Paulika Paulika komentáře u knih

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

Podle teto knihy by meli udelat skolni predmet na zakladku a zaradit ho do skolnich osnov jako povinnost stejne jako matiku, cestinu nebo chemii. Klidne i misto telocviku. Rozdelat ohen v prirode bez zapalek, sehnat pitnou vodu nebo vyvrhnout vnitrnosti ulovene zvere je podle me mnohem dulezitejsi nez se ucit o bezvyznamnych autorech literatury na prelomu 20.stoleti ;-)

07.11.2016 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Příběh je dukazem toho: co se muze posrat, to se zkratka posere. Planuj si, jak chces, ale improvizace je to nejcennejsi, co muzes mit. Nerozvazni chlapci se rozhodli, ze vyhlasi tridni boj a pak v pohode zmizi za kopecky, ale jak jsem psal, nic nejde tak, jak si to clovek v te sve hlavince vysni. To stejne i na druhe strane STB a STASI, toliko zatahu, smycek a obchavtu a nic. Nasazeni cvicenych psu, tanku a tezke techniky. Ani se mi nechtelo verit. Chvilemi jsem se musel smat k jakym tragikomickym situacim na uteku doslo (zachranilo je hovno,...). Muselo to byt v tech 50. letech v DDR dost velke povyrazeni mistnich, kdyz videli takove manevry a pak se jim hosi ozvali po zdarnem uteku ze zapadniho rozhlasu. No mazec. Chapu, ze mnoho lidi Masiny odsuzuje za vrazdy nevinnych, ale doba byla v 50. letech zla, kratce po valce, komousi cerstve u kormidla, procesy, vyslechy, vrazdeni sedlaku (kulaku); no hruza. Ted s odstupem se to nam to v teple domova hezky hodnoti, stejne jako Benesova reakce na Mnichov. Skoda, ze se klukum nepodarila odstrelit ta tezebni vez v Jachymove, to by byl teprve tridni boj. U Masinu je si clovek jist, ze opravdu odesli, aby mohli bojovat proti rezimu (asi jako legionari), u pozdejsich uteku (70.-80. leta) z CSSR to uz byla z vetsiny ekonomicka migrace. Za me fakt Zatim dobry.
Styl vypraveni jede kvapem, dobrym stylem, zkratka dobra novinarina autora se nezapre. Mel jsem tu moznost poslouchat jako audioknihu a pan vypravec do toho dal taky vse, proste super prednes. Jednoznacne doporuji.

10.09.2019 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Ale jo líbilo se. Minier dozrává a tato kniha je toho důkazem. U jeho prvních dvou knih jsem se rozmýšlel, zda budu v sérii pokračovat,
teď o tom nemusím vůbec přemýšlet. Ano, je občas rozvláčný, sem tam nějaká nelogičnost v jednání postav, ale vcelku skvělý zážitek se skvělou atmosférou. U Miniera se mi líbí, že ve svých knihách upozorňuje na současné sociální problémy, dělá sondu do současné politiky, uvádí zajímavé informace o francouzské společnosti, snaží se dokumentovat technologický stav a to dělá z jeho knih dobrý doklad i pro budoucí generace, jak se na začátku 21.stol. žilo. Za mě super a těším se na Lov. Audiokniha opět skvěle namluvena.

22.06.2022 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Jeden z těch nejlepších románu, co jsem kdy četl. Opravdu dechberoucí. Líbí se mi styl vyprávění autora. Hrdinové jsou uvěřitelní, nejsou černobílí, mají své mouchy, každý sleduje své zájmy. Nepředvídatelnost děje. Dále pak skvělá sonda do japonského uvažování a zvyků v kontrastu s tím evropským a to na přelomu 16 a 17 století, kdy tyto kultury byly ještě vzájemně neovlivněné. Hodně čtenářů si stěžuje, že tu není popsána ta válka, ke které děj knihy stále konverguje, ale myslím, že to nebylo hlavním předmětem této knihy. Tady jde hlavně o setkání dvou rozdílných kultur, jejich filozofií života, hodnot příp. i společných vlastností. Vše krásné vetknuto do historických reálií, pomocí intrik, lásky, tužeb a jednání samotných hrdinů. No, už se těším na Tchaj-pana.

