Ophelie Ophelie komentáře u knih

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Velmi zvláštní kniha (v dobrém slova smyslu) s velmi děsivým příběhem. Od první věty jsem si říkala - Sakra, co to čtu? Místy šokující, děsivé, hrůzné a kruté. Ale vyprávění očima malé Livie působilo tak nevinně, očima dítěte, které nic jiného nezažilo, nic jiného nezná a vše, co se tam dělo, vnímá jako “normální”. O to děsivé to čtení bylo. Chudák holka. No a ten konec, především poslední věty - no mazec! Rozhodně svým zpracováním a námětem kniha patří mezi nevšední a stojí za přečtení.

28.03.2021 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Ačkoli se na první pohled může zdát, že je to kniha o sběru rostlin, není tomu tak. Autorka bravurně zpracovala a popsala pocity i myšlenky osamocené, nemocné ženy, které zůstalo to jediné a na co se zcela upnula - sběr léčivých rostlin.

26.10.2020 4 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Kniha mě pohltila hned od první stránky. Bravurně vykreslené charaktery i psychologie jednotlivých postav. Příběh Richarda Papena a jeho nových přátel z univerzity z kroužku řečtiny je opravdu originální, geniální, napínavý a velmi čtivý. A ten konec! Kniha, kterou rozhodně doporučuji k přečtení a na kterou po přečtení jen tak nezapomenete.

03.01.2023 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Tak to byl opravdu hodně silný, smutný a emocemi nabitý příběh. Prolínání vyprávění Julie a Lilly přidávalo celému příběhu jisté napětí (jak to tedy celé bylo?) a grády. Mnohdy to pro mě bylo těžké čtení, které vyvolávalo nepěkné pocity - jak se jen může matka takhle chovat k vlastní dceři!? A to utrpení nevinných zvířat… Ale i přes to knihu řadím mezi své “oblíbené”. Je to opravdu silný příběh, který se vám zaryje pod kůži a jen tak na něj nezapomenete.

01.04.2022 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Dlouho se mi nestalo, že bych se u knihy takhle nasmála. Je to jednoduchá, vtipná, čtivá oddechovka na odreagování (ideální jako četba někam k vodě ;-)). Rozhodně můžu doporučit, nudit se při čtení nebudete.

19.02.2022 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Ačkoli se nejedná o lehké a oddychové čtení, autorka zvládla literární žánr povídky zcela bravurně. Každá z povídek pojednává o tématu sebevraždy z jiného úhlu, každá donutí k zamyšlení a nechá ve čtenáři jistý otisk. Mně se nejvíc dotkly povídky Vrátíš se? a Manažerka. Obdivuji autorčin počin napsat knihu povídek na tak složité a citlivé téma.

20.03.2021 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Ačkoli je střídání vyprávění osob a prolínání minulosti, současnosti a budoucnosti zprvu matoucí, nic z toho neubírá na významu a poselství knihy. Stanislawa neboli Máma je pro mě vzorem, osobou plnou lásky, neutuchající víry, laskavosti, odvahy a pokory. I v tak děsivém a krutém prostředí dokázala být útěchou ostatním, zcela nezištně. O koncentračních táborech jsem četla již více knih, ale z této jsem se dozvěděla hodně nového - jak to probíhalo s těhotnými ženami a jejich dětmi. Nebylo to tedy vůbec příjemné čtení, leckdy mě mrazilo a bylo mi až zle z toho, co se tam dělo za hrůzy. Ale právě díky takovým knihám si člověk uvědomí, jakých šíleností a zvěrstev je člověk vůči člověku schopen a že je nutné dělat vše pro to, aby se nic z této kruté historie již neopakovalo. Za mě jsem ráda, že mám tuto knihu ve své knihovně.

13.03.2021 5 z 5

Úterky s Morriem Úterky s Morriem Mitch Albom

Úžasná kniha, malá velikostně, ale veliká svým obsahem. Je plná hlubokých a pravdivých myšlenek... Měla jsem ji půjčenou z knihovny, ale už jsem si ji, po přečtení, objednala, protože je to kniha, do které stojí za to investovat a mít ji ve vlastní knihovně. Určitě se k ní budu ještě víckrát vracet. Prostě skvost!

19.01.2020 5 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Wow! Tato kniha mě velmi mile překvapila - příběh byl napínavý od začátku až do konce, od první stránky mě kniha tak pohltila, že jsem ji prostě nemohla odložit. Přečteno na jeden zátah a moc se mi líbila. Rozuzlení pro mě bylo překvapivé a poslední kapitola v knize tomu ještě dodala. Rozhodně doporučuji.

19.03.2023 5 z 5

Případ Kláry P. Případ Kláry P. Jan Vavřík

Kniha se četla sama, kdybych měla na čtení více času, byla by dočtená už dříve. Vyprávění Terezy a Kláry mě zcela pohltilo. Je to opravdu silný a smutný příběh, leč ke konci s kapkou naděje snad na lepší zítřky. Hrůza, jak drogy ničí životy… O to intenzivněji na mě příběh při čtení působil, když si člověk uvědomí, že byl autor při psání knihy inspirován skutečností…brrrr. Pět hvězd za mě bez debat.

