Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Mira přichází při tyfove nákaze o celou rodinu. Po krátkém pobytu u příbuzných, kde se necítí příliš vítaná, se Miry ujímá teta Hana. Mira o této tetě mnoho neví, nemá tušení, co je důvodem Haniny stále deprese a hlubokého smutku. Hana však ke své malé neteri postupně přilne - a prozradí ji nejen své hrůzné zážitky z období Druhé světové války, ale i děsivé tajemství, jež tíží její duši, a pravděpodobně bude tizit do konce života.
Výborná kniha, která právem zasluhuje pět hvězdiček.

24.03.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Lotyšsko Litva, Estonsko. Tři malé pobaltské státy, do kterých vtrhl ruský medvěd a poničil krasu, kulturu, degradoval lidství. Jeden den byla Lina dospívající litevskou dívkou, která měla své ideály, sny a touhy, to vše se změnilo v jeden jediný okamžik. Skláním se před všemi, kteří zažili podobnou hrůzu, ale přesto dokázali začít znovu a uvěřit v dobro.

21.12.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

"Postavy v cizích filmech měly na výběr.
V Rumunsku se zaměstnání pridelovalo. Byty se taky pridelovaly. Nemohli jsme si vybírat.
Postavy ve filmech se rozhodovaly samy za sebe - co jíst, kde žít, jakým autem jezdit, čím se živit a s kým mluvit. Nemusely stát frontu na potraviny. Stačilo jim otočit kohoutkem a tekla horká voda. Když se jim něco nelíbilo, nahlas si stěžovaly. Bylo to neskutečné.
A ještě neskutecnejsi byly jejich rozhovory. Lidé ve filmech se na sebe dlouze dívali, aniž přitom uhnuli očima.
Nic je netizilo. Neměli jeden z druhého obavy.
Nemuseli se bát, že možná mají vedle sebe informátora. "

"Noc byla temná, nikde ani zdibec světla. Po obou stranách se tycily vysoké popelave budovy, šel z nich skoro strach. Žít v Bukurešti bylo jako žít v černobílé fotografii. Život ve studených odstínech šedi. "

Rumunsko dva měsíce před pádem komunismu očima sedmnáctiletého studenta. Zima, tma, strach. Neskutečné.

29.07.2023 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jane Eyrove, malé anglické dívce, padají už od narození nepříznivé karty. Po smrti obou rodičů vychovavaji osirelou Jane příbuzní, bohužel strýček Reed krátce poté umírá a Jane je nucena několik let snášet ústrky ze strany tety Sary a jejich deti. V deseti letech je poslána do loowodske školy, kde získává výborné vzdělání a hodně ji dá i moudrost přítelkyně Helen nebo představené slečny Templove. Jane po šesti letech v získává v Lowoodu i místo učitelky.
Osmnáctiletá dívka však zatouží po změně a přijímá místo vychovatelky malé schovanky pana Rochestera na panství Thornfield. Po čase k době s panem Rochesterem najdou cestu.....
Osud je však nevyzpytatelný a než Jane dojde zaslouženého štěstí, bude muset překonat ještě velké množství překážek.

"Já nejsem lharka. Kdybych byla, řekla bych, že vás mám ráda. Ale prohlašuji, že vás nenávidím nejvíce že všech lidí na světě, kromě Johna Reeda. A tuhle knížku o lharce můžete dát své Georgine, protože to ona lze, a ne já. "

"Je hloupost a slabost říkat, že bys něco nesnesla, jestliže je ti souzeno, že to musíš snášet. "

"Ale pamatujte : Nesudte, abyste nebyli souzeni. "

26.06.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Inspektor Bergman přijíždí strávit rybářskou dovolenou na norské fjordy, ovšem místo zaslouženého odpočinku se nachomytne k vyšetřování vraždy. Zároveň se seznamuje s obyvateli vesnice - dvěma letitymi přítelkyněmi provozujicimi ubytovnu pro rybáře, psychopatem a grafomanem Alexem, odpadlou leostadiankou Bente, psychosomatickou Katrine, i s příběhem tragicky zemřelé Alexovy manželky Ann - Solveig. Podobně jako v Ostrově šedých mnichů i zde vykresluje autorka přímo plasticky krásu severské přírody nebo atmosféru norské vesnice. Skvělé, dávám pět hvězdiček.

