Petass Petass komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Vůbec nechápu, jak je možné, že jsem Betty objevila až teď!! Autorka popisuje v knize "obyčejný" život tak sugestivně, že jsem měla pocit, že všechno prožívám s ní. Naprosto úžasná kniha, kterou určitě přečtu ještě mnohokrát... Postoj k indiánům mě ze začátku zarazil, ale po popsaných zážitcích ho dokážu pochopit, i když s některými výroky dost nesouhlasím :) Doporučuji! Ideální teď na dovolenou. Dávám plný počet, autorku přidávám do oblíbených a jdu si rezervovat "Co život dal a vzal".

04.07.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Zase jsem se bála zklamání a zase se nekonalo. Bylo to opět napínavé, zajímavé, objevily se nové postavy a mě jen překvapuje, jak to autor dokáže vtěsnat do už dříve popsané historie, aby vše zapadlo. Souhlasím s Oskli níže, že tentokrát to nebylo tolik "skotsky depresivní a mokré" ale i tak jsem si to užila. Až mě mrzí, že série figurkami končí. Doufala jsem, že se dozvím něco o Jamiem a organizovaném pytláctví. Tak třeba ve volném pokračování? Určitě zkusím i další autorovy knihy.

13.05.2018 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tenhle formát, mixující cestopisné popisy, místní zvyky, pokrmy, schopnou hrdinku, neodolatelného hrdinu a romantickou linku, mě prostě baví. Co má člověk děti, je tak nějak rád za každý milý útěk z reality. Krásně se to četlo, vzala jsem si ji s sebou na dovolenou a šla spát v půl šesté ráno! Nešla odložit, i když konec tušíte a autorka to komplikuje, jak může. Krásný den a noc s písmenky. Budu muset dávat pozor, až začnu číst další díl. Nocovka uprostřed týdne nebude úplně praktická. :D Romantickým duším doporučuji!

Varování!: Série bude nutně představovat riziko, že všechny země budete chtít navštívit... Kodaň se momentálně na mém osobním seznamu míst "která musím vidět" probojovala na první příčky .

07.04.2023 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Přečteno znovu kvůli seriálu. I napodruhé je to pořád stejně skvělé! A stíhám si více všímat detailů, což byl vlastně cíl, protože seriál se v detailech liší a to jsem si právě chtěla ověřit :)
Forma povídek mě baví více, než pozdější sága. Uvidím, kam až se pročtu na druhý pokus.

18.02.2021

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Tereza mě úplně očarovala. Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Nejsem dobrodruh a nikdy nebudu, jsou sice místa, která moc toužím vidět, ale nikdy ne takhle "divoce". Určitě jsem DobroDruh a sdílím s autorkou její pohled na svět. Není to cestopis, spíš sled myšlenek, pocitů, nálad... hodně osobní deník, v kterém nepochopíte možná vše, protože prostě ani nemůžete. Někomu může vadit, že text je hovorový, nespisovný... Mně to naopak vystřelilo zážitek úplně jinam. Celou dobu jako by mi Tereza knihu vyprávěla, vybavoval se mi její hlas, intonace. Chtěla jsem ji číst dlouho, nakonec jsem ji zhltla za víkend. Ale přečtu si ji brzy ještě jednou, pomaličku... A vychutnám si každé písmenko. Je skvělý zjistit, že ta herečka, co spoustě lidem přijde namyšlená, je jen holkou, co ráda jezdí na vodu a svačí řízky a snídá hranolky se sýrem. Svět je v pořádku... A život je takový, jaký se ho rozhodneme žít. Doporučuji!

15.11.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Britt-Marie mi ležela na hromádce snad rok... O protivné ženské teď nic číst nechci... Jak jsem mohla být tak hloupá a po všech Backmanových knihách si tohle myslet... Zahájila jsem nový rok tou nejlepší možnou volbou. A co jsem si odnesla? Že je důležité nemít předsudky (ani když je někdo hašteřivá babizna) a mít u sebe dostatek jedlé sody. Škoda, že ji nelze použít i na lidi. Krásná laskavá kniha o přátelství, lidských osudech, přetvářce, soucitu a o životě vůbec. Doporučuji!

