*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Dcera Egypta Dcera Egypta Constance O'Banyon

Kdo se zajímá o starověký Egypt, přijde si zde na svém. Oddechová kniha se zajímavým dějem, kouskem napětí a romantikou. Není to ovšem kniha, která by vás chytla za srdce.

10.10.2015 3 z 5

Nejdražší dcera Nejdražší dcera Elizabeth Little

Jsou knihy, které přečtete rychlostí blesku, protože jsou tak napínavé a strhující, že jinak tu knihu číst nelze. Pak ale existují knih, které čtete pomalu, ne proto, že by byly tak špatné, ale proto, že si je vychutnáváte. A Nejdražší dcera spadá do druhé kategorie. :-)
Obsahově je kniha určitě propracovaným dílem, nicméně má několik vad na kráse. Mínus dávám za lajdácky odfláknutou milostnou scénu. Takové polovičaté mínus dávám za velmi povrchní a arogantní hlavní hrdinku, která mě svým postojem chvíli iritovala, chvíli bavila, ale jelikož byla napsaná celkem obstojně (žádný psychologický posun jsem u její postavy nezaznamenala, možná tak v milostné sféře, ale že by se nějak výrazně změnila v chování, to ne), dalo se to i skousnout. :-)
Ačkoliv jsem si vychutnávala písmenko po písmenku stránku za stránkou, něco knize prostě chybí. Ta jednotvárnost příběhu je možná tím kamenem úrazu.

09.10.2015 4 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Po přečtení anotace jsem se nemohla dočkat, jaký příběh si autorka vymyslí pro Červenou karkulku. A byla to jízda! Tohle dílko musím hodnotit jako zatím nejlepší dílo téhle série. Ačkoliv Popelka je mi bližší, než Červená karkulka, tahle kniha má něco do sebe.
Jistě, kostra příběhu zůstala nezměněná, ale příběh je sám o sobě originálnější, než samotná pohádka! Neskutečně jsem si ho užila. Ale pokračující příběh Cinder, který se odehrával paralelně se Scarlet, mi tady trošku překážel. Ačkoliv jsem ráda, že Cinder se pomalu propracovává ve "šťastně až navěky", tady pro mě byly ty vsuvky s ní rušivým elementem, které mě vyrušovaly u úchvatné, napínavé, jiskřením nabité, dech beroucí jízdě.
Tenhle díl se mi nesmazatelně vryl do paměti a do srdce! Příběh Scarlet prostě vede!! :-D

03.10.2015 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Vlastně ani nevím, co ke knize napsat. Po přečtení jsem měla tak zmatené myšlenky a ani po pár hodinách si je nijak nemůžu utřídit, protože příběh byl... byl... Vidíte?!
Je pravda, že kniha má s pohádkovým příběhem Popelky společnou tak akorát kostru. Pár rysů podobných pohádce najdeme i v hlavních postavách.... ale vůbec mi nepřišlo, že by autorka vykrádala díla, která známe po generace z vyprávění našich maminek a babiček! Je to opravdu originální příběh a ačkoliv mě Cinder nenadchla tolik, jak jsem od knihy s tak vysokým hodnocením očekávala, nemůžu se dočkat až si přečtu druhý díl! :-)
Důvod, proč jsem si knihu koupila byl předně ten, že po třech letech, co Cinder spatřila světlo světa, ji nikde v bazaru nemůžete sehnat. To vypovídá o knížce víc než dost, nemyslíte? ;-)

30.09.2015 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Nejsem si jistá, jestli bylo moudré začínat svět hororů právě tímto krátkým příběhem... Ne že by dílo nebylo propracované, autor si s tím vyhrál vskutku bravurně, ale místy jsem se nudila. Což mě na panu Kingovi docela mrzí. Slibovala jsem si od toho zkrátka víc. I tak si myslím, že mu dám šanci, aby si vylepšil skóre u jiného jeho dílka. :-)

28.09.2015 3 z 5

Pijou mi krev aneb Upírkou na vlastní nebezpečí Pijou mi krev aneb Upírkou na vlastní nebezpečí Kimberly Pauley

No...co můžu očekávat od něčeho, co se podle anotace tváří jako nevinná oddechová knížka a přitom je to jedna katastrofa?
Mína je teenager každým coulem. A proto, když má ve svém životě čelit velice důležitému rozhodnutí, její první reakce je naprosto teenagerovská - hodí to jen tak za hlavu. Za začátku se mi to líbilo, ale když tohle prakticky dělá celou knihu, moc hezký obrázek o ní si neuděláte. Nehorázně mě štvalo, že jediné, co řešila je "ten nejúžasnější kluk na světě" - bleh! Má v tom mozku taky něco jinýho?? Tohle nemohla napsat rozumově vyspělá osobo, ale naprostý puberťák. To už i Edward má lepší charakter, než slečna Mína-povrchní.
Do druhého dílu se v blízké době pouštět nebudu, jestli vůbec!

