Born to Run - Zrozeni k běhu

Born to Run - Zrozeni k běhu

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.
Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72487/zrozeni-k-behu-HNw-72487.jpg 4.4400

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen (2009)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Mladá fronta

jancik

Kniha mi pomohla začít běhat. Užasná motivace.

imy.angel

Kniha mě vedla k zamyšlení nejen nad během ale i tělem. Je protkaná spoustou informací, příběhů, postav a myšlenek. Z informativního hlediska pro mě byla cennou, ale psaní silně pokulhávalo, prostě nebyla čtivá a působila na mě trochu neuspořádaně.

Četla se mi neskutečně dlouho (necelé 3 týdny), a kdyby ta kniha měla fádní obsah asi bych ji ani nedočetla. Vlastně ani nevím jak jsem ji vůbec dokázala dočíst!

Besteller to pro mě nebyl, podruhé bych ji nečetla.

Hvězdičky patří spíš obsahu knihy než stylu psaní.

ji7967

Inspirativní kniha, ze které lze vyzobat hodně zajímavých tipů a informací. Potěšila i část o Zátopkovi. Nejen pro běžce určitě zajímavé a poučné čtení. Existuje i jako příjemná audiokniha čtená Jaroslavem Duškem.

Kniga47

Je to trošku pohádka, sem tam je to hodně přikrášleno, ale čte se to úplně samo! A k běhu je to úžasná motivační knížka! Pro mne první kniha o běhu, takže v hodnocení jsem tímt ovlivněna :-)

Dorrinka

Co si budeme mazat med kolem úst, po literární stránce je to naprosto strašný paskvil a krákalo mě to za uši na každém odstavci aspoň desetkrát, ale musím uznat, že je to jeden z mála bestsellerových titulů, u kterého tento status chápu. Ta knížka má totiž osobitý náboj, energii. A věřím, že je schopná vám ji za určitých okolností předat. Hrozně moc se mi líbila pasáž o způsobu lovu, který praktikují domorodci v poušti Kalahari a který je stále stejný od počátků lidského druhu. Něco hluboko uloženého a archetypálního ve mě silně rezonovalo s tímto popisem, a to jsem ještě mnohem méně než ubohý víkendový běžec. Kašlala bych úplně na "příběh" v této knize, protože ten je naprosto otřesný, ale těch třicet stran o našem běžeckém pravěku bych dokázala číst znova a znova a znova!

lushi

Knihu jsem opustila po cca 100 stranách Typická americká literatura "faktu" = pseudo populárně naučná kniha plná předsudků, amerického velikášství a arogance. Podle anotace kniha změní život každému čtenáři. Už toto je tvrzení, které mě rozčiluje. Asi nejsem čtenář, protože můj život opravdu nezměnila. Jen mě připravila o několik hodin, které jsem mohla věnovat něčemu užitečnému.

Jandel

Rozhodně skvělá kniha. Tolik faktických informací na pozadí nenásilného příběhu (nebo naopak?). Že jsou lidi schopni běhat i 16 h v kuse jsem věděla, ale že je i v Údolí smrti .... Doufám, že časem uvidím při běhání více usměvavých lidí, nejlépe i naboso.

Merynkaw

Já jsem s knihou velmi spokojená. Až na několik odbočeních od tématu, za což se spisovatel i omlouvá a já tyto odbočení přeskočila, jsem spokojená a na běh koukám teď i z jiného pohledu.

IvetB
20.11.2016

Že bych si po přečtení měla chuť obout běžecké boty a vyrazit.. vůbec. A to běhám vcelku aktivně. Kniha nebyla nic pro mě. Možná jsem od ní čekala příliš, když mi ji kamarádi běžci vychvalovali. Wow efekt se nekonal. Ale věřím, že si své čtenáře najde.

lailaj
14.11.2016

úplně se mi chtělo vyběhnout ven a běhat. Líbila se mi zmínka o Zátopkovi obzvlášť proto, že spisovatel je američan. Občas bych nejradši některé věci přeskočila, abych se dozvěděla průběh a výsledek závodu, ale vsuvky mimo příběh byly informativní a nutili člověka k zamyšlení

Sméťa11
11.11.2016

Moje první kniha o mé vášni - běhu. Úplně jsem knihu zhltl, byl jsem z ní nadšený. Teda až do doby, než jsem přečetl knihu L. Brabce Můj dlouhý běh, kde Dan Orálek uvádí některé věci na pravou míru. Zpětně jsem nabyl dojmu, že některé věci v knize jsou tak trochu "navíc" asi aby se kniha lépe prodávala. Těžko říct

mrkvivit
03.11.2016

Krásná čtivá pohádka o běhání a indiánech. Když jsem předloni začal s pobíháním, začal jsem si pochopitelně shánět i literaturu. Tohle byla kniha, která byla nejvíc na ráně, protože se o ní nejvíc mluvilo, psalo. Četli ji i neběžci, protože obsahuje napínavě vystavený příběh, četli ji běžci, protože je zahrnuje odkazy na nejrůznější odborné výzkumy a nabízí nový pohled na jejich hobby. Našince pochopitelně zahřeje i zmínka o Emilu Zátopkovi.
Odbornou úroveň knihy si hodnotit nedovolím, ale stejně se mi nezdá, že by bosoběh byl o tolik zdravější než běhání v botkách - asi už mě ševcovská lobby příliš semlela. Příběh samotný je oproti skutečnosti taktéž notně zidealizován a přibarven, což například potvrzuje Dan Orálek (ve své knize Můj dlouhý běh), který se zúčastnil jednoho z ročníků závodu v Copper Canyonu a měl možnost poznat některé hrdiny a místa Born to Run v reálu. Skoro bych spíš knihu zařadil do beletrie, než do sekce literatura faktu.
Nic to ale nemění na tom, že kniha je ohromně motivující!