*Po přečtení jsem zjistila, že v tiráži je uveden lichý počet stran, zařazuji do výzvy 2019.

02.01.2019 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Když jsem objevila Foglara, můj dosavadní čtenářský svět se naprosto změnil. Záhada hlavolamu byla jako zjevení. Během roku jsem zhltla vše, co bylo doma v knihovně a pak sháněla další a další Foglarovy příběhy. Krásná doba, kdy jsem se bála v temných uličkách Stínadel... Doufám, že jednou podobně nadchne i moje děti. :)

01.05.2018 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Moc mě to baví! Nějak teď nemám kapacitu na žádná složitá dramata či trillery. Mix magie, detektivní práce a erotiky mi naprosto vyhovuje. Zítra se stavím pro další díl. Když nic, podpořím aspoň knižní trh. Je to zamotané, nepřehledné, hlavního hrdinu byste občas propleskli, ale má to spád a magický svět se svými postavičkami je skvělý. Určitě bych doporučila číst od prvního dílu. Postavy se vyvíjí a některé souvislosti nejsou v druhém díle dostatečně vysvětleny.

27.11.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvěle jsem se bavila. Seriál MacGyver jsem milovala. Tohle bylo na Marsu a vtipnější :) A teď vážně... Lze kritizovat milion věcí, že je to nereálné, že je to naivní, přehnané, dokonce až trapné, ale je to zábava a když u čtení vypnete svoji racionální část mozku, užijete si to. Teda pokud vesmírná scifi není Váš hlavní okruh četby... U podobných "světových trháků" nečtu předem obsahy ani komentáře. Nevěděla jsem do čeho přesně jdu, než jsem ji otevřela a vesmírné scifi jsem naposledy četla jako Vesmírnou odysseu v podání Kačera Donalda. Takže pokud jste jako já, v klidu se do knihy pusťte a čtěte. Doporučuji!

18.01.2021 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

První Kundera... Vůbec nevím, jak to popsat. Četla jsem a četla a najednou konec. Na pozadí milostných vztahů probíhá bolestná historie naší země a moře filozofických odboček, nad kterými se můžete, nebo taky nemusíte pozastavit. Knížka, kterou přečtu někdy znovu a možná v ní objevím něco úplně jiného než dnes... Není určitě pro každého a musí přijít v pravou chvíli. Doporučuji!

28.09.2021 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Skvěle jsem se bavila! Tohle nebylo dobrý... To bylo perfektní! ...i ten konec :) Autor mě mile překvapil. Bylo to o smrti, i když ne tak docela. Hlavně to byl příběh o třech generacích a zcela rozdílných životních zkušenostech. Většinou se u podobných knih stává, že autor nedokáže odlišit stylizaci jazyka různých věkových skupin, ale tady to autor zvládl na 10 hvězd! Smála jsem se nahlas a předčítala citace muži, který se smál ještě víc a to měl věty vytržené z kontextu. Knížku mám z knihovny, ale musím si ji koupit a taky ji nejspíš spoustě přátel daruji. A drobnost na konec... Děj se odehrává v Brně, i když to autor nikde vyloženě nepřizná, Brňák ale svoje město pozná. Historii si autor upravil, ale moc hezky. Hvězdárnu si vygooglete a taky ji navštivte. Ten šikovnej Čeněk tam stále je :) Doporučuji!

