Paulie Paulie komentáře u knih

Hloubení Hloubení Robert Holdstock

Podle mě jedna z nejlepších knih z celé série o lese mytág.

15.04.2012 5 z 5

Běžecká revoluce Běžecká revoluce Nicholas Romanov

Cílem této knihy je pomoci běžcům najít lepší styl, takže někomu, kdo nad svým běžeckým stylem dosud nepřemýšlel, tato kniha jistě pomůže.

Jelikož jsem však dříve četl ChiRunning, mající stejný cíl, neubráním se srovnání. Stručně řečeno, ChiRunning vychází téměř ve všem lépe a proto ho doporučuji více než tuto knihu. Na druhou stranu, i v Běžecké revoluci najdete zajímavé myšlenky nebo užitečné cviky, mě například zaujala teorie velké a malé opice.

Romanovův přístup je velmi atletický, až bych řekl přísný, pokud to skrz knihu jde, kdežto Dreyerův přístup v ChiRunningu mi přijde bližší běžným běžcům. Styl běhu dle ChiRunningu působí navíc propracovanějším a celistvějším dojmem. Pozitivní však je, že v mnoha klíčových aspektech jsou tyto styly podobné nebo shodné, např. v důrazu na vnímání, došlapu na přední část nohy nebo vzpřímeném postoji. Liší se však především v důrazu na posilování u Romanova a důrazu na uvolnění u ChiRunningu, přičemž to druhé se mi zdá pro vytrvalostní běh lepší.

Romanov také trochu odbyl mnohá zajímavá témata jako běh v terénu či do kopce a z kopce, zatímco ChiRunning poskytuje pro tyto běhy velmi užitečné tipy.

Může se však stát, že někomu styl poziční metody dle Běžecké revoluce sedne lépe než ChiRunning a pokud jste opravdoví běžečtí nadšenci, stojí i tato kniha za prozkoumání.

30.03.2017 3 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Na rozdíl od jiných knih zaměřených na osobní rozvoj se tato opírá o vědecký výzkum, čehož si cením. Autorka rozebírá jeden psychologický jev na spoustě příkladů a příběhů, takže čtení podle mě není nudné. Jediné, co knize chybí, jsou nějaké konkrétní a jednoduché nástroje, jak růstové myšlení aplikovat v praxi.

13.09.2016 4 z 5

Moudrost z knihy Čtyři dohody Moudrost z knihy Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Tato maličká knížka se mi líbila více než samotné Čtyři dohody. Jelikož jsou vytaženy jen nejdůležitější myšlenky, knížka skoro neobsahuje "ezoterickou omáčku", kterou jsem musel při čtení Čtyřech dohod filtrovat. Velikost této knížky navíc umožňuje vzít si ji s sebou téměř kamkoliv a přemítat nad jejími myšlenkami.

Myslím, že by stálo za to udělat takovéhle stručné shrnutí k mnoha dalším knížkám nejen o osobním rozvoji. Napadá mě třeba Konec prokrastinace.

30.12.2015 5 z 5

ChiRunning ChiRunning Danny Dreyer

Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří chtějí občas běhat. Technika běhu se učí jen výjimečně (narozdíl od naprosté většiny jiných sportů), ale přesto se velmi hodí ji vylepšovat.

Ačkoliv styl místy pokulhává, přínos knihy je velký.

10.05.2015 5 z 5

Valkýry Valkýry Paulo Coelho

Autor poměrně dost míchá křesťanství (modlitby, Pannu Marii, anděly apod.) s něčím okultním a podivným ("mágové", rituály apod.).

25.02.2015 2 z 5

Maraton a jiné pošetilosti Maraton a jiné pošetilosti Luboš Brabec

Příjemné čtení pro každého běžce, obzvláště do tramvaje, neboť kapitoly jsou celkem krátké (pár stránek) a dost nezávislé na sobě.

28.05.2014 4 z 5

Partnerství Partnerství Guy Gilbert

Mohu vřele doporučit všem, kdo v páru žijí nebo se žít chystají. Líbí se mi, že autor, byť katolický kněz, je otevřený mnoha věcem, které katolická církev a mnoho křesťanů odsuzuje (např. bydlení před svatbou). A i nevěřící v této útlé knížce jistě najdou mnoho rad pro společný život až do smrti.

27.12.2013 5 z 5

Běhání s Keňany: Tajemství nejrychlejších běžců světa Běhání s Keňany: Tajemství nejrychlejších běžců světa Adharanand Finn

Závěr se mi líbil, ale bylo potřeba se k němu trochu "prokousat" ne úplně zajímavými pasážemi.

