Nielada Nielada komentáře u knih

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Pro mě takový lepší průměr. Děj široký, ale ne hluboký. Hlavní postava atraktivní, ale povrchní a ploše nastíněná - chyběly mi nějaké vnitřní bouře, prožitky, boje ve svědomí - nepůsobila na mě reálně, místy mě velmi rozčilovala. Oceňuji ale prostředí a čas, ve kterém se příběh odehrává, dost jsem si toho ujasnila a zjistila - takže čtení pro mě mělo smysl. Chvílemi to bylo velmi napívané a opravdu špionážní. Možná je to jeden z příběhů, který by mě pro téma a prostředí víc bavily zfilmované.

24.08.2018 3 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Téma knihy a autentičnost povídek jsou nepopiratelně silnými klady této knihy. Mohu vřele doporučit i čtenářům tak od 14 let. Styl psaní pro mě nebyl takovým zážitkem, jak bych čekala, ale přesto se kniha četla velmi dobře. Co mě ale vážně dostalo, a to velmi negativně, je množství chyb - a to je vážně dost drsné. Člověku je až líto, že si nakladatelství nedalo alespoň trochu větší práci (četl to vůbec nějaký korektor?), když už ne ze zájmu o čtenáře (hlavně když se to prodá), alespoň tedy z úcty k paní spisovatelce. Kniha tím bohužel dost ztrácí.

28.05.2018 4 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Právě jsme dočetly a spolu s dcerami (9 a 11 let) jsme se rozhodly dát knize tři hvězdy - ve hře byly i dvě. Vše se zdálo na první pohled dobré, zajímavé a dobrodružné, ale celou dobu jsem měla pocit, že autorka podivně přeskakuje z místa na místo. Postavy nahozené, atmosféra načrtnutá. Jakoby nešlo v příběhu ani spočinout, ani se nechat strhnout. Spíš byl problém se v tom všem vyznat. Postavy si nešlo ani pořádně zamilovat, nebyl pro to prostor. Tam, kde bych očekávala strhující děj, jsem nalezla spíše popis událostí. Už jsme se těšily, až to dočteme. Škoda - název, obálka a grafické zpracování knihy jsou z toho všeho asi nejlepší.

06.03.2018 3 z 5

Spolek pro ochranu zvířat Spolek pro ochranu zvířat Jiří Robert Pick

Kniha mě nenadchla ani neurazila. Jedná se skutečně o humoristické pojetí tématu Terezína a dospívání, což je v rámci knih o holokaustu příjemné osvěžení. Hlavní postava na mě ovšem působila nevěrohodně, celou dobu jsem měla pocit, že čtu o devítiletém chlapci a ono ejhle, najednou je mu téměř sedmnáct! Chvílemi jsem se bavila, chvílemi nudila. Knihu bych nedoporučila dětem, spíše dospívajícím a dospělým nad 15 let.

22.02.2018 3 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Opět skvělá Walliamsovka. Humor, zápletka, spád, dojetí, zamyšlení. Vše tak, jak to má být. Doporučuji.

22.08.2017 5 z 5

Všechny sny světa Všechny sny světa Theresa Révay

Všechny sny světa se mi líbily ještě více než Bílá vlčice. Postavy se mi zdály zajímavěji propracované, do popředí se dostali noví hrdinové, kteří s sebou přinesli inspirativní pohledy na Evropu po druhé světové válce. Bylo pro mě velmi zajímavé sledovat události v Berlíně a složitost celé politické situace. Prostě super! Zase mě jedou překvapilo, jak málo toho vím o historii našeho souseda a to poměrně nedávné. Takže i když na mě některé postavy působily jako voskové figurky a chvílemi mi vadilo opakování některých výrazných slov či frází, je to vážně skvělá četba.

06.04.2017 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Sůl moře mi pomohla odhalit jeden z méně známých kusů skládačky zvané 2. světová válka. Jsem za tu knihu moc ráda - je skvěle napsaná. Její čtyři výrazné hlavní postavy poukazují na události pokaždé z jiného úhlu pohledu a mají svá tajemství - ta udržují napětí čtenářovo až k prasknutí. Vřele a obzvláště doporučuji vyzrálým dětem na druhém stupni (četla ji i moje dcera už v 7. tř. a byla nadšená) - pokud jim nevadí vážná témata a zajímá je trochu historie. Ovšem i dospělý si na knize přímo pošmákne.

