Nikusha Nikusha komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tahle knížka má být asi vtipná, ale mně přijde sakra nabitá životními moudry. Jakoby se autor na chvíli ztratil v příběhu a zatoulal se ve svojí mysli. Jakoby tam bylo všechno co si každý myslí, ale třeba o tom neví nebo spíš neví jak by to řekl. Jakoby mezi dvěma řádky byl ještě ten jeden, který vidí jen autor a pár lidí, kteří ho vidět chtějí.

"Vedla jste někdy tříleté dítě za ruku ze školky domů?"
"Ne"
"Nikdy jindy není člověk důležitější"

20.06.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nesuď nikoho, dokud jsi nešel v jeho botách. Mě napadlo hned, po vylíčení Hany v první části. Kniha hezká. Podobné příběhy v sobě ukrývá většina (pra) babiček. A určitě by neměly být zapomenuty.

29.12.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Asi nejvíc se mi líbí ta krásná čeština. Žádné vulgarity, žádný slang. Člověku oči plují po řádcích a užívá si všechna ta krásná slova. Příběh dojemný, bylo mi líto pana Svatopluka, ale vlastně i Bohdany. Určitě si knížku přečtu i podruhé a věřím, že si ji užiji ještě víc.

30.06.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

"Jestli ho dneska zabijou, umře aspoň živý." Pro mně tedy neskutečný koncert slov. Dlouho jsem si četbu tak neužila. Opravdu jiný čtenářský zážitek. Samozřejmě ne pro každého, ale já byla unešena :)

18.07.2019 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha splnila má očekávání. Přikovala mě k sobě a nepustila. A nejde v závěru ani tak o ten obsah, ale o to, jak je to vše podáno. Může být milion příběhů, které budou na vlas stejné, ale když se zvolí špatná slova ve špatnou chvíli, je z toho jen kniha, ze které se vám zvedne žaludek. Ne nadarmo se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. Paní autorka umí pracovat s naší krásnou češtinou, ale to nakonec dokazuje v každém svém díle. Já si ráda každou její další knížku přečtu a vím, že mě to zase něčím obohatí, než nějaký romantický přeslazený brak. Tato kniha je smutná, smutná, tak moc smutná. A jsem šťastná a hrdá na to, že moje dcera tohle nikdy v životě nebude muset řešit.

05.06.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Ohromuje mě, jak dokáže autorka tak věrohodně vyjádřit pocity člověka, který o sobě "zjistí", že je pedofil. Úplně z toho to zoufalství a úzkost číší. Skvěle vybrané slova, skvěle vytvořená atmosféra bez hluchých míst. Nicméně ztotožňuji se spíše s pohledem rodičů, jako sama matka malé dcery. Ale nehodnotím to jako realitu (která se samozřejmě děje), nýbrž jako knihu a ta si zaslouží plný počet. Určitě se na autorku zaměřím.

25.04.2023 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jako fakt dobrá whisky. Jako 96% čokoláda. Jako kubánský doutník mezi levnýma cigaretama. Prostě klenot.

19.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Narodila jsem se v Havířově a v Orlové žiji celý svůj dosavadní život. Svůj život nechal v "ďuře" můj děda a otec mé tchýně. Dosud tam pracuje můj otec, strýc a tchán. Takže tato kniha mě nemohla minout.
Je zvláštní číst příběh z míst, které důvěrně znám. Líbilo se mi, že jsem se dozvěděla více o darkovských lázních a celkově o životě v tom kraji z dob minulých. Příští týden měla být paní Lednická u nás v Orlové v knihovně, ale kvůli koronaviru se to zrušilo. Doufám, že bude nový termín a budu mít možnost si nechat knížku podepsat.

12.03.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

S takovým pojetím hlavní záporné postavy jsem se ještě nesetkala. Příjemné čtení, originální. Těším se na další díl.

12.06.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co kniha to klenot. Paní Mornštajnová mě zase utvrdila v tom, jak může být literatura krásná, čtivá. Nebudu tady rozebírat a hodnotit komunismus nebo jakou myšlenku by chtěla případně spisovatelka vnutit. Není to žádná naučná literatura ani politická brožura. Je to kniha. Emotivní. A já smekám před autorčinou slovní zásobou a tím, jak dokáže s naším jazykem naložit.

19.04.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak tato kniha je pro mně uměleckým dílem. Byla jsem úplně pohlcena do běhu událostí.