13.09.2015 1 z 5

Hodná holka Hodná holka Mary Kubica

Když jsem si knihu půjčovala v knihovně, měla jsem z ní smíšené pocity. Thrillery, horory a detektivky… to je mimo mou filmovou i knižní mísu. Ale chtěla jsem vyzkoušet něco nového, tak proč si nevzít horkou novinku, která se na pultech knihkupectví ještě nestačila pořádně zabydlet?
Podle anotace jsem tak nějak předpokládala, že to bude vyprávět Mia. Místo toho je to hned ze tří pohledů a Mie nepatří žádný. Tři pohledy, které se dělí na předtím a potom. To střídání postav mi ze začátku dělalo pěknou paseku a nemohla jsem se do příběhu „zakousnout“. Chvilku trvalo, než jsem si na to zvykla a pak… jsem si uvědomila, že to knize ve výsledku na kvalitě nijak neubralo. Právě naopak. Střídání postav dotvářelo právě tu dramatičnost a udržovalo vás to v neustálém napětí – v přeneseném i doslovném významu!
Nejvíc jsem si ale užívala pasáže Colina. Proto mě tak překvapil konec – epilog. Vlastně by to měl být prolog. Ten, kdo knihu četl, ví, co tím myslím. Nic netušící čtenář však bude na konci pořádně překvapen. Já byla přímo šokovaná. Můj mozek po přečtení epilogu totiž vyplodil jen: „Cože to…?!“ Ale pak jsem prozřela, pochopila, proč se vypravěčské role zhostili všichni ostatní, jen ne Mia.
* SPOILER *
Jak se na začátku knihy Mia dívala na Colina, který ji vyhrožoval pistolí, s naprostým klidem a nebyla vůbec překvapená...
* KONEC SPOILERU *
Všechno, co se v knize stane, každá maličkost, je jako puzzle, které teprve až na konci knihy zapadne přesně na své místo. Autorka to má vskutku promyšlené do těch nejmenších detailů a proto číst tuto knihu je skutečný zážitek. :-)

10.09.2015 4 z 5

Ravennina perla Ravennina perla Meredith Ann Pierce

Ani první kniha mi nepřišla tak nudná jako tahle. Přišlo mi, že to autorka zbytečně natahuje. Květnatá/zdobná mluva je i zde - nečekaně! Slupnuté za jedno odpoledne, ale tak nějak vlažně, bez zájmu, s nehoráznou nudou jsem dočítala tuhle sérii.
Tenhle díl byl rozhodně nejslabší, ale kvůli konci dávám o jednu hvězdu víc, než by si ve skutečnosti zasloužila.

07.09.2015 2 z 5

Přes Moře písku Přes Moře písku Meredith Ann Pierce

Díl, který byl zatím nejlepší z celé série. Ze začátku jsem byla knihou nadšená, náznak citů s Irrylathem - kriste, to je ale krkolomný jméno! - tu byl o krapínek větší, než v předchozím díle. Nicméně pak už to bylo prakticky o ničem. Měla jsem pocit, že to je taková vlažná láska, jako kdyby oba hrdinové jednali podle nějakého scénáře i v knize. Vypadalo to tak trochu jako divadlo, ve kterém se oni rozhodli účinkovat bez autorčina vědomí.
Jak už napsala Pedruska01, autorka píše takovým květnatým/zdobným stylem, který knize místy ubírá na přitažlivosti. Chápu, že existují tisíce slov stejných významů, ale... jsou to slova složitá a neohrabaná. No, není to to pravé ořechové.
Na druhou stranu kniha se nečetla zle. Byla napínavá, ale jak už jsem psala u předchozí knihy, není to nic, z čeho byste si sedli na zadek.

06.09.2015 3 z 5

Temný anděl Temný anděl Meredith Ann Pierce

S některými komentáři musím souhlasit. Je pravda, že je to určeno spíš mladším čtenářům, než je má věkovou skupina a rozhodně se přikláním k tomu, že se jedná o fantasy pohádku, nikoliv román.
Námět knihy se mi líbil a ztvárnění novodobého upíra s trochu jiné perspektivy také. Nicméně nemyslím si, že bych se ke knize ještě někdy vrátila. Nebylo to špatné, ale zase nic z čeho byste se posadili na zadek.

