P1tr P1tr komentáře u knih

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Samostatné dílo přímo nespadající do žádné autorovi série (ačkoliv sdílí postavu a svět s Ostrovní trilogií) vypráví svůj příběh ve 3 různých rovinách, což už tak atraktivnímu příběhu dodává vedle obsahové stránky na zajímavostí také ve formálním odvětví. Obzvláště části hlavní postavy vyprávěné v první osobě jsou intenzivní a extrémně vtahující, kdy spolu s ní odhalujete její ztracenou minulost. Kniha se rozjede skvostně a nejdříve vás umně napíná a postupně odkrývá své karty. Bohužel počáteční tajemnost nevydrží po celou dobu a s nástupem dalších postav na scénu začne být příběh pomalu, ale jistě předvídatelným, což uškodí jeho zakončení. To sice funguje po emoční stránce, ale samotné rozuzlení není příliš překvapivé, ani intenzivní a navíc využívá občasný Mayův nešvar, kdy záhadu vyřeší spíše záporákova labilnost, než dedukce kladných postav. I přes tyto příběhové omyly převládají pozitiva a musím obdivovat spisovatelovu odvahu pustit se do takto hlubokého a velmi ambiciózního tématu, které se může lehce zvrhnout ve směšnou sebeparodii, nicméně zde se jedná o naléhavý kus nutící k zamyšlení. Umrlčí cesta nepatří ke zlatému fondu Petera Maye, ale v mnoha částech k tomu má velmi blízko.

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Velmi solidní Doctorovo dobrodružství, které dle mého může fungovat pouze v knižní podobě, neboť pokud by ústřední hrozba měla být vizualizována, vypadalo by to v podmínkách televizní tvorby myslím poměrně směšně. Nicméně díky povedenému autorovu jazyku a jeho představivosti jsou Závojové originálními a zajímavými záporáky, kteří představují pro celou planetu nesmírné nebezpečí. Jejich mytologie je obstojně navržena a rozvedena. Ačkoliv se příběh od atentátu na Kennedyho oproti mým prvotním očekáváním vzdaluje více, než bych chtěl a nedočkal jsem se kýžených konspirací, vynahrazuje se nám to rozmachem příběhu a jeho funkčními emocemi. I přes zajímavé prvky se při čtení nelze ubránit jisté repetitivnosti, která brání hlavnímu motivu v ještě větším rozletu. V některých momentech se kniha vydala cestou, kterou jsem příliš neocenil, ale to nejsou zas tak výrazné minely. Stále jde o nadprůměrně zpracovaný příběh, který skvěle prezentuje dynamiku ústřední dvojce a vnáší do Doctorova příběhového kanónu nové nepřátele. Nebyl jsem extrémně nadšen, ale i tak jsem si čtení užil. Nemusí být každé dílo přelomové, hlavně, když pobaví.

Sál smrti Sál smrti Peter May

Peter May se ve třetí části své Čínské série velmi zlepšil a v rámci ní připravil čtenářům první opravdu kvalitní kousek, který působí mnohem vyrovnaněji, než dva předchůdci. Děj se točí kolem neobvyklého případu nabízejícího zajímavý vývoj a několik překvapivých zvratů, které nepůsobí prvoplánově a do konceptu díla skvěle zapadají. Tentokrát došlo k výraznému vylepšení vztahové části příběhu a chování postav je lépe rozvedeno a působí uvěřitelnějším dojmem a dává větší smysl. Nicméně zamrzí vyvrcholení celého děje, neboť k vyřešení všech záhad nedojde zcela zásluhou ústředního vyšetřování, nicméně spíše náhodným sledem okolností, což není zakončení, které bych si od detektivky představoval. A bohužel to není poprvé a zdá se že ani naposledy, kdy autor velmi podobný styl zakončení využil. 90 % knihy se nicméně čte velmi dobře a téměř bez výtky, tudíž pozitivní dojmy výrazně převládají.

