*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Polibek Polibek Anna Todd

Miliarda přečtení online???
Proč, pro boha živého?! Obávám se, že větší blbost sem jaktěživ v young adult nečetla... Hlavní hrdinové mi přišli jak psychicky narušení jedinci - btw už bych měla splněno jedno z témat letošní čtenářské výzvy, kdybych nečetla Ginny napořád. Oběma bych doporučila se jít léčit, protože tohle je už opravdu nemoc. Na jedné stránce se častují něžnůstkami a jejich jednání je sladké jak med a na druhé stránce si míní pomalu vyrvat vlasy z hlavy a nemůžou si příjit na jméno. A tak pořád dokola a dokola a dokola... Takový začarovaný emocionálně nestabilní kruh. Vzdávám to! Nedočteno.

01.08.2020 odpad!

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Přiznávám, že povídky většinou nevyhledávám. Byť se čtou rychleji, mají svá stinná úskalí. Především v tom, že jak jich je více, některá vás baví, jiná zase ne a potom hodnocení knihy jako celku je složitější.
Pane Shustermane, musím ale uznat, že moje očekávání jste v této povídkové knížce předčil! Všechny povídky zde mají své kouzlo. Každá z nich člověka něčím obohatí. Pravda, některé povídky se odehrávají dlouhou dobu před dějovou linkou Citry a Rowana a jiné zase jejich děj doplňují. Za mě byly povídky odehrávající se dlouho před Citrou a Rowanem přeci jen lepší. Především proto, že autor umožňuje nahlédnout do světa v době, kdy se teprve Nimbus probral k vědomí a začal přechod ze smrtelného věku do "nesmrtelnosti". A autor se s tím popasoval s grácií. Respekt!
Vůbec mi nevadilo, že aktéry jsou pro nás někdy neznámé osobnosti (a ty známé... huh, s nimi to byla panečku jízda). Díky nim jsem si více a více utvrzovala, že svět, jak ho známe dnes, se neskutečně změnil! Ten přerod, to, co se stalo důsledkem vědomí Nimba, jaký to mělo na všechno dopad - na lidi, na kulturu, politiku, na chápání jednotlivce ve větším měřítku a ztráta individuality, to vše se snoubí v krásném tanci mečů, kdy nás od této reality dělí desítky možná stovky let.
Vřele doporučuji!

27.04.2024 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Kniha má nálepku "pro děti a mládež" a já se s tím úplně nemůžu ztotožnit. Za prvé - téma, které se zde projednává je obzvlášť těžké. Za druhé - co se v knize odehrává bych spíš dala mládeži nepřístupno (alespoň co se "kosení" týče). Smrt totiž v pojednání této knihy má úplně novou a děsivou příchuť. A za třetí - spletité myšlenky, které zde autor nastíňuje, nejsou děti schopné úplně pochopit.
Sofistikovaný román, kde autor dal lidstvu výtku a zároveň i varování! Zatímco v minulosti najdeme spoustu osobností, které přispěli ve velké míře ke "kosení" (Hitler, Stalin atd.) Tahle nastíněná budoucnost je... mnohem děsivější.

16.02.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je kniha, kterou si zamilujete. Na tak málo stránkách je popsán příběh kouzelnější než samotná Tisíce a jedna noc. Nemám co dodat!

11.09.2018 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Začínám mít pocit, že série má sestupnou tendenci než vzestupnou. Autorka píše dobře, dokáže čtenáře udržet v napětí a postupně mu dávkuje jednu dardu za druhou, ale... ach bože, je toho tolik! Začala jsem se ztrácet v tom, kdo je bůh, božstvo, prvotní bůh, kdo je bratr, otec, matka, dcera a kdo jaké jméno má nebo měl v historii, spojení, manželská znamení, proroctví, věštba, tuna vyšperkovaných sexuálních scén a do toho iritující hlavní hrdinka. Jestli jsem někdy měla pocit, že bych některé hrdinky ráda vytáhla z knihy a párkrát je propleskla, tak tady bych hlavní hrdinku mlátila skoro na každé stránce. Vrrr.
Vskutku, autorka tam nasázela dost nelogičností, do toho se snaží rozvíjet příběh, který mi přijde ještě víc zmatenější kvůli všem těm novým informacím a tajemstvím, kterými se nás snaží nakrmit přes největší Otázkovou princeznu - pardon, teď už královnu - vůbec! Těžko říci, jestli čtvrtý díl bude postupně degradovat celou sérii na paskvil obludných rozměrů nebo naopak napraví ten zmatek a vnese trochu logiky, do jinak příšerného zmatku.
Nemám z této knihy dobrý pocit, jediný důvod, proč dávám o jednu hvězdu navíc je Kieran.