04.09.2015 2 z 5

Krevní msta Krevní msta Alyxandra Harvey

Ani nevím, co ke knize napsat. Oproti předchozímu dílu to bylo o něco lepší. Více historický popisů, méně romantiky - zato vyváženější - a nudná retrospektiva. Prostě kniha, u které nemusíte myslet...

03.09.2015 2 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

Už vím, že jsem udělala chybu a nekoupila si všechny tři díly najednou, když jsem měla tu možnost! Teď můžu být leda tak naštvaná sama na sebe, protože tahle kniha mě naprosto očarovala. Když vezmu v potaz, že je to YA kniha, jsem o to víc mile překvapená. YA knihy jsou totiž proslaveny milostnými trojúhelníky/mnohoúhelníky, což z knihy dělá velmi lacinou záležitost. Nicméně tady – a doufám, že se to v ostatních dílech nezmění! – milostný trojúhelník není.
Kniha má jisté kouzlo nevšednosti a za to můžeme poděkovat jedině autorčině vypravěčskému stylu, který vás dokáže okamžitě vtáhnout do děje.
Kniha má sympatické hlavní hrdiny. Arie a Perry jsou dva protipóly, kterým je souzeno se vždy a za jakékoliv situace přitahovat. Navíc z nich nemáte pocit, že jsou to naivní teenageři s rozbouřenými hormony.
Kniha i tak má pár vad na kráse. Chybí mi celkové vysvětlení toho postapo. Hned první kapitola začíná celkem zrádně. Budete se v tom plácat, pátrat po odpovědích co a jak, ale k uspokojivému výsledku se nedopídíte. Je to jako nastoupit do rozjetého vlaku, bez toho, aniž by u vaší stanice zastavil, počkal, až si v klidu uložíte zavazadla a pohodlně se usadíte. Strojvedoucí/autorka nějak očekává, že to zvládnete v plné rychlosti. Další vadou na kráse je i pár hluchých míst. :-)

03.09.2015 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Vůbec nechápu, jak jsem mohla tuhle tlustou bichličku přečíst za necelé dva dny. Ale je to prostě tak! Kniha je jedním slovem - úžasná. Asi do čtvrtiny knihy jsem vůbec netušila, o čem autorka píše, pak jsem na zadní straně nalezla slovníček, což mi hodně věcí usnadnilo a díky tomu jsem si už knihu mohla užít naplno.
Několik věcí mi však zůstává pořád nejasných, což si uvědomuji až teď s odstupem, kdy už mám knihu přečtenou. Je až s podivem, že se na to čtenář nemůže soustředit, protože autorka ho udržuje v neustálém napětí, které vás nutí číst prostě dál, abyste konečně zjistili, jak to dopadne a co dalšího se tam semele. Teď doufám, že v dalším díle naleznu odpovědi na některé otevřené otázky a tím je budu moct definitivně uzavřít. :-)
Každopádně kniha je na tokový počet stran překvapivě vyvážená. Rozhodně se při ní nenudíte – možná prvních pár desítek stran, ale s tím se nějak počítat musí vždy. :-) Nechybí v ní akce, napětí, humor i trocha rozvíjející se romantiky. Nejvíc jsem si užívala Paige s Aracturem. Jejich dialogy byly svěží, živé a plné jiskření. Všechny postavy byly uvěřitelné, jejich charaktery se v průběhu knihy rozvíjely až na poslední stránku knihy, kdy s epickým závěrem svůj vývoj pozastavily. Nemůžu se dočkat, až se zakousnu do druhého dílu.
Musím říct, že Kostičas nastartoval opravdu s vysokou laťkou, tak doufám, že druhý díl bude stejně skvělý, jako tento.

30.08.2015 5 z 5

Hřích první noci Hřích první noci Jana Pronská

Obálka vypadala zajímavě a představovala jsem si i zajímavý příběh. Ten mě ale nesmírně zklamal. Začátek, který byl začátkem ničeho a pak přímo rovnýma nohama nastoupit do rozjetého vlaku. Tak mi přišlo několik kapitol. Pak už to šlo z kopce a prudce dolů.
Ze zajímavých postav udělala autorka tak akorát šašky s achich, ouvej bolístkami a dost neuvěřitelným chováním. Nevím, příběh by ani nebyl špatný, nebýt... jak to jen říct, přeslazenosti.
No nic, do další knihy z pera téhle autorky se pouštět nebudu.

