Nicoletta1681 Nicoletta1681 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

I přes prvotní strach, musím knihu hodnotit kladně. Prostředí Žítkové a ohledy na přírodu mi bylo blízké, snad proto, že z podobné vesnice, kde se dříve těžce žilo, pocházím. A myslím, že i to je důvod tak pozitivního pohledu na příběh.
Postava hlavní hrdinky mi přišla dobře vystavená, jen při pár situacích mi přišla zaslepená, což mě mrzelo skrz to, že celou dobu byla tak všímavá a tyto zásadní věci neodhalila včas. To na uvěřitelnosti trochu ubralo.
Postavy bohyň se mi zdály uvěřitelné i se svými znalostmi a používáním.
Co musím vytknout je až zbytečné kvantum informací nalezené ve spisech, které nebyly v příběhu použity anebo byly nepodstatné. A věci, které by stály za větší pozornost, bohužel nebyly rozvinuty. Velké množství informací mě pak v některých částech až unavovaly a zpomalovaly ve čtení.
Celkově je ale kniha dobrá a podává vcelku pravdivé informace. A co se týče popisu doby, kde se právě části příběhu odehrávaly, zdály se mi popsány opravdu reálně, stejně jako prostředí, že snad člověk i mohl cítit, jak to v chalupě voní bylinami.

17.03.2024 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krásný příběh, který nám poukazuje na to, jaký život plný strachu a nedůvěry byl v době heydrichiády. Příběh měl hezkou atmosféru, ale stále šla také cítit hrozba z reality, což je v takových příbězích potřeba, aby stále bylo jasno, že tak krásné a růžové to prostě není.
Líbí se mi styl a forma psaní, kde má děj pořád nějaký spád, kde jsou popisné pasáže pochopitelné a přesto ne zdlouhavé, kde úvaha nad věcí dává smysl a není tam navíc.
Mohu říci, že jako maturitní četba je to skvělá volba, ale myslím, že po přečtení z donucení si ji nakonec čtenář uloží do paměti jako hezkou knihu, ke které se možná časem zase vrátí a tentokrát už dobrovolně.

10.03.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta to zase dokázala. Opět dokázala napsat příběh, který vás vtáhne do ulic Rumunska, který vám představí chudobu a který vám ukáže jaké to je nikomu nevěřit. Ani sami sobě.
Detailní popisy situací a prostředí, které vás vtáhnou, věrohodné postavy a myšlenky, které vás přesvědčí a kus historie, která vás zasáhne. Ale hlavně ve vás kniha probudí hrdost a vděk předkům, kteří za to všechno, co teď máme, obětovali skoro vše.
Jednu hvězdu odebírám možná i trochu zbytečně, ale je to z důvodu, že kniha mi nepřišla tak propracovaná jako Mlčící fontány a trochu odbytá se mi zde zdála linka mezi Cristianem a Lillianou.

14.06.2023 4 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Tak tato knížka mě fakt překvapila. A mile! Naprosto geniální nápad s přeházenými kapitolami, kde vám celý příběh dochází postupně, ale zároveň vám dává i možnost si ho přečíst hezky od začátku do konce. Jinak příběh je opravdu emotivní, kdy nejdříve cítíte lítost, pak nepochopení, pak vztek, vzdor, hrdost a nakonec smutek. S Dášou jsem souznila a naprosto podle popisu pochopila její rozhodnutí a činy. Za mě je příběh opravdu uvěřitelný a doufám, že dodá sílu všem, kteří se ocitají v takovém vztahu.
Za mě má kniha vše, co by měla mít, a jako první kniha, co jsem od autorky četla, jsem s ní nemohla být více spokojená.

17.03.2024 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha otevírá téma, které je pro nás ještě trochu čerstvé. Nepojmenovala bych to jako alternativní konec a budoucnost, jak všude upoutávky píší, ale spíš popis toho, jak to u nás vypadalo a jak by to mohlo pokračovat dál.
Musím říct, že autorka detailně popisuje situace a prostředí a k tomu používá klišé, které vás na jednu stranu trochu tahají za oči, ale na druhou skvěle plní svoji funkci - vyvolávají ve vás soucit a v cítění se do postavy.
Velmi cením psychologický vývoj postav, se kterými vlastně dospíváme a postupně měníme pohled a názor na svět.
Celkově se mi příběh líbil, možná jen měl nějaké nesrovnalosti, kterých si ale možná ani nevšimnete. Jen někdy jsou některé postavy oproti jiným dost ploché, až zbytečné, což je někdy na škodu.
Podle mě je dobré a svým způsobem i důležité obrátit pozornost na historii, která nám není až tak vzdálená a pokusit se ji přiblížit dalším lidem.

14.06.2023 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi emotivní kniha. Byli části u kterých jsem se zasmála, zamyslela se nad významem slov a samozřejmě tu byli i části u kterých jsem brečela. Je to nádherný příběh popisující realitu v minulosti. Znenadání jsem se do postav zamilovala a proto mě jejich bolest, smutek a ztráty, ale i radosti, zasáhly.... Naprosto úžasné vyložený příběh a ještě k tomu vypracěčkou, která nám o té době řekne nejvíc.

