Oplak Oplak komentáře u knih

Ronanova záchrana Ronanova záchrana James Bibby

Vitajte opäť v Stredosvete! Opäť sa tu dejú veci.

Vtipná a zábavná fantasy.
Kniha má jednoduchý, rýchly dej, nenudí. Ústredné postavy dopĺňa i tentokrát viacero zaujímavých postáv a postavičiek. Vagenovia sú super a Dene & Martel bodujú.
Fajn kniha, kde nemusíte premýšľať nad ťažkými témami a len sa bavíte.
Dobrá voľba na zasmiatie a odreagovanie sa.

14.12.2020 4 z 5

Reštavrácia Reštavrácia Ján Kalinčiak

Moje vydanie z edície ČŠM, Tatran 1977, obsahovalo okrem humoresky Reštavrácia aj Púť lásky, Žehry, Rozpomienky na Ondreja Sládkoviča, Vlastný životopis.

Kniha sa mi dostala do rúk úplnou náhodou. Vraví sa však, že náhody neexistujú. Tak neviem...
Reštavrácia je veselý výlet do (dnes už zaniknutého) zemianskeho sveta. Naozaj ma pobavila, mnohé scény a rozprávania boli úsmevné (napr. starý Tomáš Bešeňovský a jeho halapartňa). Krásna stará slovenčina. A to nepreberné množstvo prísloví a porekadiel...

* - Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú, a reči sa vravia a chlieb sa je, myslíte si, pán švagor; ale nech som dobrý, môžete sa aj sklamať, lebo čo komu súdené, to ho neminie; koho majú obesiť, ten sa neutopí, koho má raz nešťastie postihnúť, ten mu neujde," prerečie starý Ondrej Levický. -

* - Čo zjem, to viem, čo vypijem, to užijem, a čo po mne zostane, pánbohvie, kto dostane; lebo kňazský majetok a židovskú dušu, všetko jeden čert berie," a nepomyslel si, že ani jeho majetok kňazský, ani duša židovská nebola. -

Za pozretie stojí i filmová adaptácia, sfilmovaná pod názvom Zemianska česť (1957, režisér V. Bahna).

12.11.2020 4 z 5

Psi společenských plemen Psi společenských plemen Karel Štěpánský

Kniha už má svoje roky (vydaná 1973), no nemyslím si, že by nejako zastarala. Stále má čo povedať milovníkom psov. V desiatich kapitolách, venujúcich sa desiatim plemenám, sa dozviete čo to o histórii daného plemena, o jeho povahe, štandarte a vždy na záver si prečítate, pre koho je daný psík vhodný.

* - Pokud některý pes kteréhokoliv plemene je příčinou nesnází a způsobuje nepříjemnosti nebo škody, není to vyvoláno jeho přirodzenou povahou, ale závadami, jichž sa nevhodným zacházením nebo nesprávnou výchovou a chybami při výcviku dopustil člověk.

Psi všech plemen mají vrozené vlastnosti, pro které si zaslouží, abychom je měli rádi a věnovali jim všechnu péči a lásku. Odměnou nám bude jejich oddanost a zkrásnení života. -
(S tým absolútne súhlasím!)

03.11.2020 4 z 5

Stopper Popluhár Stopper Popluhár Igor Mráz

Viem, existuje wikipedia. Ale tak pre pripomenutie:

Ján Popluhár
(12. 9. 1935 - 6. 3. 2011)
Futbalista storočia na Slovensku
Futbalista roka 1965 v ČSR
Reprezentácia: 62 zápasov, 1 gól
(2 x účastník MS - 1958, 1962 - finále
1x účastník ME - 3. miesto)
Hral v mužstve sveta proti Anglicku (1963)
Hral v mužstve Európy proti Škandinávii, resp. proti tímu Matthewsa (1964, 1965)
Väčšinu klubovej kariéry strávil v ŠK Slovan Bratislava.

Tenká kniha je písaná štýlom, akým sa dnes už nepíše. Myslím, že to nie je na škodu. Kniha sa tak stáva obrazom svojej doby.
Má len jeden nedostatok. Je krátka.

28.10.2020 3 z 5

Kapitán Kajman Kapitán Kajman Karel May

Ale áno! Bolo to dobré.
Mám za sebou ťažké životné obdobie. A hľadal som niečo, pri čom si "vyvetrám hlavu" od negatívnych myšlienok.
Kniha účel splnila.

Viem, nie je to to najlepšie z tvorby K. Maya. No našiel som to, čo som očakával.
Jednoduché, dobrodružné čítanie, kde zlosynovia dostanú 'co proto' a dobro zvíťazí.