15.05.2023 2 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Kniha je velmi poutavě napsaná. Ačkoliv pohledy z více stran nemám moc v oblibě - většinou se mi líbí je ten jeden pohled a zbylé pohledy přetrpím - tady se to sešlo asi s dobrou náladou... nu a překvapivě mě to bavilo. Vina a odpuštění, zničené sny a naděje... tahle kniha obsahuje daleko víc než jen šedobílý svět, ale dodává jim barvy, které si hlavní hrdinové zaslouží.
Vrátit se zpátky do dob náctiletých byl příjemný počin. Teď se opravdu můžu vrhnout i na letošní čtenářskou výzvu a zabrousit do těch dětských let beze strachu.

24.04.2022 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Klasika může být nudná, těžkopádná a ne zrovna stravitelná, nicméně ne bezdůvodně jsou některé knihy považované za klasiku. Kritický realismus, do kterého spadá právě Maryša, je svým způsobem hanobením tehdejší společnosti, její kritikou i výsměchem, kdy peníze a majetek znamenaly více, než štěstí a láska.

10.08.2018 4 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Je složité popsat, co mi kniha dala. Má však zvláštní příchuť. Jako něco, co jste samy někdy ochutnaly, ale nemůžete si ani za nic na světě vzpomenout, co jste to vlastně jedly. Přeto je to tak známá chuť. Každý člověk si v ní něco najde. Opravdu! Je snadno pochopitelná, postavy a vztahy jsou propletené. I když se to zdá nemožné, v každé z nich najdete kousek sebe.
"Řekni vlkům, že jsem doma" je knihou, která v sobě nese tajemství a kouzlo dětsví. Lásku a útrapy dospívání. Bolest a naději dospělosti. Každý z nás stále touží po něčem, co nemůže mít a přesto, když nám to vpadne do života skrz někoho jiného, jsme šťatní i za tu krátkou chvíli, co jsme tento dar dostaly. I když někdy - opravu jen někdy - je hezké si některá tajemství uchovat... Nádherný příběh, který se Vám vryje nejen do paměti, ale také do srdce.

24.12.2019 4 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Jedna z nejlepších knih od této autorky. Kulti byl zajímavý příběh, ale toto bylo mnohem, mnohem lepší. Paličatost hlavní hrdinky hraničila skoro až s postižením, ale ani jeden si nemohli nic vyčítat. Oba to tomu druhému nijak neusnadňovali. Moc se mi líbil jejich vztah, ačkoliv mi to občas přišlo dětinské. Jsem ale moc ráda, že jsem si knihu koupila a stejně jako u Kultiho, ani tady koupě nelituji. Milý, neotřelý příběh o výhrách a prohrách nejen na ledě, ale i v životě. Doporučuji.

05.12.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Upřímně, nevím, co si o knize myslet. Jaksi se vytratilo to "wow" z knihy, které jsem očekávala po prvním i druhém díle. Nemyslela jsem, že to u této série někdy napíši, ale... jsem zklamaná. A to hodně! Tento díl rozhodně nedosahuje kvalit předchozích dílů. Ba jim ani nesahá po kotníky.
Kniha nepostrádala čtivost a jistou dávku napětí, ale to, co nám autorka podala v příběhu, bych nazvala "patlaninou studenta druhého stupně". Tuna tajemství navazovala na další tajemství a to tajemství se pak skládalo z dalších tajemství. Byla jsem ztracená, stejně jako "svobodní sklenáři" v jejich historii. Dokonce i chování pána pětadvacítky bylo nějak "nucené" a vskutku prapodivné. Vůbec jsem to nepochopila.
Co ale považuji za pokrok - konečně se v knize dal taky prostor někomu jinému, než zvídavému dítěti. A ačkoliv jsem měla Ilan ráda, po tomhle dílu si nejsem jistá, jestli chci vědět, jak tato série bude pokračovat. Škoda.

