Hledání ultra

Hledání ultra

Záznam o jednom z nejúžasnějších a nejvíce inspirujících příběhů osobní proměny v průběhu krize středního věku. V říjnu 2006, den před svými čtyřicátými narozeninami si Rich Roll uvědomil, jaká budoucnost ho s největší pravděpodobností čeká. S více jak 20 kg nadváhy nebyl schopen vyjít schody bez přestávky. Bylo mu jas... celý text

V říjnu 2006, den před svými čtyřicátými narozeninami si Rich Roll uvědomil, jaká budoucnost ho s největší pravděpodobností čeká. S více jak 20 kg nadváhy nebyl schopen vyjít schody bez přestávky. Bylo mu jasné, že sedavý způsob života si ho zcela podmanil. Většina z nás by na něco takového přestala okamžitě myslet. Rich naopak začal zcela jinak jíst, přešel především na rostlinnou stravu, a zbavil se přebytečného tuku. Současně začal pravidelně sportovat a v průběhu několika měsíců
se z typického člověka středního věku stala vytrvalostní mašina. Když si jednoho rána, po tříměsíčním tréninku, šel Rich zaběhat a zjistil, že uběhl skoro maraton, pochopil, že by mohl začít závodit. Po dvou letech se již pohyboval mezi nejlepšími triatlonisty a nakonec zvítězil v proslulém závodě EPIC5 (pět závodů Ironman v jednom týdnu na Havaji).

Kromě praktických rad pro někoho, kdo by chtěl také projít podobnou osobní transformací, se dozvídáme i podrobnosti ze života Riche Rolla – jaké těžkosti si musel prožít v dětství a jak poznamenal jeho dospívání boj s alkoholem. V každém případě jde o výjimečný portrét člověka, který díky své pevné vůli dosáhl až ke hvězdám. Pomáhá posunout hranice našich možností a určitě čtenáře správně „nakopne“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174223/hledani-ultra-174223.jpg 4.271
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

kaca82

Skvělý příběh, který by působil hodně lacině, kdyby nebyl podle skutečnosti. Ale to, že je skutečný, je prostě neuvěřitelný. Během dvou let se dostat mezi světový triatlonisty, to chce hodně dřiny :) Literárně patří k těm lepším běžeckým knihám Mladé Fronty, ale neskutečně mě iritovalo slovo "Naneštěstí", bylo snad na každé stránce a pokaždé úplně zbytečně.. Co mi hodně vadilo, bylo ukončení EPIC5 a dál už nic. Žádné vize, kam se chce posouvat dál, nic. Prostě skončil závod, skončil příběh. Poslední část byla fajn, hodně přebírá ve stravování z knížky Vegan v kondici. Ač jsem se nedozvěděla o vegan výživě nic nového, opět jsem si připomněla, že musím do svého jídelníčku protlačit víc čerstvé zeleniny :)

Peleus
08.06.2016

Jedna z těch knih, které musím hodnotit vysoko za poskytnutí názorného příkladu, že nikdy není nic ztracené!

Táhne vám na čtyřicet: životní styl na nic - z kalhot leze pupek a chůze do schodů je téměř nepřekonatelnou překážkou, vztahy na nic - ráno si jeden nepamatuje, kde se v tom pokoji vzal, práce na nic - už docházejí nápady, jak ji sabotovat a den se zdá být nekonečným. V této fázi se většina otupěle smíří se skutečností a začíná hledat důvody neúspěchu, a to od rodiny, přes vzdělávací systém, opření se do komunismu, kapitalismu a dalších několika -ismu, načež se opět vydá do práce, aby si večer prolila hlavu alkoholem a opakovala zajetou rutinu.

Jediné, co se mi na knize nelíbilo, bylo přespřílišné zdůrazňování "zdravého" veganského způsobu stravování. Pasáže, kde se autor pomálu hroutil z toho, že před závodem byl ve společné jídelně odkázán na klasickou, chtělo by se říct, hotelovou, snídani, nebo úpěl, že po závodu má k večeři thajské jídlo z rychlého občerstvení, byly poněkud dětinské.

witko
28.04.2016

Zajímavý, inspirující příběh.

orson
12.04.2016

Trošku moc "americké", trochu moc reklamy na autorovy produkty, ale jo, bavilo mě to, nakoplo mě to a musel jsem vyběhnout :) jinak je to samozřejmě neskutečný příběh!

kristyna1249
10.04.2016

Super!

