Nikidree Nikidree komentáře u knih

Proklej svítání Proklej svítání Karen Chance

Chtě nechtě musím říct, že mě mrzí, že je toto konec, byť série je mnohem delší (další díly nejsou přeložené). Ačkoliv jsem předchozí díly nehodnotila zrovna kladně, něco na této sérii je a štve mě, že se nedozvím víc.
Zamilovala jsem si Pritkina a hrozně ráda bych věděla, co ještě způsobí v životě Cassie. Popravdě mě to zajímá u všech postav, které se tam objevují víc. Jenže zvykem autorky je, šoupnout je tam jen když se jí to hodí a nedat jim žádný prostor se vyvíjet. Což je strašlivá škoda. Ale co bych chtěla, když 4 knihy popisují události za jediný měsíc..

Abych to shrnula. Série o Cassandře Palmerové obsahuje poměrně dobrý nápad s několika nadpřirozenými bytostmi dohromady, odehrávající se převážně v Las Vegas. Ač to zatím nelze přesně říct, jeví se celý svět promyšlený, jelikož má jisté zákony, zásady a pravidla. Druhým (a posledním) významným plusem jsou zajímavé postavy, které se v knize objevují. A tím to končí.
Spousta věcí je nedotažená, velmi brzy ukončená, nebo (a to je nejčastěji) prostě zmizí vniveč. A že to jsou panečku věci s velkým potenciálem!

Knihy bych doporučila asi jen těm, kterým nevadí akcí přeplněný děj, který však způsobuje, že se hl. hrdinka spíš jen tak nějak veze na tom všem, než aby něco pořádně dělala (omlouvám se, tak to na mě působí). Pokud hledáte propracovaný příběh včetně rozvíjení postav a vztahů mezi nimi, sáhla bych po něčem jiném.

05.06.2021 3 z 5

Obejmi noc Obejmi noc Karen Chance

Ačkoliv třetí díl čtu až rok po dokončení druhého, můžu říct, že to absolutně ničemu nevadí. Jelikož se všechno z předchozích knih zopakuje (a někdy ne jen jednou), byla jsem dokonale v obraze.
Tento díl je lepší než předchozí dva, avšak i on je tak strašlivě nabušený akcí, že člověk nemá možnost si oddechnout a zpracovat, co vše se tam vlastně dělo a děje. A to bohužel na úkor postav. Ty známější se tam objeví jen když jsou potřeba. Pritkin má například brutální potenciál (obzvlášť po tom, co se v tomto díle dozvíte), ale je nevyužitý. A v podstatě se to samé dá říct i o Cassie.
Mám za sebou 3 díly a ona se nijak neposunula. Ano, je z ní oficiálně Pýthie, ale to je vše. V podstatě pořád nic moc neumí, jen stále stejně naivní, nezkušená a nerozumná.
Vše se děje za pochodu a tak se ani nelze divit, že postavy se nijak nevyvíjí a mají mezi sebou takové nevýrazné, mnohdy až ploché vztahy.
Nevím no. Nápad super, dokonce je i vidět, že to má autorka promyšlené. Ale na můj vkus toho na Cassie navalila tolik, že jí zabránila se nějak vyvíjet. Uvidím, co přinese další díl.

03.06.2021 2 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Nádhera. Tak by se dal popsat tento díl a nebylo by potřeba víc psát. Tedy skoro..
V první řadě chci pochválit celý děj. Ačkoliv místy se trošku vlekl a místy byl naopak moc rychlý, co se týče sledu událostí, jako celkem je to krása. Autorka si to vytvořila po svém a mě se to líbí.
Ano, dala bych větší prostor jistým postavám, uvítala bych víc dílů, protože se mi nechce tento svět opouštět tak brzy, avšak tak jak je to napsané, tak to má své kouzlo. Myslím, že ty věci, co bych změnila jsou jen proto, že jsem to četla až po sérii trůnů.
Co však musím vytknout, je Nesta s Elaine. Na tom málu prostoru co tam měly, byly nijaké až nepříjemné. Jejich jednání, chování,.. Ony dvě mi tam nesedly. A popravdě ani král Hybernu na mě neudělal valný dojem. Ačkoliv byl největší hrozbou, přišlo mi, že se nevyužil jeho potenciál. Avšak beru v potaz, že je toto pouze trilogie a tak se nejde natolik rozepsat.
Zakončím to tím, že autorce opravdu náleží čestné místo v mém skromném žebříčku oblíbených autorů. Její styl psaní, krutost a naopak jemnost, smysl pro detail,.. Nádherné.