01.03.2017 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Po Pánovi prstenů jsem si přála přečíst něco úplně jiného - tak jsem začala a brzy s knihou skončila. A sáhla po Hobitovi. Nedalo se nic dělat, nic jiného mě prostě nebavilo. U Hobita jsem si náramně odpočinula. Chvílemi jsem měla pocit, že jsem opět malá holčička a při čtení jsem zažívala nepopsatelný pocit štěstí. Je to kouzelné, okouzlující až kouzelnické. A i když se jí říká fantasy, pro mě Je to jedna z nejkrásnějších pohádek.

06.02.2017 5 z 5

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Kniha mě překvapila, protože po přečtení několika cestovatelsko - přírodovědno - homorně laděných durrelovských knih jsem narazila na naprosto beletristický příběh. Nu a nebyl vůbec špatný! Pokud máte chuť na odpočinkové, vtipné a zároveň chytré čtení s poselstvím, tak mohu knihu jen a jen doporučit. Myslím, že starší děti (8. třída), by ji už zvládli, i když se v ději nejednou objeví několik milých prostitutek :-), takže člověk musí zhodnotit, zda ano či ne. Já jsem ji dala ke čtení své dceři (13 let) a uvidím.

02.11.2016 5 z 5

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Knihu jsme si četli s mými dětmi (8 a 10) před spaním a řechtali jsme se u toho všichni. Když si odmyslím poněkud nechutné barvité popisy všeho okolo prdění, bylo to dokonalé. Ovšem - právě o to prdění tu šlo a právě toto ožehavé téma bylo zdrojem mnoha podařených vtípků. Jsem nadšená z Bulíka - chytré hlavičky, takové postavy miluju. A moc se těšíme na další díly.

31.10.2016 5 z 5

Štuclinka a Zachumlánek Štuclinka a Zachumlánek František Nepil

Tak tuhle knihu jsem si zamilovala. Moc se mi líbí spojení slova úchvatného Františka Nepila s obrazem neméně úchvatné Heleny Zmatlíkové. Taková skrz naskrz česká, kvalitní, milá a obohacující tvorba. Oceňuji jazykový humor a také to, že některá slova a slovní spojení se musí dětem vysvětlovat, což rozvíjí slovní zásobu. A také povědomí o časech minulých a dřívějších zvyklostech. A hlavně to, že je vám i vašim dětem při čtení tak dobře.

22.10.2016 5 z 5

Návrat čistých radostí Návrat čistých radostí Jan Šmíd

Musím říct, že mě druhý díl trilogie dost překvapil. Zpočátku nemile. Z optimisticky laděného příběhu, který mi atmosférou trochu přimomínal knihy Jamese Harriota, se hlavní hrdina i se čtenářem propadají do spletitých životních událostí, které ne vždy končí tak, jak by si oba přáli. Nicméně, jak už to tak i v životě chodí, jsou tyhle trable i k nějakému užitku - nakonec připouštím, že mě kniha bavila chvílemi ještě o trochu více než první - pro svou rozmanitost, neočekávatelnost, humor, smutek, životní vyzrálost a neopakovatelně vylíčenou přírodu. A navíc - hlavní hrdina má někoho (nebudu prozrazovat koho), koho mám i já - věkem, barvou očí, povahou a dokonce i jménem. A to prostě jednoho chytne za srdce.

01.08.2016 5 z 5

Neříkejte mi Izmael Neříkejte mi Izmael Michael Gerard Bauer

Je to po dlouhé době kniha, u které jsem se smála nahlas. Moc jsem si ji užila a vřele doporučuji pro starší děti z druhého stupně a další. Je to chytrý příběh o chytrém klukovi, který se stane obětí šikany. Spisovateli se ale podařilo toto neveselé téma zpracovat nanejvýš vesele a humorně, takže se při čtení i po něm prostě musíte cítit uvolněně a odpočinutě. Více takových knih!

13.03.2016 5 z 5

Hledání Hledání Eric Heuvel

Tento komiks navazuje na Rodinné tajemství, a tak jako první díl, je i tento skvělý. Moc doporučuji pro všechny děti z druhého stupně, ale klidně i pro dospělé. Zatímco Rodinné tajemství představilo osudy holandské dívky za druhé světové války, Hledání se zaměřilo na její židovskou kamarádku a dozvídáme se tak druhou stranu příběhu. Oba díly v sobě nesou silné poselství o historii, kterou by měli znát všichni, aby se náhodou nestala současností.

