pepap pepap komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Detailně propracovaný historický román mapující osudy spojené s (fiktivním) řádem Anežčiných pannen na území Československa. Vyvážená porce románu a dějinných fakt, dílo, které vás uchvátí, pohltí, poučí, nadchne pro další čtení o tématu. A po dočtení zůstanete sedět, koukat před sebe a říkat jen "to o tom jsem vůbec nevěděl ..".
Díky, Kateřino Tučková :-) ze všeho namátkou za uvedení významu svatořečení Anežky České do poměrů okolo převratu a jméno Vilemíny České, o jejíž existenci jsem neměl ponětí.

15.12.2022 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tenhle román byl moc dobrý. Lidské vztahy představují labyrint otázek a kostlivců ve skříních, který rozplétáme celý život. V románech pana Hájíčka se tak děje pravidelně. Pořád musím říct, že nejlepší mi přišla autorova kniha "Dešťová hůl". Současně mě kniha pohltila a já jsem se napjatě těšil na rozuzlení a vysvětlení alespoň některých nejasností a tajemství nadnesených v románu, a tohle mé přání nebylo tak úplně vyslyšeno.
Myslím, že autor s tak vytříbeným talentem psát skvělé romány může překročit svůj vlastní stín a napsat ještě něco lepšího. Já si to rozhodně koupím.

29.11.2021 4 z 5

lide ze samot - kompletne jine zebricky hodnot, premysleni o zivote, Bohu, hodnotach ... chvili jim zavidite, chvili vas udivuji svou samostatnosti, sobestacnosti, nenarocnosti, chvili kroutite hlavou nad zivotnimi podminkami, ktere si dobrovolne vybrali a ktere preferuji pred zivotem v civilizaci. Pokud bych mel rict jedno slovo o rozhovorech, pak by to bylo nejspis - inspirativni.

14.04.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Trochu detektivka, trochu psychologický román, trochu komedie, trochu příběh o smutných životních událostech. Kniha se pěkně poslouchá a některé postřehy mi přišly vhod a k chuti. Celkově je příběh trochu přitažený za vlasy ... ale to někdy naše vlastní životy bývají ;-)

15.11.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Pravdou je, že o námořním neštěstí popisovaném v knize jsem neměl ani tušení a když jsem pak dohledával, jestli nějaká loď Gustloff skutečně existovala, bylo potvrzení celého příběhu dost šokující. Míra tragédie světové války se stále prohlubuje ...

02.03.2022 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Život zasvěcený hledání, hledání důstojnosti.
Po pravdě řečeno, zpočátku jsem nedokázal rozhodnout, jestli hlavní protagonista myslí své myšlenky vážně nebo zda se jedná o nového "Saturnina". Když mi došlo, že postava mluví naprosto seriózně, ocenil jsem Saturninovu moudrost ještě více.

Kniha je výjimečnou úvahou japonského smyslu pro povinnost a pracovitosti v prostředí starého anglického sídla.

15.11.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kniha se mi líbila moc. Prožíval jsem strasti, útrapy, křivdy a protivenství hlavní hrdinky a pořád dokola se mi vracela otázka "proč?" .. Proč aspoň jednou nemyslí na sebe a nedopřeje sobě a lidem, které miluje, štěstí a spokojenost .. ? Odpověď nevím :-) Ale takové otázky mě baví, takže díky za podněty, Jano Eyrová

12.01.2024 4 z 5

Toyen a jedna generace prodchnutá surrealismem.
Románové vyprávění života Manky Čermínové, ve světě a umění známé jako Toyen. V knize se postupně setkáte s celou plejádou umělěckých jmen jako její dlouholetý partner a kamarád, malíř Jindřich Štýrský, básník židovského původu Jindřich Heisler, členové Uměleckého svazu Devětsil, především Karel Teige, Vítězslav Nezval nebo Jaroslav Seifert, psychoanalytik Bohuslav Brouk nebo André Bretonem. Kniha je nádherným a přehledným průvodcem českou avandgardou a jejím propojením se světem, oslavou svobody a umělecké diskuse první republiky, budete uneseni a pohlceni tehdejší atmosférou. Vřele doporučuji.

23.07.2022 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knihu jsem poslouchal jako audio a poslechu jsem se docela bál. Bál jsem se, že audiokniha bude něco jako "Instalatér z Tuchlovic" - posměšný soubor smyšlených příběhů v nářečí určený jen pro prvoplánové pobavení. Tak to ale není. Příběhy se povedly a myslím, že dobře vystihují alespoň některé momenty a specialitky života na dědině - věčné handrkování o majetek, pomluvy, klevetění a závist, ze kterých tu a tam zazáří lidská dobrota. Bavilo mě to a vtáhlo.

