onRock onRock komentáře u knih

Prolhaná věda Prolhaná věda Ben Goldacre

Kniha sa sústreďuje najmä na odkrývanie populárnych mýtov šírených bulvárnou tlačou a pseudovedcami. Napríklad vyvracia informáciu, že MMR vakcinácia spôsobuje autizmus, spochybňuje rôzne šarlatánske metódy detoxikácie, kritizuje lekársky často nevzdelaných tzv. výživových poradcov, vyvracia účinnosť vedecky neúčinnej homeopatie. Skvelá kapitola o placebo efekte. Hlavným cieľom knihy je snaha vzbudiť v čitateľovi snahu po tom, aby si fakty, ktorým je ochotný uveriť, dôkladne overil a skúmal zdroje informácií. Mnoho "hurá" teórií totiž pochádza z pochybných pseudovedeckých výskumov – akademicky nepublikovateľných.

14.10.2018

Zvrátená veda Zvrátená veda Ben Goldacre

14.10.2018 5 z 5

Válka v temnotách – Skutečná moc tajných služeb Válka v temnotách – Skutečná moc tajných služeb Udo Ulfkotte

Stručný prierez históriou a súčasnosťou (do cca 2005) tajných služieb Británie, USA, Nemecka, Francúzska a Ruska. Kniha odhaľuje niektoré škandály, omyly, chyby (rozumej vraždy civilistov) a stratu kontroly štátu nad všetkými zmienenými tajnými službami. Po prečítaní knihy môže nasledovať kocovina zo súčasného sveta, v ktorý ovplyvňuje honba za peniazmi z predaja zbraní, drog (často podporovaným tajnými službami) a priemyselnou nadvládou.

28.08.2018 4 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Jeden z mnohých príbehov zneužitia moci v dejinách ľudstva. Jeden z mnohých príbehov plný intríg, vydierania, klamstiev, mučenia, korupcie a zbabelstva aj v radoch takzvaných duchovných, ktorí jednajú viac ako telesne. Osvetlenie zla štátnej aj cirkevnej moci, kňazstva aj pápežstva.

21.08.2018 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Podľa môjho názoru systematický, mimoriadne pragmatický a miestami značne cynický, "návod" ako vládnuť. Účel = ovládnutie a udržanie moci; prostriedky = rozumnosť, miernosť, násilie, deštrukcia, intrigy. Zrejme napríklad najznámejšie dielo, ktoré povzbudzuje k dlhodobému ovládnutiu územia presídlením obyvateľstva dobyvateľov na novozískané územia, alebo kompletnú deštrukciu miest. "Geniálne" niektoré myšlienky v praxi aplikoval napríklad Stalin a mnohí iní surovci, aj napriek tomu, že autor by podobné vládnutie zrejme neschvaľoval.

11.08.2018 3 z 5

Nazaretský Nazaretský Sholem Asch

Veľmi zaujímavý, aj keď na niektorých miestach domyslený, príbeh o niekoľkých rokoch Ješuu ben Jozefa pred jeho smrťou a zmŕtvychvstaním. Dôkladný pohľad na svet Jeruzalema v čase 1. storočia nášho letopočtu. Krutí a krvilační Rimania a Germáni, očakávanie Mesiáša, skorumpované saducejské kňažstvo, ohromná chudoba a ohromné bohatstvo. Príbeh je písaný zo strany učeníka Nikodéma, ktorý v Mesiáša neuveril a rímskeho hegemóna (tisícnika), ktorý sa snažil, aby bol Ješua popravený ako hlava možnej vzbury proti Rímu. Smrť a proces s Ježišom je posúdený ako zločin veľkňazov proti Židovskému zákonu (súdenie v noci, nekompletný Sanhedrin) aj ako akt, ktorý je proti vôli chudobného Židovského ľudu. Mnohí, ktorí uverili, sú nazývaní mesianistami - Židmi, ktorí verili v Ježiša a zároveň dodržiavali Židovský zákon.

30.07.2018 4 z 5

Nakonec skončí i Mozart ... vyhraje prach.

25.07.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jurij Gagarin mal oveľa spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu loď ako ja. A sovietske lode – boli smrtiace pasce.

20.07.2018 5 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Povinné čítanie. Najmä pre voličov otvorene antisemitskej a rasistickej ĽSNS (resp. paradoxne - radikálnych západoeurópskych moslimských strán), ktorých vlhkým snom je znovu zaviesť podobný režim aký viedol k holokaustu. ĽSNS sa na jar 2018 napríklad vyjadrila, že najväčším zločinom Slovenského štátu bolo to, že vojaci tohto štátu bojovali proti Rusku. O tom, že Židov chcú znovu vyhladiť tak sunnitské ako aj šííitske radikálne moslimské strany ani nehovoriac.

16.04.2018 5 z 5

Příběh orwellovských let Příběh orwellovských let Vladimír Liberda

Panoptikum väzenského života za reálneho socializmu. Ak sudcovia, prokurátori či policajti z bývalého práskačského totalitného režimu prešli do súdnictva, prokuratúry a polície pozamatových čias, niet sa čo čudovať v akom hlbokom kanáli sú v súčasnosti oba naše štáty, na čele s ich premiérmi.