P.s. všimli jste si, že obálka ve tmě svítí?! Pecka! :)

29.01.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Zaklínač je a bude moje nová srdcovka, poslední kniha se ale z mého pohledu moc nepodařila a celý skvělý příběh vyšuměl do prázdna. Skákání do různých časů k různým postavám mi nevadilo, naopak bylo to zajímavé a doplňovalo, naznačovalo nenásilně osudy jednotlivých postav. Závěr mi ale přišel překombinovaný a celkově jsem na konci už měla pocit, že autor to s tím poučováním o xenofobii, rasismu, válkách a pogromech přehání. Opravdu po těch všech zvěrstvech musela přijít ještě další kapitola v Rivii, abych pochopila, jak jsou to hrozné věci? Za mě zbytečné, nudné, opakující se zakončení jen aby se autor dostal k zamýšlenému konci. Zklamání. Fanoušci to autorovi určitě odpustí. Pro mě zůstane nejlepší knihou Meč osudu a v závěsu Křest Ohněm.

Dále spoilery!
Nedá mi to.
Souhlasím s ostatními, že likvidace všech postav na konci byla nesmyslná a rychlá. Smrt všech byla zbytečná a řekla bych i proti logice jinak skvěle vystavěných postav.

Geralt, Yennefer a Ciri nakonec vůbec nic nedokázali, nenáviděný imperátor musel sám změnit názor... To jako fakt? Takže nemá cenu bojovat se zlem? Jedině ono samo svou vůli nás může ušetřit? Nebo co tím autor myslel? Sorry ale na tuhle ve vteřině probuzenou otcovskou lásku tady nevěřím.

Část s Elfy byla zajímavá, cestování světy také, dokud se nestalo zdlouhavým a nudným.

Líčení bitvy jsem místy přeskakovala a následné mírové rozhovory četla zcela nepozorně. Zdlouhavé, nudné, zbytečné.

No a konec to završil. Autor předestřel, že Geralt zemře snad na zástavu srdce a Yenn záhy po něm žalem a pak tohle?! To jako opravdu? Geralt, který se probil z podzemí sám přes šest nestvůr, probil se pro Ciri, sešel s ní schody... Je probodnut vidlemi!? Pan Sapkowski už to chtěl mít za sebou a naprosto tímhle koncem celou sérii zabil. Nevadi mi, že zemřeli, jsou spolu, někde jinde a Ciri přechází do legendy o Artušovi. Super závěr, ale to jak ho autor začlenil do příběhu je velké zklamání.

Pořád jsem čekala, že Ciri získá zpět moc, které se vzdala, pošle všechny do háje, ne zabíjením, jen prokázáním moci, že vytře zrak i těm arogantním slepicím z lóže a bude prostě jen dál žít jako obyčejná zaklínačka. Nebo proč se z lóže s Yen nepřesunula jinam? Vždyť ji nikdo nemůže věznit a ona může vše... Jako naděje, že zlo nemůže zvítězit... No tak nic... Budu si muset sama pro sebe vytvořit nějakou fanfikci :)

03.06.2018 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Bylo to opět skvělé! Chvílemi jsem si říkala, že to autor už přehnal, ale nakonec proč ne. Nepředvídatelné zvraty, intriky cechu smrtek a dramatický závěr... Jak se mi ztenčovaly stránky v ruce, říkala jsem si: "ne, to ještě nemůže být konec". No nic, počkám si na pokračování. Moje nová oblíbená série a autor. Ač jsem si myslela, že v době koronaviru není tahle kniha to pravé, opak byl pravdou. Užila jsem si to a vypnula hlavu. Doporučuji!

05.05.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na Smrtku jsem se dlouho chystala a i když jsem jí měla doma z knihovny, z celého sloupečku se dostala na řadu až jako poslední. Scifi obvykle nečtu, jen fantasy, které se spíše blíží pohádkám než reálnému světu... Smrtka mě naprosto dostala. Dlouho jsem nečetla knihu, na kterou bych tak intenzivně myslela i při jiných činnostech, v práci... Skvěle propracovaný svět a prostředí. Ač jsem se bála, že autor bude chtít čtenáře jen šokovat, na pozadí se nachází mnoho otázek, společenských a civilizačních problémů, odkazů... Nechci spoilovat. Někomu možná může vadit vazba mezi Rowanem a Citrou, mě to ale neurazilo. Jízda od prvního slova. Možná existuje lepší scifi, nevím, nejsem odborník. Jako začátečník ale rozhodně doporučuji!

