NikitaGalita NikitaGalita komentáře u knih

Jak bude ? Bude, Jak nebylo Jak bude ? Bude, Jak nebylo Peter Staněk

(SPOILER) Skvelá kniha pre tých, ktorí sú ochotní zamyslieť sa nad zmyslom ľudského života a v akom nastavení je momentálne nastavená väčšina spoločnosti. Rozhodne najviac komplexná rozpráva o dnešných javoch v prírode, spoločnosti. Kniha funguje ako skvelý stimulant zamyslieť sa nad tým, ako naložím s rozhodnutiami (či už pre prítomnosť alebo do budúcna).
V knihe sa konkrétne myšlienky veľakrát opakujú (asi je cieľom autora, aby ste si zapamätali, že nap. diverzita a dynamická rovnováha sú základným predpokladom, aby druh, rastlinstvo, živočísstvo, človek prežil). Každopádne, tuto knihu odporúčam pre všetkých, ktorí chcú používať a aplikovať kritické myslenie a chcú byť ako tak zorientovaní v aktuálnom dianí a smerovaní. Knihe by som vytkla len štýl písania, ktorý je miestami náročný na čítanie a verím, že niektoré state by sa dali zostručniť bez toho, aby sa vytratila nosná myšlienka.

27.12.2023 4 z 5

Prebijem sa! Štefánik Prebijem sa! Štefánik Jozef Banáš

Táto kniha vo mne vyvolala veľký obdiv a vďaku k Štefánikovi. Príde mi to takmer zázrak, že sa Česko-Slovensko nakoniec podarilo presadiť ako nový suverénny štát. Prechovavam od prečítania k M.R. Štefánikovi veľkú úctu a cítim (prvýkrát v živote) hrdosť, že patrím k Slovákom. V knihe bolo veľmi veľa postáv, takže som sa občas statila. Miestami bola putavejšia, niekedy som ju odložila a vrátila sa k nej po odmlke. Každopádne, som veľmi rada, že som ju prečítala celú.

26.08.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Za mňa veľmi zaujímavé spracovanie v tom smere, že celá kniha je písaná v prítomnom čase. Chvíľu som si na to zvykala...A budem sa opakovať, ale tiež sa mi zdalo, že som tušila od začiatku, čo sa asi v knihe stane... Napriek tomu som ju prečítala veľmi rýchlo, šlo to samo. Nakoľko som už prečítala už veľa kníh na tému s koncentračnými tábormi, tak ma táto kniha ničím neprekvapila...

02.05.2021 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Uff, jako já mám problém udržet pozornost, co pak děti? Celé špatně... :(

24.03.2021 odpad!

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Zaujímava kniha z pohľadu, že sa dozvedám o živote Amišov. Niekedy tam bolo zbytočne veľa malých postav, ktoré dej spomalovali, napr.Lizzie. Ale ok, zápletka dobra.

11.03.2021 3 z 5

Nádherná smrť v Altaji Nádherná smrť v Altaji Jozef Banáš

Fascinujúca kniha plná hlbokých myšlienok, životných právd. Trochu mi vadilo, že príbeh začínal analogicky s jeho knihami zo série Kód 7, Kód 9... Ale túto knihu si i tak zas niekedy raz s odstupom času prečítam. Kto by chcel čítať niečo podobné z ruského prostredia, doporučujem knihu Anastasia od Vladislava Megre.

10.01.2021 4 z 5

Aj keď som sa prvé kapitoly trápila, som rada, že knihu som dočítala. Našťastie bola putavejsia v ďalších kapitolách. Bavilo ma, že nám dovolil nahliadnuť do zákulisia jeho života ako reportéra, čo to obnáša a s akými stereotypmi, problémami a stignami USA stále zápasí.

03.01.2021 3 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Za mňa veľmi inšpiratívna zbierka krátkych príbehov s pointov, ktorú by si mohli vziať do života aj ľudia, čo s autistami nikdy neprišli do styku. Mne ale viac vyhovuje forma pravidelného dávkovania 1 poviedky mesačne v novom čísle Nového prostoru, kde tá samotna poviedka viac vynikne a jej pointa tiež.

23.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Až príliš realistické...

03.10.2020 5 z 5

Špiónka Špiónka Paulo Coelho

Přečetla jsem alespoň 10 jeho knih a tato poslední byla úplně zbytečná. Měla zůstat ležet na dně jeho pracovního stolu. Holt, ne vždy se kniha povede...

25.07.2020 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Poutavá kniha, vadilo mi jen, že se tam měnil v průběhu knihy vypravěč. Jinak dost dobře napsané.

11.07.2020 4 z 5

Anastasia Anastasia Vladimir Megre (p)

Kniha plná Pravdy, Lásky a o vychove detí, prepojení s prírodou. Prečítala som ju dvakrát a ešte sa k nej isto vrátim

25.05.2020 5 z 5

Začátek a konec je trochu útržkovitý, ale chápu, že paní autorce to tak dávalo smysl.
Jsem ráda, že jsem se dozvěděla hodně o životě v kibucech.

24.04.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Nechcem tu rušiť pozitívne kruhy nadšenia z knižky, ktorá je presládená, zbytočne rozvláčnená a po 60 stranach viete, ako to dopadne...Strata času.

16.04.2020 1 z 5

Dobré rady, ale uvítala by som, keby bola kniha kratšia, bez zbytočného balastu.

16.04.2020 2 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Je tam hodně moudra, nejenom pro výchovu dětí, ale i řady do života pro "dospělé".

29.03.2020 5 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Skvelo a pútavo napísaná kniha, číta sa to lepšie ako Malala.

18.03.2020 5 z 5

Fulmaya Fulmaya Dorota Nvotová

Pecka, můj 3 cestopis, který jsem přečetla a nejvíc mě bavil.

14.03.2020 5 z 5

Čekala jsem od toho víc...

10.02.2020 2 z 5

Běh času Běh času Anne Tyler

Uplně zbytečná kniha a co je horší, špatně investován čas, který jsem mohla strávit s opravdu dobrou knihou. Je to nuda, špatná stylistika, žádná gradační křivka...Opravdu to napsala držitelka Pulitzerovy ceny?!

19.01.2020 odpad!