painthers painthers komentáře u knih

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Fenomenální. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Spojuje vyprávění o psychoterapeutické praxi s útržky filosofie (nejvíce samozřejmě s Schopenhauerem). Dokáže tedy nabídnout mnoho rad pro práci se svojí myslí, inspirativní náhledy na lidskou existenci i Yalomovo ústřední téma - čelení strachu z vlastní smrtelnosti. To celé je podáno příjemným beletristickým stylem se sladkobolným příběhem. Určitě doporučuji.

22.01.2021 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Asi se budu lišit v komentářích s ostatními čtenáři, ale mě kniha napřed bavila, čekala jsem tam něco tajemného v pozadí, těšila jsem se na závěr, kterým se konečně dozvíme, co se děje v “neděli odpoledne. Závěr mě ale lehce zklamal. Myšlenka dobrá, zajímavě nastiňující, jak mohou být životy různých lidí nešťastnými náhodami tak zničeny a v rámci rodin i provázaně. Nicméně přišlo mi to celé trochu hůř uvěřitelné.

15.04.2024 3 z 5

O smrti a životě O smrti a životě Irvin D. Yalom

Tohle byla jedna z nejvíc smutněhezkejch knih, co jsem kdy četla.
Yalom je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Za to množství skvělých knih od něj, co mám za sebou, mam už pocit, jak kdybych ho znala osobně.
Tuhle knihu psal s manželkou Marilyn jako autobiografii v době, kdy žili skutečnost, že umírá na rakovinu. Psali o smrti a o svých myšlenkách, obavách, o tom, jestli dává smysl dál trpět
Marilyn uprostřed psaní zemřela a Irvin dopsal zbytek už sám, o tom, jak se vrací do života bez ní.
Pokud Yaloma neznáte a nemáte k němu hlubší vztah jako já, nejsem si jistá, jestli vás tak moc osloví. Pro mě ale byla kniha vyloženě osobní.

02.06.2023 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

První přibližně polovina knihy, která se odehrává primárně v Labyrintu, je kouzelná, atmosférická a člověk čeká za tim všim něco neuvěřitelně velkýho. Myslim, že popis místa, které má reflektovat moudrost dávných civilizací, Svět, věčnost - se povedl na jedničku. Celé rozuzlení a to, o to tam nakonec jde, mi ale přišlo trochu slabší, jak z nějaký obyčejný detektivky. Trochu škoda, protože potenciál to podle mě mělo velkej.

26.04.2023 3 z 5

Fašismus: Varování Fašismus: Varování Madeleine Albright

Přiznám se, že jsem dlouho nepotkala takhle rozporuplnou knihu. Mnoho zjednodušování a až propagandistických nálepek. Naopak se ale zas snaží upozornit na riziko rostoucích tendencí k autoritářství, které bezpochyby narůstá.

Vůbec se mi nelíbí to volně zaměňované “demokracie” a “volný trh.” Volný trh z demokracie plynout vůbec nemusí. Demokraticky můžeme žít v ekonomické totalitě. Taky si myslím, že Albright považuje za fašismus i hodně věcí, které se jí prostě jen nelíbí.

Líbí se mi ale, jak se na konci pustila do “liberálních fašistů,” kteří by mohli chtít vyhazovat z práce za netolerantní názory atd. Obávala jsem se, aby na tyhle osoby, které chtějí trestat “netolerantní názory”, neměla jiný metr. Tak aspoň zůstala konzistentní.

06.04.2022 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Není to snadný, ale nakonec to stojí za to, už jen pro to, aby člověk ocenil autora. Něco podobného se totiž neurodí často. :-)

21.11.2021 4 z 5

Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Jiří Horáček

Uff. Kniha, kde jsem mírou abstrakce balancovala na hranici pochopení a nepochopení. Profesor Horáček je ale jeden z lidí, které naprosto uznávám. Je pravděpodobně největším expertem na lidské vědomí u nás, má přesah do fyziky, filosofie, historie. Fascinovalo mě, jak dokáže na abstraktní dotazy Daniely Drtinové odpovídat tak učeně a s plným respektem k vědě a jejím metodám. Mnoho myšlenek bylo fascinujících, ale tak komplexních, že je bohužel asi nebudu ani schopná sama někomu převyprávět. Určitě doporučuju, ale připravte se na to, že kniha vyžaduje plnou pozornost čtenáře.

24.07.2021 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Murakami není úplně můj šálek kávy, ale protože má tuhle knihu hodně ráda moje kamarádka, tak jsem se do ní pustila. I tahle kniha ve mně zanechala silný pocit atmosféry chladu a samoty. Předpokládám, že za měsíc už si budu pamatovat jen ten pocit, spíš než děj. Je to svým způsobem uklidňující a poetické. Trochu mě od toho ale rušily pro mě až příliš explicitní erotické části.

29.01.2021 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Kniha, kterou by si měl podle mě přečíst každý, kdo chce být spokojený v dlouhodobém vztahu a vyjadřovat náklonnost druhým lidem tak, aby jí dobře rozuměli a nevznikaly obavy nebo nejistota. Také je to dobré pro vlastní uvědomění toho, jak chcete, aby vám ostatní dávali najevo, že vás mají rádi, a že různí lidé to dělají různými způsoby.