Eliskaaa
24.10.2016

Knížka, která mě motivuje k běhání. Strašně ráda bych se s těmi Tarahumary setkala!

yohca.p.
16.09.2016

Nádherná kniha. Po dočtení jsem chtěla jediné a to vyrazit běhat i když jsem za sebou měla už dva náročné tréninky. Fantastické.

akrash
14.09.2016

Tato kniha mě mile překvapila! Je to skvěle napsané, mimo jiné mě potěšilo, že se autor věnuje i našemu sportovci, skvělému Emilu Zátopkovi!

jd911
22.08.2016

Krásně napsané.

Hadrna
22.06.2016

Každý den ráno se v Africe probudí gazela a ví, že musí běžet rychleji než nejrychlejší lev, jinak zahyne. Každé ráno se v Africe probudí lev a ví, že musí běhat rychleji než nejpomalejší gazela, jinak bude mít hlad. Je jedno, jestli jste lev nebo gazela - jakmile vyjde slunce, měli byste utíkat.

Knih je spíš motivační a jelikož mě dokázala pořádně namotivovat už v polovině, knihu jsem odložila :) ale moc se mi líbila ;)

Zumdark
17.06.2016

Škoda, že jsem si tu knihu nepřečetl dříve než jsem si koupil nové Ádi ..:-(

n.noi
09.06.2016

Kniha je lehká, hravá, vtáhne vás do děje tak, že máte chuť nasadit boty, vyběhnout a běhat klidně celý den (co na tom, že máte zrovna volno a regenerujete ;)). Je to inspirující čtení pro běžce i neběžce, kteří stále váhají. Tak směle do toho a běhu zdar! :)

sojmen
16.05.2016

Nesportuji, nebeham, neznam jmena sportovcu a presto me kniha bavila. Pri cteni jsem mel opravdu chut se probehnou. (Samozrejme po docteni me tato chut presla :) ; staci mi rani beh na vlak ; ) ).

jentakněkdo
17.03.2016

Vtipné, poučné, silně motivační. Tato kniha mě nadchla.

"Nemusíte být rychlí. Hlavní je nemít strach."

Jenutka
09.03.2016

Velice motivační kniha.

Lusota
18.02.2016

I přesto, že ráda běhám, jsem měla obavy, že se mi tahle knížka nebude moc líbit. Opak je pravdou. Bylo to čtivé, velmi poučné a naprosto strhující a motivující.

Nikolaoss
02.02.2016

Tento typ knih běžně nečtu a ukázalo se, že je to škoda. O Ultratrailových závodech jsem toho doposud moc nevěděla a jména běžců, kteří v knize vystupují mi nic neříkala. Autorovi nelze upřít spisovatelské nadání. Závody, o kterých píše, popisuje tak dobře, že máte pocit, jakoby ste byli sami na trati. Mohl se trochu více držet reality a nepřibarvovat skutečnost přeháněním (např. o nedostupnosti a mysterioznosti Tarahumarů a osoby Caballa Blanca), ale ve výsledku mu to nevyčítám. Možná právě toto přispívá k neuvěřitelné čtivosti knihy, která je ne jen o běhání a závodění na ultratrailech, ale hlavně o obrovském nadšení a motivaci. Určitě si tuhle běžeckou Bibli musí přečíst každý začínající běžec a i každému dalšímu může přinést nový pohled na krásný sport, jakým běhání je.

lentilka_007
31.01.2016

Dočetla jsem ji jen proto, že jsem s sebou na dvoudenní cestě trajektem neměla nic jiného. I tak jsem od půlky knihy dávala často přednost koukání z okna. Možná pro lidi, kteří aktivně běhají je zajímavá, já ji volila jako motivaci začít běhat (záměrně jako něco jiného než komerční příručky, jak začít běhat) a nic mi to nedalo, nebavilo mě to a přišlo mi to víc komerční, než některé ty příručky o běhání.

Pazdy
13.01.2016

Výborná knížka. Některé části jsou sice trochu nudnější a možná příliš zdlouhavé, ale celkově je to úžasně motivující, poučné a skvěle napsané dílo. A hlavně se mi líbí, že všechny poznatky o běhání, které kniha obsahuje, jsou následně v knize vědecky doložené. Nebýt toho, pravděpodobně bych většině věcí nevěřil.

Kabátice
06.01.2016

Naprosto strhující kniha, která mi dala hodně. Od teď budu běhat s jinými pocity :)

Dax
06.01.2016

Běh už nikdy nebyl stejný... :)

kokolka
19.10.2015

Jedna z nejpřínosnějších a nejbohatších knih, se kterými jsem se kdy setkala.

kaci_bunny
08.09.2015

Výborně napsaná knížka, která obsahuje spoustu užitečných informací, poučných příběhů, zajímavostí z vlastně úplně jiného světa jiných lidí. Zaujaly mě hlavně právě ty konkrétní příběhy lidí, kteří běhají ultramaratony, co pro to dělají, jak trénují, jak se stravují, prostě vše. Knížku rozhodně doporučuji každému, bez ohledu na to, zda je sportovec, nebo ne. :)

běhání, běh Tarahumarové

Christopher McDougall