n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Smršť Smršť Jozef Karika

Podle pověsti, když duje halný vítr z polské strany Tater, tak se zjevuje Větrnice a ten kdo jí pohlédne do tváře ..... zemře. Vše začíná náhodně a nevinně nálezem autokamery a zvědavostí, kdo a proč jí pohodil na odpočívadle až po pátrání s přáteli po tragédii jedné dopravní nehody. Ovšem nevěřit na pověsti se nevyplácí, protože při jízdě oblastí, kde duje halný vítr, může přijít smršť a pak okolnosti naberou velký spád, kdy nevíte co je realita a co fikce. Karikovy hororové knihy mě obrovsky baví, skvělá atmosféra zasazená do reálných oblastí Tater, kdy příběh vás hned pohltí a vy se řítíte tmou a cítíte halný vítr. Moje první kniha přečtená v originále ve slovenštině

Když duje halný, stoupá počet sebevražd, násilí, vražd a agresivity. Jenže to nezpůsobuje vítr, ten není zlý, ale iniciační.

10.08.2023 5 z 5

... a výstupy do údolí ... a výstupy do údolí Jan Pelc

Volné pokračování příběhů Olina, který se po emigraci z Československa usadí v Paříži, má práci, přítelkyni, kamarády. Události lístopadu r.1989 jen zavedou zpět do Československa a vše se začíná pomalu hroutit .... kde je doma? V Praze nebo v Paříži? Kdo je kamarád a kdo jej chce využít? Výborná kniha o hledání domova, sebe sama a nacházení odpovědí na své otázky až když je příliš pozdě. Moc se mi líbí reálně popsaná atmosféra devadesátých let.

08.08.2023 5 z 5

Dobří holubi se vracejí Dobří holubi se vracejí Ladislav Pecháček

Román z prostředí protialkoholní léčebny, kde se léčí pacienti všemožných profesí, charakterů s jediným cílem. MIloš Lexa, topič sem přichází, aby se dostal ze své závislosti, setkává se zde s chápavým vedoucím lékařem Dobrotkou, ale i tyranským lékařem Masákem, který udržuje pořádek za pomoci tří cikánských kriminálníků. Prostý příběh, kombinovaný se vzpomínkami na minulosti, protkaný filozofickými názory a hlavně myšlenkami proč pít či se vzdát alkoholu. Smutný melancholický příběh o víře a lidských osudech.

Pacient Václav Hrabyňa, kronikář z Častolovic, skončil sebevraždou na půdičce rodinného domku tamtéž. V dopise na rozloučenou napsal: Promiňte mi všichni, ale neznám jiný způsob, nemohu-li rovně stát, budu alespoň rovně viset.

07.08.2023 4 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Tato kniha byla napsána před více jak půl stoletím, přináší pohled na satanismus jako na filozofii. Na počátku se dočtete o Satanském devateru a poté je kniha rozdělena defacto do čtyř knih odpovídajících čtyřem živlům: Knihy Satanovy (oheň), Luciferovy (vzduch), Belialovy (země) a Leviathanovy (voda) . Jako studijní materiál k poznání jiného náboženství to vůbec není špatné dílo.

04.08.2023 4 z 5

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Miroslav Bobek

Krátké fejetony nynějšího ředitele pražské ZOO o zvířatech v trójské zahradě, radosti i strasti jejich chovu, o koních Převalského v Mongolsku či rezervací Dja v Kamerunu, kde provozují Toulavý autobus, ale i tragédie typu obrovského požáru v Austrálii a mnohé další. Kniha je doplněna krásnými barevnými fotografiemi. Kniha je zajímavě napsaná, ovšem nevím proč jsem se s ní dlouho trápil a nebyl schopen dočíst. Některé kapitoly mi vyloženě do knihy nesedly.

