Per-quiee Per-quiee komentáře u knih

Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Lucie Jarkovská

Také mi přijde, že je kniha spíše už pro přesvědčené feministky, argumenty pro odpůrce byly velmi krátké a ani ne tak přesvědčivé.

24.04.2024 3 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

(SPOILER) Skvělá povídka (tedy vlastně dvě). Českým překladem se ztratila jedna zajímavost, a to, že spolupachatel při útoku byl záměrně nazván unisexově, tudíž manželka možná právě kvůli žárlivosti, že to mohla být žena, do útoku na McDonald s manželem šla.

19.03.2024 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Jednalo se o mou první korejskou autorku a musím říct, že jsem příjemně překvapená! Původně jsem si podle stylu psaní myslela, že se jedná o japonskou autorku. Kniha se bizarním způsobem dotýká patriarchátu a nesvobody ženy se rozhodovat, až dojde k její extrémní reakci.

19.03.2024 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Nebudu hodnotit, protože jsem v půlce přestala číst. Prostě to nešlo, je to na mě moc silná káva.

11.03.2024

Budoucnost je nerůst: Průvodce světem po kapitalismu Budoucnost je nerůst: Průvodce světem po kapitalismu Andrea Vetter

Nedoporučuji na úvodní seznámení se s tématem. Kniha se velmi těžko četla, některé obraty mi přišly nadbytečné (jakoby se autoři snažili použít co nejodbornější jazyk, který tam ale vůbec být nemusel). Za celou knihu jsem se nedozvěděla, jak si přesně fungování představují, přišlo mi, jakoby to psali američtí kouči.

07.03.2024 2 z 5

Geniální potraviny Geniální potraviny Max Lugavere

Mně opravdu některá doporučení připadala mimo. Luštěniny jíst pouze výjimečně? Ke svačině avokádo se solí? Jedná se prakticky o keto dietu, ale myslím dost neudržitelnou.

22.02.2024 2 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Bohužel série s přibývajícími díly trochu ztrácí na kvalitě (mám za sebou už 4 díly v angličtině), ale druhý díl je ještě super a děj se hezky rozplétá. Je to spíše YA, hrdinové nejsou bůhvíjak dobře popsáni a celkově literárně bych sérii až tak dobře nehodnotila.

13.02.2024 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

První díl mě opravdu bavil. Občasné zmínky o České republice byly osvěžující a i celkově děj odehrávající se "na východě". Warwick bude můj nový fantasy crush, jen škoda, že je fanartu je až smutně pomálu. V první knize se mezi hrdiny nic neodehraje, takže na akci si počkáte. Západ proti východu s jasnou paralelou na Istvana a Rusko je už trochu ohraný, ale příběh plyne rychle a i hlavní zápletka dává smysl.

13.02.2024 5 z 5

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Nádhera, četlo se to jako po másle. Ono rozšířit si obzory o sardské kultuře nikdy nemůže být na škodu. Otevírá to citlivě téma eutanázie, které tu s námi je už opravdu dlouho a jiné kultury se s tím vyrovnaly po svém.

13.02.2024 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Ráda jsem poznala nového českého autora, i když musím přiznat, že mě nejprve zaujala povedená obálka. Kniha odkrývá téma, o kterém jsem předtím mnoho nevěděla a bavilo mě, jak nebylo vůbec jasné, jestli si to Daniela vymýšlí, nebo se to opravdu děje. Chladný odstup rodiny, rozporuplné pocity, i chování Štěpána bylo skvěle popsáno. Líbilo se mi také, že hlavní hrdinka nebyla žádná superinteligentní, krásná a nevím co ještě, ale byla to prostě normální holka, která má svoje issues.

13.02.2024 4 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Musím ubrat jednu hvězdičku, protože je prostě taková škoda, že kniha nemá víc stran! Tolik epických scén, které byli vměstnané na pár stránek, až se člověku chtělo z toho promrhaného potenciálu plakat. Určitě si přečtu další díly, jinak je kniha velmi originální a povedená.

