Diamantový věk přehled

Diamantový věk https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/647/diamantovy-vek-647.jpg 4 104 104

Druhý román autora kultovního Sněhu se vydává do budoucnosti ještě o pár desetiletí dál. Hluboko ve století jedenadvacátém proměnila svět k nepoznání nanotechnologie. Běžné zboží dostanete prakticky zadarmo z kompilátorů hmoty, průmysl vyrábející věci je v zásadě minulostí a jeho místo zaujal průmysl zábavy. Zmizela už i televize, tou dobou nazývaná pasivize, protože současná obrazová zábava je interaktivní: děje teraktů se divák aktivně účastní. V obrazovku lze změnit prakticky všechno, a tak vám reklamy běhají i po jídelních hůlkách. Národní státy dávno zanikly a pod dozorem Celosvětového ekonomického protokolu bojují o vliv fýly, kmenově-firemní kultury, z nichž nejmocnější je Nová Atlantida, která funguje na principech viktoriánské Anglie. John Hackworth je inženýr, tedy artifex, a na zakázku mocného muže vyvinul neslýchaný interaktivní vzdělávací přístroj: Obrázkovou čítanku pro urozené slečny. Složitou shodou okolností se však první exemplář Čítanky dostane do rukou holčičce z nejnižší třídy, třídy thétů, a změní celý její život a s ním možná i podobu světa…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Talpress

The Diamond Age , 1995

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Diamantový věk. Přihlašte se a napište ho.

VNI
11.10.2023 3 z 5

Velmi zajímavé představy budoucnosti. Budoucnost nevypadá zrovna dobře. Tedy působí na mne jako negativní. A ten nádech ve mě zůstal. Styl psaní je velice podrobný. Dlouhé popisování není pro mne. Budoucnost jistě potřebuje popsat, ale nenechává tolika představivosti. Těžké čtení žádná oddychovka.

Finn69
07.05.2022 5 z 5

Pokaždé, když tuhle knížku čtu, zdá se mi lepší. A lepší. A lepší.
Cyberpunkové světy jsou občas dost cizí, nepochopitelné, technicistní, a hůř se do nich vžíváte. Diamantový věk je něco úplně jiného, a to i přesto, že je vlastně celý o nanotechnologiích. Tohle je hlavně ohromně zajímavý příběh, a postavy v něm jsou tak živé, že je přímo vidíte před sebou. A ať už jste spolu s "princeznou" Nell v její kouzelné čítance, na podmořské orgii u tajemných Bubeníků, nebo bojujete v troskách Šanghaje s "Pěstmi spravedlivé harmonie", v každém okamžiku si říkáte "kruci, to je ale totální pecka". Nell, držím ti palce :)

pavel.2
03.11.2021 4 z 5

Diamantový věk jsem četl ještě kdysi na vysoké, zhruba tedy v době kdy vyšel a tehdy jsem z něj byl nadšený. Teď jsem si s ním zkusil spravit názor po pachuti co mi zůstala po pokusu o přečtení Agentury DODO - a velmi úspěšně.

Diamantový věk popisuje nanotechnologiemi prostoupenou budoucnost, kde svět je díky nim odlišný, ovšem lidstvo zůstává stejné - a jako vždy, mnozí lidé mají na výběr, ale jen někteří se příležitosti chopí.

Příběh popisuje období od narození po dospívání holčičky Nell v oblasti Šanghaje (a jiných postav také jinde, v Anglii, pevninské Číně...), kdy dochází ke kulturnímu střetu západního náhledu na svět s východním, víceméně konfuciánským. Postav v knize je mnoho a procházejí svého druhu vývojem - první setkání je obvykle líčí humorným způsobem, v průběhu děje pak nabývají na celistvosti (například Doktor X, v počátku líčen v podstatě jako šílený vědec, později podstatně jinak, ale to by byl spoiler).
Nell má Čítanku pro urozené slečny, vysoce propracovanou nanotechnologií prostoupenou učební pomůcku, která ji naučí nejen číst a psát, ale také mnoho dalších ponaučení cenných pro život, moudrosti i pokoře.

Od příběhu jsem ještě čekal, že se dozvím, jak dopadl bratr Nell Harv a sem tam zmínku kam se posunul soudce. Jinak brilantní kniha, s krásným překladem a mnoha zábavnými momenty.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (4)

2001 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Science fiction)
2001 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Zahraniční kniha)
1996 - Locus Awards (Best SF Novel)
1996 - Hugo Award (Best Novel)

Kniha Diamantový věk v seznamech

v Právě čtených3x
v dalších seznamech9x

kyberpunk budoucnost Hugo (literární cena) Locus Poll Award (ocenění)

Neal Stephenson
americká, 1959