02.08.2023 3 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Po přečtení Rychlopalby jsem prostě musel se vrhnout na druhý díl. Hlavní hrdina se opět vrhá do řešení případů, které se jej netýkají a díky tomu zabředá do dalších a dalších problémů, ze kterých se horko těžko dostává. Pátrání po zmizelém realitním makléři jej dovede až na poslední hranu, kdy mu již jde o život. Konec je otevřený a já pevně doufám, že se dočkám dalšího dílu

"Jistě. S dovolením, madam" sklonil jsem se k ležícímu.
"Posral se a pochcal" upozornil mě Holub poněkud zbytečně.
"Jo" sklonil jsem se ještě níž. "A vypadá to, že se i poblil"
"Takže multiinstrumentalista."

Mě Kopřivův humor prostě baví. Knížka je suchými a vtipnými hlášky celá protkaná. Opět se zde setkáme se starými známými z předchozího dílu a k tomu přibude i nový policejní kolega z jiného okrsku, který je neméně drsný.

"Jestli nemá Jankovič přijít na to, že jsme policajti" utrousil jsem k Wichterlemu, "tak mě hlavně nesmíš oslovovat kolego."
Přikývl. "To je dobrá připomínka. A jak ti mám teda říkat? Kdybych na tebe potřeboval zavolat?"
"V tom případě Klement."
" A já tobě?"
"To je fuk. Třeba Gustav" chytil jsem se plotu
"Výborně, konstatoval jsem. "Husák a Gottwald. Prezidentský rabijáti. Ten se posere strachy.

Tato detektivka vás prostě chytne a nepustí a prosvištíte jí jako křížovou palbou.

31.07.2023 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Když se ocitnete u případu, kdy jako obyčejný pochůzkář poznáte, že zatkli nepravého vraha, ovšem kriminalista je víc než vy ..... když vás požádá váš nejlepší kamarád, že se ztratila jeho neteř Bára a on nevěří ve vinu své sestry a do toho vás opustí manželka, tak toho začne být na vás moc. Je potřeba se problémům postavit čelem a začít vše vyšetřit. Po skvělém Asfaltu jsem zkusil Kopřivovu detektivku (ač nejsem extra fanda detektivek) a musím říct, že jsem nadšený. Nečekejte drsňáka typu Harry Holea či Phila Marlowa, ale obyčejného policistu, který řeší vykradená auta, opilce válející se na refýži a domácí násilí ve Vysočanech, který je pod vlivem okolností nucen pátrat na vlastí pěst. Humor kombinovaný s napětím vás rychle vtáhne do děje ....

Začali mluvit jeden s druhého, zachytil jsem problémová partaj a zase ožralej a řeže jí od rána do večera je aby neublížil miminku. Z bytu se linul dětský brekot, ženský jekot mužský blekot. Plus Karel Gott. Čímž byl případ jasný. Tu nešťastnou rodinu tam osobně tyranizuje Goťák. A tomu se musí zamezit. Copak mu nestačí, že už půl století tyranizuje tenhle národ?

A když se do děje zapletou zkorumpovaní policisté, turecká mafie, líní kolegové a nevěrná manželka, tak je o skvělý román postaráno.

Stáli jsme proti sobě: dva testosteronem napumpovaní tvrďáci s výrazy tak urputně výhrůžnými, že by rozbrečely děti v mateřských školkách široko daleko. Všechny třídy, od Jahůdek až po Ježečky.

28.07.2023 5 z 5

Život v poklusu Život v poklusu Jaroslav Foglar

Autobiografická kniha skvělého spisovatele, čestného a obětavého skauta. Možná přeháním nebo si Jaroslava Foglara idealizuji, ale já to tak prostě cítím. Tato jeho kniha je výborná kniha, ve které poznáte jak hodně čerpal pro své knihy ze svých životních zkušeností. Člověk zapálený pro práci s mládeží, nepohodlný režimu v době protektorátu a velmi nepohodlný soudruhům komunistům. Pro ty, kdo chtějí poznat životní osudy toho Skauta, je tato kniha naprosto ideální

20.07.2023 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Nádherné vyprávění příhody Ferdy Mravence, který miluje Berušku a je šikovný, protože umí práci všeho druhu a také všeuměla Brouka Pytlíka. Pro malé děti naprosto ideální kniha k poznání hmyzí říše

16.07.2023 5 z 5

Zázrak okamžiku Zázrak okamžiku Helen Exley

Povedená kniha krátkých citátů hlavně ze života, kdy čtenáře uvede do pohody a k zamyšlení se nad svým okolím i sebou samým. Tato kniha se nejlépe čte v klidu a o samotě, kdy člověk může jen relaxovat, přemýšlet a nechat ty to citáty na sebe působit.

