Mluviti pravdu

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107/mluviti-pravdu.jpg 4.3302
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Smart Press

Nartaya

Jak se spisovatel pral s napsáním románu o životě člověka, který ten prapodivný život musel přežít.

Vesmich

Při vší dobré vůli text přečíst a dočíst a najít k němu nějaký vztah, se mi to nepodařilo. Nebudu cílová skupina.

oslice

Milí čtenáři, všem vám tuto knihu vřele doporučuji. Má vše, co má kvalitní literatura mít. Tato
kniha čtenáře opravdu přivede k zamyšlení, pláči a radosti.
Autorovi vsuvky se mi líbily. Jsem toho názoru, že je vždycky zajímavé se o spisovateli něco
dozvědět. Líbí se mi o čem Josef Formánek přemýšlel, k čemu dospěl a že se nebál o tom
napsat, protože jedině pravda má svou hodnotu.
Zároveň obdivuji pana Formánka, že dokázal uběhnout maraton a děkuji mu z celého srdce
za kapitolu Karel Štěstí z knihy Prsatý muž. Nic hezčího jsem ještě nikdy v životě nečetla.

tomkoutsky

Styl napsání knihy je trochu zvláštnější a autorovy vsuvky bych také omezil, ale jinak je to velmi zajímavý příběh velmi sugestivně napsaný. Až se mi nechce věřit, že není vymyšlený. Jestli není, tak musím jen konstatovat, že byl Bernard asi trochu retard.

Dixinka

Krásná kniha. V mnoha pohledech na život bohužel i pravdivá. Celá mě tak trošku rozesmutnila, ale dohnala k zamyšlení.....kam vlastně kráčíme??!!

Feferka

Docela mě mrzí, že jsem až těsně po přečtení zjistila, že se jedná o skutečný příběh. Doslova mi tohle zjištění na chvíli vzalo dech.

chevreau13

Na knihu jsem se těšila, nicméně ke jsem postupně začala přeskakovat autorovy vsuvky. Nedokázala jsem se ztotožnit s jeho myšlenkami či poznatky o životě. I tak jde o silný příběh člověka, který zažil co mohl, nicméně jsem k němu necítila nic a neuměla jsem se přiklonit tam ani onam. Nezavrhuji, určitě si přečtu něco jiného

jendoslav

Mimořádně silný příběh, strhující, jen autorovy vsuvky mě otravovaly. Každopádně četba je to tak kvalitní, že mi vlastně bylo jedno, jestli mohl Bernard opravdu všechno stihnout, anebo je to tak trochu malý baron Prášil.

Vlaďka189

Brutální? Tak pro mne hodně. Trochu přemýšlím, že jsem ji neměla číst. Jsem dost otřesená, vůbec nechápu co může jeden člověk vydržet. Okrádám se o čtenářské zážitky z knih s tématy války, holokaustu, politických vězňů, pracovních lágrů apod. a pak se rozstřelím touto knížkou. Ale jinak skvělý a myšlenkově hluboký čtenářský zážitek.

Koňadra

Vskutku zaujímavý príbeh. Možno sa dal vyrozprávať inak, možno bol vyrozprávaný najlepšie, ako vzhľadom na skutočnosť mohol. Neviem. Niečo mi v tom rozprávaní chýbalo a ... niečo naopak bolo najviac. Keby zopár statí autor vypustil, mohlo to byť dynamickejšie. A ... možno len príliš mudrujem. Určite však knižka za prečítanie stojí.

monulka
19.12.2016

Příběh byl skvělý. To, jak byl napsán, já nevím, ty autorovy proklady.. Zkrátka naprosté finále knihy pro mě bylo velmi namáhavé dočíst, pomalu jsem prosila, ať už je to za mnou. Což je škoda, ten příběh je silný, emotivní, zajímavý a velmi krutý. Byla to moje první kniha od Formánka, na nějakou dobu se do dalších jeho děl pouštět ale raději nebudu... Možná nejsme provázaní :-)

Alaglesia
07.12.2016

Tak já teda nevím. Formánka mám ráda, tenhle příběh mě strhl hnedka v úvodu, ale potom jsem měla s některými pasážemi opravdu problém. Sám autor je komentuje, že se mu píší těžko nebo neví, jak příběh uchopit. Každopádně příběh Bernarda Marese je opravdu silný a až neuvěřitelný. Fascinovalo mě, co člověk všechno během života vydrží a jeho láska k Sophii. Myslím, že je v knize i vykreslena skvěle doba. Především očima člověka, který si to vše prožil - ne že o tom jen slyšel.

Ester71
20.11.2016

Od Josefa Formánka se mi líbily všechny knihy, ale tahle je TOP. Přečtena během pár večerů, musela jsem si dát na pár dnů pauzu, abych ji mohla vstřebat. Doporučuji.

Citrínek
20.11.2016

Velmi silný příběh, vůbec nechápu, jak to všechno mohl prožít jeden člověk....a hlavně to přežít a nezbláznit se.