30.12.2020 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Po sérii Skleněný trůn jsem musela přečíst i toto. Autorka mi velmi sedla stylem psaní a to, co předvedla v ST bylo jednoduše WOW!.
Dvůr trnů mě také oslovil, velmi dobře se četl a stejně jako Aeilin tak i Freya má své mouchy. Nemyslím to špatně, je to holý fakt. Feyra se občas mohla zachovat jinak, lépe. Avšak přeci jen její životní cesta, nebyla, není a zřejmě ani nebude jednoduchá.
Osobně mě trochu mrzí její odevzdanost. Přišlo mi, že spoustu věcí velmi brzy vzdala, místo aby zkusila cokoliv vymyslet. Ale to je věc názoru.
Rozhodně jdu do dalších dílů, jelikož mi styl psaní velmi sedí, popichování s Licienem je zábavné a jsem velmi zvědavá, co vyleze z Rhyse.

21.12.2020 5 z 5

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Maličko mi trvalo, než jsem se začetla a vyznala ve světě, kde se příběh odehrává. Ovšem potom mé čtení nabralo rychlý spád a knihu jsem přečetla, ani nevím jak. Až jsem si říkala, jak je možné, že jsem se ke knize dostala až teď.
Bylo velmi zajímavé sledovat vývoj Saschy a její boj s emocemi, Lucase coby alfu smečky i krimi zápletku. Celkově se kniha četla velmi dobře. Jediné, co mi vadilo, bylo neustále opakování slov Psy a Meňavci. Poslední dobou jsem na to nějak háklivá a tady to opravdu bylo pořád. Nepochybuji, že autorka chtěla na maximum poukázat na propastný rozdíl mezi těmito bytostmi, ale rozhodně by si to zasloužilo ubrat na množství.
Popravdě musím říct, že bylo až fascinující číst chování Psyů. Jaké je oproštění emocí udělalo chladnými a jak se řídili pouze tím co je pro ně nebo jejich rodinu prospěšné.
Opravdu velmi zajímavý svět a rozhodně se těším na další díly.

15.12.2020 4 z 5

Hřebec Hřebec Alice Clayton

Asi jsem ji četla příliš rychle po Roštěnce. Příběh je hezký a čtení starostí i radostí ohledně zděděného domu je velmi zábavné. Avšak milostná linka mě poměrně zklamala. Velmi rychle mi došlo, jak to bude. Navíc nějaké to techtle mechtle tam vlastně skoro vůbec nebylo.
Kolem a kolem se to četlo dobře, styl psaní mi vyhovuje, občas se jde i zasmát. Ovšem jak jsem zmínila hned na začátku, Roštěnka mi v lecčem přišla lepší. Tohle byl prostě spíš jen román.
Přesto dávám také 3*, protože 2 je málo a půlky tu nejdou.

07.12.2020 3 z 5

Roštěnka Roštěnka Alice Clayton

Kdybych to četla hned po Nabíječovi, řeknu, že je Roštěnka celkem zbytečné pokračování Simona a Caroline. Že stačilo napsat krapet delší epilog u prvního dílu a bylo by.
Avšak to není můj případ, a tak můžu říct, že se jedná o příjemnou knihu na nenáročné čtení. Nejlepší kamarádky, hlavně Sophie, se chovají trošku hloupě, jde to ale zvládnout a osobně mě to příliš nerušilo.
Celkově bych Roštěnku shrnula jako dobrou oddechovku s nějakou tou peprnější pasáží. Příběh má hlavu a patu a i když se dá celkem odhadnout, jak to skončí, je to takové.. milé. Jen mi teď došlo, že se jejich příběh zas až tak moc neposunul. Ale to nevadí. I tak je to dobré čtení.
Dávám však jen 3*, protože na větší počet * mi tam něco chybělo.