Drak84
20.11.2015

Čekal jsem knihu o vytrvalostních sportech a o hrdinovi s nějakou minulostí, ale z první půlky jsem byl mile překvapen. Autor má vskutku hlubokou introspektivu a nebojí psát o svých démonech, stejně jako o boji s nimi. Doporučuju, pokud nehledáte čtení pouze o běhání.

alisie
26.03.2015

Jak se z na alkoholu závislém právníkovi stala běžecká celebrita. Fajn, je dobře, že se zvednul, začal něco dělat a protože chtěl a měl kolem sebe zázemí, tak dokázal, že i na veganské stravě lze být tím nejlepším běžcem. Možná až zbytečně dlouho popisoval svoje začátky, které s běžeckou kariérou nesouvisely.

arthera
17.11.2014

Velice inspirativní kniha, nejen pro čtyřicátníky s typickým komerčním životním stylem. Příběh je sám o sobě silný, Roll nám naservíruje i spoustu tipů a triků, jak sloubit práci, trénink a nezanedbat regeneraci.
V čem je ale háček? Kniha je tak trochu jedna velká reklama na jeho výživové doplňky, na druhou stranu její obsah to vybalancuje. Znám lidi, co jim tato kniha změnila život a opravdu se dali na Rollovu stranu.

bzung
11.08.2014

Richův příběh je chytlavý a inspirující, o tom žádná. Dozvěděl jsem se pár zajímavých věcí o stravě i o tréninku, které by mě jinak nenapadlo si dohledat. Skvělý je úvod do diety rostlin. "Chceš-li běžet rychleji, nejprve zpomal." A pak hlavně nosné poselství knihy - Jde to. Nikdy není pozdě něco změnit, a nejlepší čas je právě teď.
Nicméně na tohle by stačilo i pár článků ze sportovních webů, kde by se čtenář dozvěděl, kdo Rich je a jaký je jeho příběh. Od knihy jsem čekal podstatně více konkrétních informací, podrobnější info k tréninku. Místo toho to na mě působí, jako by se autor snažil co nejvíc vytěžit z aktuální popularity, horkou jehlou splácal, co mu zrovna na mysl přišlo, co nejvíce odkazů na svoje či spřátelené produkty, product placement jako vyšitý, a šup do oběhu, dokud jsem in.
Kniha se dá obsahově rozdělit do tří částí. První se zaobírá Richovou minulostí, vynikající plavec na škole, nezdařené manželství, problémy s alkoholem, založení rodiny a důraz na to, jak byl Rich před čtyřicítkou psychicky i fyzicky odepsanej. Příběh obyčejného čtyřicátníka, jakých jsou kolem tisíce, a Rich Roll není zrovna nejlepší vypravěč. Krátká kapitolka řeší přechod na rostlinou stravu, přihlášení se na ultramana a zvládnutí tréninku v několika měsících?! Což vrcholí krátkým infem ze závodu - dal jsem to. Vynikající výsledek, ale jak se tak skvělý výkon v tak kráké době povedl, o tom se moc podrobností v knize nedozvíme.
Následuje druhá část věnovaná EPIC 5. Zde je to opět jen vyprávění, které se dá popsat ve zkratce - celý den jsem strašně makal, byl sem v prdeli, chtěl toho nechat, ale jo, dal jsem to, další den za sebou. Asi jak když si povídáte s kamarádem v hospodě, jak se mu běžel první půlmaraton.
Hodnotu knihy pro mě zachranují až dodatky, kde je dobře rozepsán úvod do diety rostlin a stravovací tipy, díky za to. Zbytek je vcelku balast.
Ale možná jsem měl jen špatná očekávání a nepochopil jsem, co znamená běžecký bestseller.

standunun
08.07.2014

Pro mě velká inspirace. Nikdy není pozdě, stačí udělat ten první krok :)

Inozuka
22.06.2014

Rich Roll je borec, o tom žádná! Živoucí facka do ksichtu všem, kteří zpochybňují dostatečnost a přínos vegetariánského / veganského způsobu života. Jako vytrvalostní sportovec jasně dokládá, že i vegan může dosáhnout vynikající úrovně a zvládnout i tak šílený podnik jako byl Epic 5, pět po sobě jdoucích ultratriatlonů. Za to smekám a v tom je jeho příběh opravdu inspirující. Výborný je dodatek popisující detaily teorie diety síly rostlin, i pro dlouholetého vegetariána zde je uvedeno pár nových a objevných věcí. Zajímavé je, že k veganství se dostal přes posilování výkonu a zvyšování výdrže, ne kvůli etickým pohnutkám.
Na druhou stranu je třeba připustit, že kniha má i své slabiny. Ty spatřuji zejména v časté a někdy opravdu šílené tendenci sklouzávat k patosu, snaze prodat své (i jiné) produkty a až zbytečném nafukování některých "zlozvyků" svého před triatlonového života, aby se o to víc zdůraznil kontrast mezi "před" a "po". Ale to jen naokraj, hodnotu celé knihy to snižuje jen minimálně.

Paulie
13.02.2014

Zcela jistě inspirující příběh, knížka obsahuje mnoho postřehů a rad i pro běžné běžce. Hodně tam rozebírá stravování (líbí se mi, že tam dal i teorii okolo) a skoro by mě na jeho způsob stravování zlákal, ale vůči okolí by to bylo velmi náročné. Taky doufám, že stravovací postřehy z knížky nejsou mylné, ale to se ukáže až za několik let ...

Ke knížce mám jedinou menší výtku: příběh v dobách, kdy pil a dělal právníka, mi nepřišel tak zajímavý a musel jsem se tím trochu prokousávat. Pro vykreslení jeho povahy a příběhu by podle mě stačila i stručnější verze této části.

tulipa
09.01.2014

Silný životní příběh. Překvapivé a inspirující!