Ak sa vrátime z mora

Ak sa vrátime z mora https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302589/mid_ak-sa-vratime-z-mora-d75-302589.jpg 4 1 1

Absolvent námornej školy v Poľsku a dlhoročný aktívny dôstojník na rôznych lodiach, dôverne poznal namáhavú a vysiľujúcu prácu tisícov námorníkov, ktorí slúžili na poľských lodiach v rámci atlantických a arktických konvojov. Tieto konvoje predstavovali linky života: dopravovali do Veľkej Británie, Murmanska a na Stredný a Ďaleký východ ropu, zbrane, muníciu, potraviny, lieky ...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pravda

Na linii życia i śmierci , 1961

Oplak
05.11.2020 4 z 5

* - Systém konvojov obchodných lodí bol pre Anglicko v čase vojny otázkou života a smrti. Churchill v jednom zo svojich známych a slávnych prejavov nazval toto odvetvie dopravy ,,linkou života Veľkej Británie". Pre milióny to bola nepochybne linka života, ale pre tisícky ľudí sa stala linkou smrti. -
(str. 16)

Osud obchodnej lode s/s Wisłoba je vlastne osudom jej posádky.
Loď brázdi vlny Atlantiku, pendluje medzi Severnou Amerikou a Anglickom, prevážajúc tak prepotrebné zásoby.
Služba na lodi je náročná a vyčerpávajúca. Každá plavba môže byť posledná.
Námorníkov sprevádzame ako na mori, tak aj pri pobytoch na pevnine.
Tých chlapov som si obľúbil, prirástli mi k srdcu. Jeden viac, iný menej. Nie sú to žiadni hrdinovia. Majú strach, boja sa. A predsa sa zas a znova púšťajú na more.
Vojna im vzala prácu, domov, rodinu. Mnohým aj život. Nezabúdajme na nich.

Autor nepoužíva silné slová. Veľké frázy. Veľké hrdinstvá. Ani to nepotrebuje.
Občas sa objavili i úsmevné momenty, predovšetkým v námorníckom, "chlapskom" správaní a vyjadrovaní.
Pre mňa je to pôsobivý príbeh, ktorý vyznieva prirodzene a autenticky.

P. S. Chcel by som veriť, že nemecký kapitán ponorky by sa k stroskotancom zachoval ako kapitán Flachsenberg.

druhá světová válka (1939–1945) námořnictvo Polsko námořníci vojenské námořnictvo

Autorovy knížky

Marian Bielski