15.02.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Za mne nejlepší roman Jane Austen. Ctivou a nenásilnou firmou popsala prostředí tehdejší venkovské aristokratické společnosti a poukázala, na negativa v životě tehdejších žen, kdy prosadit se bylo téměř nemožné. Proto hluboká poklona všem Jane Austen nebo sestrám Bronteovym.

03.01.2023 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knihu jsem četla na základní škole a dodnes si ji pamatuju. Je v ní hodně životního moudra viz stará paní Freiwald i vítězství lidskosti nad zlem viz pan učitel Baum, James Smith, paní Synkova.

22.09.2022 4 z 5

Něžně háčkovaný čas Něžně háčkovaný čas Stanislav Rudolf

Milena Petrovicka je obyčejná patnáctiletá dívka vyrůstající na malém městě. Bohužel právě malomestska mentalita Stribrovic a smutný fakt, že Milenin otec je ve výkonu trestu, způsobuje, že Milena se začíná stahovat do sebe, rozevírá se názorová propast mezi ní a její matkou a nakonec na sebe nenechá dlouho čekat ani zklamání v první lásce.
Mezi Rudolfovymi romány jde o poměrně výjimečný počin. Skutečně pravdivě popsal malomestskou mentalitu té doby i fakt, že ne vše je skutečně takové, jak se na první pohled jeví viz sousedka paní Adamová nebo Chobot.
Milenino rebelantstvi lze pochopit, šlo o jakousi vnější obranu, kdy se její svět pomalu rozpadal na kousky : Otec ve vězení za nechtěně zavinenou smrt, ustvana matka, které již nezbyvala energie řešit problémy dospívající dcery, od které asi právem očekávala, že by ji v nelehké situaci měla být oporou. Letitá parta, která se však začíná rozpadat, konflikt s nejlepší kamarádkou a nakonec i zklamání v první lásce.
Na druhé straně mi Milena pripadala velice povrchní : Žádné vlastní zájmy, takže není divu, že když pomalu přicházela o starý svět, neměla nic, v čem by mohla hledat vnitřní útěchu a duševní vzpruhu.

04.10.2023 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Moje první Shari Lapena. Příběh Marca a Anne, kteří jsou vystaveni těžké zkoušce poté, co beze stopy zmizí jejich malá dcerka Cora, se četl dobře, přesto jsou tam jistá ale. Nechci předem prozrazovat děj,takže dávám čtyři hvězdičky kvůli zmíněným ale.

15.03.2023 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babičku jsme měli jako povinnou četbu v páté třídě a asi bude zbytečné zmiňovat pochopitelný fakt, že nikoho z jedenactiletych školáků nenadchla. A ani nemohla - v tom věku jsme jen těžko mohli porozumět poněkud zastaralému jazyku, kterým paní Němcová psala, ani době, v níž se příběh odehrával. Ale kdyz jsem po této knize sáhla po více než třiceti letech, přečetla jsem ji během několika dní. Freska venkovského života rodiny Proskovych měla svůj nesporný půvab, podobně jako dnes už zapomenuté tradice a náboženské poutě. To samozřejmě neznamená, že si onu dobu idealizuji.

17.01.2023 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

"Dědo, dělala jsem, co jsem mohla. Šest pum. Jen matikar mi dal zase stagru, zbabělec. To si to nechce rozházet s tátou?" Navzdory hezky a ctive vykreslenemu prostředí velkého cirkusu od úspěšných dob Carla až po krach díky Berwitzove neschopnosti adaptovat se na měnící se požadavky doby a odchod Karasovy rodiny do Prahy, mě nejvíce dojímá vřelý vztah mezi Václavem a jeho vnučkou Liduskou, pozdější úspěšnou tanecnici.

20.12.2022 4 z 5

Memento Memento Radek John

Knihu jsem poprvé četla na podzim 1989 a od té doby jsem se k ní mnohokrát vrátila. Poprvé jsem Michala litovala - špatný vztah s příliš dominantním otcem, na druhé straně příliš ochranitelska matka, rozchod s první laskou........ Ale nikdo mu pistoli hlavy nedržel. Říkala jsem si, že za svou chybu zaplatil - poprvé vyhazovem ze školy, později prvním kriminalem. Ale měl několikrát možnost začít znova, pokaždé ji zahodil a nechal se nakonec stáhnout na dno. Jinak vynikající kniha.