22.08.2021 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Klasika nad klasiky... Stále stejně čtivá a plná krás a tajemnýchh zákoutí českého jazyka jako když jsem jí četla na střední v povinné četbě.

25.05.2019 5 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Nevím, kdo dělal korekturu ke knize, ale v mém výtisku bylo strašně moc chyb. Pravopisných ani tak ne, jako takových, kdy jste měli větu: "...díval se jí do čí..." místo do očí, někde dokonce i pár slov chybělo a museli jste si je tam domyslet, jinak by vám věta nedávala smysl.
Když tohle pominu, nebyla to vůbec špatná kniha. Přesto jsem k ní v jednu chvíli přechovávala jistou averzi. Respektive spíš ke konci.
*SPOILER*
Mare byla vážně nespravedlivá. Zatímco Mavymu - když se připojil k Šarlatové hlídce, jsem začala mít podezření, že ten chlapeček nehraje fér - věřila, ačkoliv jen mluvil a pár "drobnými" radami jí v jistém ohledu pomohl, Cal, který za sebe nechal jednat své činy a člověk, který vystavoval své skutečné úmysly na obdiv, od ní na konci sklidil jen zradu. Vážně... tohle nemůžu pochopit. Ještě teď cítím rozhořčení, ačkoliv mám už knihu přečtenou. Vůbec jsem Mare nelitovala, když na ni Lucas chrlil všechny urážky, které si právem zasloužila. Protože ten, kdo nejvíc ztratil, nebyla Mare, ale právě Cal.
Další věc, která Mare postavila pro mě do nepříznivého světla byla skutečnost, že si myslela, že ji Cal zradil. Kde na takovou ho****nu přišla?! Jen proto, že si ji na tom nádvoří nevybral neznamená, že je to zrada. V situaci, do jaké ho dostala a před tolika svědky, neměl na výběr. Jak se v knize tolikrát omílalo: zahnala ho do kouta.
Maven...ach jo, je kapitola sama o sobě. Za celou knihu jste se ho naučili milovat a pak na konci, jedním mrknutím zase nenávidět. Taková rozporuplná postava, které nevěříte a zároveň věřit chcete. I tak je to jedno velké zklamání!
* KONEC SPOILERU *
Mare není typická hrdinka, do které byste se zamilovali. Za její chování bych ji někdy ráda ubalila takovou ránu, že by jí hvězdy lítaly kolem hlavy ještě druhý den! Cal pro mě byl skutečným králem - rozumným, uváženým, spravedlivým a zároveň i laskavým, ačkoliv v některých chvílích to tak nevypadalo. Jsou chvíle, kdy se ani král či budoucí následník trůnu krutosti nevyhne. Co se týče Mavena - opravdu jsem mu nevěřila. Dokonalý člověk nechodí ani mezi bohy. Moje podezření se pak jen potvrdila, i tak mě to ale zklamalo.
Ač to nebylo přímo řečeno, milostný mnohoúhelník je v knize jasně patrný. Svítí stejně jasně jako hvězdy na obloze. Bohu díky, že se tu ale řešilo něco jiného. Kdyby totiž kniha byla jen o tomto mnohoúhelníku, knihu bych vzdala ještě před její polovinou.

31.01.2016 4 z 5

Nevěsta Nevěsta Julie Garwood

Nejhorší na knížkách, které jste přečetli a byly jedním slovem wow - je to, že nevíte, co o knize napsat. Nenacházíte slov. A tahle kniha se týká mě osobně. Po jejím přečtení, jsem koukala chvilku do blba a moje prvotní myšlenka byla, že si to musím přečíst znovu. I když tuhle knihu mám přečtenou nejmíň šestkrát, stále nemám slova, abych vyjádřila, jaký to skvost se nachází v mé knihovničce. :-)

02.07.2015 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Úžasné. Jedinečný vypravěčský styl. Nechybí tomu spád - někdy kniha utíká mílovými kroky, jindy se děj sotva vleče. Rothfuss Vás ale chytne za srdce, stáhne Vás hluboko do svého příběhu, dokud Vás nevyplivne na jeho konci totálně bez dechu! Je to diamant mezi světovou literaturou.