16.09.2020 3 z 5

Mrtví nezpívají Mrtví nezpívají Rudolf Jašík

Dielo môjho rodáka.
Zoznámil som sa s ním na gymnáziu, teraz sme si dali opätovné stretnutie. Kým vtedy ma zaujali najmä frontové udalosti, tentoraz som si knihu vychutnal ako celok.
Silný román.
Má dve tváre ako rímsky boh Janus. Jedna tvár je priamo fronta, osudy mužov druhej slovenskej batérie. Druhá tvár je "normálny" život v Slovenskom štáte, v Planici a Pravne.
Autor bohato využíva vnútorný monológ na vykreslenie myslenia, charakteru a pohnútok postáv. Práve pôsobivé zobrazenie množstva postáv je asi najväčším kladom knihy.
Postavy boli pre mňa uveriteľné a reálne.
Áno, veľa ostalo nedopovedaného. Môžem iba ľutovať, že autor trilógiu nedokončil.
A áno, musel som sa preniesť cez všadeprítomnú angažovanosť komunistov. Ale odmenou mi boli zaujímavé príbehy, ktoré vo mne ostanú dlho.

* - ,,Vrátiš sa domov, neboj sa. Vrátiš sa ako fašírka, v konzerve pekne zabalený a na tej piksli bude tvoje meno. To aby sa nepomiešali.
To si váž," a zasa sa chechce ani zlý duch a človeku ide z toho mráz po chrbte. Je bezstarostný a možno aj smelý, ale najpravdepodobnejšie bude to, že všetkým opovrhuje a sebou najviac. -

* - Pracovali tvrdo a bolestne a so zakrvavenými prstami. A modlili sa. Verili bohu, len bohu, nikomu inému. Všetko ostatné bolo nanič. Napľuť! Boh ich doteraz nesklamal. Je to správny chlap. Modlili sa k nemu pred každým útokom a on ich vyslyšal. Žijú! Ešte žijú. Sú živým dôkazom jeho spoľahlivej a ochrannej ruky. Lebo tí, čo padli, buď sa nemodlili vôbec, alebo sa modlili povrchne. Fakt. Medzi ľuďmi je kopec lajdákov. A je to správne. Lajdáci nech kopú loj. Je to správne. Boh je fešák a nijaký fušer. Od každého vyžaduje stopercentné plnenie povinností. To je nakoniec správne. -

02.07.2020

Slávne prípady sudcu Ti Slávne prípady sudcu Ti Robert van Gulik

Tento bezvýznamný človek je vďačný za možnosť sledovať sudcu Ti pri práci.
Inšpiratívny výlet do starej Číny.

Poznámka:
Ako milovníka psov ma mrzí, že sudca Ti použil túlavého psa na overenie si prítomnosti jedu v čaji.
S mučením obvinených som problém nemal. :D

17.06.2020 4 z 5

Z rozprávky do rozprávky Z rozprávky do rozprávky Eleonóra Gašparová

Zbierka nádherných rozprávok z celého sveta.
Znova a znova si pri ich čítaní uvedomujem, aká múdrosť je v nich obsiahnutá. Moje obľúbené sú - Strelec a jeho priatelia, Strýko Bouki si požičiava koňa, Hovädzí jazyk, Osemnešťastný človek, Najlepší priateľ a veľa ďalších. :)
Príbehy dopĺňajú krásne ilustrácie Heleny Zmatlíkovej.
10/10

14.06.2020 5 z 5

Obrazový atlas dinosaurů Obrazový atlas dinosaurů William Lindsay

Krásna kniha, ktorá poteší každého milovníka dinosaurov. Malého i veľkého.

07.03.2020 5 z 5

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Literárna maškrta. Ak sa radi smejete, máličko bojíte a máte radi axolotly - môžem len doporučiť.
Čítané v češtine.

* - V člověku existují takové paradoxní výhrady proti tomu, co si vlastne nejvíc přeje. -

Zaujímavosť netýkajúca sa knihy: Otcom legendárneho kráľa Artuša bol Uther Pendragon.