13.07.2023 5 z 5

Krvavý Bill a viola Krvavý Bill a viola Miloslav Švandrlík

Příběh o první velké lásce, která mění charakter lidí. Bedřich na svém prvním čundru na Sázavu potká svou Perlu Posázaví, do které se bezhlavě zamiluje a ze soustružníka a milovníka diskoték, se stává hráčem na violu. Ovšem cesty osudu jsou nevyzpytatelné a každá lež člověka doběhne ..... Krátký příběh o lásce psaný typickým humorem Miloslava Švandrlíka

"Pane jo" zalapal po dechu Franta. "Republika Mali hadr!"
"Správnej pařák!" souhlasil Jindra. "Popovický kozlíci do nás budou skákat jako klokani!"
Béďa neříkal nic, protože vydávání sil na komentování tak nesporné věci považoval za zpozdilost. Ale pak se stalo něco, do konce vzpružilo jeho smysly. Z chumlu lidí, rozcházejících se na všechny strany, se totiž vynořila Perla Posázaví.

10.07.2023 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Marie Pujmanová

Druhý díl románu Lidé na křižovatce, kde postava Ondřeje Urbana ustupuje do pozadí a víc se zde autorka věnuje rodině advokáta Gamzy, který hlavně zastupuje klienty z řad komunistů a proto se ujme i obhajoby Jiřího Dimitrova, který byl obžalován ze zapálení Říšského sněmu. Silně ideologicky zaměřený román, který jsme měli jako povinnou četbu na základní škole. Marie Pujmanová nebyla vůbec špatná spisovatelka, ale ta ideologie, která číšela z románů mě těžce nebavila.

07.07.2023 1 z 5

Život proti smrti Život proti smrti Marie Pujmanová

Třetí díl politického románu. Tentokrát se opět věnuje více Ondřeji Urbanovi, který uvědoměle odchází do Sovětského svazu, aby v Batumi našel komunistický ráj, který utne druhá světová válka se svou milovanou dívkou Keto vstupuje do Rudé armády a díky svému hrdinství došel až do osvobozené Prahy. Povinná četba na základní škole, ze které číší láska k Sovětskému svazu a moudrému Stalinovi i ze slov hlavního hrdiny, který se diví rčení .... vidět Neapol a zemřít, neboť on má svoje přísloví ... vidět Batumi a žít ..... prostě klasický propagandistický román, ve kterém spisovatelka adoruje komunismus, vše a všechny kdo s ním jsou spojeni

04.07.2023 1 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Svět po katastrofě, zbytky lidí, kteří přežívají v umírajícím světě, muž a chlapec, kteří jdou na jih, k moři, ve víře, že tam už bude lépe. Je potřeba si zachovat lidskost, neklesnout na úroveň zvířat, zachovat si slušnost a zbytky víry v dobro člověka. Ovšem bezútěšnost světa a jeho hroutící se zbytky jsou velkou zkouškou, aby člověk obstál a stále byl tím člověkem jako ve světě před katastrofou. Na tento román jsem narazil čirou náhodou překvapivě ne na zdejších stránkách, ale na foru na stránkách fanoušků fotbalové Sparty, kdy po úmrtí Cormaca McCarthyho zde byl hodně doporučován. S trochou skepse, jsem otevřel tuto knihu a vydal se na Cestu. Fantastický román, který je v kategorii postapo, které jsem doposud četl, u mě na jednom z předních příček. Úžasně pojatý příběh, který je pouhou cestou dvou lidí a přesto tak depresivně působící, kdy popis opuštěné krajiny a měst je tak sugestivně popsán. Už se těším v budoucnu na další román toho spisovatele, kterého jsem bohužel do této doby vůbec neznal.

