Nielada Nielada komentáře u knih

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Tuto knihu jsem četla opět po mnoha letech a musím říct, že je to ta z knih, které patří k čistým radostem mého života. Se svým mužem bych se do srubu v horách klidně hned přestěhovala. Těším se na další díly.

23.07.2016 5 z 5

Pán vzduchu (převyprávění) Pán vzduchu (převyprávění) Ondřej Neff

Neuvěřitelně jsem si čtení této knihy užila. Ačkoliv nepatřím mezi milovníky Verneovek, byla jsem zvědavá na tuto "Verneneffku". Od první stránky jsem se prostě bavila a pochutnávala si na knižní lahůdce. Asi jako když si k snídani dáte skvělou francouzskou bagetu s vynikajícím anglickým džemem a obě ty dobroty vytvořily pravé, poctivé, české ručičky.

28.05.2016 5 z 5

Ema Naopak Ema Naopak Gunilla Wolde

Byla to oblíbená kniha mého mladšího bratra. Pak mých dcer. Dnes jsem ji vyndala spolu s dalšími starými knihami našemu malému synovi - a tu o Emě chtěl číst několikrát po sobě. Má prostě nějaké speciální kouzlo, kterému se zřejmě ani po letech nedá odolat.

02.03.2016 5 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Kniha má podle mého názoru několik velkých plus a zároveň velkých minus. Kladně hodnotím tématickou šíři příběhu - není to jen povídání o holocaustu, ale autorka se snažila o komplexní vylíčení osudů lidí na obou stránách, zajímavé je např. téma Sibiře a návratu po válce domů. Líbila se mi i zajímavá kompizice knihy, která zvyšuje napětí a očekávání. ALE! Souhlasím s tím, že je kniha velmi nevyvážená. Některé úseky jsou nesmírně napínavé a poutavé, bohužel se mi zdá, že převažují části, které postrádají hloubku. Autorka často jen nadhodí motiv, aby ho vzápětí opustila a rychle přeskočila na něco dalšího. Možná je to právě tou šířkou záběru - nebyl čas na propracování postav, míst a atmosféry. Místy jsem skutečně trpěla, připadalo mi, že čtu zápisky šikovné školačky, která si přečetla nějaké knihy, a teď na jejich základě píše svůj příběh. Působilo to ploše a někdy nerealisticky. Buď to měl být román alespoň na dva díly, nebo stačila povídka o silné postavě - loutkaři z ghetta. Asi škoda, že tuhle knihu nenapsal někdo jiný. Nicméně, pokud si ji přečtou hlavně mladší čtenáři (ne děti!), pro které to bude jedno z prvních setkání s tímto tématem, mohli by být nadšeni a hodně se toho dozvědět. V tomto směru knihu doporučuji. Pokud jste zažraní do tohoto tématu a hodně jste toho přečetli, asi uděláte lépe, když si vyberte něco jiného.

25.12.2015 3 z 5

Rodinné tajemství Rodinné tajemství Eric Heuvel

Skvělý komiks, který seznámí děti s válečnou historií jedné nizozemské rodiny. Pro Čechy určitě zajímavý pohled a srvnání s událostmi ve vlastní zemi. Kromě tématu přátelství dvou děvčat, z nichž jedna má za otce kolaboranta s nacisty a druhá je Židovka, se komiksový příběh zaobírá stručným přehledem událostí druhé světové války. Je to silný příběh a výborné zpracování, idelání pro děti nad 10 let. A vyplatí se přečíst do konce - pointa je skvělá.

28.09.2015 5 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Pan Smraďoch je druhá kniha od Davida Walliamse, kterou jsem přečetla, a opět mě zaujala, ačkoliv dávno nejsem dítě. Tak jako Malý miliardář v sobě skrývá překvapivý konec, takže je člověk celou dobu napnutý, jak to dopadne a co z toho vzejde. Oblíbila jsem si postavu Rádži (hezky jednotlivé knihy spojuje) a jsem přímo nadšená z témat, která si tento spisovatel vybírá - v tomto případě vztahy v rodině, ambice rodičů a touha po úspěchu... Musím říct, že jako rodiče se mě to velmi dotýká a nutí přemýšlet o vlastním životě. I když doufám, že do MATKY mám hodně daleko (snad to tak vidí i moje děti:-))

14.06.2015 5 z 5

Dítě s hvězdičkou Dítě s hvězdičkou Loïc Dauvillier

Dítě s hvězdičkou je velmi povedený komiks se silným příběhem a poselstvím. Je vhodný již pro děti mladšího školního věku (od 4. třídy v pohodě, některé děti by ho možná zvládly už dřív - tím nemyslím po čtenářské stránce, ale na rovině tématu a zpracování). Ilustrace i text jsou na skvělé úrovni, čte se to jedním dechem. Líbí se mi rovina vypořádání se s vlastní těžkou minulostí díky láskyplné rodině a také jsem ráda, že je to příběh, který postihuje postoje Francouzů k Židům za druhé světové války, což krásně doplňuje obrázek toho, jak to kde v Evropě v tomto smyslu chodilo. I když Francouzi od začátku nebyli kladně nakloněni jako třeba Dánové (před těmi klobouk dolů), tak se v průběhu války ve Francii zvedla vlna solidarity a podařilo se zachránit mnoho židovských dětí (to vím z doslovu knihy). SKVĚLÉ, DOPORUČUJI!