15.01.2019 4 z 5

Ronnie: Autobiografie Ronnieho O'Sullivana Ronnie: Autobiografie Ronnieho O'Sullivana Ronnie O'Sullivan

Ronnie O'Sullivan je snookerový génius a tento upřímný pohled do jeho nitra potvrzuje, že géniové to mají často v životě těžší, než běžní smrtelníci. Hráčova autobiografie splňuje všechna očekávání tohoto žánru, neboť popisuje krok za krokem autorův život a dočkáme se tak detailního popisu jeho kariéry i osobního života. Oboje složky jsou spolu díky osobním neštěstím a jejich vlivu na hru úzce propojeny a kniha často působí, jako by jí Ronnie sepsal jako terapeutickou pomůcku, aby získal správnou perspektivu na svůj život a zbavil se svých psychických problémů. Jde o zajímavý úkaz, kdy kniha svým obsahem vtáhne a je velmi zajímavá a na tento žánr nezvykle sdílná a upřímná, ovšem svojí formou působí často amatérsky a nesoustředěně, kdy se občas náhodně přeskakuje z jednoho období do druhého až jsem měl někdy problém se orientovat, kdy se vyprávění zrovna odehrává. To knize ubírá na literární kvalitě, ale jen to potvrzuje vyprávěcí bezprostřednost a otevřenost. Pro fanoušky tohoto hráče i snookeru obecně jde nicméně o povinnou četbu, kterou zajisté ocení.

12.01.2019 4 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Dalecká generace je povedenou a hravou nástavbou televizního seriálu, která potěší všechny fanoušky fenoménu jménem Doctor Who. Již během prvních pár stran kniha zažene obavy z nastavované kaše, která se zdrojovému materiálu nevyrovná a dá jasně najevo svůj záměr pobavit. Nicholas Briggs využívá většího prostoru k vyprávění, který mu tištěné médium nabízí a může tak předložit delší příběh, než na ploše seriálových 45 minut, čehož beze zbytku využívá. Zabývá se rozměrnějších příběhem a během jedné knižní epizody zvládne představit detailní mytologii, prezentuje několik zajímavých postav a myšlenek a všechny načrtnuté prvky dotahuje do konce. Zatleskat mu musím obzvláště za zpracování samotného Doctora, kdy jsem z každého jeho slova a činu cítil herecký vzor Matta Smithe a v hlavě jsem dialogy vnímal jeho hlasem. Jde zkrátka o dokonalou adaptaci. Netradičně přistupuje autor k postavám Doctorových arcinepřátel, tedy Dalekům, které prezentuje nejdříve poměrně tajemně, kdy dlouho není znám jejich záměr a hlavou vám vrtá, kam děj bude dále směřovat. Naštěstí je příběh zajímavý i po odhalení všech karet a rozhodně nedělá značce ostudu. Dalecká generace je kvalitním dílem, kterému k absolutnímu hodnocení chybí ještě větší moment překvapení a větší odlišnost, neboť ve výsledku připomíná "pouze" delší epizodu seriálu se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Každopádně ho lze doporučit pouze fandům předlohy, neboť nově příchozí čtenáři se nedočkají dostatečně detailního popisu všech principů Doctorova světa, tudíž by dle mého byli velmi rychle ztraceni.

11.01.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Počátek fenoménu jménem Harry Hole začíná literární cestu známého detektiva kvalitním způsobem a nastoluje spoustu důležitých vztyčných bodů pro budoucnost této série. Je zajímavé po zkušenostech s novějšími epizodami číst příběh mladšího Harryho, v rámci kterého se dozvíme spoustu důležitých informací o jeho předchozím životě a vidíme jeho transformaci v osobu, kterou dobře známe. Odkrývání jeho charakteru funguje na jedničku a jeho proměna v průběhu knihy působí přirozeně a dává smysl. Detektivní složka příběhu je velmi solidní a nabízí několik překvapení, která mě opravdu dostala. Děj je šikovně navázán nejen na Austrálii současnosti, ale zejména na reálnou i mýtickou minulost této země. Tento prvek funguje nejen jako doplněk hlavního dění, ale také jako určité zrcadlo tamější moderní společnosti. Vyšetřování i osobní rovina fungují dobře, přesto se občas nelze v některých pasážích zbavit dojmu natahovanosti a lehčí nudy. Kvalitní strany nicméně převyšují ty horší, ale i když jde nepochybně o povedenou knihu, kterou jsem si užil, nemám i přes její významnou roli v sérii Harryho Holea a v kariéře spisovatele pocit, jako bych četl něco převratného. Bavil jsem se při čtení dobře, ale kniha ve mě zkrátka nezanechala hlubší stopu, což je samo o sobě v pořádku, ale očekávání byla o něco vyšší. Je znát, že Nesbo měl pro tento druh literatury talent od začátku, ale v rámci Netopýra ještě nedosáhl vrcholu svého potenciálu.

