NiNo NiNo komentáře u knih

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podvolení není ten typ knihy, o které byste mohli říct, že se vám líbila, přesto jí nelze neuznat značné kvality - kniha je trochu děsivá, trochu nechutná a hlavně výstražná. To nejhorší i zároveň nejlepší na příběhu je to, že je možná a bohužel i pravděpodobná. Můžeme jen doufat, že lidsto jako celek nepodlehne bez protestů a jen se tak jednoduše nepodvolí jako hlavní hrdina kvůli své pohodlnosti.

01.03.2020 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Ano, chápu, že byla kniha napsána před více než sedmdesáti lety, ale stejně... Sama sebe nepovažuji za nijak radikální feministku, ale občas jsou chvíle, kdy se mi chce křičet radostí, že emancipace pokročila do takového stádia, kdy si jen zanedbatelná menšina žen myslí, že jejich jediným životním posláním je vdát se a všemožně pečovat o manžela a případné potomky, její osobní zájmy, cíle nebo sny jsou přitom nepodstatné (a v tomto případě i neexistující). Ani občasné vtipné poznámky nevyváží chování hlavní hrdinky, která má až moc schodných rysů s těmi zatracenými slepicemi. Nejspíš další knihy autorky číst nebudu - nemám dost odvahy.

13.12.2019 1 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Vypustím-li celou linii "Věřte, nevěřte!" a budu-li hodnotit knihu jako literární dílo, tak musím říct, že se jedná o velice zajímavý a neobvyklý počin. Kniha je psána opravdu čtivě, nezřídka čtenáře úplně vtáhne do příběhu a při popisech naskakuje husí kůže. Určitě si budu muset přečíst další knihy autora, protože má nepopiratelný vypravěčský talent.

21.11.2019 4 z 5

Útok titánů 21 Útok titánů 21 Hadžime Isajama

Před lety, kdy jsem četla tohle volumko v angličtině, jsem vyplakala spoustu slz. A konečně je tady v češtině. Armin nebo Erwin... Armin nebo Erwin... Armin nebo Erwin... A pak, že Sofiina volba byla těžká. :,-(

13.11.2019 4 z 5

Královská hra 2 Královská hra 2 Nobuaki Kanazawa

Příběh se stupňuje a dramatizuje. Studenti si pomalu začínají uvědomovat, že všichni jsou v ohrožení života a nehodlají se s tím smířit. Musí najít Krále! Excelentní kresba a zajímavá zápletka. Asi jsem četla už příliš mnoho mang, abych dala plné hodnocení, přece jen tam pár věcí hapruje, ale rozhodně jde o nadprůměrné dílo.

13.11.2019 4 z 5

Svatý Xavierus Svatý Xavierus Jakub Arbes

Bylo to jako číst Dana Browna devatenáctého století. Kniha mě velmi mile překvapila. Doporučuji.

02.11.2019 5 z 5

Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Petr Janeček

Na této knize oceňuji hlavně dvě věci - grafickou podobu, která je pozoruhodná a unikátní, za druhé kritické poznámky, vysvětlivky a doplnění, které některé "příběhy" provázejí.
Po přečtení doslovu, kde autor vysvětluje, co vlastně touto antologií sledoval, se mi ulevilo, protože jsem si celou dobu říkala: "Myslí tohle někdo vážně?" (Odpověď zní ano i ne, spoilerovat nebudu, přečtěte si knihu sami ;-))

27.10.2019 3 z 5

Ten černý vzadu Ten černý vzadu Tracy Chevalier

Knihu musím hodnotit ve dvou rovinách:
1. Jako "případová studie" chování dětí na základní škole zajímavé, neortodoxní dílo, které dobře zachycuje sociální strukturu malé skupiny lidí (nejen dětí, ale i učitelů) s důrazem na přenos postojů a názorů mezi generacemi (děti sami nechápou některé "věci", ale automaticky si osvojují postoje k nim od svých rodičů a autorit a dál je reprodukují vlastním chováním a jednáním - tak přežívá a šíří se i rasismus, na který se kniha zaměřuje).
2. Jako "moderní převyprávění Shakespeareova Othella" hrůza hrůz. Autorce bych doporučila znovu si toto drama přečíst a zapřemýšlet nad pohnutkami postav, obzvláště co se týče Jaga.
Nevím, jestli to bylo překladem, ale jazykově byla kniha úděsná. Často jsem skřípala zuby nad použitými výrazy i jazykovou strukturou.
2/5 hvězd, když přimhouřím obě oči.