20.01.2024 4 z 5

Organizační porno Organizační porno Aneta Martinek

Přišlo mi to spíše jako výpisky z knih od Melvil, ale jako shrnutí pro začátečníky dobré. Já čekala více tipů na organizaci samotnou, ale velká část knihy je věnována výživě, spánku a pohybu.

31.12.2023 3 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Tato série je mnohem lepší než Z krve a popela. Čte se rychle, je napínavá a hlavní hrdinka je osobnost. Druhý díl teď čtu v originále a preferuji ho, některé překlady názvů jsou moc krkolomné.

08.12.2023 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Jedná se o sladký příběh z prostředí indické komunity v Londýně. Spíše pohádka, ale pokud hledáte něco oddechového s tématikou knihoven a celkově dopadu knih na osudy lidí, určitě se bude líbit.

26.10.2023 4 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

(SPOILER) Je to úplně odlišné fantasy od čehokoliv, co jsem četla předtím, ale nadchlo mě to! Piranesi žije v alternativním světě síní se sochami, kde se věnuje bádání. Jediným dalším člověkem je Ten Druhý, se kterým se občas schází. Piranesi postupně zjišťuje, že byl v tomto Světě uvězněn, a že jeho předchozí já už si nepamatuje. Se svým životem v Labyrintu je ale spokojený, přesto ho v tomto světě vyhledá vědkyně, která ho chce osvobodit. Piranesi se nakonec vrátí do našeho světa, je ale osobou na pomezí dvou předchozích, protože si nikdy nevzpomene, kým byl před příchodem do Labyrintu.

14.08.2023 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Já jsem v knize tedy z Romea a Julie nenašla nic, ale jedná se o zajímavý svět. Na mě ale už moc young adult.

02.08.2023 3 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Jsem fanynka Dvorů, takže čapnu po všem podobném, co se naskytne, ale musím teda říct, že je tím kniha inspirována opravdu téměř ve všem. Přidává se teda dost toxický vztah hlavní hrdinky s Handlířem. Jako oddechová kniha z podobného světa jako Dvory mi to ovšem stačilo.

02.08.2023 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

(SPOILER) Děj se odehrává ve světě, kde jsou jasnovidci (lidé se psychic schopnostmi) prohlášeni za zločince a hromadně likvidováni. Paige je součástí nelegálního uskupení Sedmi Pečetí - jednoho z mnoha gangů. Všichni členové gangu včetně "vidopána" Jaxona jsou vykresleni dost zajímavě, i když dle mého by si zasloužili víc prostoru. Hlavní hrdinka se po zatčení dostane do Prvního Šeolu, kde se dozví, že zde "sbírají" jasnovidce, aby sloužili Refájcům - ještě nadřazenější, mocnější rase. Jako velitel je jí přidělen Arcturus (Strážce), který je jedním z nejmocnějších Refájců a zasnouben s velitelkou celého Prvního Šeolu Nashirou. Paige se dozví, že mezi Londýnem a Prvním Šeolem vládne zvrácená dohoda, a to že Londýn bude zatýkat jasnovidce a posílat je do Prvního Šeolu, aby pomáhali s likvidací bytostí, které jsou skutečnou hrozbou pro celý svět, ne jasnovidci, jak si doteď myslela. Podsvětí Scionského Londýna i celý systém byl určitě originální, i když zpočátku trochu složitější na orientaci. Přišla mi trochu škoda, že se v Londýně děj neodehrával trochu déle a brzy se přešlo do Prvního Šeolu. Druhý díl se tam ale nejspíš vzhledem ke konci odehrávat bude. Český překlad byl dost originální, jen teda ta funkce Paige jako "kočeny" zněla strašně.

02.08.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Opět jsem se nechala zlákat hypem a opět jsem byla zklamaná. Bohužel na mě je děj až příliš kýčovitý a předvídatelný. Kniha měla ale několik opravdu hezkých citátů.

07.06.2023 3 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

(SPOILER) Znepokojivá kniha a brutální konec, který jsem opravdu nečekala.

22.05.2023 5 z 5