29.01.2020 4 z 5

Stretnutie s Bonapartom Stretnutie s Bonapartom Bulat Šalvovič Okudžava

* - Mimochodom, aj ja som si predsavzal, že sa nebudem s ľuďmi škriepiť. S múdrym sa škriepiť nedá, lebo ten, zmietaný pochybnosťami, si nedovolí nerešpektovať vašu slepotu. A s hlupákom či nevzdelancom tobôž, tí bývajú takí sebavedomí, že ste pre nich nula. Darmo by ste sa chceli s nimi škriepiť, hoci, zastrašiť ich možno. Nie, nie guľkou ani palicou (hlupáci bývajú mimoriadne smelí), ale paradoxmi. Napríklad, začne na vás útočiť a tárať do sveta, že ak všetkých paholkov oblečiete za husárov, Bonaparte sa dá na ústup, alebo podobné nezmysly. Vtedy mu poviem: ,,Dosť možné... Mimochodom, existuje vynikajúci liek proti hemoroidom..." Ten zdúpnie, obleje ho pot a odíde zamyslený. -

Začiatok 19. storočia, cárske Rusko, Napoleonov vpád. Toto sú kulisy pre tento román. Na obdobie sa pozeráme očami viacerých osôb, ktorých životy sa zvláštne prelínajú. Vydarené dielo, plné silných myšlienok a slabých (?) postáv.

* - Za všetko, za všetko treba platiť, ale kde na to vziať? -

12.03.2023 4 z 5

Smoliar Toomas Smoliar Toomas Heljo Mänd

Keby som mal vystihnúť túto knihu jedným slovom, bolo by to slovo: milá.
Toomas je sympatický, mladý hrdina, ôsmak, smoliar...
Nezažíva žiadne extra dobrodružstvá, len vtipné príhody, ktoré sa môžu prihodiť každému z nás.
Za mňa je najzábavnejšia pasáž tá, kde sa Toomas musel hrať s mladším bratom. To mi vyčarilo úsmev na tvári.

* - ,,Počul si vnúčik? Máš sa so mnou hrať." Malák začal vyskakovať Toomasovi pred nosom a vyvliekol z kúta svojho nerozlučného kamaráta medvedíka Miška.
[...]
,,Budeme sa hrať, že tvoj Miško je zbojník a my že ho chytáme. Zaujímavá hra, však?" presviedčal Toomas Linnupoeg bračeka.
,,Voľačo na tom bude," povedal Malák. Rád občas použil niektorý z Toomasových výrazov.
Bratia sa so zápalom pustili do hry, hoci zápal každého vyvolalo niečo iné. Toomasa Linnupoega hnala úkladná túžba po pomste. Nuž a Malák sa pustil do hry s detskou úprimnosťou, rád sa podriadil staršiemu bratovi a robil všetko, čo mu ten kázal. Opatrne sa prikradol k Miškovi, chmatol ho za krk a priviazal špagátom k nohe stoličky.
,,Tuhšie," velil Toomas Linnupoeg, ,,lebo nám zbojník utečie."
Malák ho priviazal tak tuho, ako len vládal. Vtedy mu Toomas podal kapsľovú pušku a kázal mu Miška zastreliť. Bum, bum, bum! vystrelil Malák. A Toomas Linnupoeg so zadosťučinením povedal:
,,V poriadku. Teraz je tvoj Miško zabitý a hrať sa s ním viac nemôžeme."
Malák obrátil k Toomasovi svoju mesiačikovitú tvár a nechápavo naňho uprel oči. Až po chvíli začal jeho mozog rozšifrovávať bratove slová. Keď si Malák uvedomil ich krutý zmysel, zareval na plné hrdlo:
,,Môj Miško nezomrééél, môj Miško žijééé, žijééé!"
Malák reval tak hrozne, že prebudil starú mamu. Prihnala sa zo svojej izby a začala lamentovať:
,, Preboha, čo tu zasa vyvádzate?"
,,Nič nevyvádzame," odpovedal Toomas Linnupoeg, ,,len sme sa hrali s Miškom." -
(kapitola Toomas Linnupoeg sa hrá s Miškom)

Je to kniha o škole, priateľstve a prvej láske.

25.05.2022 5 z 5

Svetový pohár - 10 futbalových šampionátov Svetový pohár - 10 futbalových šampionátov Imrich Hornáček

Jubilejný X. futbalový šampionát dekoroval víťaza novou trofejou - Svetovým pohárom, keďže Zlatú Niké vyhrala štyri roky predtým Brazília.
Československo sa na turnaji nezúčastnilo, v kvalifikácii nestačilo na Škótsko (čo je svojím spôsobom paradoxné. Totiž ČSSR sa v roku 1976 stala majstrom Európy, napriek tomu neštartovala na MS 1974 ani 1978. Dvakrát jej stopku vystavil ten istý súper - Škóti).
Raritou turnaja bol jediný súťažný duel reprezentácií NSR a NDR. Fenoménom MS sa stal holandský tzv. totálny futbal, ale vo finále bol nemecký tím úspešnejší. Futbalový svet oslovil i náš severný sused, poľská piłka nożna získala bronz (už v kvalifikácii šokovala, vyradila hrdý Albión).

