Monačte Online Monačte komentáře u knih

Modrá Modrá Maja Lunde

Dva příběhy, které spojuje loď Modrá a také plýtvání vodou - alarmující v lince ze současnosti a devastující v budoucnosti. Dystopie jsou populární, jen tahle působí tak moc reálně, že se z toho až svírá žaludek. Když si člověk představí, že jeho děti by se za nějakých 20 let mohly potýkat se stejným světem jako David, je to přinejmenším děsivé... Ráda bych vyzdvihla konec - respektive oba konce. Na jednu stranu smutné a nepříjemné, na druhou stranu happy endy se vším všudy. Už dlouho jsem nečetla tak dobré zakončení knížky!

15.07.2023 5 z 5

Do morku kostí Do morku kostí Camille DeAngelis

Není to ani tak moc lovestory, jako spíš příběh o hledání vlastní minulosti a kořenů. Není to ani tak moc o požírání lidí, jako spíš o squatování a nomádění. Rozhodně to ale JE fajn youngadultka s příjemně devadesátkovou atmosférou, což musí být na plátně úplně super! Letní jednohubka jako stvořená pro všechny vegany a vegetariány ;)

10.07.2023 4 z 5

Annin útěk Annin útěk Mattia Corrente

Nejlepší kniha roku 2023! Vlastně ji možná zařadím i mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec! Nejen, že je skvěle napsaná, ale výjimečně se mě dotkla...
Hlavním tématem knihy je fakt, že téměř všichni přizpůsobujeme a žijeme své životy z velké části podle okolí. Co se od nás očekává? Co si o nás budou myslet? Ale kým (a kde) bychom byli, kdybychom se na nic a nikoho nemuseli ohlížet? Kniha je o svobodě rozhodnutí a o hledání štěstí.
No ale protože je to román, musí tam být i nějaký příběh, že? Je tam. Vlastně jich je tam hned několik a všechny gradují společně - i když je mezi nimi rozdíl několika desítek let. A všechny se odehrávají na Sicílii, kterou autor popisuje s takovou vůní, chutí a láskou, že si člověk hned hledá letenky. Tohle se opravdu povedlo! Neskutečný debut sicilského sympaťáka!

07.07.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Třeštíková mě dosud neoslovila. Její hrdinky mě vesměs štvaly, jejich myšlenkové pochody mě vytáčely a přišlo mi to psané stylem vhodným tak pro čtenáře Blesku. Vydání jejích knih mě tedy nevzrušuje, ale anotaci a recenze si přečtu, to zase jo. Víc než komentování sprosťáren nebo příběhu mě v nich zaujala zmínka o přeházených kapitolách a chtěla jsem to vidět/číst/zažít na vlastní kůži. Nelituju!

Dramaturgie je prostě skvělá! Kapitoly jsou poskládané tak, že vás to udržuje v napětí a to i když víte, jak to bude dál (na rozdíl od hrdinů). Není to nic převratného, už jsem podobné přeskakování párkrát četla, ale tohle se fakt podařilo. Navíc vypravěč/-ka promlouvá také ke čtenářům, takže máte kolikrát pocit, že Vám to někdo vypráví u kafíčka.

A co se těch sprosťáren týče - jo, jsou tam. I drogy. Ale tak nějak odosobněné a fungují jen jako kulisa příběhu a na kvalitě by asi nijak neubralo, kdyby tam nebyly. Jen by to ubralo na kontroverzi, o knížce by se míň mluvilo a míň by se prodávala.

Mimochodem - Blesk taky čtu, nic proti němu, takže chápu, že si při čtení mnozí asi představují zákulisí bulvárně propíraného rozchodu a vztahů autorky. Já jsem tenhle autobiografický pocit při čtení neměla. To jen na okraj.

29.06.2023 5 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Tohle pro mě bylo celkem překvapení! Kniha mě sice nesejmula emocionálně, ale otevřela mi nové obzory. A to mám na knihách ještě radši, než když si na konci popláču. Mimochodem - pokud se vám Černý dort líbil, zkuste něco od Zadie Smith, bude se vám to líbit taky!

17.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

V Lese v domě Mornštajnová vytvořila extrémně depresivní, stísněnou a osamělou atmosféru. To se jí opravdu povedlo. Kdybych knihu četla déle než dva dny, asi bych z toho měla depresi i já. Těžké téma, dobře napsáno. Škoda jen, že na knihu vrhá stín doprovodná kauza. Nebo možná dobře? Jinak by mě totiž vůbec nenapadlo si knihu přečíst, autorka mě normálně moc neoslovuje.