11.01.2019 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Macbeth rozhodně není dokonalá knížka, ale jde o velmi intenzivní a hloubavé dílo, které dokáže zaujmout po celou dobu své epické délky. Nesbo svůj autorský původ nezapře ani při Shakespearovské adaptaci a myslím, že jeho temnější styl předělávce této legendární hry velmi sedí. Ačkoliv je děj zasazen do modernější doby, než originál, určité principy světa a pohnutky postav působí zastarale, což se na první pohled může jevit jako problém, ale po několika přečtených stranách se díky tomu utvoří jasný obrys pečlivě vykresleného prostředí, kterému tyto některé archaičnosti dodávají pocit jisté magičnosti a vznešenosti, díky čemuž působí kniha svěžím dojmem, neboť umně kombinuje moderní a klasické přístupy a drží se v mantinelech svých jasně daných pravidel. Postavy jsou zajímavé a detailně prezentované a žádná z jejich myšlenek vám nezůstane skryta, tudíž můžete nezvykle bez filtru nahlížet do jejich mozků a hloubat nad jejich rozhodnutími, se kterými nemusíte vždy souhlasit, ale v rámci jejich povah vám budou dávat smysl. Trošku zamrzí, že ačkoliv Nesbo updatoval původní hru v mnoha ohledech, ve výsledku jsou příběhová kostra i jednotlivé události převzaty téměř 1:1 z originálu a nelze se občas zbavit pocitu, že ještě větší volnost adaptace by nebyla ke škodě. To je nicméně malé hnidopišství, neboť i v současné podobě jde o chytlavé dílo, které si s klasickou látkou poradilo po svém a které je ideálním prostředkem pro seznámení nové generace čtenářů s významnou historickou látkou, se kterou by jinak nepřišli do kontaktu a to moderní, populární formou.

11.01.2019 5 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Tohle Mayovi hodně ujelo a jedná se prozatím o suverénně nejhorší knihu, kterou jsem od něj četl. Autorovi tradiční vyjadřovací metody jsou přítomny i zde, ale jakoby se v nich utápěl až příliš a snažil se zbytečně předetailněným popisem prostředí a jeho historie zakrýt fakt, že vlastně nemá co říct. Často jsem tak měl nepříjemný pocit nudy a zklamání a připadalo mi, jako bych četl spíše učebnici, než detektivní thriller. K tomu si připočtěte naprosto zoufalý milostný trojúhelník, který zabírá drtivou většinu příběhu a ničím podstatným dílu nepřispívá. Naopak, jeho vývoj a napojení na hlavní děj jsou naprosto předvídatelné, čímž negativně ovlivňuje napětí a rozuzlení detektivní části. Kniha pak působí spíše jako román od Ingy Lindströmové, na který se na poslední chvíli někdo rozhodl napasovat vyšetřování vraždy. Je to obrovská škoda, neboť základní premisa centrálního případu zní velmi lákavě, ale je bohužel utápěna v hromadě nepodstatného, nečtivého a předlouhého patosu, který zabíjí i těch pár pozitiv, která se na této knize dají najít. Dočíst toto dílo pro mě bylo celkem utrpení, obzvláště vzhledem k osobě autora, od kterého mám pouze ta nejvyšší očekávání, která zde ani náhodou nenaplnil.

09.01.2019 2 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Vtahující detektivka, která si i přes větší počet stran udrží Vaší pozornost po celou dobu čtení. Může za to bezprostřední styl psaní, který pečlivě a uvěřitelně vykresluje specifika dané doby, zejména fungování policejního sboru, což je pro příběh klíčové. Dialogy na rozdíl od mnohých konkurentů nešustí papírem a působí spíše jako přepis reálných konverzací skutečných lidí, čehož je náročné docílit a minimálně za to si autor zaslouží velký obdiv. Pochval si ale zaslouží více, neboť do vyšetřování zapojuje zajímavé postavy, které se až na pár výjimek chovají logicky a smysluplně a každá něčím vyniká. Bohužel se najde pár momentů, kdy některé charaktery změní vzorec chování a učiní něco nečekaného (ve zlém slova smyslu), což působí rušivě, ale naštěstí jde o ojedinělé případy. Vyšetřování v centru dění je napínavé a umně spojuje vraždu, kulturu, politiku, náboženství, osobní životy postav, zkrátka jde o hutný prvek, který se šikovně line celou knihou a nepůsobí jako oddělený prvek, nýbrž jako plnohodnotná součást všech částí příběhu. Jen je škoda, že se děj nedočká sofistikovanějšího a překvapivějšího rozuzlení, což knihu lehce sráží, ale i přes slabší závěr se jedná o velmi kvalitní a intenzivní čtenářský zážitek.