Kniha, ktorá poteší srdce futbalového fanúšika.
Obsahuje zhrnutie nielen týchto majstrovstiev sveta, ale mapuje všetky predchádzajúce, kvalifikáciu i samotný záverečný turnaj.
Súčasťou je bohatá obrazová príloha (čiernobiela i farebná).

02.05.2022 5 z 5

Temnota z Pressburgu Temnota z Pressburgu Janko Iša

Parádny akčný brak.
Kniha splnila to, čo som od nej očakával. Akcia, zbrane, boj, kopiace sa hromady mŕtvol - toto všetko mi bolo hojne naservírované.
Konečne má aj Slovensko svojho (anti)hrdinu, čo vydrží streľbu z automatických zbraní, ustojí zásah raketometom či výbuch granátu...
Dej je jednoduchý, žiadne zvraty nečakajte.
Príbeh si viem predstaviť aj ako komiks. Teším sa na pokračovanie.

,,Bolo na čase spraviť pred bojom to najdôležitejšie. Ísť sa vysrať."

08.06.2020 3 z 5

Život v stáročiach Život v stáročiach Giovanni Caselli

Srdcovka môjho detstva. Čítal som ju veľmi často. Veď na knihe to i poznať...
Jedna z kníh, ktoré rozhodli o tom, že história je mojou celoživotnou vášňou.
Stále ma svoje miesto v mojej knižnici.

09.02.2020 5 z 5

PIC PIC Juraj Toman

Prvé hodnotenie, prvý komentár? Oh la la la. :)

Bolo to výborné. Ja som sa bavil.
Nápadité, vtipné (až drsne vtipné), originálne, mnohokrát s presahom a hlbšou myšlienkou. Trefné zobrazenie ľudí, ich myslenia a správania sa v (ne)budúcnosti.
Kniha si zaslúži pozitívne hodnotenie a štyri hviezdy aj za to, aké sú poviedky rôznorodé. Každá je iná, autor sa neopakuje. Ani nápadom, ani spracovaním.
Najdlhšie mi ostanú v pamäti tieto: Archa, Plch´ch, Blízke stretnutie tretieho druhu, Prievozník, Som život, tetka Smrť a samozrejme Mesiáš (čítaný 2x).

* - Plch´ch nebol človek.
Jeho rodný list by ste márne hľadali v matrike hociktorého mesta na mape starej Európy. Pochádzal z periférnej oblasti Mliečnej dráhy, bol vysoký sotva meter dvadsať, päťdesiatjeden kilogramov živej váhy. Pripomínal hrudu tuhého rôsolu, postavenú na krátkych, akoby z gumovej hadice odrezaných nôžkach.
(...)
Na tretí deň sa ten chumaj omylom zatáral na mŕtve smetisko za Stupavou: zavalené skorodovanými konzervami, vybrakovanými plynovými sporákmi, hnijúcimi handrami a haldami prázdnych plastických fľiaš od Maditu. Po dôkladnej prehliadke tejto malej oázy nedotknutej prírody zjavne ochladol a na štvrtý deň si pozbieral svoje pakšamenty a bez slovka rozlúčky sa vyparil.
Ani táto nevychovanosť vyslanca inej civilizácie mi nemohla pokaziť pocit zadosťučinenia, že sme im to nakoniec predsa ukázali. Kam sa na nás hrabú so svojou predstavou o kultúrnom a civilizovanom svete? Chachá.
Homo, to znie... -

A pri tejto pasáži som celkom vážne nadobudol dojem, že ma autor pozná:
* - Slečna Martenová mi požičala zopár knižiek. Keď som jej ďakoval, mala vlhké oči a povedala, že vraj vedela, že Boh svoje dietky neopustí.
Kant a Hegel je na mňa trochu priveľa. Sawyer a Hucky sú však o.k. -

05.02.2021 4 z 5

Ak sa vrátime z mora Ak sa vrátime z mora Marian Bielski

* - Systém konvojov obchodných lodí bol pre Anglicko v čase vojny otázkou života a smrti. Churchill v jednom zo svojich známych a slávnych prejavov nazval toto odvetvie dopravy ,,linkou života Veľkej Británie". Pre milióny to bola nepochybne linka života, ale pre tisícky ľudí sa stala linkou smrti. -
(str. 16)

Osud obchodnej lode s/s Wisłoba je vlastne osudom jej posádky.
Loď brázdi vlny Atlantiku, pendluje medzi Severnou Amerikou a Anglickom, prevážajúc tak prepotrebné zásoby.
Služba na lodi je náročná a vyčerpávajúca. Každá plavba môže byť posledná.
Námorníkov sprevádzame ako na mori, tak aj pri pobytoch na pevnine.
Tých chlapov som si obľúbil, prirástli mi k srdcu. Jeden viac, iný menej. Nie sú to žiadni hrdinovia. Majú strach, boja sa. A predsa sa zas a znova púšťajú na more.
Vojna im vzala prácu, domov, rodinu. Mnohým aj život. Nezabúdajme na nich.