27.04.2015 5 z 5

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Veronika Válková

Kniha na mne zapůsobila tím, že se při jejím čtení děti dozví opravdu hodně informací o životě v terezínksém ghettu. Je poznat, že autorka je historička, v tomto směru mi příběh připadal mco dobrý. Oceňuji také to, že jako hlavní hrdiny vybrala chlapce, kteří skutečně existovali a o jejichž osudech se z větší či menší míry zachovalo nejaké svědectví.. Přijde mi nesmírně důležité děti s těmito událostmi seznamovat. Příběh byl napínavý a bavil nejenom mě, ale i mou 11-ti letou dceru. Jediné, co jsem hůře nesla, bylo poměrně čaté používání hrubých výrazů a občas jakési dvojsmyslné narážky, což mi pro děti tohoto věku přijde zatím naprosto zbytečné (při čtení mě to hodně rušilo, ráda bych si užila příběh bez všech těch idiotů, blbců a blbečků:-))

26.04.2015 4 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Tuto knihu jsem zařadila mezi své "knihy poklady". U jejího čtení mi bylo tak hezky, jako když se setkáte s nesmírně milým a zajímavým člověkem. Posloucháte jeho vyprávění, přejete si, aby stále pokračoval a zároveň, aby to neskončilo. Je to taková novodobá pohádka - hodný dánský král Christian v zemi pohádek jiného Christiana jako symbol odvahy a svobody v době okupace německými vojsky. Přála bych si, aby naše země v době okupace zažila to samé a také se tak postavila na stranu Židů. Lituji dvou věcí: za prvé - že se to, jak se Dánové postavili zlu, nestalo již dávno součástí našich školních osnov - jako vzor statečnosti. Za druhé - s upřímnou lítostí jsem zjistila, že ačkoliv kniha u nás vyšla až v roce 2014 jako novinka, v Americe vyšla již v roce 1989!!! Vždyť já jsem ji mohla číst jako malá holka! Vždyť jsem tím pádem přišla o kus krásného dětsví! Ach jo! :-)

19.04.2015 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Musím říct, že tahle kniha mi vyrazila dech. Od první věty jsem se od ní nemohla odtrhnout a dalo mi hodně přemáhání, abych si čtení rozložila alespoň na dva dny:-) Mám dojem, že jsem ještě nikdy nečetla knihu pro děti takového rázu. Pro mne samotnou (dítě nejsem již dávno) byla inspirativní a nemohla jsem ji dlouho pustit z hlavy. Je to pro mě jedna ze známek kvalitní literatury pro děti - když to baví a obohacuje i dospělé. Oceňuji vyprávěčský styl, nenašla jsem snad žádné hluché, nudné místo, líbilo se mi postupné odkrývání reality, ve které hlavní hrdinové žijí.

Knížka vede k přemýšlení o vlastním životě, nabízí množství otázek, na které si dětský i dospělý čtenář musí chtěj nechtěj při jejím čtení odpovídat.

Musím se přidat k názoru, že bych velmi uvítala, když by se nabízelo i vysvětlení, proč vznikl tento svět, kdo o tom rozhodl, jak byla provázána jednotlivá společenství? Možná je to ale proto, že jsem dospělá. Děti možná vůbec nemají potřebu takové věci řešit.

Nemyslím si, že je to kniha pro malé děti, věk 12 a výš mi připadá naprosto odpovídající. Lituji jedné scény (čtenáři pochopí), která mi přišla tak krutá (ačkoliv kniha jinak drasticky nepůsobí), že se mi udělalo fyzicky špatně. Nevím, jak to některé děti zvládnou, mě trvalo dost dlouho, než jsem to setřásla - ale jsem maminka a takové věci prostě prožívám víc.

Moc si přeji, aby knížek takových kvalit vycházelo u nás víc. Už se chystám na Spočítej hvězdy:-)

16.04.2015 5 z 5

Kluk a pes Kluk a pes Ivona Březinová

Tahle knížka má něco do sebe. Je skvělé, že se děti díky ní můžou zamyslet nad životem s postižením. Kniha je přitom velmi optimistická a milá, nedělá z handicapovaných lidí chudáky, ale pomáhá pochopit, jak a co dělají jinak a co je pro ně třeba obtížnější. Moc se mi líbily psí monology a komentáře, dodávají knize vtip a neobvyklost. Jediné, co mi trošku kazilo dojem, bylo občasné použití vulgárnějších výrazů - když se děti na sebe zlobí. Jsem v tom asi puritánská, ale mám dojem, že děti v tomto věku nepotřebují mít literaturu "okořeněnou" tímto způsobem, aby to bylo čtivější a opravdovější. Jinak velmi doporučuji pro společné čtení děti s rodiči a přidávám se k názoru, že by se měla číst i ve školách.

