtení něčeho podobného nehrnula. Tahle útlá knížečka je pro mě ovšem velkým objevem. V knihovně mi už zůstane a těším se až si z ní budu číst s dětmi. To je tak krásně nesmyslné, úžasná hra se slovy a významy. Chtěla jsem Vám sem něco ocitovat, z každé stránky by se dalo vybrat. Kní a RyonMathrin sem vepsali to nejlepší a ten zbytek si budete muset přečíst. Doporučuji dávkovat po malých dávkách, ať se nepřesytíte.

29.06.2018

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Nevím, zda "krásné"je to správné slovo... Bylo to tak bolestné a smutné... Příběh si mě získal, byla jsem s Annou na všech sběrech, soucítila s ní a měla chuť natáhnout ruku a pohladit ji v těžkých chvílích... Každému se kniha určitě líbit nebude, je to opravdu až fanatické. Jsem ráda, že jsem ji četla v březnu, jinak bych určitě musela vyklidit půdu ;) Díky knize jsem si uvědomila i něco v sobě. Díky, opravdu to bylo krásné... Do tmy už jsem se ponořila, určitě se podívám i Ke dnu.

18.03.2018 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Příběh o lásce k domovské krajině, přírodě, muži a dítěti. O nutnosti a odvaze přežít, co nám život postaví do cesty a plynout dál... jako řeka. Bohužel mě autorka nedokázala vtáhnout, k Viktorii jsem si nedokázala vytvořit vztah a pohnutky k přesunu svého domova jsem jí nedokázala uvěřit. Souzním s komentářem Jaroiva níže. Amerika stále není schopna se vypořádat s rasismem a já jsem se neuměla vyrovnat z dalším příběhem z dlouhé řady. Kniha je srovnávána s Kde zpívají raci, ta pro mě předává čtenáři zcela něco jiného: bezbřehou sílu popisů přírody, které vám vyvstávají před očima a nepodstatným se stává paradoxně děj. Tady nefungovaly ani popisy ani děj... Pro mě průměr, ale určitě za přečtení stojí.

25.01.2024 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Já to prostě Naomi žeru i s navijákem. Tentokrát opět skvěle vystavený svět, živoucí postavy od malého princátka, přes všechny čaroděje, rychtáře, vojáky až po hlavní hrdiny. Drak a Agnieszka mě neskutečně bavili. A celé vyústění příběhu pro mě bylo překvapivé a originální. Snesla bych ještě jednu kapitolu jen pro ukojení romantické části mé čtenářské duše, ale i tak to bylo krásné. Pokud budete chtít najdete v knize i velké poselství o nesmyslnosti válek a mnoho dalšího... nebo si jen užijete příjemnou fantasy. Přečetla jsem ve dvou dnech. Líbilo se mi asi mnohem víc než V zajetí zimy, i když to bylo také víc než dobré. Naomi zařazuji ke svým oblíbeným autorům a brzy sáhnu po některé z jejich dalších knih. Chlapi z ní asi tak nadšení nebudou, ale kdo ví...

05.03.2023 5 z 5

Pověz včelám, že se nevrátím Pověz včelám, že se nevrátím Diana Gabaldon

Spousta linek, nových postav, popisů, vzpomínek na předchozí děj, nepravděpodobných setkání.. Začínám mít pocit, že to autorka píše spíš pro sebe, aby se mohla věnovat rozsáhlým rešerším, které ji podle všeho velmi baví. Už je to opravdu zcela za hranou reality, ale stejně je mám všechny ráda a budu netrpělivě vyhlížet další díl.

Dost mě rozčiluje, že kniha neobsahuje překlad francouzských frází. A taky mám pocit, že když si Diana neví rady, tak si kterákoliv z postav uprdne či odříhne... Neskutečně mě to vytáčelo. Ale i tak. Když ji miluješ... A tentokrát krásná obálka a musím pochválit i překlad. 5 hvězd :)

02.03.2023 5 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

No toto! Přehlednější příběh, méně sexu, "akce" i nových bytostí, no ale ten závěr!!! Ještě že mám doma další díl! Opět jsem celou dobu googlila lokalitu. Pokud se vám to nebude dařit stejně jako mně, přečtěte si na konci knihy vysvětlení autora. Ušetříte si hodiny s Google mapou. Sídliště opravdu existuje a dohledala jsem ho v celé jeho "kráse", ovšem bez popisovaného věžáku... Ten nikdy neexistoval. I tak jsem si vše představila do posledního puntíku. Miluju Aaronovitchovy popisy, moc mě to bavilo. Jedeme dál! Jak tohle dopadne!? :)