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Knihu jsem si pořizoval ještě pod vlivem nadšení z díla "Raději zešílet v divočině"a nezklamala. Špalíček lidských osobností, kteří rezignovali na konvence a principy obecně sdílené v naší civilizaci, kteří hledají vlastní cestu seberealizace, životního naplnění a štěstí. Palánovy knihy dle mého vyjadřují úctu a naději v člověka. V člověka, kterému třeba nerozumím, ale rád ho poslouchám.

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Kniha vám představí všemožná zákoutí šumavských hvozdů očima a vyprávěním místního rodáka. Sebeotrhanější chalupa i časem ohlazený památníček s téměř nečitelnými písmeny dostane novou tvář a vzbudí váš zájem pokud znáte jeho příběh, jeho důvod vzniku, osudy jeho současníků.
Šumavu s tímhle "bedekrem" uvidíte zase jinak.

08.02.2023 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Líbilo moc, především styl komentování životních situací a přirovnání, několikrát jsem se zasmál i nahlas. Ke konci se to táhlo, ale ono je těžké dávat životu pointu, že ;-) Každopádně bych okamžitě vyrazil s dědou na pivo, Lunou na její sbírku parte, s Konečnou na rande, s Uranem na procházku ... a chtěl bych vidět toho žabáka z akva-kvaparku :-) Kláru bych asi nedal ...

09.08.2022 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

No, tak po zhltnutí této knihy se můj pohled na na profesionální baletky dramaticky změnil. Šikovné, cílevědomé a živoucí holky dostávají drill srovnatelný s výcvikem jednotek S.W.A.T. Namísto rozvíjení kreativity - tupá drezúra a ponižování, namísto zdravé životosprávy - náběh na celoživotní poruchy příjmu potravy. Přítomné drogy mě ani tak nepřekvapily, vzhledem k prostředí a stresu dávalo jejich užívání smysl.

13.03.2022 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Khaled Hosseini je talentovaný a zdatný vypravěč, uloví si vaši pozornost ... jako draka :)
Prvně jsem viděl filmové zpracování, ale jsem moc rád, že jsem se dostal i ke knize (kniha je lepší!). Jeho román "A hory odpověděly" se misce líbil víc, ale pořád mě tohle afghánské drama dostalo.
O tom, jak si neseme naše rozhodnutí z dětství po celý život. A můžeme se s nimi stejně tak dlouho vyrovnávat. Závěr je na mne až moc dramatický. Přesto si mě dílo získalo.

17.02.2022 4 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Při rozhovorech jsem nestačil žasnout kolik po tomhle světě chodí andělů. Andělů všech pohlaví a věku, co svoje životní vyhoření a neúspěch léčí pomocí seniorům. A daří se jim to. Chtěl bych, abych mohl být na svoji práci taky tak hrdý. Přeji dotazovaným, aby byli a byli co nejdéle.

21.04.2023 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha o pocitech. O pocitech a náladách při úklidu ve vlastním domě, při vaření obědu, při procházkách městem. Pocity provinilosti při čtení knih, pochybností nad vlastní sexualitou, nad nedostatečnou péčí o manžela, pocity marnosti a radosti, zvažování smyslu vlastní existence skrze hodiny a hodiny života ..
Za mě bylo překvapivé a poučné, co všechno lze zvažovat a posuzovat vlastní přispění a jeho dostatečnost. Bavilo mě to.

04.03.2023 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Krásně vystavěné vyprávění, místy až mysteriózní popis dění v zapomenutých místech. Šeptuchy mě dokázaly unést do svého světa, takže jsem cítil les, kouř z cigaret i žubrovku.

04.10.2022 4 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Vezmeme-li libovolného jedince a popíšeme jeho životní příběh pomocí jednoduchých oznamovacích vět, výsledek je poměrně brutální :-) vznikne jakýsi cynický komentář nekončícího sledu špatných rozhodnutí, nad kterým se chce kroutit nevěřícně hlavou. Přitom jsme to my, jen z ptačí perspektivy. Zvláštní pocit osudové předurčenosti, pocit života ve vleku okolností, růst jedince "pro šibenici". Podle mého by v podobném formátu obstála jedině tak matka Tereza, a to jen pokud by nepsala autobiografii. Hezký a názorný příklad, jako velmi jsou naše žití racionální.

04.03.2022 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Většinou platí, že kniha je lepší než podle ní natočený film. V případě Nekonečného příběhu (film jsem viděl prvně) si dovolím nesouhlasit - film může s knihou směle souperit. Vůbec mi to tedy nevadí, svět je zas o něco pestřejší a film má nové kouzlo.
A závěr knihy se mi moc líbil.

15.02.2022 4 z 5

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Co se mohlo dít na pozadí známých pověstí a biblických příběhů - krátká a dle mého názoru velmi chytrá vyprávění vymyšlená panem Čapkem. Představa, že takové perličky vycházely jako sloupky v novinách, je pro mě přímo fascinující. Závidím...