pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Za mě jedna z nejlepších Žambochových knih.
Nepatří do žádné série, ale blíží se Koniášovi i Baklymu.
Hlavním hrdinou je muž, který je prakticky nesmrtelný a má implantovány mnoho částí různých démonů. Ztratil paměť, ale střípky mu napovídají, že je legendárním hrdinou, kterému někdo něco provedl. Na jeho cestě za objasněním svého původu zažívá množství drsných a zajímavých dobrodružství a zjišťuje, že mnohé věci jsou jinak, než čekal...
Závěr mnohé objasňuje, i když se nejedná o žádné hvězdné rozuzlení.

28.03.2019 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Výborné čtení (narozdíl od filmu, ten mi nesedl). Hlavní hrdina je chytrý a dovede si poradit v mnoha situacích. Jeho chování a myšlenky v honu, který na sebe nechal uspořádat, aby jeho dcera mohla žít, jsou tahounem chmurného příběhu, který by nemusel být odtržen tak moc od reality budoucnosti...

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Parádní počteníčko, skvělá nostalgická atmosféra. Hlavní hrdina majordomus Stevens je 100% zaměřen na svou práci a nic jiného nezná, a s odstupem času (a zřejmě bel lítosti - ta je na čtenáři) zjišťuje, že jeho život mohl být jiný...

16.01.2019 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tohle mě hodně nudilo, navíc to bylo divné.

16.01.2019 2 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Vyslechnuto jako audiokniha - skvěle zpracováno.
Samotný obsah je velmi poutavý, i když chápu, že způsob života hlavních postav asi ledackomu nesedne... každopádně žijí svobodným, bezuzdným (a nezodpovědným) životem a romantika i dobrudružství čiší z každé strany. A to já rád.
Po posledních zkušenostech netradičně dodám, že kniha je psána dobře - příběh má nějaké začátek, střed i konec, věci na sebe navazují atd. (což jsem dřív považoval za samozřejmost...)

18.04.2024 4 z 5

Tři stigmata Palmera Eldritche Tři stigmata Palmera Eldritche Philip K. Dick

P. K. Dicka mám obvykle v oblibě, jakkoli jsou některé části nebo i celé příběhy divné nebo i poněkud nesrozumitelné. Tohle mi přišlo divné a hodně nesrozumitelné, takže narozdíl od jeho ostatních knih mě čtení nenaplňovalo.
Dávám 2 hvězdičky z úcty k výjimečnému autoru, ale kniha samotná je pro mě divná už moc.

13.09.2022 2 z 5

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Od pana Šlechty jsem začínal s Oggerdovskou sérií, kterou jsem si značně oblíbil. Ke Krvavému pohraničí jsem se dostal mnohem později - fantasy mě moc nelákalo... Postupně jsem ale pár knih této série přelouskal a nedávno si tento první díl série přečetl podruhé...
Má totiž zvláštní kouzlo, které zvlášť vyniklo v kontextu zbytku série. To je řekl bych jedinečné v tom, že se jednalo v podstatě o Šlechtovu prvotinu na tomto poli...
Přitom kniha není psána nějakým okouzlujícím jazykem, hrdinové nejsou (až na Temného mága jako protivníka) nějak výjimečně schopní, ale umí si poradit v divočině, jdou cílevědomě za svým cílem, přitom se často rozmýšlejí až bezhlavě a moc nepátrají po smyslu (styl "Naše parta jde hledat poklady, jdeš s náma?" "Tak jo." - a to i tehdy, když někde pár let žije). Hrdinové jsou čestní a nevyžívají se v masakrech, ale když se zapletou do šarvátky, nejdou pro ránu daleko. A občas rychle umírají ve špíně.
Všehovšudy výsledkem těchhle ingrediencí je skvěle fungující roadtrip.

27.01.2022 4 z 5

Diamantový věk Diamantový věk Neal Stephenson

Diamantový věk jsem četl ještě kdysi na vysoké, zhruba tedy v době kdy vyšel a tehdy jsem z něj byl nadšený. Teď jsem si s ním zkusil spravit názor po pachuti co mi zůstala po pokusu o přečtení Agentury DODO - a velmi úspěšně.