Autor nepoužíva silné slová. Veľké frázy. Veľké hrdinstvá. Ani to nepotrebuje.
Občas sa objavili i úsmevné momenty, predovšetkým v námorníckom, "chlapskom" správaní a vyjadrovaní.
Pre mňa je to pôsobivý príbeh, ktorý vyznieva prirodzene a autenticky.

P. S. Chcel by som veriť, že nemecký kapitán ponorky by sa k stroskotancom zachoval ako kapitán Flachsenberg.

05.11.2020 4 z 5

Doktor v kopačkách Doktor v kopačkách Božin Laskov

Veľavážený pán
B. Laskov
Štadión Sokol NV
Bratislava, Tehelné pole
Ja som ten manažér, ktorý angažoval do Talianska Welisha, Šuberta, Prošovského... Za podpísanie dvojročnej zmluvy dostanete 9000 - 10 000 dolárov v hotovosti, čo je štyri milióny osemstotisíc korún. Môžem zariadiť, aby ste to dostali vo forme 10 až 11 kg 14 - karátového zlata. Hocikde na svete si za to otvoríte malé sanatórium...
Aurel Szobel, C/O Marischke
Wien V

Božin Laskov, bulharský rodák, ktorý nový domov našiel u nás.
Priznám sa, že doteraz som ho nepoznal, hoci obliekal dresy Levski Sofia, Slovana Bratislava (3x majster ČSR), či Červenej hviezdy. Reprezentoval Bulharsko i Československo. Len zranenie mu zabránilo v účasti na MS 1954 vo Švajčiarsku. Navyše, vyštudoval medicínu, čím vyvracia povesti o hlúpych športovcoch.
Osobnosť ako človek i futbalista.
A jeho futbalová filozofia je nasledovaniahodná:

* - ,,Hrával som čestne a čisto, rozhodcov som nekritizoval. A napriek tomu, že som bojoval ako lev, nikdy som nefauloval s úmyslom zraniť protihráča, ani som nesimuloval zranenie, ani sa neuchyľoval k nešportovým prejavom." -
(Kiežby tak hráči rozmýšľali i dnes).

01.11.2020 4 z 5

Barbar Ronan Barbar Ronan James Bibby

Príjemná komédia.
Ústredná trojica hrdinov je skvelá. Ronana som si obľúbil hneď (Nedá sa nemať ho rád. - Ronan byl synem kováře a vesničané ho proto nazývali Ronan, Kuchařův - ), zdatne mu sekundujú Tarl a Tyson. Oslík Koťátko je geniálny. Nekros Čierny zlodušsky zlý. Ale v celej knihe sú podarené postavy a postavičky - napríklad optimista Varg Štíhlý, Thom, Belladon, čarodejník Antrax, drak Filekazan a i.
Dej je svižný a priamočiary. Humor všadeprítomný.
Ku knihe sa vrátim.

* - Tarl jen zděšeně zíral. Osobně shledával ten zvyk vrhat se do nebezpečí bez rozmýšlení vysoce diskutabilním. Soudil, že jestliže mu je souzeno zemřít (a v skrytu duše doufal, že najde nějaký způsob, jak se tomu vyhnout), dal by přednost smrti v posteli sešlostí věkem. Pokud možno v posteli někoho jiného. -

11.06.2020 4 z 5

Ako som strieľal góly Ako som strieľal góly Igor Mráz

Občianskym menom Jozef Adamec. Ale všetci mu vraveli Hatrlo.
Vynikajúca kniha o legende trnavského Spartaka. Je napísaná v prvej osobe a tak ja, ako čitateľ, som mal pocit, akoby mi to všetko rozprával sám p. Adamec.
Semifinálovú odvetu EPM s Ajaxom Amsterdam som čítal so zatajeným dychom. Veľmi som prial Trnave, aby ešte ten gól dala...
Pekné. Čítané viackrát.

04.06.2020 5 z 5