Petass Petass komentáře u knih

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Ze začátku mě to hodně bavilo. Povídky o lásce, trošku vtipné, trošku na zamyšlení... Ze začátku jsem si říkala: "ty jo, už chápu, proč je ten Kundera tak chválený... ". Na konci si říkám, že se to dobře čte, ale všechno je napsáno z pohledu chlapa... Všechny ženy jsou hloupé žárlivé husičky... Chlapi jsou páni tvorstva, nad věcí, nevěrní s grácií... Chjo... Tak já vám to teda odpustím a zkusím další dílo.

30.10.2022 4 z 5

Umění vnímat umění pro děti a rodiče Umění vnímat umění pro děti a rodiče Michael Třeštík

Neuvěřitelná kniha o umění! A že jsem jich při svém studiu pár přečetla... Text plyne dál a dál zajímavým dialogem, který vám vysvětlí úplně vše, i to, na co byste se báli zeptat, nebo nedej bože pomyslet, abyste náhodou nebyli trapní. Protože dítě, se klidně zeptá a autor mu laskavě odpoví. Je to opravdu o tom, jak "vnímat" umění, proč na něj chceme koukat a proč bychom měli. Nečekejte žádné encyklopedické výčty. Pár jich v knize najdete, ale pokud se jimi nechcete trápit, klidně je můžete vynechat. Četla jsem ji zatím sama, ale určitě se bude líbit i dětem. Až bude příhodná chvíle, pustíme se do ní společně. A teď si jenom pohlídat chystanou reedici knihy Umění vnímat umění. Doporučuji!

P.s. Ještě mě napadá, že se mi moc líbilo, že autor použil díla českých umělců. Přišlo mi to úžasné. Dítě tak ví, že ten člověk žil tady, chodil třeba po podobném městě jako my. Nemusí si zbytečně zatěžovat hlavu ještě tím, z jaké země pocházel a jak to tam asi vypadalo a co se tam jedlo atd. Snad chápete, jak to myslím :) Je to jako "fandit domácímu týmu". A že těch skvělých umělců máme!

16.02.2022 5 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Opět skvělý zamotaný příběh! Tentokrát už autor hodil snahu o návaznost na první sérii za hlavu a psal zcela podle sebe. Text má opět spád, nedrhne to zbytečnými šroubovanými dialogy. Fajn detektivka. Lisbeth je pořád stejně dobrá a trhlá. Mikael je pořád stejný štoural a proutník. Sérii dočtu a můžu doporučit.

24.01.2022 4 z 5

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Doporučuji! Úžasná knížka! Všechno vysvětleno pěkně pro laiky. Teď je ta správná chvíle krmit, nikoliv v zimě, teď ptáci potřebují nejvíc energie a navíc krmí mladé. V knížce najdete informace o důvodech krmení, vhodných místech, vybavení, správném krmení a přehled základních druhů ptáků. Žádné sáhodlouhé přeslozité texty. Ač jsou autoři Němci a mají zkušenosti z této země, vše je srozumitelné a odpovídá podmínkám našeho území. Nestíháme doplňovat krmítko. Děti přilepené u oken. To je ta nejlepší recenze.

Květen 2019

20.05.2019 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kafka určitě není pro každého, není to jednoduché čtení, je lepší si na knihu udělat dost času. Ze začátku mě příběh zaujal, nutil mě pokračovat, pak přišla fáze "co je to za blbost" a pak "musím vědět, jak to dopadne" :) Určitě jsem nepochopila vše, něco jsem si vyložila tak, jak se mi to hodilo a zbytek mi Murakami jednoduše neprozradil... Styl se mi líbil, četlo se to samo. Jsem ráda, že mě k autorovi letošní výzva dokopala. Zkusím i další jeho tvorbu a snad konečně přečtu i Kavkův Zámek, abych zjistila,jak moc se Murakami inspiroval.

16.02.2019 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Nevím, jak je možné, že jsem Annu našla až teď. Jedním slovem nádherná! Chtěla bych, aby se moje dcera dokázala radovat ze života stejně jako Anna. Přečtěte si ji, stojí to za to. Pohladí po duši.

28.07.2018 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Příběh, který bez ohledu na věk čtenáře, zapůsobí napříč generacemi. Je jedno, jestli jste vyrůstali za socialismu, nebo po něm... Jestli jste vnouče, rodič, nebo babička... Tohle je klasika předávaná po generace. Moje maminka mi ji vyprávěla (číst nebylo třeba, znaly jsme ji nazpaměť obě), teď ji obě vyprávíme mým dětem, dcera už ji umí sama a syn (2 roky) chce každý večer "pípá, pípa" - "o kuřátkovi". Nikdy nezapomenu, když jsem jednou se spolužačkami mířila na vysokou školu na přednášku a cestou v autě jsme k této knize zabrousily. Společnými silami jsme daly dohromady celý text a to jsme každá z jiného koutu republiky. Prostě klasika, která nesmí chybět v žádné domácnosti.