13.09.2023

Skvělý Haškův nedokončený román, u kterého jsem se na konci rozčiloval, že se už nikdy nedovím, jak to vše dopadlo. Ano, zkusím Vaňkovu verzi, ale moc si od toho neslibuji.
U knihy jsem se opravdu bavil a porovnával jsem se scénářem filmového Švejka. Vesměs se to ve zkratce překrývá, ale plno známých filmových hlášek z filmu jsem v knize nenalezl. Výborné ilustrace Lady jsem zase paralelně čerpal z knihy Můj přítel Švejk, kde je i dokončení Švejka podle samotného Lady.
Nezkrácená verze je velmi dobře namluvená jako audiokniha Oldřichem Kaiserem, který propůjčuje svůj hlas postavičkám z románu tak bravurně, že celý příběh se vám krásně promítá v mysli jako na filmovém plátně. Občas se mi zdálo, že se Kaiser snaží hlasem imitovat herce z filmového Švejka. Jeho imitace a intonace poručíka Duba (F. Filpovského) je famózní.

21.09.2021 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Skvela hard sci-fi. Vyborna rozcvicka na predstavivost, obzvlaste tu prostorovou a geometrickou. Neuveritelne, jak velke prostory lze popsat slovy. Cely Rama vam primo roste v mysli, aniz byste museli videt nejaky obrazek. Vzdy jsem predpokladal, ze jeden obrazek je vice jak tisic slov, ale A.C.Clarke toto prislovi prekonal. Pribeh byl taky zajimavy, ac ne tak uchvatny, jak popisnost scen. V tak "starem" dile jsem hledal anachronismy opravdu jen stezi (i kdyz tam take byly). Treba v Solaris od Lema jsem na ne narazel stale. Moc se mi libila vedecka sectelost a reserse autora, vse do sebe krasne zapadalo. Z mych fyzikalnich znalosti (i kdyz skromnych) jsem nemel namitek , vse krase propocitano a uveritelne. U jinych autoru jsem tuto presnost jeste nevidel. Za to plnej pocet hvezd.
EDIT: Nejsem vasnivy ctenar sci-fi, ale to, co me pritahlo k teto knize bylo predlonske (2017) objeveni astronimickeho objektu pojmenovaneho pod nazvem "Oumuamua". Nechci tu tak vychvalovat A.C.Clarka, ale toto byl opravdu kousek, za ktery by se nestydel ani Nostradamus.

09.10.2019 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Kniha plná politiky, filozofie, sexu dobrého jídla a konkurenčních ideologií. Zkrátka všeho, co mě baví a zajímá. Určitě stojí za přečtení, už i pěkně popsaný způsob převzetí moci v Evropě Islámem je realisticky načrtnut. Člověk se až diví, že to ještě tak neproběhlo, nebo už jo?

05.04.2024 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Zajímavě podaný dystopický příběh. Kniha přímo srší lyričností a melancholií. Autor se přímo vyžívá v navozování určitých nálad a pocitů. Samotný apokalyptický příběh je velice jednoduchý, ale je protkán myšlenkami, různými přirovnání a metaforami, že čtenář se musí několikrát vracet a přečíst stejné místo znovu a znovu. Novela se snaží upozornit na několik nebezpečných rysů, které se mohou stát společnosti nebo i jen jednotlivci a jejich nevratných důsledků. Brainwashing, pokrytectví, vymazání dějin a kultury, dennodenní otupující stereotyp nemyslících mas lidí, kteří nechávají svůj vlastní osud v rukách pár jedinců, povrchní spotřeba, život bez empatie, krátké a rychlé ukojení životních potřeb ... Zkrátka vše, co v trochu jiné podobě naleznete i ve Farmě zvířat, 1984 nebo Konci civilizace (Krasný nový svět). Témata v dnešní době stále víc a víc aktuální.

