Petass Petass komentáře u knih

Knížku jsem darovala bez předchozího přečtení. Když jsem ji pak sama "načala", říkala jsem si "to je blbost, ta si musí myslet, že jsem se zbláznila". Dala jsem tomu šanci a nakonec přečetla celé. Smála jsem se a přečetla jí od té doby znovu. Krása téhle knihy je prostě v tom, že je to celé absurdní a nereálné. Začnete si říkat "To se může stát jen Allanovi". Pokud to nejste ochotni přijmout, nedočtete. Obdarované se líbila a je to jedna z jejích oblíbených knih. Mimochodem... Myslela jsem, že Jára Cimrman měl jen sestru. Ale evidentně měl i bratra a byl jím Allan :D

Souhlasím s každým slovem, které napsala Meluzena o pár hodnocení níže :)

20.01.2018 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nepřidám se k úplně nadšeným čtenářům, ale nakonec se mi Půlnoční knihovna líbila. Bohužel jsem tušila asi od 1/3, k čemu příběh směřuje a kluzácké výlety mě postupně přestávaly bavit. Ale závěr (i když tušený) to u mě zachránil. Četla se hezky a líbily se mi všechny vedlejší postavičky od paní Elmové, přes Molly až po Lea a pana souseda. Autor má fantazii, umí psát a jeho postavy mi ožily. Nakonec za 3 a můžu doporučit.

15.03.2023 3 z 5

Nikdy jsem příliš životní cestu herců z mého oblíbeného HP nesledovala, nezajímalo mě to. Až po shlédnutí dokumentu k dvacátému výročí jsem si řekla, že Tom byl vlastně veřejností vnímán vždycky jako " ten špatný", ale jaký skutečně je? Překvapilo mě, že svoje životní zkušenosti sepsal sám a navíc velmi dobře. Na jednoho malého kluka toho zažil opravdu mnoho. Otevřenost, s jakou vše popisuje, je úžasná a myslím, že to sám bral jako formu terapie. Za svůj život stihl opravdu velký kus práce a jsem zvědavá, co nám ještě ukáže. Tenhle chlapík je velký sympaťák a touhle knihou možná pomohl nejen sobě, ale i mnoha dalším, kteří bojují s podobnými problémy. Odvážný muž! Díky! Zůstane mi v knihovně.

03.03.2023 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Kombinace atraktivního neokoukaného prostředí a nelehkého osudu chudé hrdinky. Doufala jsem v dobrý konec, fandila jsem Li-jen na její cestě a hltala každou novou informaci o kultuře Akhů a pěstování čaje. Krásná kniha, trošku moc náhod, ale autorce to odpouštím. Nenechte se odradit začátkem a přečtěte ji až do konce. Doporučuji. Varování! Hrozí riziko, že po přečtení budete mít nutkavou potřebu ochutnat všechny varianty čínského čaje pchuer a investovat do čajových koláčů!

16.04.2022 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Krásný svižný zajímavý začátek, změť magie, kouzelných postav a londýnských reálií, do toho trochu policejní rutiny. Pak to začalo být moc ukecaný, nepřehledný a nakonec taaaak zdlouhavý. Nepochopila jsem úplně fungování magického světa (zákon o zachování energie) ani princip hlavní zápletky. I tak mi to připadá jako nadějný začátek série a budu muset hned do knihkupectví pro další díl. Zkuste to a uvidíte :)

19.10.2021 3 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Tak tohle mě semlelo... Koupila jsem si knihu jen tak k jiným "až nebude, co číst a budu se chtít zasmát"... No tak jo... Přečetla jsem ji za večer, krabici kapesníků a láhev vína (bylo to Rulandské, Chardonnay moc nemusím). Teď to půjdu rozdýchat, pak ji přečtu znovu a pak ji doporučím všem svým kamarádům. Velký obdiv autorovi! Tohle by si měli přečíst všichni rodiče všech dětí, nejen těch autistických!

18.01.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Napsat komentář k této knize není vůbec jednoduché. Autorka si vybrala zajímavé téma, zápletka z "druhé strany" Vás chytne. Text plyne před očima a hodiny ubíhají... Ano, je to velmi čtivé, ale jak už psal někdo přede mnou, autorka slepila dohromady velké množství drobných příhod nesouvisejících s hlavní linkou. Mě tyto části vyčerpávaly, uspávaly a kazily mi jinak skvěle napsanou knihu. Snažila jsem se pamatovat jména postav, záhy se to ukázalo nemožným, zbytečným a otravným. Popis je syrový a text se snaží šokovat, až se autorka začne nepříjemně opakovat. Na téma "válka z pohledu Němců" mě mnohem více oslovila Gerta Kateřiny Tučkové. I přes to všechno kniha za přečtení stojí (minimálně se to bude dobře číst) a od autorky zkusím i jiná díla.