14.02.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nevím, proč jsem knihu při povinné četbě vynechala! Nějak mě nelákala utopická sci-fi... Ale to byla chyba! Skvělá, ale znepokojující kniha. Kdykoliv jsem ji otevřela padla na mě úzkost jako deka, jako by snad mělo spadnout samo nebe... a pak v jednom okamžiku najednou obrat o 360 stupňů. Jeden nádherný odstavec, jehož poselství si ponesu dlouho. Tohle si přečtěte a vydržte do konce!

20.03.2024 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Jak už název napovídá, tohle není obyčejný cestopis a autorka si na něj ani nehraje. Je to spíš soubor humorných příhod z jedné odvážné cesty, která udělala radost člověku, co celý život v něco věřil a nenechá si to vzít, i když nám ostatním se to nemusí líbit. Bylo to moc fajn, smála jsem se na hlas a měla chuť si dát rum na kuráž spolu s hrdinkou. Doporučuji, ideálně číst pomalu po částech jako oddech od jiných žánrů.

31.12.2023 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Tak nějak jsem pachatele tušila... Ale autor nezklamal. Text plynul, Enza bezmezně miluji od prvního dílu a celá série se hezký uzavřela. Není to žádný zázrak, ale i tak mě to bavilo. Minimálně mě série nalakala k opětovné návštěvě Francie. Rozhodně se s autorem ještě potkáme.

08.09.2021 3 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Kniha zcela splnila očekávání. Styl i děj odpovídá době, ve které kniha vznikla. Očekávejte tedy pomalý příběh, obsáhlé popisy a absenci milostných scén :) Mě kniha moc bavila, bylo to pomalé, vtipné i zajímavé. Hlavní hrdinku bych teda hned na začátku propleskla, ale to by potom zcela zmizela celá zápletka. A navíc. Hrdince je v příběhu 20... Jak bych takovou tíhu odpovědnosti s vedením statku zvládla já? Nebuďte na ni přísní a užijte si krásně napsanou knihu. Obdivuhodné, že takovou romantiku napsal muž. Další "klasika" ze seznamu "musím přečíst" odškrtnuta. Doporučuji.

04.05.2021 5 z 5

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

Krása! Vodní tříšť mi padala za krk a vítr vlál ve vlasech,když jsem se konečně ve dvě v noci donutila zhasnout a jít spát :) Autor se sice opakuje v šabloně příběhu, ale postavy jsou nové, vtipné a prostě jim nelze nefandit. Prostředí Skandie je také celkem neokoukané. Hraničář je jedinečný, ale Bratrstvo mu krásně sekunduje. Objevila jsem autora až ve třiceti a kdo by si byl pomyslel, že budu chtít mít jeho knihy doma :) Doporučuji!

22.03.2021 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Medvědín a Hed... 2 nepřátelská města... Kolik jich takových je? Je to tak známé téma a přesto Fredrik opět napsal úchvatný příběh plný zajímavých postav, lidských vztahů, malých i velkých neštěstí... I zde nás autor tahá za nos, naznačuje pokračování děje a snaží se o šokující rozuzlení, oproti Medvědínu toho na mě bylo občas už příliš, proto hvězda dolů. Nic to nemění na tom, že jsem nemohla knihu odložit a pro slzy neviděla písmenka. Doporučuji!

04.06.2019 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Krásná pohádka! Přečetla jsem ji za den a moc jsem si příběh užila. Z filmu jsem viděla část, ale kniha je mnohem mnohem lepší! Vtáhla mě, neustále jsem si městečko představovala a snad i cítila vůni čokoládových dobrot... Měla jsem chuť jít si pro pralinku, ještě že jsem ji četla na vánoce a mohla ujídat při čtení cukroví. Doporučuji! Oddechovka s nádechem tajemna, ke které se určitě vrátím.