11.02.2022 4 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Po Barvě kouzel zmizely veškeré pochybnosti a Pratchett je můj nový oblíbený autor. Miluji Zeměplochu, Smrťě, Bábi, Stařenku a všechno ostatní. Moc se mi líbí, jak autor nenápadně pašuje do zábavného příběhu odkazy na problémy společnosti, mezilidských vztahů, prostředí atd... Po Barvě kouzel jsem chtěla pokračovat Lehkým fantastičnem, ale kniha byla půjčená. V knihovně mi doporučili Soudné sestry, že se v příběhu "neztratím" a byla to skvělá volba! Doporučuji!

25.03.2019 5 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Stín větru jsem četla před rokem, hned jsem pořídila Andělskou hru a od té doby mi tu ležela, dvakrát jsem ji zkusila a nezačetla jsem se. Teď jsem ji vzala do ruky a nechala se strhnout příběhem od první stránky. Miluju cynické poznámky hlavního hrdiny, atmosféru Barcelony, styl autora i úžasný překlad. Filozofické debaty jsem si užívala. MÍRNÝ SPOILER!!! Jedna hvězda dolů za zbytečnou přemíru mrtvých a překombinovanost, jak už je tu zmiňováno. Epilog bych ale neměnila, ten byl zvláštní a udržel příběh v rovině tajemna.

Za přečtení stojí, jen se musíte trefit do správného načasování...

27.01.2019 4 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Wow! To byla jízda! Tobogán moderních dějin naší země s charismatickou H. Třeštíkovou jako průvodcem. Myslela jsem, že knihu budu číst třeba půl roku a proložím si s ní beletrii... Nešlo to, nedalo se přestat číst. Paní Třeštíkové si po přečtení vážím ještě víc, upřímný, přímočarý člověk, podání některých jejích zážitků absolutně "bez obalu" mi velmi imponuje. Dlouhé pasáže Pavla Kosatíka mi nevadily, bylo to zajímavé, docela svými názory na paní Helenu tlačil a ona stejně neustoupila. Neuvěřitelně pracovitá osoba, nechápu jak se v tolika tématech může vyznat. Kniha skvěle dovypraví i příběhy všech hrdinů autorčiných filmů, její metodu časosběru. Asi ji přečtu někdy znovu a pomaleji. Pokud Vás paní Třeštíková svojí tvorbou zaujala, určitě si knihu přečtěte.

*Čtenářská výzva 2019. Kniha se slovem "kniha" v názvu.

22.01.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Znám Vánoční koledu z dětství přepracovanou Disneym jako příběh Strýčka Skrblíka. Čtenářská výzva mě donutila přečíst si původní verzi pro veřejná čtení, tak jak ji napsal Dickens. Z knihovny jsem získala vydání nakladatelství Perfekt, 1998, které je doplněno o mnoho vysvětlujících odkazů na zvyky, stav společnosti, vzhled Londýna a další informace. Je to napůl dětská encyklopedie. Příběh mi přišel oproti tomu, co znám, trošku strohý, což ale neubírá na myšlence a poselství tohoto příběhu, který se stal právem nesmrtelným. Tolik chválené ilustrace v tomto vydání mě osobě spíše odrazovaly. Hvězda dolů tomuto vydání, samotný text je za 5 hvězd.

14.09.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Romantiku čtu jednou za čas. Větrná hůrka čekala dlouho na seznamu a přišel na ní čas právě teď. Dělám to nerada, ale hrozně se mi to vleklo a do čtení jsem se nutila. Ač je to nádherně napsáno (přeloženo), krásně se to čte, styl sedí k příběhu, době,... tak mě to prostě většinu času nebavilo. Nechápala jsem postavy a jejich chování mi mnohdy přišlo absurdní... Musím uznat, že ač kniha neobsahuje mnoho popisných částí, dokázala jsem se vžít do prostředí a vše si představit. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale moje oblíbená z ní nebude. Posledních pár stran bylo nádherných, ale celkově nemůžu dát víc než tři hvězdy.

SPOILERY!!
Nějak na mě bylo těch záhadných úmrtí "z lásky", nebo z čeho vlastně?? až moc. Nepřesvědčilo mě to...