07.12.2018 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Nejlepší je mít relevantní a skutečnosti odpovídající data podle kterých se méme rozhodovat. To je tak asi celkové velice hrubé shrnutí celé knihy. Kniha tzv. americkým způsobem výkladu (stanovení teze - nějaký krátký příběh ze života, který tezi podtrhuje a celkové shrnutí) vypovídá o důležitosti rozhodování na základě statistických dat. Kniha se snaží čtenáře podnítit k tomu, aby nepodléhal dramtickým zprávám z masmédií, aby nedával na první myšlenkový podnět (viz: Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana), dále že svět se mění k lepšímu dle doložených statistických dat a vše není tak strašné jak je nám líčeno od různých neziskových organizacích a že chyby nemáme hledat u jednotlivců, ale v celém systému. Snaží se zbavit čtenáře i jistýcgh sterotypů, které má na lidi z určitých kategorií (národnost, náboženství, ...) Kniha na mě působila takovým jalovým dojmem, zkrátka už jsem vše někde slyšel, četl, dovtípil se. Na začátku začnete dělat test o problémech v globálním měřítku, takže pokud nemáte přehled tak propadnete, jako většina testovaných (test jsem sice zvládl na 10 bodů ze 13-takže nadprůměr šimpanze ;-), ale byla to v mém případě spíše náhoda než znalost). Knihu jsem poslouchal v nezkrácené verzi v němčině, tak nevím jak dopadne český překlad, ale vzhledem k tomu, že v knize je spíše výčet statistických dat, tak překlad nebude až tak rozdílný. Mrzí mě, že v hlavním grafu (č. 16 v DE verzi) příjmů obyvatel není uvedena Česká republika, ale proložil jsem si čáru mezi Polském, Maďarskem a Slovenskem a polohu Česka nějak vydedukoval. Kniha se snaží celkově vyznít velice pozitivně, ale jsou globální otázky, které vůbec nebyly v knize zahrnuty a ano sohlasím s tím, že výše finančních příjmů lidí je nejdůležitější rozdělení do kategorií. Menší hnidopišská poznámka, všiměte si u finančních grafů příjmů, že X souřadnice je geometrickou a ne aritmetickou řadou ;-) Což grafy trochu pokřivý a v takové knize jako je tato, je to trochu pod čáru.

20.09.2018 3 z 5

Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Jaroslav Petr

Kniha (v mem pripade audiokniha) se mi moc libila. Velice zajimave poznatky z biologie. Velice zajimave je, jak evoluce vybavila ruzne zivocichy smyslovymi receptory. Jak se dravci i lovena zver navzajem predhani, kdo bude mit v utoku/obrane navrch.
Jistou nevyhodou knihy je to, ze informace jsou zahlcujici, tzn. autor na nas sype tolik poznatku, ze si to nemate sanci vse zapamatovat. Jinak doporucuji.

01.06.2023 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velice zajímavá kniha. Vždy mě jako rodilého Brňáka zajímaly otázky, co se stalo a kde jsou tito brněnští Němci. Jsem sice mnohem mladšího ročníku, ale z doslechu jsem věděl, že byli hromadně všichni transportováni. Ale to za jakých podmínek, jsem opravdu netušil. Tato skvělá sonda do válečného i povaléčného Brna včetně brněnských staveb a míst, které již neexistují, příp. byly zcela jinak upraveny, mi moje otazky zodpověděla. I když vím, že Gerta je čistě fiktivní osoba, vyprávění o ní je dost uvěřitelné. Autorka opravdu velmi pečlivě vetkala její příběh do válečné a poválečné doby.
Nevím proč, ale mně ti asimilovaní předváleční Němci tu v Brně nějak teď chybí. Místo nich v těch jejich luxusních domech a činžácích bydlí cikáni, kteří tehdejší těžce vybombardovanou brněskou čtvrť ještě více vybydleli a zdevastovali. Kdoví, jak by to tu teď bylo, nebýt války a následných krutých let. Jestli by se i nadále tito Němci nad českou většinou povyšovali a pohrdali jí.
To, co mě po poslechu této knihy napadlo jako první, jsou slova Josefa Švejka (Jaroslava Haška): "Nikde nikdy nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo. Maul halten und weiter dienen!"
Knihu jsem poslouchal jako audioknihu výborně načtenou paní Vilmou Cibulkovou a mohu jen doporučit.

--SPOILER--
Docela mě překvapilo, že Barbora (dcera Gerty) nebyla nějak zdegenerovaná, když měla za otce vlastního dědu.