09.01.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Hadrový panák je kniha dvou polovin. V té první jde o svižný a napínavý thriller, který se závratným tempem žene dopředu a nezastavuje. Čtenáři přitom předkládá neustále nové a šokující informace a každou kapitolu dokáže zakončit překvapivým a napínavým způsobem, který vás nutí číst dál. Nicméně zhruba v půlce dojde ke zvratu (kvalitativnímu, ne příběhovému), kdy kniha zpomalí a začne se ve svém příběhu docela plácat. Najednou vyniknou omezené literární kvality spisovatele, který jakmile neodpoutává pozornost novými informacemi již nedokáže v pozvolnějším tempu dostatečně zaujmout. Vedle nezajímavého psaní nabere navíc příběh lehce zmatečných kontur příliš přitažených za vlasy, kdy jakákoliv racionalita a předchozí logika byly vyhozeny oknem. Autor se evidentně snaží co nejvíce šokovat za každou cenu, ale ke konci se mu to už vůbec nedaří a postupně ztrácel mojí pozornost. Největším šokem knihy je tak kvalitativní sešup po excelentní první polovině.

08.01.2019 3 z 5

Batman: Zrození démona: Kniha druhá Batman: Zrození démona: Kniha druhá Dennis O'Neil

Další Zrození démona je bráno jako závěrečná část z dvoudílného celku, ale dle mého jde spíše o umělé označení, neboť ačkoliv je s první knihou společná postava hlavního záporáka, toto "pokračování" je delší, celistvější a funguje perfektně samostatně a nebudí dojem, jako by na nějaké předchůdce mělo vůbec zájem navazovat. Jde o velmi netradiční příběh, jehož hlavní postavou je jeden z Batmanových největších záporáků, jehož život a formování charakteru jsou zkoumány velmi detailně. To je vítaná žánrová změna, která funguje na jedničku, že mnohdy dává zapomenout na omezený výskyt Batmana. Nicméně i tak si několikrát na jeho absenci vzpomenete a i přes nesporné kvality příběhu to zamrzí, neboť je tento komiks stále prezentován pod záštitou netopýřího muže, což přecijenom vyvolává jistá očekávání na kvantitu jeho výskytu. Pokud by se kniha jmenovala např. pouze Ghul, bylo by to údernější a vhodnější označení, ale ve výsledku jde o skvělý komiks bez ohledu na (ne)vhodné zařazení.

08.01.2019 4 z 5

Batman: Zrození démona: Kniha první Batman: Zrození démona: Kniha první Dennis O'Neil

Tématicky velmi zajímavý sled příběhů, který ovšem netěží ze svého potenciálu ani zdaleka maximum. Hlavním důvodem je rozkouskovanost a krátkost děje, resp. dějů, neboť tato kniha se skládá z více komiksů, které na sebe duchem navazují, ale výraznější propojení mezi nimi není. Díky tomu dílo nepůsobí jednotně a vlastně se nikdy zcela nerozjede a ani se nedočká úplného a uspokojivého zakončení. Jde spíše o mozaiku, která možná měla dobrý úmysl, ale to je tak všechno. Navíc je dílo sráženo k zemi zastaralou a neatraktivní kresbou, na kterou není příliš radost pohledět. Víc, než průměr se z nadějného kousku bohužel vytěžit nepodařilo.