Boby17
09.11.2016

Knížka se mi moc líbila, četl jsem ji jedním dechem. Na moje chabé oči však měla moc drobná písmenka, která se mi obtížně četla, a to i u silné lampy. Brejlovcům doporučuji zvolit e-knihu.

laepus
14.10.2016

Pořád se mi nechce věřit, že tohle všechno zažil a vydržel jeden jediný člověk. Pokud je to skutečně tak, tak se pro mě jedná o snad nejsilnější osud celého 20. století. Ke konci kniha trošku ztrácí dech, ale naštěstí ne natolik, aby to čtenáře nějak zásadně rozhodilo nebo zklamalo.

Ynad
01.03.2016

Jeden vzteklý stařec avšak skrývající neobyčejný životní příběh, který obsahuje jak světlé, tak i stinné stránky. I když ty stinné masivně převládají. Mě kniha naprosto uchvátila!

JanaT.
10.02.2016

Silný příběh o nezlomné vůli žít. Milionář ze smetiště, zamilovaný vzteklý dědek, židovský SSman, i takhle absurdní může být pravda. Bernard Mares je pichlavý a ostrý jako kaktus, stejně tak houževnatý a vytrvalý; antihrdina, kterého si musíte oblíbit.

robousek
09.02.2016

Za první půlku bych dal i pět hvězdiček, za druhou, zdlouhavou a příliš sebezpytnou, jen tři. Příběh je zajímavý a napínavý, ale autor chce dát do knihy za každou cenu všechno a ke konci už je to jen sled rychlých historek prokládaných množstvím sebezpytu. I tak ale stojí za přečtení.

Melanka
22.12.2015

Úžasná kniha, ve keré je úplně všechno. Formánka mám moc ráda a po téhle knížce ještě víc.

jitka3162
25.07.2015

Než jsem začala tuto knížku číst, myslela jsem si, že mě ani nezaujme nebo nebude na dlouho bavit. Spletla jsem se, kniha opravdu dokáže strhnout a četla jsem ji v jakékoli volné chvilce. Děj je opravdu syrový, místy vulgární, ale v tom je ta krása. Co musím říct, nudily mě autorovy výlevy psané kurzívou...

Rade
15.07.2015

Silné, náročné čtení s trochu depresivním účinkem o jednom velmi složitém lidském osudu.
Naroubování vlastních příběhů a pocitů autora k příběhu hlavní postavy mi až tak nevadilo, dodalo to knize zase trochu jiný šmrnc, nicméně autorovy vsuvky mi přišly postupem času přehnaně emocionální a do sebe zahleděné, snad to měl být kontrast k někdy trochu odtažitému vyprávění o osudu Bernarda Marese…
A ještě jedna poznámka: Takové dost „mužské psaní“.

Klarinet
09.06.2015

"Přesto po té dokonalé větě budu toužit asi pořád...." Plný počet hvězdiček nejen za dokonalé věty, ale za úžasný obsah, který souzněl s mou duší tak jedinečně, že jsem jen odfukovala nad "krásou slov" a přemýšlela...o životě, Bernardovi, moudrosti, stáří, lásce, válce, víře, smrti...Přeji i vám skvostný zážitek a panu Formánkovi velké DÍKY za tu krásu, co nám dává!

Skawin
11.05.2015

Budu mluviti pravdu - kniha mě okouzlila, vtáhla a nenechala než jsem ji dočetla. Pan Formánek zraje jako víno, Létající jaguár budiž odpuštěn :-)

Bar16
13.03.2015

Moc dobrá kniha, místy sice zdlouhavá, ale příběh velice poutavý. :-)

pif69
24.02.2015

Doporučuji přečíst . Kniha pro všechny věkové i váhové kategorie , pro vyznavače kříže i půlměsíce , pro fanatické fašisty i komunisty....Po neslaném nemastném Prsatém muži... velké příjemné překvapení .

marie2934
30.12.2014

Jedním dechem přečteno. Kurzíva mi na rozdíl od některých kritiků připadá potřebná a vůbec nevadí.

andream
10.12.2014

Syrová, brutální, depresivní, beznadějná, krásná , čtivá a dostane vás....tam kam chce. A chce hodně. Doporučuji

ambasador
27.11.2014

brutalni je slovo, ktere tento roman vystihuje.
faze behem cteni: obcasne pousmani nad bernardovyma prupovidkama a sveraznosti, jinak nevericnost, brek a neschopnost se odtrhnout..
faze po precteni: brek, lezeni v posteli a cumeni do blba, apatie, brek, deprese, brek, listovani knizkou a dalsi brek, apatie a dloooouha depka.
strasne tezky pribeh. myslim, ze v ctenari opravdu zanecha stopu. mam strach si tu knihu precist znovu a presto me laka, jak dlouho zadna jina ne.
jedna z tech, na ktere vzpominam s tim, ze mi opravdu neco daly.
"Na vrcholku jeho hory jsem se rozhledl. Nebe ciste, videt bylo daleko. I hroty jinych kopcu. Na zadny uz nemusim. Je z nich stejny vyhled."

alef
06.11.2014

Příběh tak silný, že čtenář ani nemá důvod nevěřit pravdivosti tohoto příběhu jednoho života - někdy skutečný život naprosto překoná veškerou představivost (válka, vězení, strach, odvaha, utrpení, láska, ... další a další smýkání životem). To hlavní, co nám tahle kniha přináší je poznání, že i když nám život ukazuje tu horší stránku, stojí za to žít, že vše se nakonec nějak vyřeší a propadat zoufalství není řešením.

Pochvala za působivé ilustrace.