01.07.2023 5 z 5

Spodní zrcadla Spodní zrcadla David Jan Žák

Davida Žáka mám rád jako autora skvělých románů a literatury faktu a ze zvědavosti jsem sáhl po jeho knize básní. Jeho lyrické básně nejsou vůbec špatné a příjemně mě překvapily

Déšť pláče do střech
vítr dusí list
a horečka
jak stromy k uzoufání
otvírá podvečer

30.06.2023 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Kniha psána formou deníkových zápisků knížete Sternenhocha, který pojme za manželku mladou dívku zvláštní povahy a od té doby se začíná měnit charakter a povaha obou. Krásné vylíčení úpadku člověka, změna jeho chování, postupný nástup šílenosti, kdy jej pronásledují výčitky svědomí, se kterými se není schopen vyrovnat. Hodně těžká kniha na přečtení, ovšem popis šílenství, kdy nevíte co je realita a co skutečnost, je výborná, stejně jako vylíčení chování či změna osobnosti u Helgy, kdy z apatické dívky se stává svým způsobem demon zvrácenosti.

29.06.2023 3 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Jedna z nejslavnějších pirátských knih, která kdy byla napsána. Jim Hawkins žije s rodiči v krčmě U admirála Benbowa, když k nim dorazí starý námořník Bill, který se chová prapodivně. Po jeho smrti Jim najde v jeho pozůstalosti mapu ostrova, kde se nachází velký poklad. Z Bristolu je vypravena loď k nalezení tohoto pokladu. Kapitán Smollet a doktor Livesey sebou k posádce vezmou i mladého Jima Hawkinse jako sluhu a v přístavu přiberou jednonohého charismatického kuchaře a to Dlouhého Johna Silvera s jeho papouškem kapitánem Flintem a honba za pokladem může začít. Nechte se vzít na palubu Hispanioly, nastavte obličej slanému větru a vyražte vstříc velkému dobrodružství a legendárnímu pokladu kapitána Flinta.

Patnáct nás pilo rum ze všech sil,
johoho, na truhle nebožtíka.

27.06.2023 5 z 5

Oblázek na obloze Oblázek na obloze Isaac Asimov

Joseph Schwartz krejčí v důchodu se náhodně ocitá zpět na Zemi a místo v Chicago se ocitá ve městě Chico. Zjistí že Země je po jaderných válkách radioaktivní a že zde již není místo pro starší šedesáti let. Jiný svět, jiná kultura ovšem donutí Josepha Schwartze se přizpůsobit a snažit se přežít. Skvělý román, který defacto předchází fenomenální Nadaci. Asimov dokázal jako ve všech svých románech vytvořit úžasnou atmosféru a držet napětí románu až do konce.

26.06.2023 5 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Po smrti matky zůstane v mladý Vojtěch Kaliba sám s otcem na statku a protože již není nejmladší je okolím tlačen do svatby. Jeho švagr mu dohodí nevěstu, která se po svatbě k němu se svou matkou přestěhuje a to předznamená osudy rodiny Kalibovy. Román z podhůří Krkonoš, kde je zde reálně vykreslen tehdejší venkov se svými zvyky a obyčeji, chování lidí na vsi a sousedské i rodinné vztahy,kdy to nebyla vždy idyla. Rais nádherně popsal krajinu Podkrkonoší. Celkově jsem byl z knihy příjemně překvapen.

23.06.2023 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Tuhle knihu jsme měli doma v knihovně a od mala jsem v ní moc rád listoval. Průvodce zvířecí říší, kde jsou podrobně popsaní zástupci fauny od A do Ž, jejich způsob života, výskytu a i včetně fotografií. V dnešní době internetu, kdy si vše můžete online najít, se už dostane trochu do pozadí, ale to nic neubírá na její kvalitě

22.06.2023 5 z 5