pastelkaX pastelkaX komentáře u knih

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Takový milý bonbónek od Kinga v jeho nejlepší formě, přečteno za chviličku. Nevím, co takových let bránilo českému vydání, ale je ostuda, že jsme museli čekat 40 let.
Díky a klaním se, Mistře!

06.02.2024 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Myslím, že až příště vypadne proud, už pokaždý si vzpomenu na tuhle knihu.
Co by vlastně takový velký výpadek znamenal? No to, že bychom nemohli půl dne bezduše brouzdat na instagramu, je zdaleka to nejmenší. Tenhle příběh je tak děsivý, protože následky blackoutu popisuje opravdu věrně a do sebemenších detailů, které by vás ani ve snu nenapadly. Pro vlastní klid v duši chci věřit, že je to vlastně přece jen malinko přehnané. A taky doufám, že si to přečetli všichni bezpečnostní experti.
V knize je hromada technických detailů z oboru elektro a IT, ale zážitek ze čtení to určitě nerušilo, naopak jsem si leckde rozšířila obzory. Příběh plyne lehce, poutavě a i přes místy otravně rychlé přeskakování mezi jednotlivými linkami, kterých je alespoň v první půlce knihy fakt dost, si stihnete hrdiny zamilovat. Hlavně Italovi a novinářce se prostě nedá nefandit.

27.06.2023 5 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Tuhle knihu jsem otevírala s trochou skepse a zavírala s nadšením a slzami dojetí. Opravdu krasný, chytlavý, romantický příběh a jako bonus se dozvíte i něco o archeologii. Přečteno za dva dny, i když bez zbytečného vyrušování prací, jídlem a spánkem by stačil i jeden den. Už se těším na autorčinu druhou knihu z této série.

02.09.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Starý dobrý Carter. Někomu může připadat, že se opakuje, že je to furt na jedno brdo. Někdo tady dokonce použil slova, že už vykrádá sám sebe. A víte co? Nic z toho mi ani trochu nevadí. Po těch 12 knihách musíte Roberta Huntera prostě milovat. Takže za mě opět plný počet hvězdiček a snad si Chris pospíší s další knihou.

14.10.2023 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Další skvost Kingovy tvorby. Bez mučení se přiznám, že z duchařiny úplně nadšená nejsem, ale tady mě (jako u většiny děl tohoto autora) opět víc než duchové děsilo to, jaký umějí být lidi sv*ně a jak dalekosáhlé důsledky to pak může mít.
Kniha mi rozhodně nepřišla nijak utahaná a rozvláčný úvod jsem si tady vychutnala.
Sledovat Mikův příběh jak postupně odhaluje zrůdné pozadí dávné záhady, po smrti manželky se pozvolna vrací do života a navazuje vztah s kouzelnou malou Kyrou a její krásnou maminkou byla další skvělá výprava do kingova světa. Kupodivu byl celkem vydařený i závěr knihy, který nepůsobil useknutě nebo neuzavřeně, což je trochu nezvyklé, ale příjemné.

08.08.2022 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Kdybych nevěděla, že tahle série je teprve asi v půlce, považovala bych Zlobu za zlatý hřeb. Jen si teda po každé Carterově knize říkám, že ujetější, zlejší a krvavější už to být ani nemůže. A on mě pokaždé přesvědčí, že může. Jediný, co bych vytkla je, že chyběl Carlos García.