30.10.2019 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nebudu psát nic k příběhu, ať nespoiluju. Je to určitě čtivé, bavilo mě to. Také to není náročné čtení, vzala jsem si to jako oddechovku v náročném týdnu. Závěr mě však trochu zklamal.

25.02.2024 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Detektivní příběh, v průběhu kterého máte několikrát pocit, že už to teď bude jasný a vyřešený, přesto se to ale vysvětlí vše až na konci. Napínavý, skvěle napsaný, ale po druhé třetině mi to přišlo trochu až moc překombinovaný.

18.10.2023 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Nerada se vracím k válečným knihám, protože mám pocit, že oproti době před deseti lety mě teď nějak více emocionálně zasahují. Ale Nepřítele jsem od Remarqua ještě nečetla, tak jsem tomu dala šanci. Dostala jsem, co jsem chtěla, hned první povídka mi byla hrozně líto. Nechci vám to spoilovat, ale dílo Remarquových povídek je krátké, zvládnete to za chvilku, a ilustruje to, jak válka ničila jednotlivce, rodiny, příběhy a jak absurdní místy dokázala být. Povídky vycházely v tisku přibližně v době, kdy psal Remarque Na západní frotně klid, patří tedy k jeho časnějším dílům.

29.07.2023 4 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Waltari je moje srdcovka, mimo skvělých románových zpracování mi vždy svými historickými romány rozšíří dějepisné znalosti. Pád Cařihradu mi z jeho knih, které jsem četla (Etrusk, Egypťan, Jeho království) přišel zatím nejslabší, ale i tak vás poutavě uvede do děje zániku Byzantské říše a velkolepé bitvy mezi Turky a křesťany.
Opět na závěr nelze nezmínit, že Waltariho považuju za jednoho z nejvelkolepějších klasických spisovatelů pro převedení jeho neuvěřitelných znalostí do literárních pokladů.

01.06.2023 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ten konec. :-(

01.11.2022 5 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Čtivá kniha, která popisuje historii a slavné příběhy dark webu. Ideální jako úvod i pro úplné laiky. Vyvrací mýty toho, co v tajných obchodech neseženete, naopak analyzuje, co je k sehnání velice snadno a proč. Za podstatné považuji to, že kniha akcentuje i pozitivní stránky dark webu s ohledem na soukromí, což bude (bohužel) v budoucnu stále aktuálnější s tím, jak státní složky čím dál více shraňují informace a data o svých občanech. Sama mám obavu o to, že státy budou více a více represivní na základě špiclování, a dark web jim to dost významně komplikuje už dnes.

20.03.2021 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nejsem úplně cílovka pro sci-fi příběhy, v podstatě mě z toho mála, co jsem kdy četla, zaujala kdysi jen Duna. Rozumím ale kvalitě tohoto příběhu, protože je to zajímavý, usazený do reálnýho pozadí a rozhodně si nedává malé cíle. Dovedu si tedy představit, že v rámci běžného sci-fi žánru je tahle kniha o mnoho zdařilejší a velkolepější. K tý Duně to má ale pořád daleko. 70 %

03.03.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Příběh Severokorejky, který románovým způsobem zpracovává netypický pohled na Severní Koreu, a to na život dcery z prominentní rodiny, která sice vyrůstala v nesvobodě diktatury, ale jinak měla život kvůli svému postavení celkem spokojený. Líbí se mi polemika ke konci knihy, která sice chápe, že život Severokorejců je jedna velká lež, nicméně i my ve svobodných zemích se do nějakých pavučin lehkých přetvářek a model také dokážeme uzavřít. Nebudu dál spoilovat.

11.02.2024 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Vždycky je dobré si připomínat, jak odporný byl socialistický režim a že se k mnohým lidem choval stejně jako jím nenávidění nacisti. V českých pracovních táborech trpělo a zemřelo mnoho nevinných lidí, kteří si zasloužili žít v obklopení svých blízkých na svobodě. Mám strach, abychom se nějakého obdobně nelidského režimu zase jednou nedočkali. . .

14.11.2023 3 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Souhlasím s komentujícími před sebou - prvních 200 stran se mi zdálo rozvleklých, nic moc extra mi nesdělovaly. Konec ale do sebe začal zapadat a pak to začala být výtečná příběhová přehlídka. Takže vydržet! :-)

02.01.2023 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Kniha pro mě byla trochu zklamáním, možná i proto, že už jsem dvě podobné, které se snaží předat, jak se teď máme dobře, četla (třeba Pokrok od Norberga). Zde je navíc rozebrané, proč se v náhledu na svět dopouštíme úsudkových chyb, a jak být lepší v kritickém myšlení. Také akcentuje rozdíl mezi rychlým “intuitivním” myšlením a pomalým “racionálním” - u toho jsem si zas vzpomněla na Kahnemana. Jako pokud jste nečetli nic podobného tématu, tak doporučuji, ale mně to zas tak moc nedalo.

07.08.2022 3 z 5