04.03.2019 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Tak toto byla přesně ta správná románťárna na oddech, kterou jsem potřebovala. Krásné. Naprosto jsem si zamilovala Daxe (od vzhledu, přes vtipy.. Ale hlavně ta jeho objetí). Knížka se četla rychle a krásně. Vždy když jsem byla nucena přestat číst, zavírala jsem knížku s lehkým úsměvem na rtech. Tohle byla má první kniha od autorky a myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe, protože teď si chci přečíst další krásné "oddechovky" od ní:)

05.12.2019 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

A zas a znova krásná oddechovka plná culení se nad knihou. Tohle prostě Kasie West umí. Miluju tu atmosféru knihy, kde postavy mají hlavu a patu a časem si uvědomují to všechno, co se s/mezi nimi děje. Postavy jsem si zamilovala okamžitě. Lily pro její sarkasmus a myšlení a Cadea pro jeho přemýšlivpu stránku osobnosti, která se zároveň nedá ničím zastrašit. Tuhle knihu fakt doporučuji těm, kteří si chtějí oddechnout od těžkých témat a prožít si, jaké to je, se zamilovávat.

18.08.2020 5 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Tak tohle bylo jízda. No tyjooo...Je fakt, že tady jsem se přiklonila na stranu Kadena a Rafeho za jeho chovají jsem chtěla někdy fakt pořádně praštit pánví. Pauline a její změna mě překvapila a měla jsem ji ráda k to víc. Liu jsem obdivovala, jak vše bere s klidem a její rodiče,to mě dost překvapilo. S tímto dílem jsem chodila všude a když jsem zrovna nečetla, stejně jsem přemýšlela o osudech, pocitech a názorech postav. Tohle bylo fakt výborné. Stejně jako ostatní knihy od autorky. Jak děj tak i popisy okolí a hlavně vysvětlení tradic, to mě uvedlo do tohoto světa úplně nejvíc.

30.11.2019 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Upřímně jsem se ze začátku bála formy vyprávění,ale postupem času jsem byla za něj víc a víc ráda, protože nejlépe ukázal celý obraz děje z více pohledů.
Celý příběh je popsán tak uvěřitelně, že je vám až líto, že to není pravda. Postavy jsou uvěřitelné svým charakterem i rozhodnutími a svým vývojem. A prostředí? To nemohlo být lepší! Svou krásou 70. let v LA, ale i temnou stránku drog, které byly na každém rohu.
Opravdu jsem si příběh užila a žila s ním a s postavami ještě dlouho po přečtení.

17.03.2024 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Kniha je napsaná srozumitelným stylem, který se dobře čte i přesto, jaký děj v sobě povídka skrývá. Myslím, že je to jedna z knih české klasiky, která by neměla být problémem pro čtení a zároveň by se na ni pro své důležité postavení ve vývoji naší literatury nemělo zapomínat. Tento smutný příběh nám ukazuje, čeho všeho jsou lidé schopni udělat pro své vlastní dobro a jak krutý život může být.

05.05.2022 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Všichni říkají, že tohle je to, co si musí všichni přečíst, že tohle je dokonalost. Neřekla bych, že je to ta nejlepší kniha, co jsem četla,ale musím říct, že téma a celý nápad příběhu je opravdu něco jedinečného. Že na konci budete zlomení, vděční, smutní, hrdí a také budete cítit vzpouru... Stejně jako hlavní hrdinka. Líbí se mi, že Tierney je tak statečná a zároveň mysli na ostatní. Hrozně mě bolela její ztráta a naopak jsem byla o to vděčnější za konec... Za tu naději. Postavy si oblíbíte, zhnusíte a pak pochopíte, proč se tak chovaly. Cítila jsem ten vzdor a hrdost, co na konci dívky cítili. Tahle knížka vás zasáhne a o to víc, pokud jste dívka. Tohle byla jízda, která ve vás zanechá stopu pocitů, které se bude těžké jen tak zbavit.

12.08.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Tenhle příběh je tak hrozivý a zároveň fascinující, že se na něj nedá jen tak zapomenout. Hodně cením ty malé detaily, které čtěte a o několik stránek dál zjistíte, že ta maličkost je vlastně hodně důležitá informace. Tohle aspoň nutí člověka být stále ve střehu a hrozně mě tohle baví:) Postavy jsou reálné, mají své důvody pro své činy a chování, jen ze začátku přibývají až nevíte kdo je kdo a co ten dotyčný vlastně udělal. Za tohle bohužel jedna hvězdu dolů, protože ze začátku je v tom velký zmatek. Jinak celý ten nápad je skvělý a jsem ráda, že mě tahle kniha z našeho českého rybníčku nezklamala, ba naopak předčila má očekávání naprosto ve všem. Moc se těším na další díly až se všechno vysvětlí a ukáže se, co se teda vlastně děje, protože první díl mi připadá spíš jako takový úvod - do tohoto světa, do problémů a do na stálé situace - kde se vlastně nic moc nevyřeší jen máte čím dál tím víc otázek, na které chcete znát odpověď. Takže tohle je kniha, kdy je nejlepší mít u sebe rovnou i další díl, protože nebudete chtít přestat:)

25.06.2020 4 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

(SPOILER) Geniální! Miluju příběhy z Říše divů a tato kniha mi ukázala další její kout - zapomenuté srdce Srdcové královny. Tak moc jsem doufala, že to skončí šťastně, ale nemohlo tomu tak být. Ale i přesto...Šprýma je veliká škoda a přiznávám, že mé oči nezůstaly suché...dávám 5* a přikládám na seznam nejlepších knih, co jsem četla!