15.01.2019 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Osudy Marie-Laure a Wernera mi byly behem cteni nejak ukradeny. Kniha je asi tak ze 75% vcelku nudna a rozvlacna. Az ke konci dochazi k jistemu napeti a pohlceni do deje. Autor extenzivne pouziva sama prirovnani k navozeni melancholicke nalady a nostalgie, coz pusobi dosti levne. Knihu jsem cetl ctvrt roku, pac me vubec nevtahla a mezitim jsem precetl dve dalsi zabavnejsi knihy. Nutil jsem se k dalsi cetbe, coz se mi moc u knih nestava, ale chci docist vsechny knihy, ktere rozectu, az do konce. Knihu jsem cetl v originale, tak nemohu hodnotit preklad - mozna preklad do CJ knihu o neco vice zhodnoti. Dal jsem na pozitvni recenze, Pulitzerovu cenu a komentare; priste si dam vetsi pozor.

08.01.2016 2 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Ale jo, libila se. Skvele napsana kniha (v mem pripade i skvele namluvena audiokniha) me pohltila a byl jsem nucen stale pokracovat v poslouchani az do nevyhnutelneho konce. Autor nejak nenasilne udrzuje ctenare/posluchace v napeti a nuti ho dale pokracovat - sve tu dozajista plni i styl vypraveni v prvni osobe.
Knihu tady vetsina lidi hodnoti jako depresivni, ale mne se zdala docela humorna a az groteskni. Jiste posledni ctvrtina knihy by tomu odpovidala, ale jinak plna sarkastickeho, povyseneckeho a cynickeho humoru se skvelymi komentari, prirovnanimi a uvahami hlavniho vypravece. Bavil jsem se nad myslenkami a nazory hlavniho hrdiny na soucasnou politiku, EU s jeji byrokracii, hospodarstvi, korektnost, feminismus, ekologii a mezilidske vztahy; obcas peprne okorenene davkou perverze, sexu a zminkami o skvelych chutnych jidlech; a to jen tak, abychom si pripomneli, ze jsme jeste ti stari dobri heterosexulani hedoniste se vsim vsudy.
Za me vcelku dobry a i ten konec do jiste miry symbolicky. Urcite doporucuji!

13.10.2023 4 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Skvělá kniha o informační teorii stárnutí. Nejvíce mě bavily první dvě třetiny knihy. Byl tam docela zevrubně vysvětlen současný stav výzkumu léčby stárnutí. Hodně mě to vědomostně obohatilo a rozšířilo znalosti o biologii, genetice a procesech stárnutí; jeho příčin i současných preparátů k samotnému potlačení. Poslední třetina už bylo takové filozofování a extrapolování, co kdyby a co možná alá knihy od Harariho. Sem tam moralizování a plácání o etice atd.
Knihu určitě doporučuji, stojí za ten čas a peníze. Audio verze je také skvělá a dobře načtená Borkem Kapitančikem.
Takže dámy a pánové, všichni kvapem do lékaren pro NMN, Resveratrol a Metformin; jdeme mládnout ;-)

19.01.2022 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Pribeh plny klise, otrepanych frazi, plytkosti a nelogicnosti. Kniha postrada veskerou originalitu. I kdyz nejsem fanousek sci-fi, tak plno "ideji" jsem uz nekde jinde videl/slysel/cetl. Pusobi to jako takovy Eintopf vykradenych napadu; ted me napada: Fallout, Hungry games, Sexmise,... Novela je ciste epicka, zadna hlubsi myslenka nebo odkaz ala A.C.Clarke, I. Asimov nebo S.Lem. Proste takova sci-fi rodokapsa trochu levne okorenena uryvky ze Shakespeara. Prvni polovina mi pripadala totalne nudna az v druhe casti se to trochu rozjelo, ale temer vse bylo predvidatelne. Jednoznacne cernobile, ti hodni z mechanickeho useku, ti zly z IT (ano jsem take ITak ;-)) Jedine, co me snad u knihy drzelo az dokonce byla zvedavost, proc v tech zpropadenych silech nemaji vytahy a vsechno tahaji po schodech.