20.01.2016 5 z 5

Návštěva z pravěku Návštěva z pravěku Petr Ginz

Tahle kniha není úplně obyčejná kniha. Už jenom pro to, kým byl její autor. Napsal ji 13ti letý chlapec (možná i mladší) a když ve věku 16ti let zemřel v Osvětimi, byl to pouze jeden z jeho pěti napsaných románů, který se dochoval celý. Petr Ginz byl nadaný hoch - zajímal se o přírodní vědy, literaturu, jazyky a mnoho dalších věcí. Návštěva z pravěku v sobě nese stopy poněkud dětského psaní a je výrazně ovlivněna stylem Julese Verna. Dnešní čtenáři by jistě uvítali moderní jazyk, protože ten původní je poněkud zastaralý a hůře se čte. Nevadí. Kniha určitě stojí za přečtení - když už ne celá, tak jen ta předmluva a doslov stojí za to. Chystám se na knihu Princ se žlutou hvězdou, která je celá věnovaná autorovi, a také na Deník mého bratra, který vyšel s komentáři Petrovy stále žijící sestry.

20.01.2016 4 z 5

Malá princezna Malá princezna Ján Uličiansky

Kniha je vlastně takovým převedením Malého prince do současnosti. Řekla bych, že pro dětského čtenáře je oproti Malému princi srozumitelnější. Není to kniha pro každého či pro každé dítě, užijí si ji hlavně čtenáři, kteří si při čtení rádi popřemýšlejí. Mně osobně se moc líbila, oceňuji půvab vyprávění i jemný jazykový humor.

25.10.2015 5 z 5

Deník 1942 - 1945 Deník 1942 - 1945 Michal Kraus

Právě jsem dočetla tento deník a ačkoliv to není pro mě první kniha s tímto tématem, velmi se mě dotkla. Během čtení jsem se občas hůře soustředila kvůli nepřesným formulacím, občasným výpadkům v ději a zkratkovitosti. Ale co - vždyť je to autentický deník, který psal 15ti letý chlapec o strašných čtyřech rocích svého života, kdy prošel neuvěřitelnými krutostmi a ztratil oba své rodiče. Takže jaképak literárno, tohle je reálný život. A o to je to silnější. Když vám na konci dojde, že tohle všechno zažil kluk, který by v současnosti chodil do devítky a řešil, kam na střední.... Je toho moc a je to opravdu nepředstavitelné a nepochopitelné, i když o tom čtete a posloucháte. Moc panu Krausovi fandím...

17.10.2015 5 z 5

Tatínku, nezlob! Tatínku, nezlob! Lenka Rožnovská

Příběh velmi připomíná další autorčinu knihu Dědo, ty jsi indián a to je dobře. Malá holčička se svým tatínkem tvoří vtipnou dvojici, která vynalézá a vyvádí samé skopičiny. Kniha je milá, laskavá, bez napětí, pro pohodové odpočinkové čtení. Styl Lenky Rožnovské mám moc ráda a obrázky od Markéty Vydrové ho skvěle doplňují.

16.04.2015 5 z 5

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

Jedna z nejlepších knih pro děti s touto tématikou, které jsem zatím četla. Příběh je vyprávěn opravdově, odrážejí se v něm vlastní zkušenosti autora. Zároveň je naprosto vhodný a přijatelný pro děti - smutným a krutým událostem se nevyhýbá, líčí je ale pohledem malého kluka, který si spousty věcí neuvědomuje a nedomýšlí. Kluka, který se snaží žít a přežít, i když je úplně sám. Je to dětský hrdina a to musí uznat každý, kdo si knihu přečte. Kniha popisuje události odehrávající se ve varšavském ghettu, se stejnou tématikou - ale pro dospělé - doporučuji skvělou knihu Milá č. 18 od skvělého Leona Urise.

14.03.2015 5 z 5

O chlapci, který se nestal číslem O chlapci, který se nestal číslem Ivan Klíma

Tato kniha je skvělé čtení pro děti ve věku 6 - 10 let. Dětskýma očima vypráví o životě v Terezíně, kde se budoucí spisovatel I. Klíma stal na nějaký čas sousedem malíře Bedřicha Fritty a jeho rodiny. Malíř měl malého synka, kterému se snažil pomocí obrázků vysvětlit, co je to svět za zdmi Terezína - svět, který klučina dosud nepoznal. Válku přežili I. Klíma i malý chlapec a spojením obrázků, které dostal od tatínka, a vyprávění spisovatele vznikla naprosto ojedinělá kniha.

14.03.2015 5 z 5