14.11.2020 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Dostala jsem jí loni k vánocům, hrozně se mi do knihy nechtělo. Bábovky jsem zhltla, ale nic mi nepředaly, Osmičku jsem protrpěla... Půjčila jsem knihu 3 lidem okolo a všichni ji vraceli s nadšením, všichni se "hrozně bavili". Až výzva a název červenou barvou mě přesvědčil. Veselí se mi četlo dobře. Třeštíkové styl na mě platí, nevadí mi ani ta dlouhá souvětí. Bavila jsem se, nářečí bylo akorát, přesně používané, přepínání hlavní hrdinky (taky to znám) uvěřitelné. A popis života na maloměstě... Jo! Takhle to na Moravě opravdu chodí. Autorka konečně dokázala být vtipná, smála jsem se dokonce nahlas. Současně je tu mnoho témat společenských a rodinných vztahů, ztráta rodičů... Všeho tak akorát. Není to žádná vysoká literatura, své čtenáře si ale určitě zaslouží. Budu knize i autorce držet palce a tu pátou hvězdičku si nechám pro autorčinu další knihu, o které budu moci říct bez přemýšlení... Pecka!

Výzva 2020, kniha s červeným názvem (lze využít i na svatbu/pohřeb)

20.01.2020 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Styl Petra Maye mi zcela vyhovuje. Trocha psychologie, trocha historie, trošku zeměpis, detektivní zápletka a romantická linka. Zní to jako guláš, ale mě to moc baví. Nepotřebuji sériové vrahy a potoky krve. Raději googlím Magdaleniny ostrovy a historická fakta. Nevím, jak to Peter dělá... Ale už po třetí větě jsem byla uvnitř příběhu i krajiny. Skvělé, stejně jako Lewisskou trilogii, doporučuji!

25.11.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Můj první "Princ Ládík". Kniha obsahuje přesně to, co slibuje. Ilustrace skvěle doplňují Ládíkův styl. Někteří čtenáři si stěžují, že ke konci se opakuje a ztrácí na zajímavosti... No ale, když to tak zažil, tak těžko může psát něco jiného... U podobného putování lze předpokládat, že se autor bude opakovat. Mně to nevadilo, bavila jsem se, autor se podělil i o "radosti" pěší pouti, které jiní opomíjejí a utvrdil mě v domněnce, že podobná dobrodružství nejsou pro mě :) Určitě si časem přečtu další.

09.03.2019 4 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Stálice mezi dětskými knihami. Krásný a současně i poučný příběh o malém koťátku, které vyroste až v "tátu" kocoura. Můj bratr ji miloval a babička mu ji četla pořád dokola. Ilustrace Heleny Zmatlíkové už netřeba chválit. Kdyby se mi dostala do ruky kniha jiného ilustrátora, byla bych zklamaná. Moje děti do ní zatím nedorostly, ale už se to blíží. Byla jsem s dcerou na dětském představení dle této knihy s písničkami Marka Ebena a bylo to úžasné. Doporučuji jak knihu, tak divadlo.

29.06.2018 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Přečteno za jedno odpoledne. Nemohla jsem ji odložit a druhou půlku jsem probrečela. Krásný příběh. Nějak teď nemůžu sáhnout po další knize, musím všechny ty emoce vstřebat. Kniha mi dala pohled ze strany chlapce, kterého "je třeba litovat". Určitě k zamyšlení, že to, co považujeme za ohleduplné, může být naopak neskutečně kruté... Doporučuji YA i dospělákům.

04.06.2018 5 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Tak tohle bylo nečekaně dobré! Chtěla jsem si ji přečíst, než se podívám na seriál, spíš povinnost, než očekávání... No ale tedy! Příběh plný pocitů, touhy, tajemství, historie, čarodějnic a upírů... v tak čtivé směsi, že se nedalo odtrhnout. Čarodějnice zjevně inspirované Pratchettem a našlo by se i pár dalších jiných autorů, ale výsledek mě moc bavil. Těžko se loučím a nemůžu se dočkat pokračování! Sem tam mi něco přišlo nelogické. Těch pár bílých míst ve fungování tohoto pestrého a spletitého světa snížilo mé celkové nadšení, ale třeba mi to autorka vysvětlí v pokračování. Už jsem stihla dva díly seriálu a ten má úplně jinou atmosféru než kniha. Doporučuji!