16.06.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Kniha je zasazená do realismu. Představuje dekadenci tehdejší společnosti, její povrchnost, přetvářku a lidskou hamižnost. Troufám si tvrdit, že v ní nalezneme spoustu motivů a myšlenek, které se hodí na dnešní společnost. Jedinou světlou stránkou celé knihy je postava Sepp Jörgen. Ačkoliv mu všechno docházelo velmi pomalu, on jediný se nenechal ukolébat písní Krysaře, ale rozhodl se pro volání plačícího nemluvněte, byť měl svůj sen, svůj jiný život (bez posměchu ostatních) takřka na dosah ruky. V něm jediném jsem viděla naději života a lidskost, kterou ostatní postrádali. Velmi krásné dílo!

18.08.2018 5 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

Co ke knize říct? Neskutečně jsem se bavila není dostačující a ani plně to nevystihuje moje pocity z ní. Ale velmi se tomu blíží.
Zatímco všichni čtou od prvního dílů k třetímu, já jdu na to pěkně od zadu. Logika hadr. Bohužel až tady jsem se dozvěděla, že je to třetí díl až když jsem ho měla přečtený. Teď mi z knihovny přišel druhý a už ho čtu taky. Musím ale říct, že na tehle díl to rozhodně nemá! :D
Kniha je neskutečně čtivá, svižná a svěží. Dlouho už mě nenadchla žádná slaďárna tak, jako tahle kniha. I když je v ní spoustu klišé, člověk občas potřebuje oddech. Vtipné hlášky mě přiměly k nespoutanému smíchu, který se linul ztichlým pokojem a vracel se mi jako bumerang. Přesto jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Slupnuto za jeden den jako ten nejjemnější moučník!

26.01.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Moje dušinka se nemohlo dočkat až tenhle skvost dostanu do rukou. Byla to přímo vymodlená kniha!! A ten zázrak se stal - Ilan mě nezklamala. Sice začátek trochu drhnul. Popis Nížin mi přišel velmi násilně vpravený do knihy a ačkoliv jsem si užívala nový pohled na nový svět, nebylo při tom žádné napětí, bušení srdce ani chvějící se ruce obracející další stránku za stránkou. Prostě to byla část, která do knihy patřila, ale mě nesedla a tiše ji přetrpěla, protože... Věděla jsem, prostě jsem VĚDĚLA, že se autorka do Duvalského pohoří opět vrátí! :D A to už moje srdce plesalo radostí, něhou a naprostým úžasem nad vypravěčským talentem autorky. Při jedné kapitole jsem dokonce brečela. Tak hluboce mě zasáhla. V knize je pár silných momentů a klíčových událostí, které vysvětlí určité spojitosti z předešlého dílu, ale pak jsou tam otázky, na které hledám odpověď marně. Snad - SNAD! - v dalším díle na ně dostanu odpověď. Hmf, ale to čekání... :-(

12.12.2017 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Božínku, nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Feyre byla oproti Celaeně stokrát lepší, co se chování týče. Nadruhou stranu taky stokrát k uzoufání hloupější! :D Všechno má prakticky pod nosem, ale je tak natvrdlá, že na to přichází až na konci knihy. Nevím, jestli to tak mám jen já, ale hlavní hrdinky S. J. Mass mají tendenci ve mě vzbuzovat neskutečně ironické myšlenky a pocity. Jediné postavy, které pro mě byly opravdu zdařilé, byl Tamlin a Rhys. Tyto postavy jsou z celé knihy to nejlepší, co si z ní odnesu. Když jsem ale četla o životě víl, v duchu jsem se ptala - to mají být ty tajemné bytosti?? Co je na nich tak tajemného? Všechno, co se v knize děje je strašně nahodilé, nemá to žádný řád a přijde mi to jako vata, která se však dobře čte. Jen se v ní člověk trochu ztrácel. Celkově mám z knihy smíšené pocity. I tak se pustím do druhého dílu, jen proto, abych se znovu setkala s Rhysem. Toho týpka fakt žeru! :D