28.08.2015 1 z 5

Dotkni se temnoty Dotkni se temnoty Karen Chance

Když jsem přečetla první kapitolu, měla jsem pocit, že jsem buď blbá já nebo autorka. Nejen že jsem nechápala, jak může mrtvý člověk plánovat něco nekalého na chudinku Cass, – pak jsem pochopila, že je mrtvý, protože je upír – ale i že autorce vypne mozek a bez ladu a skladu skáče od jednoho vysvětlení k druhému… No doufala jsem, že takhle nebude vypadat celá kniha. Komentáře tady mi akorát řekli to, čeho jsem se obávala. Alespoň do první poloviny.
Ta první polovina byla jedna katastrofa za druhou, kdy jsem se neorientovala ani v popisu, natož v dialozích. Přišlo mi to strašně kostrbaté, neucelené, zmatené, šílené k prokousání se totálních nesmyslů i k pochopení těch nesmyslů… Autorka prostě vyplodila nesmysly, které pak usadila do pěkně znějících vět, aby vám poskytly celkový náhled na totální slátaninu. Jedna kapitola v knize na mě byla už prostě moc.
* SPOILER *
Nejdřív Cass navštíví klub, kde hledá chlápka, který by mohl vědět něco o jejich rodičích, pak najednou utíká před nepřáteli, přitom si stačí vyměnit těla, udělat si výlet do minulosti, pak s dostatkem sil stihne vyčarovat celkem slušnou magickou ochranu a nakonec si jako bonus osedlá temného mága.
* KONEC SPOILERU *
Pak ale přišla druhá polovina. Od druhé poloviny knihy se nám několik věcí rozjasňuje a na některé dostaneme i odpovědi. Jupí! Nicméně, žádný fanfáry nečekejte. Dialogy jsou svižnější, vysvětlení začínají mít obrysy hlavy i paty, ale celkově to není moc kvalitní čtení. Jedinou kapitolu, kterou jsem si fakt užívala, byla Cass a „strýček“ Marceo. ;-)

27.08.2015 3 z 5

Povolání: Zaklínačka Povolání: Zaklínačka Olga Gromyko

Ze začátku jsem byla nadšená. Autorka má zvláštní styl psaní. Neotřelý, lehký, svižný a rozhodně čtivý. Nicméně, byly tam pasáže, které jsem prostě nedávala. Postrádaly smysl a přišlo mi, že se v tom autorka plácá. Když se v polovině knihy vůbec nic nedělo, byla jsem rozhodnutá knihu dočíst, ovšem už bez velkého nadšení. Konec byl prostě moc uspěchaný a rozhodně se mi nelíbilo, že všechna akce se soustředila do posledních cca třiceti stran.
Knihu hodnotím jako čtivou jednohubku na jedno odpoledne, nicméně hlubší význam kniha nemá. Na odreagování jak dělaná. :-)

26.08.2015 4 z 5

Pod vlivem úplňku Pod vlivem úplňku Nancy Gideon

Oproti předchozímu dílu je tenhle o stupínek lepší, ale i tak to není žádná sláva.
Opět mi vadily charaktery obou hlavních postav. Charlotte páteř ještě nenarostla a Max se mi pořád jeví jako ufňukané děcko.
Nicméně musím uznat, že tento díl byl čtivější. Každopádně souhlasím s komentářem Mi-šu-le. To, že Charlotte byla hotová, jen při pohledu na něj, ve mě vzbuzoval nevíru. Skousnout se to dá, protože jsou tam daleko neuvěřitelnější věci. ;-)

25.08.2015 3 z 5

Smrtící duchové Smrtící duchové Stacia Kane

S touhle knihu jsem přestřelila. Nejenže si autorka zvolila pro mě nevyhovující hlavní hrdinku, kterou jsem si kvůli její drogové závislosti měla problém oblíbit a díky tomu jsem knihu chtěla už po třetí kapitole odložit, ale také jsem se prokousávala dějem, který jsem nechápala a i když autorka všechny nové pojmy a vysvětlení proč se to a to stalo a děje právě teď, vysvětlila s několika kapitolovým zpožděním, totálně jsem se ztrácela.
*SPOILER*
Chápu, že droga jménem Nervíky bude asi na nervy, ale funkce ostatních drog je pro mě velkým otazníkem. Ačkoliv mě by to mohlo být jedno. Hlavní hrdinka evidentně ví, na co jí která droga bude dobrá...
A pak jsou tu další věci, které nehrají v prospěch hlavní hrdince. Např. je ostřílenou zaměstnankyní Církve řadu let, ale hned v první kapitole udělá školáckou chybu, která ji mohla stát život. Další věc je, že slečně závislá, si dost protiřečí. Tvrdí, že nebere drogy, když pracuje, ale neminula kapitola, kde by autorka nepopisovala, že si před prací nějakej ten prášek šňupla.
*KONEC SPOILERU*
Musím říct, že z hlavní hrdinky jsem neskákala zrovna do stropu. Byla jsem z ní tak znechucená, že jsem měla chuť knihu odložit. Vyloženě jsem se musela nutit, abych knihu dočetla.
Kniha se přesto nečetla špatně, ale přečíst ji za dva dny... to by moje nervy nevydržely.