11.08.2020 5 z 5

Dokážu pochopit, když se toto dílo nedotkne lidí, kteří nežijí v našem/slezském kraji. Je to totiž spíše zevrubné pojetí tragédie, o které jsem ani já neměla ponětí. Není to román jako takový, ale ani žádné "nudné" servírování dat a jmen.

Tou dobou se děly strašné věci, všichni to víme a máme toho spoustu načteno. Ale jakmile se to týká míst, které osobně známe, které denně míjíme, je to jakoby se to týkalo přímo nás. Alespoň já to tak cítím a jsem paní Lednické vděčná, že si dala tu práci a všechno to sepsala a navíc ve formě, která bude přitažlivá i pro mladší ročníky. Toto dílo mě i více zasáhlo nežli Šikmý kostel, jelikož jsem z toho cítila hodně autentična. Jako orlovačka doporučuji všem, ale hlavně lidem, kterých se to také víceméně týká i jen tím, že chodí po stejné zemině, ve které to všechno zůstalo. Děkuji Karin.

03.04.2022 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Film miluju a nikdy mě nenapadlo přečíst si knihu. Teď mě to napadlo.
A miluju to.
Ty krátké věty.
Každý s kouskem magorie v těle to musí milovat.
Musí.

19.05.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Hodně zajímavý námět, vůbec jsem netušila, že to bude takové "scifi". Četlo se to dobře, ale v druhé polovině knihy už se to hodně opakovalo. A souhlasím s tím, že je to dobrá kniha pro ty, kteří ztrácí víru v život. Není to žádná psychologická příručka, ale hraje to na tu správnou emoční strunu. Mně se knížka líbila a asi si přečtu něco od D.H. Thoreau.

07.05.2023 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Druhá světová z pohledu francouzského lidu. Statečné mladé ženy. Co tehdá musely, vlastně ještě dívky, zvládnout a dokázat. O dětech nemluvě. Dojemné, čtivé, napínavé. Ano, autorka umí.

03.12.2021 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Bílý Tesák je kult a každý o něm alespoň slyšel. Já se ke knížce dostala ve svých 28 letech a jsem ráda, že jsem ji přečetla až teď, jelikož jsem schopná knihu pořádně ocenit. Byla jsem vtažena do prostředí. Jako bych byla ptáček, který se vznáší a vše pozoruje. Mrzela mě krutost, kterou si Tesák procházel, ale tak už to v přírodě chodí a mezi lidmi o to více. Určitě mě knížka přesvědčila, abych se koukla po další tvorbě pana Londona.

15.03.2020 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Obdivuju rodiče dětí s takovými poruchami. Musí to být tak náročné. Mně dcera prošla "obdobím vzdoru" (pořádně si mě vychutnala) a stačilo mi to. Jen jsem četla ty pasáže, kdy začal ječet a vstávaly mi chlupy na rukou. Ty chvíle, kdy dítě řve a nevíte co máte dělat, aby to konečně skončilo a zároveň jste nebyla pro okolí tyran anebo naopak laxní, jsou vyčerpávající. Obdivuju a zároveň si i lituju.

26.06.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Ne nadarmo má Chris takovou fanouškovskou základnu. Dokáže každou knihu potáhnout černým sametem, vtisknout do každého písmenka napětí, atmosféru. Nečtete, spíše si promítáte obsah před sebou jako v imaginárním kině. Nechápu jak to dělá. A to, že je surová, prostě k panu Carterovi patří. Každá jeho kniha byla pro mně čtenářský zážitek a ráda si každou další koupím, přečtu a nechám.

17.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Taková romance z bažiny. Divoženka, kterou chce každý voject. Četlo se to dobře, nic utahaného. Pro ženy na osamělé večery jak dělané.

31.12.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Kdo miluje filmy HP a nečetl knihy měl by to určitě napravit. Já jsem dosud četla první dva díly a ty byly takové víceméně dětské/pohádkové, tak jsem si řekla, že se vrhnu rovnou na ten poslední, jelikož mi žádné spojitosti neutečou (po miliardě shlédnutí filmů). A kurnik asi se časem vrátím k těm ostatním, protože to knižní zpracování je mnohem víc obsáhlejší, detailnější, zábavnější, napínavější - prostě lepší! Miluju ty závěrečné díly, pro jejich temno a strhující příběh. Moc jsem si to užila a až budu zase přemlsaná všech těch thrillerů, tak se zase do nějakého dílu pustím.

06.05.2022 5 z 5