25.02.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Přečetla jsem ji jedním dechem. Držela jsem Eleanor pěsti a doufala, že to dopadne dobře. Těšila jsem se, že to bude sranda, ale čím dál jsem četla, tím větší tíseň na mě padala. Občas jsem se usmála, ale byl to hořký humor. Spíš mi často tekly slzy... Už mám za sebou Backmanova Oveho, který bude mít v mé knihovně vždy místo. Brit-Marie mu dělá společnost. Přidám k nim Eleanor, která jim je možná trochu podobná, ale její příběh je mnohem složitější, mistrně vystavěný! Doufám, že se bude mít Eleanor i nadále skvěle, zaslouží si to. Doporučuji!

02.02.2020 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Skvělé! Zaklínač mě naprosto očaroval. Po prvním dílu, kde na mě texty působily poněkud kostrbatě, tady plynou slova jako řeka. Odkazy na pohádky už nejsou tak "okaté", i když se objevují i zde a ta poslední povídka... smála jsem se u každého odstavce. Prostě nádhera. Určitě jsem Meč osudu nečetla naposledy. Nová srdcovka! Nikdy bych nevěřila, že mě bude bavit fantasy, kde se objevují strigy a jiné potvory :) Ilustrace pořád nejsou podle mých představ, ale i ty se oproti jedničce o dost zlepšily. Doporučuji!

04.02.2018

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Krásná knížka. Ač těžké téma, často jsem se i usmívala i smála nahlas. Moc hezky zpracované téma autistického chlapce a jeho rodiny. Uvěřitelné, živé, blízké. Musím pochválit i grafiku, formát, font a vůbec... Doporučuji!

24.07.2022 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Vyhýbám se komiksu i knihám o holocaustu. Nemám potřebu dozvídat se víc... Vím dost a stačí mi to. Tato kniha ovšem byla tolik chválena, že jsem po ní v knihovně hned sáhla. Kresba mě pohltila, nemohla jsem knihu odložit a jen šla dál políčko za políčkem. Oceňuji právě ten přesah do současnosti, o hrůzách holokaustu všichni víme, ale jak toto období ovlivnilo dále rodiny přeživších, o tom už moc nepřemýšlíme. Díky autorovi za odvahu příběh předat ostatním. Doporučuji!

01.11.2020 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Přečetla jsem Hobita už v osmé třídě, ještě předtím, než vznikl ten obrovský boom. Bylo to pro mě něco úplně nového. Autor, který si vymyslel celý svět, rasy, jazyk... už tehdy jsem chápala analogii k reálnému světu a naprosto mě to dostalo. Ač děj se může zdát jako triviální putování za vzdáleným cílem, jako celek je kniha skvělá. Propracované prostředí, popisy, postavy, protivný Bilbo, kterého si nakonec zamilujete a Glum, kterého je Vám líto... Pán prstenů byl ještě mnohem lepší, ale tehdy bych ho asi úplně nepobrala a bylo dobře, že jsem ho četla až později. Dnes mám za sebou spousty jiných fantasy... Díky tomu, že jsem začala Hobitem, ale poznám, že spousta autorů se už jen "inspiruje". Hobit je jen jeden a Tolkien taky.

05.03.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Moje první kniha od Hartla, následně jsem přečetla i ostatní, ale tahle je pro mě top. Četla se mi lehce, nemohla jsem ji odložit. Autorovi jsem věřila všechno, "akci Z" na začátku, prostředí, postavy, děj... Měla jsem pocit, že jsem součástí příběhu, že šmíruju u stropu v obýváku :D Možná jsem ji jen četla na správném místě ve správnou dobu. Určitě se k ní někdy vrátím. Ideální pokud chcete přečíst něco jen tak pro zábavu, na dovolené... Autora mám moc ráda jako osobnost - člověka, který umí žít a nebojí se zasmát, což dnes umí málokdo.

15.02.2018 5 z 5