17.06.2023

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Při čtení téhle knížky jsem: pila černý čaj s mlékem, pouštěla si hudbu ze šedesátých let, plakala, hodnotila svoje vztahy. Veronice se podařilo napsat takovou tu knihu, která se dostane mnohým na seznam deseti nejoblíbenějších knih. A je úplně jedno, s kým ti lidé spí...
Díky téhle knize jsem pár dní žila na ostrově Wight. Život to nebyl lehký. Kromě vlastních myšlenek, pocitů a důsledků rozhodnutí mě bičovalo také surové počasí. Atmosféra přímořského letoviska mimo sezónu je něco, co mám ráda a tady se mi toho dostávalo vrchovatě. Umocňuje to pocit, že něco zábavného a hezkého končí, že nastává období, které je třeba vydržet a že se vše za pár měsíců zase rozsvítí.

26.04.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Mistr hororu tentokrát nenapsal horor, ale obyčejný thriller. V čem se ale Billy Summers od ostatních kousků Kinga neliší, to je precizně vykreslený vnitřní život hlavního hrdiny, včetně všech pohnutek, myšlenek i charakterových twistů. A že je na tohle přemýšlení času dost, zejména když Billy dlouhé týdny čeká pod skrytou identitou na svůj poslední job. Tenhle vnitřní horor z výčitek svědomí, zapomenutých vzpomínek a co by kdyby je možná ještě děsivější a horší, než kdyby tam bylo ještě víc mrtvých a krve. Mimochodem - závěrečná myšlenka o psaní je moc hezká! Až se mi z toho chce taky něco napsat!

04.03.2023 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Hlavní "tajemství" knihy je vyzrazeno už v anotaci, v příbězích jednotlivých návštěvníků tedy víte víc než oni, případně se jen dozvídáte další podrobnosti. Co je ale zajímavé, jsou myšlenky, které se vám honí hlavou (a neříkejte, že ne). S kým byste se sešli? Co byste mu řekli? Nezůstalo by nakonec mezi vámi ticho? A není to tak lepší, když by se vlastně stejně nic nezměnilo? A kdyby změnilo - jednali byste jinak?

I když jsem knížce dala pět hvězd, nemám touhu přečíst si další ze série o téhle zázračné kavárně. Upřímně - už poslední příběh mi dělalo potíže dočíst. Nápad skvělý, ale japonsky minimalistické vykreslení postav bohužel nemotivuje k pronikání do osudů dalších návštěvníků. Jsou tak málo plastičtí, že se mezi stránkami nadobro ztratí...

20.02.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Je s podivem, jak kniha popisující celkem obyčejné životní příběhy může být čtivá, poutavá a vlastně i napínavá! Přečteno jedním dechem během dvou dnů a i tak mám pocit, že jsem v trochu zapomenutých a ospalých končinách strávila s hlavní hrdinkou celý rok.

Jsem ráda, že už snad konečně končí "móda" českých autorek, které psaly knihy jako vnitřní monology plné nespisovné češtiny a jednoduchých vět. Tuhle knihu byla radost číst i z toho důvodu, že je plná poetických popisů - ať už přírody nebo situací. Může se to zdát jako zbytečnost, ale právě tyhle poetické a originální popisy jsou tím, díky čemu se cítíte "jako byste tam byli."

Je vidět, že autorka měla blíž k postavě Lucie, než Janiny. Ta je totiž vykreslená až trochu jako karikatura. Na druhou stranu - nemáme každý ve svém okolí pár lidí, kteří jsou také trochu karikaturou sebe samých?

20.02.2023 5 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Uvěřitelný politický román, který může být pro někoho děsivý, ale pro mě, jakožto člověka, který k zákulisí politiky v minulosti přičichl, to nic překvapivého nebylo. Vlastně - kdyby to byla literatura faktu, asi by mě to taky nepřekvapilo. Povinná literatura pro všechny, kdo chodí volit! A ti kdo nechodí, ti ať si to radši ani nečtou - jen by je to utvrdilo v názoru, že je to všechno stejně jedno...

23.12.2022 2 z 5

Vražda na Ostrově Camino Vražda na Ostrově Camino John Grisham

Detektivky běžně nečtu, takže nemám srovnání a mohu soudit jen z vlastních pocitů. A ty jsou překvapivě pozitivní! Možná těm detektivkám občas šanci dám! Minimálně si od Grishama přečtu ještě něco - nejspíš první příběh z ostrova Camino, protože v téhle knížce je na něj pár odkazů a zní to celkem zábavně! Ale zpátky k Vražde na ostrově Camino - některé pasáže jsou trochu rozvleklé a malinko jsem se nudila, ale ruku na srdce - v které knize to takto není? Vynahradí to základní nit, kdy knihkupec pátrá po vrahovi svého kamaráda spisovatele a sekunduje mu při tom brigádník z knihkupectví, fanda do detektivek. To doplněné o popis zajímavého prostředí floridského maloměsta, partu pošahaných spisovatelů a řádění hurikánu. Eh, takhle napsané to zní zvláštně, ale fakt je to zábava! Věřte mi!