02.12.2020 3 z 5

Cena krve Cena krve Sue Tanya Huff

Nemohu se rozhodnout, zda se mi kniha líbila či nikoliv. Asi bych ji zaškatulkovala do totálního průměru kdy nenadchne ale ani nezklame.
Mezi prvními bych vytknula mluvení pro sebe. Že to dělá jedna postava budiž, ale že všichni a není to v myšlenkách nýbrž nahlas, to si mě zrovna nezískalo. Dialogy a celkově popis špatný není, avšak jsou tam slabší místa a právě většinou v myšlenkách postav. I když neustále popostrkování brýlí, mi už potom taky lezlo trošku krkem..
Autorčina verze upíra je taková zvláštní. Oceňuji, že to není "Pan Dokonalý" (ti jsou poslední dobou všude), na druhou stranu na mě Henry dělal chvílemi dojem, že je to upíří zelenáč a ne někdo, kdo má na kontě téměř půl století. Když to připočtu k faktu, že je věřící (?) a až moc toho ví o démonech avšak doposud se s nimi nedostal do křížku, působí to zvláštně.
Žádnou z postav jsem si, alespoň prozatím, neoblíbila ale dalším dílům dám šanci, třeba se vše zlepší.
Ačkoliv knihu hodnotím spíše negativně, rozhodně nelze říct, že by byla špatná. Spíš jsem asi zmlsaná novějšími knihami, kde jsou zajímavěji vykreslené charaktery.

26.10.2020 2 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Původně jsem chtěla tento díl přeskočit, protože jsem z minulého potřebovala "teď hned" vědět, jak to dopadlo s Aelin. Nakonec jsem ho samozřejmě poctivě přečetla a nelituji.
Sice nebyl až tak moc nabušený akcí, jako předchozí díly, avšak to co tu Chaol s Nesryn objeví, je velmi zajímavé. Hlavně jsem ráda, že se z Chaola konečně stal muž, který si ujasnil priority.
Ačkoliv vlivem celé série hltám stránku za stránkou, tento díl byl poněkud slabší. Nemůžu si pomoct. Určitě je to tím, že Aelin nastavuje laťku hodně vysoko. I tak se četl moc dobře.
Snad jen bych vytkla jednu věc. Chaol se zmínil, že ani večeře s Aelin, kterou pro něj přichystala jako narozeninové překvapení, nebyl tak úžasná, jak to, co zažil s Yrene. Ovšem v dané knize s Aelin se tam div nerozbrečí dojetím, že to pro něj ještě nikdo neudělal. Tak nějak nevím, zda je to jen chyba, nebo se to teď prostě "hodilo do krámu".
Jinak skvělé, opravdu skvělé. I na slabší díl ze série je to skvělé. Autorka vylepšila během celé série styl psaní a je to hodně znát.

24.09.2020 4 z 5

Smrtící touha Smrtící touha Keri Arthur

Další pecka od autorky. Osobně mi tento dí přišel takový uvolněnější, krimi zápletka tak nějak volně plynula a Kye byl velmi zajímavý.
Sice se dalo dost předvídat, jak to dopadne, ale zrovna tady mi to nijak nevadí. Quinn sice byl nějaký moc hodný ale ani to mi nevadí.
Avšak díky událostem na posledních stránkách jsem vážně zvědavá na další díl. Sice trochu tuším, o co by tam mohlo jít, ale těším se na to. Vážně těším.
Riley mě baví jak svým charakterem tak svou prací, včetně svých pletek s mužským pohlavím. I když jde třeba jen o narážky. Prostě i když s ní cloumá měsíc, nepůsobí to na mě lacině a to se mi líbí.

27.07.2020 5 z 5

Unesena stínem Unesena stínem Karen Chance

Jsem přesvědčena, že kdyby se ubralo obrovského množství nepotřebných "keců okolo" společně se zbytečným vysvětlováním, že by to nebyla úplně špatná kniha. To samé ostatně platí i pro předchozí (první) díl.
Stojím si za tím, že nápad je to dobrý. Ale všechno se tak strašně vleče, jsou tam zbytečné odbočky v ději, spousta postav které mají co nabídnout, tam má minimální slovo a Cass je stále stejně nesympatická "chudinka", která musí neustále obhajovat sebe i své činy.
Hodlám si od ní dát pauzu a pak zkusím pokračovat. Ale nevidím to moc nadějně..

27.06.2020 2 z 5

Dotkni se temnoty Dotkni se temnoty Karen Chance

Jedna z mála knížek, které dávám tak nízké hodnocení. První hvězdička je za dobrý nápad, ačkoliv vícero nadpřirozených bytostí/ras se nachází i v jiných knihách. A druhá je za to, že na rozdíl od jiných knížek, se (alespoň v tomto dílu) neobjevuje hned "tajemná a nebezpečná" zamilovanost do největšího padoucha. Tím to kladné končí.