08.01.2019 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Peter May sází na osvědčené postupy a formálně se snaží napodobit úspěch své Lewisovské trilogie, tentokrát v samostatném příběhu. Nutno říci, že se mu to do určité míry daří a opět rozehrává napínavou a citově silnou hru, která čtenáře spolehlivě vtáhne do děje odehrávajícího se ve dvou časově vzdálených obdobích, které se navzájem doplňují a společně utváří kompletní obraz hlavních postav a jejich historie. Postavy jsou zajímavé a jejich osud vás v současnosti i minulosti bude zajímat, jenže propojení s nimi není tak intenzivní, jako např. ve Skále. Románu škodí slabší detektivní linka, která je poměrně jednoduchá a působí příliš natahovaným dojmem, obzvláště díky tomu, že mnohdy na značnou část knihy zmizí a řeší se pouze osobní životy postav. Je také škoda, že ačkoliv by paralelní vyprávění z dob minulých mělo skýtat zajímavé odpovědi a mnohá překvapení, jedná se o dosti předvídatelný, byť stále hezký příběh. Srovnávání se Skálou je možná nefér, ale vzhledem k zasazení a zvolené formě knihy nelze jinak. Ostrov Entry je čtivým kouskem, který zaujme, ale nefunguje úplně tak, jak by mohl a ve výsledku šlape primárně pouze v citově-osobní rovině, kterou sráží dolů slabší detektivní složka a předvídatelnost.

08.01.2019 4 z 5

Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga Peter David

Mladé spravedlnosti jsem se bál a její čtení mě příliš nelákalo. Proto jsem byl zpočátku mile překvapen, když jsem se u příběhu příjemně rozjařeného, humorného a chytře překrucujícího a parodujícího zajetá paradigmata klasických superhrdinů dobře bavil. Bohužel tato zářná kvalita nevydrží dlouho a postupem času dění degraduje v to, co jsem původně očekával, tedy v nepříliš soudržnou a neoriginální zábavu pro mladší čtenáře, která se snaží působit za každou cenu nenuceně a cool, což se jí hrubě nedaří. Místo toho se prezentuje trapnými vtípky a zvláštními konverzacemi, které by snad i dítě vymyslelo lepší. Sem tam se dílo blýskne lepším momentem a povedeným vtípkem, ale je jich málo. Těchto pár chvilek a povedený začátek drží Mladou spravedlnost od naprostého propadáku.

08.01.2019 2 z 5

Batgirl: Rok jedna Batgirl: Rok jedna Charles Dixon

Velmi příjemné překvapení, které podobně jako Robinův Rok jedna bere postavu, kterou jsme zvyklí brát jako vedlejší a oproti čtenářovým obavám z ní udělá zajímavou a nosnou postavu hlavní. Batgirl je obsahově poměrně rozsáhlým dílem, které využívá každou stránku a každý panel ze svého rozsahu a zaplňuje je poctivým příběhem, který se neštítí vedle akce zkoumat detailněji také hrdinčino nitro a jasně nám prezentovat její motivace i její obavy. Barbara Gordonová působí velice lidsky a snadno se s ní sympatizuje, což běžně rozhodně nelze říci o všech superhrdinech. Její Rok jedna se čte jedna báseň, nicméně k dokonalosti mu trošku chybí. Zejména větší invence, neboť ačkoliv je děj hutný a kvalitní, nelze se zbavit dojmu, že něco podobného jsem již v minulosti v trošku jiném provedení už několikrát viděl. Přesto se v rámci vytyčených mantinelů Batgirl pohybuje velmi sebevědomě a jde o velmi povedenou origin story, která hrdinku posouvá v žebříčku nejoblíbenějších komiksových hrdinů o něco výše.

JLA: Spravedlnost: Kniha druhá JLA: Spravedlnost: Kniha druhá Alex Ross

Namísto toho, aby druhá část příběhu napravila chyby předchůdce a zlepšila celkový dojem, tak se bohužel utápí ve svých nedostatcích a oproti první části ztrácí i ve své hlavní disciplíně, tedy v kresbě. Ta je zde mnohem častěji poněkud nepřehledná a zejména v akčních částech poměrně chaotická, díky čemuž opakující se příběhové nedostatky vynikají o to více. Druhá Spravedlnost potvrzuje dojmy z předchůdce jakožto promarněné šance, kdy se při zodpovědnějším přístupu mohlo dílo zařadit do zlatého fondu žánru, ale takhle se na něj povětšinou pouze hezky kouká a i tak z některých panelů občas bolí oči. Co nicméně bolí povětšinu četby je hlava, která se láme tím, jak je možné, že zůstalo tolik potenciálu nenaplněného.