26.07.2017 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Krásná oddechovka plná popkultury, písniček a romantických klišé. Kniha se mi líbila, splnila všechna očekávání, hlavní hrdinka mi ve většině situací připomínala mě a některé ty chvíle, které prožívala jsem jí dost záviděla.
Musím ale uznat, že příběh v prvním dílu mi přišel více promyšlený, než tady, a měla jsem pocit, že se až moc tlačí na pilu s vtipy a odlehčením.
Jinak se mi ale kniha líbila a určitě ji doporučuji jako oddechovou romantiku pro holky, které chtějí zažít scény z filmu naživo a co pro různé situace vymýšlí soundrack:)

11.06.2021 4 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Tahle knížka je celou dobu hořkosladká. A myslím, že takový byl původní záměr, aby lidi bavil a aby měli pocit zamilovanosti, ale pořád si uvědomovali tu vzdálenost, to riziko, ten smutek z něčeho, čeho nemůžete dosáhnout. Kniha ve vás zanechá spoustu pocitů, ale hlavně na konci toho všeho budete vděční za to, co máte a co můžete každý den. Postavy si oblíbíte (Willa o něco později, protože ze začátku se chová jako správný namachrovaný frajer) pro jejich povahu, sny a hlavně snahu přežít a žít jak nejdéle to jde. Upřímně řečeno, mám teď v plánu se podívat i na film a zhodnotit i ho... A hlavně chci ten příběh prožít ještě jednou (i když si nejspíš i něj zase trochu pobrečím). Doporučuji všem, co potřebují nějakou hezkou zamilovaní knížku, ale nechtějí to číst přes růžové brýle s duhou v pozadí:)

29.06.2020 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Víte, jak se říká, že druhý díl je vždycky o něco horší než první? Tak v tomhle případě to rozhodně neplatí! Příběh hned na začátku dostává obrátky, nejdříve Hannu moc nemusíte (a Jacksona už vůbec ne - protože kdo by měl rád dokonalé kluky, že ano? :D), ale pak, Teda aspoň já, zamilovala obě hlavní postavy snad více než Ezru a Kady (ale jen o trošku). Jsou i pasáže u kterých se zasmějete, u kterých je to na vás až moc moc fyziky a atrofyziky a všeho (ale nebojte, Nik je zmatený stejně jako vy, což přidává na vtipnosti a vy se necítíte úplně blbě). Samozřejmě, že autoři jsou známí tím, jak milerádi zabíjí postavy, které máte rádi ("SPOILER": Nikdy, nikdy nevěřte Jayovi a Ammie, když někoho zabíjí, je to past!), takže vy brečíte, jste naštvaní na celý vesmír (doslova), jste smutní a pak najednou bác! Pro citlivé duše jako já je to prostě moc pocitů a překvapení najednou :D
Ale jak jsem říkala, Gemina je parádní stejně tak jako první díl. Doporučuji (ano o těm citlivější), protože tohle si nemůžete nechat ujít (hlavně Nika). Těším se na třetí díl a už teď vím, že to bude jízda.

10.02.2020 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Maryša je úžasný příběh, protože naprosto přesně popisuje život na vesnici, pocity a cíle lidí a to, co se dělo naprosto normálně. Líbí se mi přidání jihomoravského dialektu, který přidává hře na věrohodnosti a přidání lidových písní. Dá se krásně číst a ještě lépe sledoval v divadle:)

30.01.2020 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Krásné. Po delší době contemporary, co jsem fakt četla na jeden nádech. Hezky propracované, jak forma, děj a vývoj postav. Vtipné pasáže, smutné pasáže, šokující pasáže - všechno tady najdete. Je fakt, že něco se dalo očekávat, ale tady mi to vůbec nevadilo. Hodně se mi líbilo, že je to založené na faktech (fotky, básně). Do postav jsem se zamilovala, protože ty charaktery byly uvěřitelné. Takže můžu s čistým srdcem říct - doporučuji!:)

21.09.2019 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Naprosto dokonalé ve všech směrech. Ať už je to příběh, postavy, styl psaní nebo samotná forma knihy! Nic promyšlenějšího jsem zatím nečetla. Jsem nadšená, fakt moc. A zvědavá o čem budou další díly a jestli se mi zaryjí do srdce stejně jako první díl.

19.08.2019 5 z 5