29.03.2023 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Asi mám nového oblíbeného autora. Zvláštní kniha... Co je realita a co už fikce? A je to vůbec důležité? Moc mě to bavilo a spoustu toho ve mně zůstalo. Brněnské reálie mi skvěle sedly. Moc se mi líbilo, že s autorem navštěvuji kavárny, kam sama občas chodím :) Krásný zážitek! Trošku experiment se čtenáři, nečekejte klasický milostný román. Doporučuji!

19.06.2021 5 z 5

Dlouho jsem se sérii vyhýbala a po prvním dílů mám rozpačité pocity. Zajímavý námět, zpracování horší. Četlo se mi dobře, k rychlejší četbě Vás pohání spíš zvědavost nad dalšími fotografiemi než poutavý děj. Fotografie jsou pro knihu obrovské plus. Bohužel pokulhává po stylové stránce a propracovanosti. Příběh mě vůbec nevtáhl do prostředí, popis scenérií i osob klouzal neurčitě po povrchu... Prostě z jiných fantasy jsem zvyklá na vlasy vlající ve větru a husí kůži na zádech, tady se nic takového nedělo, nebyla jsem si schopná vytvořit nějakou zásadnější vizualizaci prostředí. I celý princip smyček mi přišel nějak nedotažený... Působilo to na mě spíše jako málo propracovaná pohádka pro děti. Asi sérii někdy dočtu, abych věděla, "jak to dopadne" a možná taky ne a chybět mi to nebude :)

17.05.2021 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Židovka se mi líbila a překvapivě dobře se mi i četla. Myslela jsem si, že budu mít problém s jazykem, že to bude "pomalé" a zastaralé, ale text mě velmi mile překvapil. Jen je třeba si utřídit postavy. Někdy jsem se v poradcích španělského krále trochu ztrácela. Kniha, která mi opět odhalila kousek historie, tentokrát španělské. Krásně ztvárněné třenice mezi jednotlivými náboženstvími a panovnické intriky. Doporučuji.

13.09.2020 4 z 5

Fulghum je moje láska. Jeho fejetony jsou plné situací, které se nám dějí denně. Když jsem to četla poprvé, hrozně mě překvapilo, jak moc mám společného s někým o tolik starším a navíc... žijícím v té vzdálené konzumní americe. Jeho pohled na svět je mi velmi blízký. Miluji tuhle knihu a už mnohokrát jsem ji přečetla. Jednou jsem řekla manželově sestře, že až budu mít vlastní dům, "školkové desatero" mi bude viset v kuchyni. Když jsme se s mužem brali, tak mi ho zarámované darovala :) Kdybychom se jím všichni řídili, bylo by na světě líp...

15.02.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

První Backmanova kniha, kterou jsem četla. Začetla jsem se hned, ale nemohla jsem se rozhodnout, zda se mi líbí, jestli chci vůbec dočíst. Ove mě hrozně rozčilovat, tím jaký je... jeho "pokusy" mi začali připadat trapné... Vydržela jsem, dočetla a na konci brečela jak želva. Backman Vám nabízí příběh, pobavení... ve výsledku ale přemýšlíte o sobě, svých dětech, rodičích, o svém životě. Pokud se Vám Ove nelíbí, nemá asi smysl zkoušet další Backmanovi knihy. Přečetla jsem i Babičku s úplně stejným scénářem :) Backmana buď milujete, nebo nenávidíte.

16.01.2018 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Nechápu, proč jsem se sérii tak dlouho vyhýbala, asi jsem si nechtěla autorku spojovat se špatnou knihou... Ale tahle kniha byla sakra dobrá!!! I přes pomalé tempo a podrobné popisy, až jsem se musela někdy pousmát, do jakých detailů autorka zachází, mě kniha neskutečně bavila, přečetla jsem ji za víkend. Mám ráda spíš klasické detektivky, než potoky krve a sadistické vrahy. Kukačka je přesně můj šálek kávy. Cormoran Strike má tak akorát správnou směs šarmu, vtipu a inteligence. Robin ho skvěle doplňuje. Doporučuji a těším se na další díly!

10.03.2024 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Audiokniha
Moje první audiokniha vůbec a musím velmi pochválit. Poslouchali jsme s dětmi během každodenních přejezdů autem po malých úsecích. Skvěle načteno Janem Medunou. Děti při poslechu ani nepíply, jindy nezavřou pusu. Tajily dech a nemohly se dočkat až rozluští záhadu Zelené příšery, dcera dokonce zůstala sedět 10 min v autě před domem, jen aby slyšela Stopařovu konfrontaci. Pro mě návrat do dětství, pro moje děti objev nového autora. Všichni spokojeni. Dnes jsme začali poslouchat Záhadu hlavolamu. Tak uvidíme kam až s Foglarem dojedeme! Doporučuji knihu i audio.

25.04.2023 5 z 5