26.10.2019 2 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Tři knihy v sérii a mě pokaždé přišlo, že to musí být autorova prvotina - tedy spíš tři různí autoři psali na stejné téma, nejdřív napsal jeden, druhý řekl "Ok, ale já to napíšu úplně jinak" a pak přišel třetí a rozhodl se pro kombinaci stylů svých předchůdců. Ve výsledku je pak kniha hodně nevyrovnaná - na jedné straně krutá střílečka a boj o život, pak patetické vyznávání citů, které se zvrhne v psychologický thriller a nakonec si budeme vzájemně plakat na ramenech, protože život není fér. A přitom nezapomeňme na happy end a radostný útěk do západu slunce ruku v ruce s láskou našeho života.
Vlastně ani nevím, jak hodnotit - půlka knihy by byla na 5/5, druhá na "odpad". Volím průměr. Jsem ráda, že mám sérii za sebou. Podruhé ji číst opravdu nebudu.

26.10.2019 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Tak tohle byla hrůza hrůz.
Až zpětně po přečtení prvního dílu mi došlo, že tam vlastně nebyla žádná romantická linka, Arťoma ani nenapadlo koukat po holkách, protože měl spoustu jiných starostí - nebo jsem si to aspoň myslela. No... Autora nejspíš někdo na tento "nedostatek" upozornil, a tak se to rozhodl v druhém díle napravit. A poslal tak úspěšně do kytek celou ideu, kterou vybudoval v předešlé knize. Saša mě štvala prakticky od chvíle, kdy se objevila, Hunter byl na odstřel a nad Homérem jsem jen protáčela oči. Tenhle díl se opravdu nepovedl.

26.10.2019 1 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Kniha mě mile překvapila. Moc jsem od ní nečekala a o to víc se mi líbila. Některé části byly trochu slabší, autor se nevyhnul řadě klišé, někdy až neuvěřitelnému patosu, ale celkově se jedná podle mě o zajímavé dílo. Autorovi se podařilo dobře nastínit postapokalyptické prostředí moskevského metra formou jakéhosi fiktivního cestopisu - trochu mi to připomnělo knihy od Davida Eddingse, kde hrdinové mají cíl, kam se musí dostat, ale většina příběhu je vlastně jen o tom, jak se tam pokouší dostat a jak překonávají větší či menší překážky.
Arťom je sympatický, trochu přitroublý hlavní hrdina, který hledá sám sebe a nachází jen samé problémy. Hloubá nad smyslem života, obzvláště života v takových podmínkách, v jakých Moskevané posledních dvacet let žijí, a sní o životě jinde, tzn. na povrchu, kvůli čemuž ho ostatní považují za cvoka a sám si tak občas připadá. Stejně tak nenachází pochopení, hloubá-li nad výjimečností nebo bezvýznamností lidského bytí, obzvláště toho svého.
Hru jsem nehrála a ani se na to nechystám, ale myslím, že by z Metra šel udělat dobrý seriál.

26.10.2019 4 z 5

Bohové a stvůry Bohové a stvůry Jan Hartman

Tak tohle byla ale blbost. Fantasmagorie a ne v dobrém slova smyslu. Čekala jsem český příběh ve stylu Cliva Cusslera, ale byla jsem hodně zklamaná. Pár světlejších chvilek a sem tam povedené narážky - jen proto dávám jednu hvězdu a nehodnotím jako "odpad".

17.10.2019 1 z 5

Sdílej... Sdílej... Hana Marksová

Po přečtení mám jen jednu otázku: Opravdu to autorka myslí vážně? Pozitivismus ano, tohle ne.

09.10.2019 odpad!