16.04.2018 5 z 5

Bartolomějská noc - Zločin v zájmu státu 24. srpna 1572 Bartolomějská noc - Zločin v zájmu státu 24. srpna 1572 Arlette Jouanna

Miestami neskutočne surové čítanie o vyvraždení protestantskej šľachty aj o brutalite sfanatizovaného davu extrémistických rímskych katolíkov. Hoci je pozadie udalosti dodnes nejasné, kvalitatívne ide o zločiny brutalitou aj systematickosťou zodpovedajúce vraždeniu nacistami v druhej svetovej vojne (aj keď s menším počtom obetí). Surové sú napríklad príbehy o vraždení malých detí – napríklad jeden vrah vzal maličké protestantské dieťa do náručia, dieťa sa začalo hrať z jeho fúzmi a on ho zavraždil hodením do Seiny... Po prečítaní tejto knihy dáva myšlienka pekla nový význam.

26.03.2018 5 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Pamätám si to zlovestné mlčanie zločinného komunistického režimu keď prešiel rádioaktívny mrak Československom aj keď som bol len dieťa. My ako deti na lúkach. A všade nezvyčajné množstvo húb. Nik rodičom nič nepovedal. Že ich nesmieme zbierať, jesť... A podobný scenár – mlčanie – sa opakoval pri ťažkými kovmi znečistenej vodnej nádrži (po havárii fabriky kdesi ďaleko proti prúdu rieky), v ktorej sme kúpajúc sa strávili časť svojho detstva. Dôležitý je celok, spoločnosť a nie jednotlivé ľudské životy (pokiaľ nejde o životy vysokopostavených), taká je komunistická etika – dodnes.

12.03.2018 5 z 5

Já to doufejme ňák zmáknu Já to doufejme ňák zmáknu kolektiv autorů

Kniha Já to doufejme ňák zmáknu rozhodne stojí za prečítanie - detský pohľad na realitu je proste tak reálny.

05.03.2018 5 z 5

Závislost na alkoholu a jiných drogách Závislost na alkoholu a jiných drogách Jaroslav Skála

Alfa a omega československých publikácií o alkohole. Je len škoda, že už neexistujú napríklad záchytné stanice. Takisto je škoda, že opilstvo sa všeobecne bagatelizuje, aj keď má, hneď po závislosti na nikotíne, v našich štátoch najviac ľudských obetí. O tisícoch zničených rodín a katastrofálne vychovaných deťoch ani nehovoriac. Prohíbícia samozrejme cestou nie je, rovnako tak ale ani hyperdostupnosť hyperlacného alkoholu hypermizernej kvality.

01.03.2018 5 z 5

Stalin Stalin Paul Johnson

Tento citát hovorí za všetko: „Stalin se vydal Leninovou cestou a vybudoval společnost, jejíž základním pojivem byl strach. Báli se prostí obyvatelé, ale ještě víc Stalinovi mocní spolupracovníci, kteří veěděli, že jsou v ohrožení neustále – kdykoli mohou být bezdůvodně zatčeni a bez veřejného soudu popraveni. Mnozí se s permanentním strachem rozhodli bojovat pomocí jediného dostupného anestetika, jímž byl alkohol. Sovětský svaz byl říší zla a říší strachu ovládanou početnou skupinou paranoidních vládců; byl blázincem kde o pacienty pečovala všemocná sestra Vodka.“

24.02.2018 5 z 5

Počestný Andrej Babiš Počestný Andrej Babiš Dušan Válko

Autor knihy po vydaní tejto publikácie prišiel o svoju prácu.

23.02.2018 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Príbehy o zákerných a krajne nevyspytateľných ľuďoch, bohoch a polobohoch starého Grécka. Príbehy, ktoré tvoria časť jedného z pilierov (popri kresťanstve, židovstve, rímskej kultúre a barbarských pôvodných kultúrach) kultúrneho dedičstva Európy a mal by ich aspoň raz prečítať/vypočuť každý.

15.02.2018

Intelektuálové Intelektuálové Paul Johnson

Geniálna a ľahko čitateľná kniha o vratkých základoch morálky mnohých historických celebrít. Určite by si ju mal prečítať každý. Nad krutosťou, sebectvom a cynizmom niektorých romantických či poetických duší sa asi s hrôzou pozastaví.

15.02.2018 5 z 5

Memento Memento Radek John

Pravdepodobne drsnejší príbeh ako My deti zo stanice ZOO, odohrávajúci sa na rozdiel od tejto knihy – v bývalom východnom bloku, v Prahe. Podobné knihy vhodné na prečítanie by mohli byť napríklad Dýka a kríž Davida Wilkersona alebo Run baby Run Nickyho Cruza.

20.01.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Drsný skutočný príbeh naivnej tínedžerky zo Západného Berlína druhej polovice 70. rokov 20. storočia, v ktorom kraľoval heroín (Nick Cave a Blixa Bargeld by mali o čom hovoriť). Autorka dokázala zázračne prežiť aj keď za cenu straty akýchkoľvek morálnych zábran. Mnohí iní umreli na uliciach s rozpadnutým telom a so stratenou vôľou. Zaujímavé svedectvo o sekte scientológie a o ich systéme protidrogového programu Narconon.

Aj v generácii Husákových detí si heroín vybral stovky, možno tisíce svojich obetí. O to strašnejšie je to, ako sa dnes bagatelizuje voľný prístup detí k droge, ktorá je pre tvrdé drogy najčastejšie drogou štartovacou - alkoholu.

08.01.2018 2 z 5