26.12.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Příjemné a zajímavé čtení. Na zadek jsem si úplně nesedla, mám za sebou Mendelova trpaslíka, takže autorův styl a popis určitých scén mě nepřekvapil. Autor změnil název rodiny,vily i architekta. Záměna architekta mě trochu zarazila a říkala jsem si, že to bylo zbytečné, ale po přečtení mi to nevadí. Autor přiznává, že příběh je smyšlený, místo a historické události jsou přesné a o to šlo... Skutečná spolupráce architekta a majitelů byla prostě jiná. Mawer nechtěl vytvářet spekulace o skutečné rodině a za to si zaslouží jedině pochvalu. Kateřina Tučková v Žítkovských bohyních použila skutečné postavy a nesetkala se s pochopením a já tomu rozumím, taky bych nechtěla, aby si někdo spojoval moji babičku/prababičku s něčím/někým, co je jen smyšlená pohádka.
Hlavní myšlenkou knihy pro mě je, že lidé tvoří architekturu a ta zase utváří je. Líbí se mi, jak autor popsal, jak vila vznikala, co prostor s lidmi dělal, jak se chovali, co si mysleli... Prostor pochopili, nebo ho nedokázali docenit... Když vstoupím do katedrály, vnitřně se smrsknu a začnu šeptat, na zámku zas narovnám záda a zvednu bradu... Co bych dělala ve Skleněném pokoji, kdybych tam mohla bydlet? Moc bych to chtěla zkusit :)
Příběh Zdeňka na konci beru jako cyklické uzavření příběhu, i přes všechna poškození a změny se opět našel někdo, kdo se nechtěl skleněného pokoje vzdát ze zcela sobeckých důvodů. Závěr už byl až moc happy end, ale nevadí...
Vila Tugendhat je natolik známá, že není problém si cokoliv dohledat. Pro mě je to naprostá modla, o které je třeba mluvit jen v superlativech (dáno i vzděláním a mým povoláním). A tahle kniha? Ano je to trochu červená knihovna, je tam dost sexu, všechny linky nejsou ukončeny, příběh není skutečný a přes to všechno to rozhodně stojí za přečtení.

21.03.2018 4 z 5

Skála Skála Peter May

Přečetla jsem Skálu za dva dny. Fin je sympaťák, chvílemi jsem měla pocit, že jsem na tom malém ostrůvku s ním. Kniha Vás skvěle vtáhne do prostředí i děje. Během čtení jsem byla nadšená, hned jsem přemýšlela nad pokračováním a že si ho musím pořídit... ale po dočtení... já Vám nevím... Po všech těch nadšených komentářích jsem čekala ještě něco navíc. Ano, je to skvělá detektivka, ale kdyby mě minula, asi by mi nechyběla. Ovšem přiznávám, že tento žánr mě poslední dobou moc nebere. Celé šílenství po severských detektivkách mě nějak minulo. Pár jsem jich přečetla, ale fanda nejsem. Abych byla spravedlivá, dávám 5 hvězd. A pokračování určitě někdy přečtu...

23.01.2018 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backman je už navždy můj oblíbený autor. I kdyby napsal kuchařku, přečtu ji. S Vítězi jsem se strašně trápila. Asi za to nemohl ani autor, spíš moje přetrvávající čtecí krize a počasí... Přišlo mi to tentokrát zdlouhavé a trochu se opakující. Ovšem Benji, Maya, Velkoměšťák, Amat, Držhuba, Bobo a Tess... Ach Tess! A Johnny a Hannah... Tolik postav, tolik životních příběhů. No co vám budu... Na konci jsem brečela zase jako želva. Medvědín je pro mě z téhle trilogie top! A někdy ho znovu přečtu. I tak mi zůstanou v knihovně všechny tři díly. Co kdybych chtěla někdy Benjiho zase zažít až do konce. Přečtěte si, ale nečekejte pecku.

24.07.2023 3 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Krásné ilustrace, milý srozumitelný krátký text. Starší ji četla mladšímu nečtenáři a spokojení byli oba. Syn si ji vypůjčil z knihovny už poněkolikáté. Je to přesně ten typ knížky, kterou si může vaše dítě zamilovat a nebude ji chtít dát z ruky. Doporučuji!

29.08.2022 4 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Měla jsem obavy, jak Peter dokáže navázat, ale nezklamal. Enzo zestárl, ale pořád je to ten velký skot s dlouhými vlasy. I tentokrát jsem se bavila. Historická linka byla zajímavá, i když ke konci už málo uvěřitelná. Stejně jako Enzova návštěva u Charlotte. Nic naplat, Peter May to se mnou umí. Další ostrov Lewis neočekávejte, jinak detektivka na lehátko k drinku zcela dostačující.

24.07.2022 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Navázala jsem rovnou po prvních dílech a musím říct, že očekávání hrůzného zážitku a znechuceného odložení knihy se nekonalo. Občas skřípe nějaký ten dialog, nemá to úplně plynulost a energii předchozích dílů, ale taky to není vůbec špatné. Lisbeth a Michael nejsou vůbec jednoduchá individua, ale zde pro mě znovu ožili, což se ale o některých vedlejších postavách říct nedá. Zápletka série se víceméně odhalila. Uvidíme, zda mě autor jen netahá za nos. Dám tomu šanci a pustím se do dalšího dílu. Klobouk dolů před autorem, že měl vůbec koule se do pokračování pustit.

14.01.2022 3 z 5