PavlineCZka PavlineCZka komentáře u knih

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Tato kniha mě zaujala již na gymplu svým obsahem. Nevím, proč jsem si ji nepřečetla jako povinnou četbu, když jsem jinak vše poctivě četla jako jedna z mála, nicméně to bylo asi proto, že nebyla na seznamu povinných. Nicméně i tak jsem se k ní po dalších 14 letech konečně dostala a moc se mi líbila, nicméně je fakt, že děj je mírně roztahaný a samotné téma volby zabírá jen malinkatou stránku, jak zde již někdo píše, což bylo pro mě trošku zklamání. A navíc podpořeno ještě tím, že jsem tuto pointu celé knihy znala právě již z gymplu, což mi trošku kazilo čtení. Každopádně jako novopečená matka malého dítěte jsem přemýšlela až až a v neposlední řadě obecně téma 2.sv. války je pro mě vždy naprosto drsné a strhující.

08.10.2019 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Na tuto knihu se většinou obevují pouze velmi kladné komentáře, nicméně musím se přiklonit spíše k těm trochu negativním. Příběh mě bavil snad jen vprostřed, proto jsem taky knihu četla skoro 5 měsíců. Děj je opravdu velmi roztahaný, ale pak najednou zase extrémně rychlý. Moje romantické srdéčko si nestihlo užít ani žádného hezkého příběhu... konec už pak hodně uspěchaný, a proto celkově moc nadšená nejsem.
Kniha by byla dobrá jako povinná četba do základních nebo středních škol anebo ještě lépe by se tam z ní mohlo předčítat a spojilo by se příjemné s užitečným, nebyla by nutná sexuální výchova... :-D Často jsou popisovány takové detaily gynekologických postupů, u kterých opravdu neumím rozlišit správnost a ani po tom mé čtenářské oko netouží :-)

03.12.2018 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Abych se přiznala, tak jsem taky ze začátku myslela, že mě kniha nebude vůbec bavit (cca prvních 50 stran), jaksi jsem se nechytala... no ale pak jsem se do toho tak zažrala, že jsem ji přečetla během 2 dní :-) Napětí až do konce!

02.04.2018 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jsem ráda, že si tuto knihu můžu poctivě odškrtnout ve svém "čtenářském deníčku", přece jen se jedná o klasiku, nicméně i tak mě kniha nenadchla a nebavila. V podstatě mě ani žádný hrdina natolik nestrhl a nezaujal, abych změnila názor, děj neubíhal a byl velmi roztahaný.

17.02.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Do knihy jsem vkládala velké naděje vzhledem k všemožným recenzím, bohužel mne ale nijak nenadchla a s dalšími díly nehodlám pokračovat, přestože jsem to měla původně v úmyslu. Děj je velice roztahaný a v podstatě se tam nic kloudného neděje, neobsahuje nic, co by zaujalo. Vtipy se opakují a jak zde již někdo zmínil, vtipy v závorkách otravují a působí jako ze třetí třídy. Jako nenáročné prázdninové čtení je to akceptovatelné.

17.08.2017 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Krom Okamziku stesti jsem cetla od Hartla vse... nemuzu si pomoct, ale kazde dalsi dilo na me pusobi ubozeji nez to predchozi. Zacatek knihy tak trapne absurdni, ze to ani vic neslo... dej tak jaksi predikovatelny... navic neustala sprosta slova me vazne nebavi cist. Uz nic dalsiho cist nebudu.

29.08.2022 2 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Opravdu hodne silny pribeh pani Very a jeji sestry. Je neskutecne, co vsechno dokaze clovek prezit, v jakych podminkach, silou vule, chuti zit, vlivem i stesti samozrejme v tomto pripade. Je silene, ze se tohle delo nebo stale deje, ceho je lidska rasa schopna. Takovych knizek neni nikdy dost!

30.11.2021 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Cte se to dobre, to jo. Je to 4. kniha autora, kterou jsem cetla. Dej ubiha, je svizny, napinavy.. ale proste vsechny knihy od autora jsou tak nejak naivni pohadky, kde dobro vitezi nad zlem a hlavni hrdinove maji temer nadlidske schopnosti a z prdele kliku (: jinak ale nektere detaily a popisky znasilnovani bych si klidne rada odpustila..

04.04.2021 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Na to, ze jsem knihu koupila z neznamych duvodu v levnych knihach a kdysi davno snad videla kousek nejakeho filmu, ktery mi prisel priserne trapny a kycovity, se cetla docela dobre. Ale jo, libila se mi. Vztahy byly popisovany zajimave a ne preslazene jako v jinych romanech a i popis Australie byl zajimavy.