17.07.2023 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Tempo příběhu šláplo do pedálů! Roland, Eddie a Susanah si brzy přivedou (staro)nového společníka a cesta k Věži pokračuje. Společenství, jinak to tady popsat nejde, je konečně kompletní a tentokrát se podíváme, jak v Rolandově světě vypadá život ve městě. Starbucks a mekáč ale nečekejte a svačinu si vemte raději s sebou. Rozhodně vás čeká temná podívaná.
Je obrovské štěstí, že to čtu v časech, kdy je série už kompletní, jinak mám obavu, že Stephen King by byl ohrožen osudem spisovatele z románu Misery :D

30.10.2022 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Kubrickovi Osvícení jsem neviděla, příliš jsem se bála. Kingovo Osvícení jsem ale četla a pochopila jsem, proč jsem se od filmu držela dál. Po mnoha knihách od SK jsem si Doktora Spánka v hlavní roli s Ewanem McGregorem pustila, že už budu jako odolná. Za těch pár nocí s rozsvícenou lampičkou to stálo :D A teď jsem se konečně dostala i ke knize a můžu říct, že ani tahle není výjimka z pravidla o kvalitě kniha vs. film. Příběh je v podstatě stejný, ale ten konec...prostě u knihy je daleko uspokojivější.

20.10.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

King ve své nejlepší podobě! Konečně a po velmi dlouhé době kniha, kterou jsem měla chuť číst i při řízení. Což je samozřejmě špatný nápad a nikdo to nezkoušejte.
I Charlie Reade zjistil, že jsou i jiné světy, než tento. A že i když nemusí být nutně na první dobrou přátelské, dobří lidé se najdou všude. Jen občas ti dobří lidé potřebují trochu postrčit k odvaze bojovat se zlem. Popisovat příběh, když oficiální synopse je tak krásně napsaná, by bylo zbytečné. Tak jen krátce: pokud máte rádi Kinga a z nějakého důvodu stále váháte tuhle knihu otevřít, udělejte to! Pojďte do Empisu a prožijte tohle dobrodružství taky. Jediné, čeho můžete litovat je, když se dostanete na konec. Mít na zahradě kůlnu, jdu se mrknout, jestli tam není studna;)

30.06.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Tohle není jednoduché čtení. S veškerou úctou k autorovi, kterého neskutečně obdivuji za zápal, s jakým pracuje pro Knihy Dobrovský, se budu snažit být co nejvíc objektivní.
Především, ten příběh je geniální. Svou komplexností, hloubkou a propleteností časů, světů, realit i postav, které se v něm vyskytují. Fakt obrovská poklona. Tohle napsat vyžaduje neskutečný talent. Není chybou autora ani příběhu, že osobně jsem po většinu čtecího času tápala kdo, co a proč. V kapitolách, kde bylo potřeba dávat pozor na 110% mi to přišlo ne tak zajímavé, abych tomu tu patřičnou pozornost věnovala. Což mělo za následek, že ne všechno jsem v závěru pochopila.
Dobré tři čtvrtiny knihy jsem se do dalšího čtení musela spíš nutit a na konci jsem si připadala jako student, co se moc nepřipravil na zkoušku a právě stojí před zkušební komisí.
Máte si z mé recenze vzít to, že kniha byla nudná a nemáte ji číst? Ani v nejmenším. Přečtěte ji, vydržte a dávejte dobrý pozor. Na konci budete mít o čem přemýšlet, i když třeba úplně nepoberete všechno. Jo a sice je to scifi, ale tohle by se klidně mohlo stát.

04.09.2023 5 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

...a nejhorší je, když se s koncem světa přemnoží nejen virus, který ho způsobil, ale spolu s ním i nejrůznější vyznavači pseudonáboženství. Proč pseudo? Protože má představa Boha je taková, že ať už je jakýkoli, určitě nemá v úmyslu nikomu ubližovat a určitě to nepožaduje ani po svých ovečkách.
Tohle byl poutavý, brutální a nelítostný průvodce ohňovou apokalypsou. A jak už je v rodině Kingů zvykem, opět se nám jednotlivé charaktery krásně vybarvily. Pokud bych měla myšlenku téhle knihy shrnout? Lidi jsou neskutečný svině a když se všechno posere, umí být ještě větší svině. Ale nikdy nesmíš ztratit naději, víru v dobro a odvahu dělat správné věci. Pokud se ti to podaří, není už vlastně ani tak důležité jestli to přežiješ. Důležité je zůstat ČLOVĚKEM.