Diamantový věk popisuje nanotechnologiemi prostoupenou budoucnost, kde svět je díky nim odlišný, ovšem lidstvo zůstává stejné - a jako vždy, mnozí lidé mají na výběr, ale jen někteří se příležitosti chopí.

Příběh popisuje období od narození po dospívání holčičky Nell v oblasti Šanghaje (a jiných postav také jinde, v Anglii, pevninské Číně...), kdy dochází ke kulturnímu střetu západního náhledu na svět s východním, víceméně konfuciánským. Postav v knize je mnoho a procházejí svého druhu vývojem - první setkání je obvykle líčí humorným způsobem, v průběhu děje pak nabývají na celistvosti (například Doktor X, v počátku líčen v podstatě jako šílený vědec, později podstatně jinak, ale to by byl spoiler).
Nell má Čítanku pro urozené slečny, vysoce propracovanou nanotechnologií prostoupenou učební pomůcku, která ji naučí nejen číst a psát, ale také mnoho dalších ponaučení cenných pro život, moudrosti i pokoře.

Od příběhu jsem ještě čekal, že se dozvím, jak dopadl bratr Nell Harv a sem tam zmínku kam se posunul soudce. Jinak brilantní kniha, s krásným překladem a mnoha zábavnými momenty.

03.11.2021 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Velmi příjemné počtení. Je znát, že to je určeno pro jinou věkovou skupinu, než jsem já, ale četlo se to dobře, příběh ubíhal jako po másle, hrdinové byly pěkně plastičtí - takže jsem si to užil i já. A nesmím zapomenout na skvělý finiš - sebenaplňující se proroctví, jak to mám rád. Gaiman nezklamal.

28.09.2021 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Kopřivu mám beztak rád, ale tato kniha i její pokračování jsou prostě super. Nadupané akcí, humorem, pražské reálie, a přitom hezky realistické, bez podpory fantasy. Skvělá oddychovka (stejně jako pokračování).

03.10.2020 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Jelikož se 5 hvězdiček snažím dávat jen opravdu výjimečným knihám, tak jsem zde dost váhal - v podstatě se jedná o seznámení s hlavními hrdiny, přičemž největší dobrodružství nás čeká až v Pádu Hyperionu. Nakonec jsem se rozhodl tedy pro nejvyšší hodnocení, bráno v potaz jako celek i s Pádem.
Zde jde o vyprávění příběhu sedmi poutníků (resp. jich své příběhy vypráví jen šest), kteří se v budoucnosti po r. 2700 dají dohromady na pouť za Štírem, Vládcem bolesti.
V průběhu různých vyprávění se postupně rozvíjí události a pozadí, kterému nikomu z přítomných jako celek nebylo známo... To je myslím naprosto skvělý způsob psaní knihy, celkem jedinečný v podobném rozsahu - dalo by se tedy říci, že se jedná o šest povídek plus jedna, která se vine a spojuje všechny zbylé příběhy.
Jedinou malou výtku bych měl, a to je zmínka "pořadatele výpravy" o tom, že mezi sedmi poutníky je jeden špión - s ohledem na životy poutníků, které musely být vcelku známé, to musel přesně vědět... Tedy takovéto "tajemství" mi přišlo účelové jen pro čtenáře.

09.02.2019 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Jsem rád, že knihou 3 se kniha uzavřela, bez ní to nebylo ono. Příběh už není tak zajímavý a temný, to je ovšem samozřejmé, když v prvních dvou knihách byly všechny nečekané a originální prvky světa 1Q84 popsány. V tomto posledním díle se řeší osud hlavních hrdinů, Aomame a Tenga. Je to hodně lovestory a detektivka, vše v komorní atmosféře, kde se většina děje odehrává v bytech a vyvstávající problémy se řeší pomocí telefonů. Tajemno světa 1Q84 není zcela objasněno, čtenář musí počítat s tím, že logika tohoto světa je jaká je a hrdinové, toužící po vzájemném shledání, jednají prostě dle okolností.
Čte se to opravdu dobře, tato trilogie je dle mého špičkou autora (teď čtu Norské dřevo, tak možná jen do té doby, ale ostatní jeho knihy mě vůbec nebraly).