17.04.2022 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Dílo patřící mezi povinnou četbu mých mladých let se četlo velice dobře. Dobrodružství míšence vlka a psa se četlo skoro samo, zaujalo mě od první stránky. Krásné vyprávění z pohledu vlka/psa zaujme nejen mladé, ale i starší čtenáře.

31.12.2021 4 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Kniha, jejíž název opravdu odráží její obsah. Při čtení ve mně vyvolával Wavyin osud rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem Kellenovi fandila, měla ho ráda, protože to byl bohužel jediný člověk, který se o Wavy a jejího bratra Donala opravdu staral, upřímně a nezištně, tedy do doby, než se tento vztah změnil v milostný, láskyplný vztah mezi mužem a ženou, přičemž ale Wavy ve věku 13ti let ženou ještě tak úplně nebyla. Ačkoli vzhledem k tomu, co vše během svého mlaďounkého života zažila, duší dítětem už také nebyla. Nic není jen černé nebo bílé a tak nelze hned na první dobrou vztah Kellena a Wavy odsoudit, ale ani jej zcela přijmout… Krásná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a kterou lze určitě doporučit k přečtení.

19.06.2021 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Líbilo se mi téma ohledně tatérů a tetování - tím mi přišla kniha nevšední a originální. Kniha je hodně čtivá, děj ubíhá svižně, žádná hluchá a nudná místa, překvapivý konec. Rozhodně lze knihu doporučit.

20.03.2021 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Úžasná kniha! Přečteno za dva dny - od knihy se mi vůbec nechtělo odcházet. Hlavní postavu - Animant (mimochodem hezké originální jméno) jsem si hned oblíbila. Je to pohádkový (v dobrém slova smyslu), romantický, místy i hodně vtipný příběh, který se čte prostě sám. A nakonec mi byl sympatický i ten protiva knihovník Thomas ;) Oddychovka, kterou si zamilujete!

29.02.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásný příběh, plný humoru i smutku, především konec je hodně dojemný (až mi i ukápla slza)... Prostě tato kniha rozhodně stojí za přečtení!

25.01.2020 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, je to sakra dobré čtení! Prostě pan Fitzek umí, o tom není pochyb. Čteno v originále a můžu rozhodně doporučit.

25.01.2020 5 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Knihy této autorky nikdy nezklamou. Vyprávění Sage se čte od první stránky až po tu poslední samo, je to velmi čtivé, ač mnohdy otřesné (obzvlášť vyprávění o životě uvnitř zdí Willowbrooku). K tomu nechybí zajímavá detektivní zápletka a pro mě nečekané rozuzlení. Příšerné, že taková místa jako Willowbrook (pod záštitou státu) opravdu existovaly. Kniha rozhodně stojí za pozornost a přečtení.

09.05.2024 5 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Po delší době opravdu dobrý, kvalitní krimi thriller. Je to od začátku svižné, napínavé, uvěřitelné, žádná hluchá místa, postavy jsou důvěryhodné a zápletka a motivace vraha brilantní - žádné překombinované a neuvěřitelné závěry, což oceňuji. Rozhodně doporučuji a těším se na další díly této série.

11.04.2024 5 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Velice dobrý psychologický thriller, který se čte jedním dechem. Líbilo se mi nevšední pojetí - vyprávění příběhu coby rozmluvy mezi vězeňským psychologem a vězněm. Postupně se čtenář dozvídá, co se vlastně stalo a samotný závěr je děsivě smutný, ostatně celé to vyprávění se nese na vlně deprese a zoufalství. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, až jsem se přistihla, že s antihrdinou vlastně sympatizuji (až ke konci sympatie zmizely). Každopádně autor umí čtenáře zaujmout, skvěle vykreslit psychologii a motivaci postav a po celou dobu udržovat napětí. Super kniha, doporučuji.

15.01.2024 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha, na kterou určitě jen tak nezapomenu. Na první pohled v knize není zas až tak moc děje, ono je to takové vyprávění bez žádných napínavých zápletek apod., ale na druhý pohled a dojem je v knize řečeno mnoho a odehrává se tam toho opravdu hodně, ačkoli tento “děj” hraje více na náladu čtenáře, přičemž nechybí nádech marnosti života, melancholie, nihilismu i erotiky. Hlavní hrdina Tóru rozhodně nemá na růžích ustláno a je až děsivé, jak přichází o všechny milované osoby (z toho by padla ne na jednoho depka), ale zároveň je příběh i plný jisté krásy v podobě hlubokých citů jako je láska, přátelství. Trošku mě “rozhodil” ten konec, ale tak to je hold Murakami. Kniha, kterou rozhodně stojí za to přečíst (ale radši bych ji četla v pohodovém rozpoložení).

07.11.2022 5 z 5