04.04.2023 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Moje první zastávka na cestě k Temné věži. I když úplně první asi není, protože cestu k tomuhle příběhu jsem křižovala už v předchozích románech, především v Nespavosti. Přirovnám-li to k cestování vlakem, zatím jsem viděla pouze záblesky z okénka rychlíku. Teď jsem ale z toho vlaku vystoupila a pokračuju pěšky, abych s Rolandem tu Věž našla. Z prvního dílu jsem pochopila, že Roland jako spolucestující toho moc nenamluví a nikdy nevím, kdy se rozhodne mě v rámci své osudové cesty praštit přes prsty a shodit ze srázu. Ale já to přece jen risknu :)
Přes mnoho recenzí, které slibovaly těžkopádné čtení příběhu, který není "tak docela kingovský" jsem dospěla k závěru, že právě tohle je nejkingovštější ze všeho kingovského.

21.10.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Nevadí mi, když kniha šokuje. Dokonce mi ani nevadí, když je krvavá a násilná. Mám problém, když z příběhu cítím manipulaci a vydírání. Jíst zvířata je v pořádku, jíst lidi v pořádku není a nikdy nebude. Vadí mi, že mi autor podsouvá, že je to v podstatě totéž. Že pocity můžu a žen s vyoperovanými hlasivkami jsou stejné, jako mají kuřata, krávy nebo prasata. Vege lobby musí nad tímhle dílkem jásat. Já s dovolením potlačím zvracení a na tuhle nechutnost se budu snažit rychle zapomenout. Jo, a k večeři si klidně to kuře dám.
Tahle kniha měla jednu dobu obrovský hype a já se nedivím. Je opravdu odporná a dá se pochopit, že o tom lidé mluvili. Jenže ta nechutnost je bohužel to jediné, čím zaujme. Vyprávění z 3.osoby je zmatené, styl psaní absolutně nepoutavý a celé to působilo trochu jako delší slohovka Grety Thurnberg ze 6.třídy. Postavy si nestihnete nijak zvlášť zprotivit ani oblíbit. A ten konec? Co to mělo být?
Upřímně jsem si tuhle knihu dlouho "šetřila" a těšila se na ni. Rozhodně NEdoporučuji. Je to odporné, nechutné a literární kvality se hledají jen velmi těžko.

02.07.2023 2 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Další skvělá výprava s Rolandem a jeho ka-tet! Tolik nezodpovězených otázek, tolik záhad a jedno skvělé městečko. Callahanův příběh a to, co se s ním dělo po odjezdu z Jerusalem's Lot byl už jen třešničkou na dortu. Jak jsem si tak pročítala reakce, většina čtenářů slintala blahem nad Čaroděj a sklo a tady se nudili k smrti. Tak já to mám tedy přesně naopak.

12.11.2022 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze je sice zločinec, ale na jednu stranu mu nejde nefandit. Hloupý je, protože jeho otec byl ještě větší hlupák. Zločinec je, protože měl smůlu na kamarády. I přesto všechno se ale stále snaží být alespoň trochu dobrým člověkem a z pohledu čtenáře se mu to často i daří.(Pohled matky, které dvoumetrový hromotluk s IQ houpacího koně vytáhne dítě z kolébky a pak s ním trajdá venku v -20°C se jistě lehce liší...).

22.09.2022 5 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Nikdy bych nevěřila, že novely je možné tak geniálně, nostalgicky a logicky propojit. Ačkoli se jedná o několik různorodých příběhů, autor se opravdu vyřádil, aby čtenáře protáhl nevinným dětstvím a studentskými léty hlavních aktérů, aby v hrozném válečném ryku pohřbil jejich naděje, sny a někdy i životy...a v závěru knihy jim dal okusit ještě trochu toho kouzla nevinných časů. Pokud o 60.letech v USA nevíte vůbec nic, tahle velmi povedená kniha vás provede tehdejší dobou tak, jako byste ji snad sami prožili.
Když jsem louskala první stránky první části o Ničemných mužích, určitě jsem si nemyslela, že dám knize plný počet v hodnocení. Teď mám pocit, že těch hvězd je tu málo, aby moje pocity plně vyjádřily.