Jinak souhlasím, že je to knížka skutečně jen pro běžce :-)

28.05.2013 3 z 5

Putování pro nic za nic aneb na kole i v mačkách v pohodě i sračkách Putování pro nic za nic aneb na kole i v mačkách v pohodě i sračkách Pavel Knebl

Dobrý blbec :-D Některé jeho názory jsou sice "na facku" a měli oba opravdu štěstí, že dojeli zpět živí a dokonce i zdraví, nicméně s jeho primitivní ekologií celkem souzním. Ze všech cyklocestopisů, co jsem viděl, jednoznačně vyčnívá. Ne úplně kvalitou, ale zážitky a způsobem cesty.

Mimochodem, jste si opravdu jisti, že ten samý Pavel Knebl napsal něco o zákoníku práce nebo o jiných zákonech. Nějak se mi tomu po přečtení této knihy nechce věřit :-)

18.02.2016 4 z 5

Osobně jsem v knížce našel mnoho zajímavých a podnětných myšlenek, ačkoliv ne se všemi jsem souhlasil. Pro někoho může být nevýhoda, že ty myšlenky jsou podávány trochu ezoterickým či magickým jazykem, takže je třeba si knížku překládat do vlastního jazyka. Také mi přijde, že autor vidí svět dosti černě, ale možná je to jen prostředek pro zdůraznění myšlenek. Podle mě knížka určitě stojí za přečtení a její myšlenky jsou k zamyšlení pro každého.

28.10.2015 4 z 5

Logikomiks Logikomiks Apostolos Doxiadis

Četl jsem v anglickém originále a je to opravdu skvělé! Člověk intuitivně pochopí některé věci z logiky, které jsou na vysoké škole mnohdy podávány složitě, a zároveň zábavnou formou pronikne do historie logiky. I samotný příběh nebo pointa knihy stojí za to.

26.07.2014 5 z 5

Škola digitální fotografie Škola digitální fotografie Roman Soukup

Přijde mi, že autor mnohé zbytečně okecává, než se dostane k jádru věci -- člověk pak začne v podstatě přeskakovat prvních pár odstavců každé kapitoly, které neobsahují žádnou užitečnou informaci. Na druhou stranu kniha obsahuje užitečné a dostatečně vysvětlené rady, podpořené názornými příklady.

26.07.2014 2 z 5

Hledání ultra Hledání ultra Rich Roll

Zcela jistě inspirující příběh, knížka obsahuje mnoho postřehů a rad i pro běžné běžce. Hodně tam rozebírá stravování (líbí se mi, že tam dal i teorii okolo) a skoro by mě na jeho způsob stravování zlákal, ale vůči okolí by to bylo velmi náročné. Taky doufám, že stravovací postřehy z knížky nejsou mylné, ale to se ukáže až za několik let ...

Ke knížce mám jedinou menší výtku: příběh v dobách, kdy pil a dělal právníka, mi nepřišel tak zajímavý a musel jsem se tím trochu prokousávat. Pro vykreslení jeho povahy a příběhu by podle mě stačila i stručnější verze této části.

13.02.2014 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Jedna z nejlepších knih o osobním rozvoji.

21.12.2013 5 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Skvělě napsaná a velmi inspirativní kniha. Chystám se ověřit si její poselství takřka na vlastní kůži :-)

Jinak mě až zamrazilo, že téměř všechno v té knize je nejspíš pravdivé, jen příběh byl trochu přikrášlen. Viz např. výsledky závodu popsaného v knize: http://caballoblanco.com/spring2006results-three.html

22.11.2012 5 z 5

Do Egypta na kole aneb s vlaštovkami za teplem Do Egypta na kole aneb s vlaštovkami za teplem Miroslav Pavelka

Když pominu dlouhé odstavce a občasné chyby (obzvláště v čárkách), četla se knížka pěkně. Cenných zkušeností je v ní mnoho.

05.03.2012 4 z 5

Běhání od joggingu po maraton Běhání od joggingu po maraton Miloš Škorpil

Umí motivovat k běhání, ale dost mi chybí alternativy k tomu, jak běhá většina a co si zrovna autoři myslí, že je správné. Tím myslím hlavně běhání (skoro) na boso a došlapy přes špičku. Taky je třeba vyfiltrovat, co je k běhání nutné, mj. testy laktátu. Nutné vlastně není skoro nic :-)

11.02.2012 3 z 5

Dávné ozvěny Dávné ozvěny Robert Holdstock

Tahle knížka se mi líbila víc než série knih o lese mytág. Rozhodně mohu doporučit.

06.12.2011 5 z 5