23.11.2017 2 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Zvlastni kniha. Do popredi ani nejde samotna technika, jako spise psychologie. Takova psychologicka novela odehravajici se v daleke budoucnosti na cizi planete. Pokus o navazani komunikace s jinou formou zivota a jejim zpusobu komunikace. Filozoficke rozebirani moznosti komunikace a moznych forem odpovedi. Dusledne popisovani pocitu a okamziku v ich-forma dela knihu obcas zdlouhavejsim ctenim. Samotny popis solaristiky mi prijde jako vycucany z prstu bez nejake logiky se zpetnou navaznosti na samotny pribeh. Takovy autoruv vysneny svet.
Kniha dnes uz obsahuje samozrejme plno anachronismu (hlavni postava sla do knihovny-ano s temi z papiru- a prinesla si logaritmicke tabulky-wow-, aby mohla spocist orbitalni drahu s presnosti 4 desetinnych mist ;-) ), coz ji propujcuje zvlastni sci-fi atmosferu 60.let a jeji tehdejsi stav techniky. Samozrejme, ze pusobi komicky, ale patri to uz ke klasice sci-fi zanru, cimz se stava velice brzo zastaralou a zbude jen pribeh nebo jako v tomto pripade myslenka a filozoficke pojeti komunikace a moznych budoucich vztahu, coz tak rychle nezastarava.

13.09.2016 3 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Jednoznačně nejslabší Minier. Velice slabé a na předchozí díly jak se Servazem, tak i bez něj, se nehrabe ani po kotníky. Mraky vaty, kritika společnosti na úkor samotné krimi, nudně to odsejpá; psal to vůbec ještě Minier? Tento díl mi přijde jako taková rychlokvaška. Honem, honem zachytit události posledního roku včetně COVIDu, než to přejde a rychle s tím do tisku. Spíše nedoporučuji, snad už jen skalním příznivcům.
Snad "Lucia" bude lepší, ale to si asi ještě půl roku počkáme.

11.07.2022 2 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Ale jo šlo to. Asi nejpohodovější kniha celé série. Vadilo mi docela dost vaty, kniha mohla být o třetinu kratší, ale už jsem si u pokračování několika sérií zvykl, že knihy jdou do kvantity stran než do kvality příběhu. Holt daň za odměny zavedeným autorům za počet stran než za příběh. Celkově ale stále nadprůměrně a těším se na Údolí. Doporučuji.

18.01.2021 4 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

No, mam z teto knihy v hlave vetsi zmatek nez z Prazskeho hrbitova. Knihu jsem po 4 mesicich doslova doklepal. Kniha ma v sobe tolik ruznych vyznamu, rovin a samostatnych pribehu, ze jsem nestihal v hlave kombinovat vsechny jejich vyznamy,entity, objeky, symboly, metafory a ke konci jsem se uz jen uchylil k dejove linii, coz je mozna skoda. Zajimave bylo, ze roman je i humorny; pobavilo me zachazeni uvadeneho nakladatelstvi (s dvoji tvari) s jesitnosti a pychou tzv. AVN. Co se da vse krasne zneuzit a jak z nich vyzdimat prachy. Nebo zkouseni ruznych kombinaci slov pro stvoreni Planu a jeho nasledna naivni interpretace vuci dejinam. Ve vsem je samozrejme jasny dukaz pricin a nasledku a neexistuje nahodna shoda okolnosti. Pri cteni jsem si vzpomnel s usmevem na knihy Ericha von Danikena, ktere jsem jako teenager hltal, taky by byl dobry adept pro spisovatelske dabliky ;-)
Jinak se mi zdalo, ze roman ma v sobe i dost tzv. vaty, protoze u mnoha tzv. vsuvek ruznych pribehy jsem nedohledal jejich vyznam. Kniha me i obohatila o nova cizi slova a to hlavne v terminologii esoteriky, teologie, kabalistiky, numerologie a jinych blafu. Za me 3 hvezdy, za zdlouhavost a silenou rozkecanost.

25.11.2020

Již 4 roky mám na svém mobilu aplikaci Sleep as Android pro sledování spánku a pro lepší buzení; je to taková odlehčená spánková laboratoř pro domácí použití. Vytváří hypnogramy, dělá statistiky nad mým spánkem a dělá dokonce i návrhy pro lepší spánek. Aplikace se mi moc líbí, ale zcela jsem nepochopil všechny údaje ohledně spánku, které jsou v aplikaci uvedeny. Tato kniha mi tyto aspekty spánku zcela vysvětlila a umožnila mi pochopit všechny spánkové procesy a spánkové stavy. Je to opravdu anatomie spánku. Je zde uvedeno i plno vědeckých studií s jejich výsledky, což podtrhuje uvěřitelnost těchto poznatků. Kniha se mi líbila a určitě doporučuji.

04.11.2019 5 z 5