18.08.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Doprčic autore! Průběh je relativně dobře promyšlený, má hlavu a patu, hlavní postavu si rychle oblíbíme a dějové zvraty nás nenechají v klidu. Ale jedna, jedna jediná věc je důvod, proč jsem to četla asi týden, i když jinak mám tenhle typ příběhů na 2, 3 večery! Žádná lokalita, žádný město, stát, vesmír, co já vím. Příběh, ač vlastně celkem dobrý, tak působí strašně neukotveně a pokud bych měla vybrat hlavní věc (krom občas zbytečně rozvleklých popisů a občasného tápání, kde že to su), proč už v téhle sérii nebudu pokračovat, tak je to tahle geografická neukotvenost. Tady mě to nízký hodnocení i opravdu mrzí, ale tomuhle nemůžu dát všechny hvězdy...

18.09.2023 3 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Ekonomický thriller. Místy se jedná o opravdu napínavou knihu, ve většině jsem ale tápala, jelikož ekonomii rozumím asi stejně jako Alena Schillerová. Bylo přínosné si to přečíst? Jistě, je jen málo knih, které vám nic nepřinesou. Pochopila jsem o co tam šlo? V základu ano. Pochopila jsem všechny myšlenky, teze a výpočty? Tak to ani omylem. Minimálně půlka knihy pro mě byly nepochopitelné pojmy.
Pokud to mám srovnat s Blackoutem, tak tam jsem se chytala víc a mělo to mnohem akčnější spád. Určitě ale zvážím zkusit i další autorova díla, protože jestli je v něčem geniální, tak je to schopnost mistrně popisovat ty největší hrozby současného světa.

27.07.2023 5 z 5

Pověz včelám, že se nevrátím Pověz včelám, že se nevrátím Diana Gabaldon

Nejde ani popsat, jak moc jsem se na tuhle knihu těšila a jak moc jsem nadávala, že překlad trvá rok (!!!). Asi už chápu, proč trval tak dlouho, protože tohle byl po Paměti kostí druhý nejutahanější díl téhle série. Jestli mě jako čtenáři trvalo 3 měsíce to přelouskat, jak skličující musel být proces překladu. Od ostatních dílů už bych se opakovala, takže svou recenzi zkrátím na: Méně Lorda Johna, Williama a jejich lapálií, více života na Hřebeni a jak já říkám, ságy rodu Fraserů. Ale tohle je čistě můj subjektivní názor a ve fanouškovských kruzích jsem se svou antipatií k lordu Johnu Greyovi celkem ojedinělým případem. A ač jsem obvykle za pokračování i kdyby mělo být úplně o ničem, tady i já si říkám, že desátá kniha snad bude poslední. Jinak se nám z toho Diana už nemá šanci vymotat a GRRM už jednoho máme, více spisovatelů s většími ambicemi než jim zbývá let života myslím nepotřebujeme.

18.02.2023 4 z 5

Lhát se nemá Lhát se nemá Allison Brennan

Ach to prokletí druhých dílů... Ba ne, celkem vzato to bylo vlastně skvělý. Napínavý. Čtenář dostane detektivní zápletku, milostnou zápletku a gangsterskou zápletku. Pokud jste cynický magor jako já a považujete pár mrtvol na papíře za odreagování jen proto, že jejich skon neřídila žádná nadpřirozená síla, ale obyčejní nudní lidští zloduši, pak se mnou budete určitě souhlasit, že tohle je prima oddechovka.

08.09.2022 5 z 5