01.12.2017 3 z 5

Rockové sólo Rockové sólo Kylie Scott

Ach jo! Může mi někdo vysvětlit, proč mi tu z Mala, který byl v prvním díle naprosto dokonalá postava s pevným charakterem a smyslem pro humor, udělali nevyzrálou osobu, která nemá ani ždibíček humoru (a to jsem se snažila na něm nějakou humornou stránku najít - bezvýsledně!)? Opravdu, tady byl tak strašně nesympatický, až mě bolelo srdce, že jsem si první díl koupila. Protože Mal v prvním díle je jiná osoba, než Mal ve druhém díle.
Další věc, která mě neskutečně iritovala byla sama Anne. Co udělá "normální" ženská, když přijde domů a najde otevřené dveře? Logická a jediná smysluplná myšlenka je: někdo mě vykradl. Milá Anne si v klidu otevřela dveře a vrazila do sexy polonahé rockové hvězdy a její reakce byla: "ON je vážně tady!!". No... To, co následovalo, bylo jak z levné telenovely. Co mě vytáčelo, byla její reakce na něj - cipísek, když najdete u sebe doma, ve svém pokoji, cizího chlapa (podotýkám cizího, protože skutečnost, že jste ho měli celý život přilepenýho na stěně dětskýho pokoje a jednoho dvacetiminutovýho setkání, neznamená, že toho člověka znáte!) neměla by ta reakce být... já nevím, třeba "zavolám policii, pokud mi okamžitě neřekneš, co tady děláš!"? Tady se Anne akorát rozplývá do loužičky při pohledu na její "poblázněnost" z dětství. Bože, tohle byla opravdu dospělá a inteligentní reakce na cizího chlapa v jejím bytě. Nevím, přišlo mi to divné, přitažené za vlasy a naprosto nelogické.
Další věcí, která mě opravdu naštvala - kdo se, proboha, dokáže v jednom jediným týdnu zamilovat??? A ke všemu ten týden skončí žádostí o ruku? WTF?! Opravdu jsem jim tu jejich láááásku nevěřila. Spíš se mi chtělo znechuceně knihu zavřít a dát vale celé sérii. Nicméně, Jimmy s Lenou mě přesvědčili, že jim dám ještě šanci, tak doufám, že nebudu podobně zklamaná, jako z téhle knihy.
Celkově si myslím, že autorka si hlavní hrdiny představuje okamžitě jako pár, ale nedá jim šanci si k sobě tu cestičku najít. Zamilovat se v jednom týdnu... takhle to v životě opravdu nechodí. Navíc, jak už tu někdo zmínil - v knize je strašná spousta chyb.

29.10.2016 2 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Abych pravdu řekla, pořád nevím, co si o knize myslet. Jestli se mi líbila nebo nelíbila - je to těžké posoudit, protože tak nějak jsem mezi tím kolísala po celou dobu čtení...
Je pravda, že příběh bych přirovnala k filmovému Spartakovi - písek, ocel a krev. Což se mi líbilo, ale na Hry o trůny to rozhodně nemá! Na to je to až moc naivní a málo ech "vyvražďovací", takže ta reklama je nafouklá jako bublina na burze! Leč poutavost a originalitu to nepostrádá.
NICMÉNĚ - tak nějak jsem měla problém oblíbit si hlavní postavy. Chvilku jsem měla ráda Eliase, pak ale udělal pro mě fatální chybu a už jsem ho zase ráda neměla. To samé platí o Laie. Pak zase byla chvíle, kdy jsem je měla ráda oba, pak jen jednoho z nich a pak ani jednoho. Smůla no, přišlo mi to jako sledovat teploměr - chvilku je teplo (moje sympatie k hlavním hrdinům stoupají, ulalá), a najednou dostanu studenou sprchu (moje sympatie jsou rozcupovány a válí se v prachu).
Co mě celou dobu v knize iritovalo ze všeho nejvíc, byly ty milostný mnohoúhelníky! - vypadá to, že YA jsou plné milostných trojúhelníků a lidi si na to stěžují jak na běžícím páse. Takže co udělá chytrý spisovatel - když nechtějí trojúhelník, dám jim tam mnohoúhelník, to teprve bude mít ty pravé grády. Nezlobte se, ale já u toho skřípala zuby a ty pasáže raději přeskakovala. Nervy mám jen jedny! Takže, jestli autoři přesedlají na "mnoho", knížky nekupuji, nečtu a člověka, který s tím přijde jako s "doporučením ke čtení", s tím pošlu leda tak k šípku!
Čtivost a poutavost knize upřít nemohu, je vypiplaná jak po stylistické, tak i grafické stránce, nicméně příběh sám o sobě pro mě byl trochu nudný a něco mu chybí. Přesto si druhý díl nenechám ujít.

29.06.2016 3 z 5