28.04.2020 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Přestože se nejedná o žádnou světovou literaturu, ale oddechové čtení, jedná se o krásný příběh z duše psa, který jsem prožívala silně o to víc, že máme doma světlého labradora, který se v mnoha ohledech Bailymu podobal, nejednou jsem si upřímně dojetím poplakala... :-)

14.04.2018 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

U čtení knihy jsem prokrastinovala téměř půl roku, bylo mi líto ji nedočíst a neustále jsem čekala na nějaké postřehy, které mi "otevřou oči".... Důvod je ten, že se jedná o opravdu vyčerpávající čtení na obsah nikterak bohaté. Musím souhlasit s názory zde, že se jedná o přeceňovanou knihu a není v ní v podstatě nic nového, na co by průměrně inteligentní člověk nepřišel sám.
Pokud ovšem někdo nikdy nad těmito otázkami neuvažoval, tak to může pro něj snad být inspirací....
Citát, který se mi líbil: "Buďte otevření, ale ne tolik, aby vám mozek vypadl z hlavy." :-)

14.01.2018 2 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Strhující příběh (někdy trochu neuvěřitelný, pravda), který mě bavil od začátku až do konce a rozvíjel moji fantazii, když pominu autorovy občasné filozofické úvahy, které mě otravovaly. Přestože se jedná v zásadě o smutnou knihu, příběh je čtivý a krásný.

17.08.2017 5 z 5

Chendlera (a Moniku) jsem mela z celych pratel vzdycky nejradeji. Po precteni knihy nevim, zda je Chendler Mattew nebo naopak, kazdopadne ano, Chendler dospel daleko driv. Kniha, prestoze je zde velka snaha o psani humornym zpusobem, na me dycha depresi a zoufalstvim... popisy leceben jsou nekonecne (a stejne tak nekonecne musely v realu byt). Jako abstinent, kteremu alkohol proste nechutna, si to tezko predstavuji... choval by se stejne, kdyby nemel k dispozici tak obrovske jmeni nabyte prostrednictvim serialu Pratele? Tezko rict. Prala jsem si na konci knihy dozvedet, jak je na tom nyni, ale to se vzdy muzeme jen domyslet. Doufam, ze uz se mu bude dobre darit a jeho diry zustanou zaplnene. Kazdopadne v serialu nic poznat nebylo a miluji ho i nadale :)

08.03.2023 4 z 5

Take jsem cekala trochu neco jineho nez literaturu faktu, neni to uplne muj salek caje. Tragedie ovsem hrozna.

29.01.2023 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Krasna knizka, opet se mi libily popisy japonske kultury, prirody. Samozrejme linka s milostnym dejem me take bavila.

03.11.2022 4 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Urcite jsou oblasti, ktere by mohly byt zpracovany a rozepsany lepe, treba ta skolni dochazka nebo zamestnani atd. Ale kdyz vezmu v potaz, ze je to inspirovano skutecnym pribehem, tak pribeh je to ctivy a poutavy. Knih o holoukaustu jsem cetla jiz vice a vlastne ti, kdo prezili, v nich vzdy pochazeji z bohatych rodin. Pak si vzdy kladu otazku, jak priserne museli dopadnout ti, kteri z takovych rodin nepochazeli? Kteri nemeli co prodavat.. kteri nemeli dostatek nabytku, kterym by topili? Skoda, ze o Viktorovi, Despine a Antonovi pak uz neni nejaky dovetek.

08.10.2022 5 z 5

Jednou nohou v blázinci Jednou nohou v blázinci Simona Monyová (p)

Az me sokovalo, jak dobre jsem se u toho bavila. Predcilo to ma ocekavani a bavilo vic nez ostatni humorne knihy zamerene na rodicovstvi.

13.09.2022 5 z 5

Uloupený život Uloupený život Karel Josef Beneš

Knihu jsem nekde nasla uplnou nahodou a musim rict, ze nebyla vubec spatna. Sice jsem cekala/doufala v jiny dej i konec a Martina me rozcilovala, ale kniha me bavila, privedla k zamysleni, i prekvapila. Cestovatelske popisky byly zajimave, zejmena ty arkticke.. clovek by rekl, ze jini hrdinove trou bidu s nouzi, ale Martina, damicka, si porad nekde trajdala, porad mela dostatek penez na vsechny manyry, ale porad nebyla spokojena, i kdyz zurila valka.. Za malo penez docela dobra muzika :)

29.04.2021 4 z 5

Žena na tahu Žena na tahu Zuzana Hubeňáková

Prvne jsem myslela, ze to bude neco na styl Haliny P., ktery me nebavi, takze jsem necekala mnoho. Kazdopadne kniha me bavila a primela me se usmat ci si sama sebe vybavit ve stejnych situacich. A ze jich nebylo zrovna malo. Doporucuji jako fajn oddechove cteni.

15.08.2020 5 z 5

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Cekala jsem, ze se alespon pobavim a odlehcim sve ctenarske oko, ale nezasmala/neusmala jsem se vazne ani jednou jedinkrat. Za me tedy vazne ne.

06.02.2020 1 z 5