Divoká labuť a jiné příběhy Divoká labuť a jiné příběhy Michael Cunningham

Z celé - naštěstí - krátké knihy se mi líbily celkem dvě pohádky. Zbytek mi připadal zbytečný, příliš přitažený za vlasy nebo vyloženě vynucený. Škoda.

09.10.2019 2 z 5

Zen a umění psát Zen a umění psát Ray Bradbury (p)

Zajímavé čtení. Ze všech "příruček" pro začínající autory, které jsem četla, se mi tahle nejlépe četla. Sice se hlavní myšlenka často opakuje, ale vhledem k tomu, že jde o soubor esejí, které autor psal v rozmezí téměř dvou desetiletí, to jen dokládá, že se jeho životní filozofie neměnila, jen utvrzovala.

Kdysi "dávno", když mi bylo asi čtrnáct let, dostala jsem jako dárek antologii fantasy, sci-fi a hororových povídek, nejděsivější ze všech mi přišel Malý vrah - více než deset let mám tuto povídku v mysli a děsí mě pořád stejně. Tuto povídku autor několikrát zmiňuje a dokonce i vypráví, jak vlastně vznikla, což mě osobně velice potěšilo - získala jsem jakýsi rámec, do kterého jsem mohla povídku zpětně zasadit.
Všem, kteří Malého vraha nečetli, musím povídku doporučit, i když varuji, že se možná po přečtení budete bát pořídit si vlastní děti a raději zůstanete po zbytek života dobrovolně bezdětní.

09.10.2019 4 z 5

Ve stínu jakuzy Ve stínu jakuzy Shoko Tendo

POZOR, MOŽNÉ SPOILERY!!!
Plusem je, že se kniha opravdu rychle čte. A občas má světlejší chvilky. Tím pozitiva končí. Kombinace slohu jako ze základní školy a tématu brutálního zneužívání, drog a násilí je přímo úděsná. Knize chybí jakákoli hloubka, která by čtenáři umožňovala s hlavní hrdinkou soucítit - čtete tak popis toho, jak jí milenec zmlátil, pokusila se vzít si život a její nejbližší postupně umírají a vy jen pokrčíte rameny a říkáte si "No a co?". Kniha by byla zajímavější, kdyby si autorka dala větší práci a přidala více detailů, takhle je to méně než podprůměrný výtvor, na který si za pár týdnů ani nevzpomenete.

09.10.2019 2 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Kniha má být sice humoristická, ale ve své podstatě je velice děsivá. Ukazuje, jak byl Hitler děsivou osobností - snad všichni si zpětně a s odstupem uvědomují, že to byl šílený psychopat, bohužel s tak silnou aurou osobnosti, že mu lidé doslova zobali z ruky a poslouchyli jeho rozkazy bez mrknutí oka jen proto, že to nařídil on, Vůdce. Možná je kniha nadsazená, ale stejně ukazuje na nebezpečí populismu, narcisismu a extremismu, které je stejně aktuální dnes jako bylo před osmdesáti lety.

09.10.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Příjemné, oddechové čtení na jedno odpoledne. Sice jsem se mnohokrát zasmála, ale týden po přečtení bych nikomu nemohla říct, co přesně bylo tak vtipného. Rychle přečteno, rychle zapomenuto.

09.10.2019 3 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Tak tohle byla zatraceně pořádná jízda. Dlouho mě žádná kniha takhle nedostala. Zaslouženě 5/5.

24.09.2019 5 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

I vzhledem k době svého napsání si kniha zaslouží zastaralé, ale zcela odpovídající označení: fantasmagorie. A má všechny atributy, které byste od knihy takto označené mohli chtít: ztracené šlechtické děti, tajemné zednáře, zkorumpované kněží, ctnostné prostitutky, šílené alkoholiky, prohnaného hypnotizéra, krvelačné piráty, nešťastného vlkodlaka, všehoschopné kanibaly, sem tam nějakého ducha a dokonce i pravého čerta. K tomu potoky krve, balónky z močových měchýřů a samozřejmě i zakopaný poklad. Originální ilustrace bravurně vykreslují atmosféru.
Souhlasím s komentářem Romanky89: Tuto knihu musíte milovat, nebo nenávidět. Já jí miluju! :-D
Doporučuji.

03.07.2019 4 z 5