06.02.2019 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Dobré počtení, příběh šlape, nabubřelý hlavní se nemíní smířit s prokletím, které na něj bylo uvaleno.

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Tuhle knihu jsem bral jako výzvu - byl jsem zvědavý, jestli je možno napsat dobrou knihu o tom, jak někdo někam jde po silnici. Já bych dal dohromady tak 2 odstavce. Ale klobou dolů, čte se to skvěle!

Pustiny Pustiny Stephen King

Skvělé čtení, budu se opakovat, ale díl od dílu lepší a lepší.

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Film z roku 1998 s Liamem Neesonem se mi velmi líbil a postupem času mě inspiroval k přečtení této vynikající knihy. Nejprve jsem knihu odložil v okamžiku, kdy jsem se dostal k líčení napoleonských válek, které mě nudilo... Později jsem dal knize opět šanci počítaje s těmito vedlejšími "větvičkami" (byť značně rozsáhlými), které se splétají ve strom přerůstajícími snad všechny jiné. Opravdu, právě tyto různé osudy - ať už země nebo lidí - které vstupují do života Jeana Valjeana jsem si zamiloval a právě to je jedním z důvodů, proč Bídníky považují za jedno z největších děl lidského ducha (i když to je subjektivní, k malování nebo hudbě nemám tak silný vztah jako k literatuře).

10.01.2019 5 z 5

Stará béčková legenda Stará béčková legenda Shigor Birdman (p)

Přečteny oba díly - takhle skvěle jsem se dlouho nepobavil.
Jedná se o fantasy v plném smyslu toho slova - Shigorova fantazie pracuje zřejmě ve sférách obyčejným smrtelníkům nedostupných. Díky tomu se čtenáři postupně otevírají reálie svérázného světa a s tím i touha nejen dozvědět se víc o dobrodružstvích (snad ještě svéraznějšího) hrdiny, ale i onoho střípku pozoruhodného světa samotného.
Inu, muselo to dát asi práci to všechno takhle parádně seskládat tak, aby to dávalo smysl a bylo čtivé, ale dopadlo to na výbornou.
Doufám v další podobné úlety :-)

23.05.2024 4 z 5

Těžko tohle hodnotit: na jednu stranu to není žádný literární zázrak, ale ani propadák. Prostě asi dobrá biografie.
Jsem ale za tu knihu velice vděčný, člověk se totiž dozví, jak pokračoval příběh nešťastného dítěte z knihy My děti ze stanice zoo... Podobně jako v příspěvku níže: hudební kapely a cestování po Řecku mě moc nezajímalo, ovšem jako obraz doby a třeba fenoménu evropských květinových dětí to bylo zajímavé. A je toho tam zajímavého víc, jen místy prodchnuto nezajímavými nebo chaotickými životními osudy... což je vlastně dobře, protože už Christianin život sice nebyl snadný, ale aspoň to nebylo takové šílenství a peklo, jako její dětství.

30.04.2024 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Takový netradiční King, v podstatě běžné schéma cestování časem.
V čem se od jiných knih autora liší? Není to tak temné, jako mnoho jiných. Příběh je propracovaný, sem tam je lehké napojení na jiné knihy (To) - což potěší, hlavní hrdiny je tradičně plastický a skvěle se ve svém prostředí vyjímá (a nejen tím, že ví víc než ostatní). Snaží se soustředit na svůj úkol, od kterého očekává lepší svět. Což není snadné - jeho mise trvá několik let a překážky jsou mnohdy velmi tvrdé, roli hrají i rozvíjející se city...
A šokuje závěr - kniha má konec, ale ten překvapí. Bravo. Takže dobré počtení, jako obvykle jsem se nemohl odtrhnout, ale z jiných důvodů, než jsem u Kinga očekával.

08.12.2022 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Čte se to příjemně, na Kinga netypicky až sametově. Ale zápletka je nesmysl a konec také, takže jsem ve výsledku nadšením rozhodně nehýřil... Záleží na čtenář- jako zákusek pro příjemný den bez přemýšlení skvělé, pokud ale máte vyšší očekávání a na kingovky jste zvyklí, můžete být zklamáni.

26.11.2022 2 z 5