18.09.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Další kniha o silné a nezávislé ženě v době, která přece jen právě takovým ženám ještě příliš nepřála, je tedy úžasné, jak se dokázala česká lékařka Vlasta Kalalova prosadit. Na druhé straně hlavní hrdinka občas působí příliš upjate a jako člověk s totální absenci smyslu pro humor. Ale nikdo nejsme dokonalý. Kniha má v me knihovně své stále místo a rada se k ní občas vracím.

27.11.2022 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

K této knize jsem se dostala coby sedmnáctiletá víceméně náhodou. Zaujala mě anotace ke stejnojmennému filmu, takže jsem si lístek do kina koupila jako odměnu za úspěšně napsanou písemku. Film mě opravdu zaujal to té míry, že při nejbližší příležitosti jsem ji koupila právě toto vydání - o prázdninách na trhu v Berouně za peníze vydělané na školní brigádě. Během dvou dnů jsem knihu přečetla a od té doby mnohokrát. Skutecne skvely příběh o odvaze, pevně víře a faktu, že nelze posuzovat jen cernobile. Betty měla kromě odvahy a vnitřní díly i velké štěstí viz její přátelé a lidé, kteří ji pomohli útěk realizovat - Amahl, Hamíd, atd. Film se mimochodem natáčel u nás v Izraeli : Teherán v Jaffe, útěk v Negevské pousti a koranska škola v areálu karavaserailu Khan el umdan v Akku.

12.10.2022 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Tom, Huck Finn, tetička Polly...... Příběh z amerického maloměsta v předminulém století, který lety neztrácí své kouzlo. Dodnes se směju, když si vzpomenu, jak Tom natiral plot.

29.11.2022 3 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

K přečtení mě v inspiroval stejnojmenný seriál, ale kniha byla daleko lepší.

19.11.2022 4 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Tak tady jsem byla smíchy bez sebe. Paní Frybova nezklamala. Inženýr Mojmír Kučera, podnikatel přesvědčených o svých výjimečných schopnostech,ačkoli opak je pravdou, jeho oddaná manželka Mariana, skvělá kuchařka a hospodyně, na první pohled křehká dáma, ovšem ve skutečnost s jádrem z křemene, nezávislá zdravotní sestra Drahuska a její kulinářské umění, to nemělo chybu. Vrcholem bylo setkání ohledně rozvodu u bratrance Ludvíka a Drahuscino balení Mojmirovych krámu.

25.10.2023 4 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Vietnamka Huong vyrůstá a dospívá během ničivé války, kdy na její rodnou Hanoj dopadají americké bomby a přichází temer o všechno včetně rodičů, kteří odcházejí bojovat za své přesvědčení. Jediným pevným pilířem tak pro Huong zustava její babička. Tato statečná žena prožila velké životní štěstí, ale zároveň i neskutečné hrůzy, přesto se nenechala srazit na kolena a z téměř ničeho si dokázala vybudovat nový život. Její příklad tak vede Huong, která se zvládá postupně vypořádat s životními těžkostmi, jež se v první chvíli zdají nepřekonatelné......
Rozhodně pět hvězdiček.

17.09.2023 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Mistrovské dílo pana Remarqua.
Nad Evropou se začínají stahovat temná mračna. Zaprisahly antifašista doktor Ravic po prvotní konfrontaci se zrudnym režimem prchá do Paříže, kde ilegálně provozuje svou profesi. Dalo by se říci, že se bezcílně protlouka životem a užívá vše, co mu Město světel může nabídnout s vědomím, že jeden každý den může být jeho posledním na francouzské půdě. Ravic má však důležitý cíl. Podaří se mu ho dosáhnout?

03.09.2023 5 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Konci nádherný den ve Walesu - a pomalu také zivot Vanessy. Než se její manžel vrátí z procházky se psem zpět na parkoviště, žena beze stopy zmizí.
Kdo stojí za záhadným zmizením Vanessy, se dozvídáme poměrně brzy. Ale proc o dva roky později se slehne zem po sefredaktorce Alexii? Mají tyto dva případy něco společného? Napínavé psychologické a kriminální drama.

23.03.2023 4 z 5