15.08.2018 3 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Na tento komentář se chystám dlouho a stejně stále nevím, co napsat... Jak to vyjádřit... Příběh devíti dědečků pouze v obrázcích... Jak snadné a jednoduché... Ani náhodou! Pavel Čech nám tu znovu ukazuje svůj úžasný snový svět plný fantazie, laskavosti, smíření a naděje. Všechny příběhy nejsou radostné a já jsem stále nenašla odvahu knihu ukázat svým dětem (2 a 4 roky), některé věci bych jim asi neuměla vysvětlit a lhát jim nechci... I když sama podstatu příběhů vnímám až do morku kostí. Každý příběh je jiný, u jednoho brečíte smíchy, u druhého smutkem... a všechny jsou dokonalé. Děkuji pane Čechu, tahle kniha mě velmi oslovila a myslím, že mnoho jejích exemplářů rozdám darem. Laskavost je třeba šířit.

24.05.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Ač je to autorova prvotina, přečetla jsem ji až jako poslední Hartlovu knihu. Příběh o první krizi středního věku 4 spolužáků, mě až tak nezaujal... Celé mi to přišlo tak nějak trapné, zbytečné, nelogické... Občas jsem se zasmála, slzy se nekonaly. Líbily se mi jednotlivé postavy a jejich životní příběhy. Workoholik, smolař, frajer a "vysloužilý" voják. Pro mě zcela uvěřitelné osoby. Děj už mě až tak nezaujal. Možná jsem jen špatná cílová skupina. Můj otec u téhle knihy brečel smíchy a dodnes mi z ní připomíná různé pasáže. Považuje ji za Hartlovu nejlepší... I když jsem čekala víc, nelituji, že jsem ji přečetla. Už se k ní ale asi nevrátím.

15.02.2018 3 z 5

Hrabě de Monte Christo (komplet, třísvazkové vydání) Hrabě de Monte Christo (komplet, třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Miluji filmy s Gerárdem Depardie. Dlouho jsem po knížce toužila, až jsem ji koupila v antikvariátu. Krásné staré vydání s úžasnými sítotisky... Kniha mě dostala ještě více než film. Souhlasím s ChristineDaee. Knižní Hrabě je ještě mnohem neúprosnější, ledový, tajemný, upírský... Příběh je ještě složitější, než 4 dílný film. Chvílemi hraběte chápete, chvílemi chcete, aby byl milosrdnější, chvílemi ho nenávidíte... Znám i další Dumasovy hrdiny, ale zatím jsem přečetla jen Hraběte, určitě sáhnu i po dalších jeho knihách bez ohledu na filmová zpracování... Monte Christo je ale pro mě velká láska.

12.02.2018 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Backman je zvláštní autor... Jeho styl Vám musí sednout, ale i čas kdy po knize sáhnete. Kdybych Babičku četla jindy, asi by mě tolik nevzala. Některé části jsou zdlouhavé a připouštím i zmatené. Jak to všechno dopadne jsem tušila už před koncem... Mám ale čtyřletou dceru s velkou fantazií a upřímně, nevím, jak jí jednou sdělím, že babička už nepřijde... Tahle kniha mě prostě dostala do kolen, smála jsem se, brečela a přemýšlela... o sobě, dceři, životě... Jestli se chcete "jen" pobavit, Babička není ta správná volba, Backman se podle mě nečte "jen pro zábavu". Pro mě je a bude Backman srdcovkou.

16.01.2018 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Miluju ten skvěle namíchaný koktejl detektivního vyšetřování, osobních vztahů, popisů Londýna, nesčetných a originálních postaviček. Je tedy až zarážející, jak nikdo v Londýně neumí připravit správně čaj :) Užila jsem si každé písmenko. Tento díl byl pro mě po Volání kukačky zatím nejlepší. Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

31.03.2024 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Patrik Hartl není úplně můj top autor, ale občas si od něj ráda něco přečtu. Obvykle s vidinou příběhu “ze života", který bude trochu k smíchu a trochu k pláči. Očekávání splněna, ale bohužel mi tentokrát příběh přišel nastavovaný a nekončící “řada nešťastných příhod" už byla neúnosná. Dočítala jsem toužebně vyhlížejíc konec... Špatné to ale úplně nebylo, na volné zimní večery dobrý.

16.01.2024 3 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

(SPOILER) Spoiler!!

Peter May už musel sérii ukončit, protože by mu u čínské policie nezbyli žádní policisté. Pro mě tentokrát nelogické překombinované a stále dokola. I tak mám pocit, že série není ukončená a autor si nechal zadní vrátka dokořán.

02.05.2023 3 z 5