22.08.2015 2 z 5

Příliš velké sousto Příliš velké sousto Meg Cabot

Vlastně ani nevím, co ke knize napsat… Dost těžko můžu říct, že Meg Cabotová zabodovala i s upírskou tématikou. Nicméně knihy jako Mediátor mi v paměti utkví daleko déle a lépe než celá tahle slavná série o Dráculovi.

22.08.2015 3 z 5

Jane - moderní příběh Jany Eyrové Jane - moderní příběh Jany Eyrové April Lindner

Ke knize mě vlastně přivedla anotace, díky níž v blízké době sáhnu po originálu. :-)
Autorce se musí nechat, že dokázala oživit příběh do 21. století. Je poutavý, čtivý a napínavý. Hlavní hrdinka je obyčejná holka, která si na nic nehraje, pravdomluvná, rozumná a bez hořkosti ze života, který vedla. Nico mi byl sympatický, choval se přesně tak, jak jsem od rockové hvězdičky předpokládala. Nicméně, v několika věcech mi kniha prostě nesedla.
*SPOILER*
Knihu musím hodnotit na dvě poloviny. Ta první byla naprosto dokonalá. Byla sem knihou posedlá a nemohla ji odložit.
Pak ale přišel zvrat číslo JEDNA! Do příběhu se zamotala nějaká káča fotografka a z Jane se stal uzlíček nervů. A Nico se do té doby choval jako rocková hvězdička.
Pak ale přišel zvrat číslo DVĚ! Jane to nevydržela a vyznala se mu. A Nico, světe div se, její lásku opětoval. U Jane jsem věřila, že se tam ten přerod citů skutečně stal, ale Nicovi jsem to opravdu nebaštila. To, jak se pak choval, mi na člověka jeho rázu moc nesedělo - důležitá otázka: Kolik mu vlastně bylo let? Jane ho nazvala "fotbalový taťka", takže něco kolem 40? - Každopádně moje rozčarování bylo... může se z dospělého rozumově založeného chlapa během chvilky stát puberťák se splašenými hormony?? Autorce se to povedlo totálně zničit jeho charakter.
Pak se Jane dozvěděla Nicovo tajemství a zdrhla mu. Což je ta druhá polovina knihy, kterou bych nejraději vymazala. Obzvlášť proto, že mi přišla tak neuvěřitelná! A kniha se mi už nelíbila. Ztratila pro mě to kouzlo. Bublina praskla, zmizel mi obláček, na kterém jsem se vznášela...
Zvrat číslo TŘI. Jane, bez prostředků, s nervy u konce, se zhroutila v restauraci. A voiala... před ní se z čista jasna objeví dobrá duše, - dívka - která ji nejen, že zavede k sobě domů, nakrmí ji, ale dlouhodobě poskytne střechu nad hlavou bez toho, aniž by musela platit nájem. Cizí dívka domů přivede člověka, kterého nezná... No, zajímavý altruismus, ovšem těžko stravitelný a uvěřitelný. Jsme v 21. století… Kdo vám dá dneska něco zadarmo, proboha?! Ta dobrá duše navíc měla celkem vykutáleného bratříčka, který byl v knize popisován jakou moudrý člověk, sice trošku "jiný", ale génius. Mě spíš přišel jako vymývač mozku. Prostě po*uk.
Zvrat číslo ČTYŘI. Ještě míň stravitelný se mi zdálo, že by se Jane - v 21. století! - ocitla na takovém místě, kde by za celých šest měsíců neuviděla ani jeden bulvární plátek, neuslyšela nic o mediálních kauzách, celebritách, politice. Prostě o ničem... Z luxusního domu do města, kde si sotva vydělá na živobytí? Není tam televize, žádné stánky s novinami, ale mobil má po ruce kdykoliv... Nezměnila náhodou kontinent???
*KONEC SPOILERU*
Knihu můžu hodnotit na polovinu. Ta první byla dokonalá a nemám ji co vytknout. Ta druhá mě nebavila, byla jsem jak v jíříkově vidění a měla jsem problém uvěřit tomu, čím se mě autorka snažila nakrmit. Hlavní je, že konec má happy-end. Kdo by to čekal, po takovém dramatu. ;-)
Knihu bych hodnotila 3,5*

19.08.2015 3 z 5