Autorka se dle mě pokoušela napsat něco reálnějšího, než je většina příběhu s touto tématikou. Bohužel se jí to vůbec nepovedlo.
Neuvěřitelné množství odboček od děje, dodatků či vysvětlení na základě minulých zkušeností a zážitků, vsuvek a vysvětlivek hlavní postavy to vše příšerně kazí. Kdyby se to odstranilo, ze 300 stránek zbude stěží 100, které se týkají přímo děje.
Třeba to byl záměr, vykreslit Cass jako zmatenou, roztěkanou a sama sebe obhajující osobu. Ale je to škoda. Objevilo se tam pár zajímavých postav a kdyby se autorka zaměřila i na ně, potěšila by nejednoho čtenáře. Už jen proto, že by to najednou celé působil propracovaněji, než takhle.
Zkusím i další díl a uvidíme, zda nad sérií zlomím hůl, nebo to zvládnu přelouskat.

04.03.2020 2 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Obálka i anotace zaujaly i mě. Byť to na první pohled vypadá jako děsivé dílo, rozhodně jím není. Avšak příběh je velmi zajímavý a ke konci knihy i překvapivý. Ani ne tak Annou ale něčím jiným.
Pro mě byl problém se do knihy začíst. Prvních několik stránek bylo zvláštních a když se to podstatné objeví v první třetině knihy, měla jsem o celém vývoji příběhu velké pochyby. Naštěstí jsem byla poměrně příjemně překvapena, takže v tomto ohledu dobré.
Bohužel čím víc člověk přečte knih, tím je těžší ho něčím překvapit a tak mi bohužel poměrně brzy došlo, jak to celé bude. Nechci to označit za typická klišé, ale prostě děj vám to řekne dřív, než je to zmíněné v knize. Což však neberu za mínus, prostě to tak mám.
Ovšem jeden mínus (pro mě) tu přeci jen je - styl vyprávění. Bylo mi velmi nesympatické, že hlavní hrdina vypráví co se děje, do toho zmíní vsuvku ze své minulosti a když to daná situace dovolí, ještě je zároveň s tím schopný vysvětlovat nějaký pojem který zmínil. Někdy se to hodí, avšak většinou mi to přišlo úplně zbytečné. A právě kvůli tomu jsem měla problém se začíst. Naštěstí jsem se přes to dostala a knížku poté dočetla vkuse.
Sečteno podtrženo poměrně dobrá knížka se zajímavým nápadem a hezkým zpracováním na oddechové čtení.

12.10.2019 4 z 5

Polibek stínů Polibek stínů Laurell K. Hamilton

Četla jsem nejprve sérii s Anitou, která mě celkem bavila, ale všechny díly přečtené nemám, protože to potom bylo už na jedno brdo.
Merry mě naopak neoslovila vůbec. Hned počáteční vtrhnutí do akce ve světě který má svá pravidla a kde žijí lidé takřka po boku s nadpřirozenými byl na mě moc. Spoustu zmíněných nadpřirozených věcí/záležitostí jsem nepobírala, byť postupně je to vysvětleno. Ale když se na Vás hned zpočátku vyvalí nespočet slov či vět, u kterých (prozatím) nechápete co znamenají, způsobí to akorát veliké zmatení. A u mě i nechuť číst dál.
Třeba to jednou zkusím znovu, ale prozatím dávám sérii k ledu.

22.05.2019 2 z 5

Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

Marně se snažím přijít na to, proč jsem se k této sérii dostala až teď. Před odletem na dovolenou jsem si stáhla několik knížek/sérií a tato byla mezi nimi. Okamžitě jsem se začetla a s radostí četla jednu stránku za druhou.
Na mou oblíbenou upíří sérii to nemá ale rozhodně není nijak pozadu. Merit má skvěle propracovaný charakter, který je konstantní a díky tomu, jak má krásně ostrý jazyk, mi hned padla do oka. Stejně jako její nejlepší kamarádka Mallory.
Příběh jako takový není nic náročného, ale líbil se mi. Nebyl ani odfláknutý, ani nijak zvlášť složitý a zamotaný. Vztahové pletky jsou poměrně typické pro tento žánr. Nevadí mi to. Autorka to podala dobře a člověk v tom hned nevidí "lásku až za hrob". Prostě se to tam hodí.
Jako upíří oddechovku, u které se člověk i zasměje,,, to mohu rozhodně doporučit.

20.03.2019 4 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Kniha absolutně mimo mé obvyklé čtivo a bylo to sakra znát. Nechci ji házet do koše za to, že mi nesedla, jiné určitě osloví. Avšak pro mě to byla celkem náročná cesta, prokousat se ke konci.
Začátek je zdlouhavý, pro mě dost nezáživný, konec je obrat k lepšímu. Autorka má poměrně dobrý styl psaní (věty nejsou jak pěst na oko, ani příliš uhlazené), jen je tam spousta popisu děje, kde se vlastně nic neděje. Do toho ještě úvahy/myšlenky hl. hrdinky.. No pokud má někdo rád dobu, ze které tento příběh pochází a nevadí mu, že se to nejlepší odehraje až ke konci, myslím, že ho kniha osloví. Ostatně nápad je to zajímavý a originální.