Catwoman: Selinina velká loupež Catwoman: Selinina velká loupež Ed Brubaker

Catwoman příjemně překvapila a po poměrně odpuzujícím obalu a na první pohled nepříliš vábně vypadající kresbě nabízí celkem detailní pohled na život a osobní povahu hlavní hrdinky. Akce je přítomná, ale hlavní kouzlo příběhu tkví v osobních vztazích, ve volbách jednotlivých postav a vlivu těchto dilemat na jejich životy. Jde o sympatický přístup, který ne vždy funguje na 100 %, ale rozhodně se musí snaha ocenit. Zvolenému příběhu bohužel příliš nesluší zvolený druh kresby, který je netradiční, ale hodil by se spíše k nějakému infantilnějšímu dílu, kterým Selinina velká loupež není. Díky tomu vzniká určitý rozpor mezi formou a obsahem, na který si lze celkem zvyknout, ale nikdy se přes něj nelze zcela přenést, což dílu velmi škodí. I přes tyto výtky a nepříliš vysoké hodnocení nicméně stojí tento kus za přečtení.

JLA: Spravedlnost: Kniha první JLA: Spravedlnost: Kniha první Alex Ross

Ikonická kresba Alexe Rosse je hlavní devízou tohoto díla a opravdu se na něj povětšinou dobře kouká a vizuální styl rozhodně nejde zaměnit s čímkoliv jiným. Specifičnost autorovi kresby nicméně u některých částí působí až příliš zvláštně a přehnaně realisticky, na což nejsme u komiksů zvyklí, což může sice při pohledu na některé panely nutit oči ke zmatku, ovšem pozitiva a obdiv rozhodně převažují. Bohužel stejně revoluční a kvalitní není příběh, který se svojí úrovní vizuální stránce knihy nemůže vyrovnat. Ačkoliv je výchozí premisa zajímavá a nabízí prostor pro netradiční vývoj, opak je pravdou a děj nejde příliš do hloubky a místo o hloubavou podívanou jde o poměrně tradiční schéma klamajících záporáků a i přes několik zajímavých odboček je po většinu času jasné, kam bude příběh směřovat. Jde stále o příjemné čtení, ale tady bylo zaděláno na něco zásadnějšího.

Pán ohně Pán ohně Peter May

Peter May zpočátku své spisovatelské dráhy věnoval pozornost čínskému prostředí a jako čtenáři, který se do jeho knih zamiloval díky skotským románům musím konstatovat, že nechápu, jak se zrovna díky asijským thrillerům dokázal prosadit. Jeho trademarky jsou přítomné i zde, nicméně výrazná romantická složka působí poměrně lacině a předvídatelně a popis prostředí, ačkoliv detailní a atmosferický, působí z pera skotského spisovatele i přes jeho veškerou snahu přecijenom poněkud neautenticky a nepřirozeně. Samotná detektivní dějová linka není úplně marná a nabízí několik světlých okamžiků a Vaší pozornost si udrží, jen je bohužel obalena spoustou méně kvalitního obsahu, který činí knihu pocitově velmi dlouhou. Nicméně i tak jde o solidní dílo, které je poměrně netradiční, ale mělo potenciál být ještě lepší.

Kritik Kritik Peter May

Součástí každé knihy tohoto skvělého autora jsou mezilidské vztahy a barvité popisy prostředí. Jakožto aspekty doplňující detektivní příběh fungují obvykle skvěle, jenomže v případě Kritika tyto aspekty přebírají hlavní roli a ústřední vražedná zápletka je upozaděna a rozsahově omezena na minimum, což není ideální. Samotné vyšetřování bohužel ani na tom malém prostoru nevyznívá příliš lákavě a svižně a dění je tak trošku přitažené za vlasy. To by se dalo říci o celém vyprávění ve všech aspektech. Mezilidské vztahy jsou velmi zvláštní, skoro telenovelové a žádná z postav se nechová logicky, ani sympaticky. Oplývání se nad krásou prostředí je až příliš zdlouhavé a prvoplánové a jde tentokrát spíše o literární onanii, než o právoplatnou součást příběhu. Kniha není žádná velká katastrofa, neboť Peter May dokáže vždy něčím zaujmout, ale v porovnáním s lepšími kousky jeho portfolia nelze brát Kritika jinak, než jako průměr.