11.04.2015 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Tato kniha se mi moc líbila - téma holocaustu podává z neobvyklého pohledu - chlapec z nacistické rodiny kontra chlapec ze židovské rodiny - přátelství mezi nimi a srovnání jejich životů. Určitě stojí za přečtení, líbila se i mé 11ti leté dceři. Bohužel musím uznat, že chvílemi působila trochu ploše, jednoduše až naivně. Bylo cítit, že autor nebyl přímo u toho. Nicméně jí to odpouštím a vřele doporučuji!

15.03.2015 4 z 5

David Copperfield (zkrácené vydání) David Copperfield (zkrácené vydání) Charles Dickens

Četla jsem knihu, kterou vydalo nakladatelství Knihy Dobrovský v edici Omega. Děj se mi líbil, ačkoliv je velmi pohnutý, překlad byl úchvatný, zato neuvěřitelné mi připadalo, kolik chyb se v tomto vydání vyskytuje - chybějící nebo přebývající čárky, uvozovky atd.- musela jsem se hodně snažit, abych si toho při čtení nevšímala a nekazila si dojem. Toto vydání rozhodně nedoporučuji!!! Také se divím, že to byl vlastně jen první díl (nikde to tam není napsané), dozvěděla jsem se to až při bližším zkoumání na internetu.

30.12.2014 5 z 5

Copak naše babi! Copak naše babi! Ilse Kleberger

Knihu jsem koupila nedávno náhodou v bazaru, neznala jsem ani název ani autorku. Teď ji čteme s dětmi a pokaždé si ji nemůžeme vynachválit. Jemný, milý humor, který zahřeje u srdce.

13.10.2014

Divnější planeta Divnější planeta Nathan W. Pyle

Divná a ještě divnější planeta je čtivo a obrazivo, které prostě miluju!

21.05.2022 5 z 5

Stvořitelé katastrof Stvořitelé katastrof Michal Vaněček

Kniha přináší originální variaci na díla Karla Čapka a aktuální téma/témata, která velmi dobře vysvětluje dětským i trochu méně vědecky nadaným jedincům, jako jsem například já. Přes to, že obdivuji Karla Čapka a moc mě toto zpracování zajímalo, musím bohužel konstatovat, že mě nebavila - i když jsem se o to snažila. Kniha je určena dětem, ale hlavním postavám je kolem třiceti, čemuž odpovídá celé vyznění příběhu. Za celou dobu se tam ani nemihne žádné dítě či dospívající jedinec, děj je mnohdy spíše popisující než strhující a celkově tomu chybí dobrodružství a napětí, přestože o tom vlastně děj má (asi) být. Možná mi to prostě nesedlo. Moc by mě zajímal názor dětských čtenářů. A pokud je to bude bavit, tak super - protože názorový a hodnotový přínos toto dílo rozhodně má.

21.05.2022 3 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Kontroverzní kniha, to každopádně. Hodně mě potěšilo, že se někdo rozhodl psát pro děti o roce 1968 a přiblížit okupaci Československa - obzvláště, když tato hrozba i v současnosti stále nad někým visí. Chvílemi mě kniha moc bavila a zasmála jsem se u ní, měla velmi silné momenty popisující například události v Praze - v tom vidím její přínos pro představu o historické události. Často mi však připadla rozvleklá, se spoustou drobných událostí a popisů, které neposouvaly děj. Kladla jsem si otázku, jestli tohle děti vůbec přečtou, já bych to asi jako dítě vzdala. V tom však nevidím hlavní problém. Od začátku mě kniha provokovala množstvím názorů, se kterými jsem se nemohla vůbec ztotožnit. Možná je to záměr a nějak se to vysvětlí, říkala jsem si. Čekala jsem napnutě, ale konec ve mně pohřbil veškeré naděje na obrat k lepšímu. Bohužel - knihu nebudu doporučovat dětem, možná tak dospělým, aby si na ni udělali vlastní názor, než ji vloží do rukou svého dítka.

02.02.2022 2 z 5

Kam zmizela Anna Kam zmizela Anna Lenka Juráčková

Kniha mě okouzlila. Je to taková výtečná pralinka, která se rozplývá na jazyku po celou dobu čtení. Příběh je dojemný i veselý zároveň, poetický, praštěný, roztomilý, hluboký a přesto tak obyčejný. Moc a moc doporučuji!

29.06.2020 5 z 5

Uprchlík Uprchlík Alan Gratz

Knihu moc doporučuji. Je skvěle napsaná, aktuální, dětem i dospělým pomůže pochopit téma uprchlictví prostřednictvím tří různých osudů, z rozdílných zemí i časových období - a to je super.

22.06.2020 5 z 5

Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L. Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L. Petra Braunová

Kniha se mi líbila. Komentáře k textu na mě zprvu působily rušivě, ale pak jsem si řekla, že naopak můžou dětem výborně pomoci k porozumění děje - proč se stalo, co se stalo, kdo za to může a jak moc za to může. Je to kniha ne pro oddech a pohodu, ale pro zamyšlení a povídání si. Myslím si, že obzvláště dětem, které zažívají či zažily rozvod rodičů, může dobře posloužit.

14.04.2019 5 z 5