pablito pablito komentáře u knih

Povídky Povídky Franz Kafka

Na mě to bylo dost těžký, asi jsem se dostatečně nesoustředil, ale nedařilo se mi dostat za slova. Smysl některých povídek mi úplně unikl.

27.02.2020 2 z 5

Psychomagie Psychomagie Alejandro Jodorowsky

Jedna z nejlepších odborných knih, které jsem v poslední době četl. I když to tak zpočátku nevypadalo. Kniha však graduje a zejména v části "Lekce pro mutanty" je jedna perla za druhou.

24.02.2020 5 z 5

Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Nelituji, že jsem přečetl, přestože některé fekální části nebyly mým šálkem čaje. Nedá se však popřít, že kniha donutí k přemýšlení. O tom s čím s autorem vůbec nerezonuješ a kde naopak vystihuje originálním způsobem tvoje vidění světa.

19.02.2020 4 z 5

Držte si své děti Držte si své děti Gordon Neufeld

Výborná kniha pro každého, nejen pro ty, kteří jsou aktuálně v rodičovské roli. Koupil jsem si ji jen díky marketingovému tahu jako druhou k jiné knize (a která mě nakonec zaujala méně než tato) a nelituji. Vždy platí "kdo hledá, najde". V této knize toho můžeš najít hodně i o sobě samotném.

11.02.2020 5 z 5

Co jsme to tátovi provedli Co jsme to tátovi provedli Roy Lewis

Tento druh humoru se mnou rezonuje. A jak se píše v anotaci - člověk se navíc něco dozví jedním dechem o dávné historii lidstva i o člověku současném.

08.02.2020 5 z 5

Nejbližší příbuzní Nejbližší příbuzní Roger Fouts

Úžasná kniha, která mi jednak hodně rozšířila vědomosti o šimpanzích, ale zejména vyvolá úvahy o tom, jak si člověk dokáže snadno vystavět falešné hranice morálky. Slovy autora "nemůžeme za naším morálním světem zabouchnout dveře ... věda jež nebere zřetel na bolest druhých se brzo zvrtne v něco obludného".

25.01.2020 5 z 5

Když tělo řekne NE Když tělo řekne NE Gabor Maté

Na knížku jsem se těšil, zklamaný jsem nebyl, ale čekal jsem, že bude malinko výživnější. Obsahuje především příběhy pacientů autora (kanadský lékař maďarského původu, který se specializuje na paliativní péči) a snaží se hledat souvislosti mezi nemocí a stresem v jejich životech. Zejména tím skrytým, pocházející z vědomých i nevědomých traumat z dětství.

25.01.2020 4 z 5

Smečka rváčů Smečka rváčů Markus Zusak

Líbí se mi jazyk, který dokáže vtáhnout do prostředí. A líbí se mi i příběh. Knížka stojí za to. Přestože favoritem této trilogie je poslední kniha.

14.01.2020 4 z 5

Radostná moudrost Radostná moudrost Yongey Mingyur Rinpoche

Úžasná kniha nejen o meditaci, kde jsem mimo jiné objevil pro mně nejvýstižnější definici ega: "Ego je prostě jen soubor funkcí vzniklý proto, aby nám pomáhal pohybovat se sférou relativní skutečnosti".

06.01.2020 5 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Knížka je čtivá, má i myšlenky. Nicméně udělal jsem asi chybu, že jsem nejprve přečetl Když psi pláčou, která nasadila laťku hodně vysoko.

05.01.2020 3 z 5

Když psi pláčou Když psi pláčou Markus Zusak

Za mě hodně dobrý. Napadlo mě, že by se esencí této knížky mohla být hláška z jednoho filmu "O šoustání je celý tento život" (aby se čtenář nemrava marně neradoval, tak v knize jen ve stádiu pokusu), ale spíš bych rozšířil na "o vztazích je tento život, vztahy (nejenom partnerské, ale i s lidmi blízkými) jsou tím, na čem záleží.

27.12.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Takový postmoderní příběh, který vypráví Smrt a je z doby, která znamenala definitivní tečku modernismu. Čtení mě nenadchlo hned od začátku, ale získávalo si mě postupně s každou kapitolou. Až po závěrečnou větu vypravěčky: "Lidi mě děsí"

23.12.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Neuveřitelné s jakou lehkostí se dá dívat na tragiku života. Jaký rozdíl mezi dnešním rozšířeným tragickým náhledem na život, který svým způsobem nebyl nikdy v historii lidstva tak lehký.

05.12.2019 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Při čtení téhle knížky se přesuneš v čase, dýcháš čistý vzduch a vidíš pstruhy v průzračné vodě ...

01.12.2019 4 z 5

Radost ze života Radost ze života Yongey Mingyur Rinpoche

Srozumitelně vystvětlení proč a jak meditovat. Vydařená kniha.

01.12.2019 5 z 5

Zažehnutá jiskra Zažehnutá jiskra Kristine Barnett

Autobiografický příběh obyčejné matky autistického syna, která se vzepřela prognózám a bojovala za své dítě. Na můj vkus mohlo být malinko méně patetické, ale líbilo i obohatilo.

30.11.2019 4 z 5

Flush Flush Virginia Woolf

Milá knížka, takový popis lehkosti bytí se všemi těžkostmi ...

25.11.2019 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Michael Shaara

Jistě velkolepé dílo, nicméně rozsáhlé pasáže věnované vojenské taktice a strategii mi připadaly nekonečně zdlouhavé a nudné, protože mě tato problematika nepřitahuje. Přesto přečtení knihy nelituji, protože vede k zamyšlení nad paradoxy každé války, ale i nad otázkami odvahy, hrdinství, smrti, přátelství, cti a té opravdové morálky (tedy toho všeho, co dnes velmi chybí).

24.11.2019 3 z 5

Zpověď trosečníka Zpověď trosečníka Gabriel García Márquez

Nikdy neškodí se na příběhu připomenout Churchillovo "Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávejte!"

18.11.2019 4 z 5

Intimní historie od antiky po baroko Intimní historie od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Vzhledem k rozsahu jsem se trochu bál, že to bude poněkud nudné. Nebylo. Kromě zajímavého tématu dala knížka jako bonus zopakování dějepisu.

18.11.2019 5 z 5