Všem, kdo mají v plánu si ji přečíst, doporučuji toto:
Nejdříve si uvědomte, že je to z doby, kde ženy nemají takřka žádná práva a jsou přehlíženy. Očekává se od nich péče o rodinu a chod domácnosti - To vám pomůže pochopit úvahy a mysl hl. hrdinky. Dokonce si troufám říct, že to pak docela usnadní čtení.

21.02.2019 2 z 5

Nejtemnější polibek Nejtemnější polibek Keri Arthur

Stejně jako předchozí díly, se i tento četl velmi dobře. A bohužel pro mě i velmi rychle. Spráskla jsem ho za den. Ani ne tak proto, že bych se od něj nemohla samým napětím odtrhnout, ale byla jsem zvědavá, jak to vlastně celé dopadne.
Avšak si už začínám pomalu říkat, kolik dílů ještě bude. Přeci jen dějově jsou knihy více méně samostatné. Pouze Riley a převážně její život se vyvíjí skrz celou sérii. A nerada bych, aby autorka těžila pouze z napětí čtenářů, s kým Riley nakonec vlastně skončí, a celou sérii zbytečně protahovala. To by byla velká škoda.
Kniha ale jinak super a těším se na další.

30.12.2018 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

No.. nějak nemám slov. Zvládnu toho hodně, ale tady byly občas i na mě dost nechutné věci..
Vynechám své dojmy a spíš podotknu to samé, co někteří přede mnou. Jakmile skončilo vyprávění Duclosové, přestalo mě to bavit. Ne, že bych se předtím celá nadšená pouštěla do dalších stránek, ale do cca 150 stránky to má jakýsi děj. Potom to jsou už jen bodové zápisky formou deníku. V podstatě není nic objasněno, ačkoliv to autor slibuje a věty jsou strohé a nezajímavé. Což se mi četlo sice rychle, ale vlivem strohého popisu mi jednotlivé příběhy v dnech přišly stejné, jen lehce pozměněné a ke konci jsem už ani nevnímala co čtu.

01.12.2017 1 z 5

Ačkoliv jsem knihu přečetla za den, mám z ní rozporuplné pocity. Byla taková.. já nevím.. Svým způsobem divná i hezká.
Líbí se mi nápad autorky ohledně měst Chladu i to, jak to tam funguje. Prostě upíři, nakažení a ti, co se chtějí stát upíry.
Hlavní hrdinka je zvláštní, ale taková svá. Nepřirostla mi k srdci, ale ani se mi nezprotivila. Každopádně mě udivuje, že v krizových situacích se ji chce vždy smát. Kdyby se ji chtělo občas smát, občas brečet, křičet nebo jen cokoliv jiného, bylo by to lepší.
Co mi na knize však velmi vadí, je kombinace hlavního děje a "mini příběhů". Že by tam byly vsuvky z minulosti Tany, to bych ještě brala, ale že se tam objevilo i pár kapitol o její sestře a pak o Gavrielovi, to už mi přišlo moc. Obzvlášť kapitola 30, která obsahuje pouze 4 souvětí!
A druhá věc, co mi velmi vadila, bylo opakování slov v jedné větě: "..hodně, hodně, hodně..", "Jeď, jeď, jeď, jeď.", "...opravdu, opravdu, opravdu velký problém."

23.07.2017 3 z 5

Konečná volba Konečná volba C. C. Hunter (p)

No, poslední díl za mnou. Musím se přiznat, že ve mně zanechal rozporuplné pocity.
Od ostatních dílů mi zde chybí pořádná akce. Setkání s nepřítelem bylo krátké, jednoduché a pro mě, jako čtenáře nezáživné. A asi to bude znít divně, ale fakt se mi ulevilo, že se všechny rozbouřené vztahy utišily a je vše OK. Představa, že by zůstal neurčitý konec mě docela děsila.
Každopádně valná většina knížky jsou bohužel jen vztahy, vztahy a vztahy, ale s tím jsem se už tak nějak smířila. Spíš mě ke konci mrzí, že zůstala spousta věcí zatajena. Jak tu někdo psal, opravdu tu chyběl epilog.
Ale jako taková je kniha (a celá série) hezká, jen je určena spíš mladším čtenářkám a těm, kteří rádi romantiku a "zamilovaný trojúhelník" :)

17.06.2017 4 z 5