23.12.2022 3 z 5

Později Později Stephen King

Kluk vidí mrtvé. To už tady bylo, tak stokrát. Ale ten King to zkrátka umí napsat tak, že vás to bude bavit! Děsit! A že zase o trochu víc ztratíte víru v lidstvo...

23.12.2022 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

O Trhlině se svého času mluvilo všude a tak, když jsem měla náladu na nějaký poctivý horor, sáhla jsem po ní najisto. Nezklamala, naopak i docela překvapila. Pátrání party mladých lidí v záhadné oblasti, kde už desítky let mizí lidi. Po čem vlastně pátrají? Co od toho čekají? Doufají, že se jim samotným “podaří” zmizet? Zajímavě vygradovaná atmosféra - od lehce znuděného až nudného začátku až po poslední třetinu plnou zvratů. Tak mě to chytlo, že bych klidně snesla i dalších 50 až 100 stránek navíc! Haló, pane Kariko, nechcete napsat Trhlinu 2?

30.11.2022 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Tenhle kousek mi připomněl dobu, kdy jsem jako malá koukala na seriál Krajní meze, měla z toho špatný sny a husí kůži a vlastně ani nevěděla proč. Povznesení má atmosféru podobnou. Dějí se tam divné věci. Ani ne zas tak moc strašidelné, ale divné, nepříjemně divné. Což je přesně ten důvod, proč Kinga čteme.

30.11.2022 4 z 5

Kane a Abel (1. část) Kane a Abel (1. část) Jeffrey Archer

Kdo by to byl řekl, že mi tak sedne příběh dvou ambiciozních mužů na pozadí událostí dvacátého století? No, ale sednul. Tahle sága je napsaná tak skvěle, že si musíte pořád připomínat, že se nejedná o skutečné osudy, o skutečné postavy, a že tenhle příběh “nenapsal sám život” ale Jeffrey Archer. Tak skvěle vykreslené postavy, jejich povaha i změny názorů v průběhu života, a to včetně vedlejších, to už jsem dlouho neviděla. Až mi bylo líto, že hlavní postavy jsou jen dvě a ostatní nemají takový prostor... než jsem zjistila, že některým dal Jeffrey Archer prostor v dalších svých knihách! Takže, Florentýno, těš se! O tobě si ještě chci něco přečíst!

19.11.2022 5 z 5

Kain a Ábel (1. a 2. časť) Kain a Ábel (1. a 2. časť) Jeffrey Archer

19.11.2022 5 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Nalákala mě povedená obálka a čekala jsem rodinnou ságu o bylinkářkách. A tu jsem taky dostala, jen šmrncnutou kapkou romance a velkou porcí detektivního pátrání. Přesně moje gusto, takže za mě dobrý! Možná by se mi jen líbilo trochu víc čarování, bylinek, parfémů... protože všechny tyhle záležitosti, tak signifikantní pro holky Moonovi, byly jen lehce nakousnuté a fungovaly jako kulisa a přitom si zasloužili větší prostor. Možná by pak knížka byla více nezapomenutelná, stejně jako některé vůně...

19.11.2022 4 z 5

Druhá šance pro Zoe Druhá šance pro Zoe Michaela Schmiedlová

Tahle knížka dokazuje, že fajn YA nemusí být jen distopické, fantasy nebo s LGBTQ tématikou. Člověk ale aby tuhle obyčejnou romantiku (byť s dost neuvěřitelnou linkou) hledal jako jehlu v kupce knížek. Ale díky za to! Na mě, jakožto holku co se věkem blíží spíš mámě hlavní hrdinky, to bylo už přeci jen trochu moc “young” - ať jazykem nebo vykreslením postav. Přesto to ale byla milá jednohubka, kterou jsem si dala za dvě deštivá odpoledne a narozdíl od mnoha jiných českých autorek - zde mi hlavní postavy byly celkem sympatické. S českou současnou literaturou mám totiž často ten problém, že nemůžu 90 % postav vystát!
Zajímavé také je, že příběh “mámy” Terezy má vibe románů pro holky od Lenky Lanczové, což skvěle dokresluje to, že se vlastně měl (podle mých propočtů) odehrávat v době její největší slávy - koncem devadesátek. A protože jsem LL fanynka, tak tady Zoe jednoznačně doporučuju!

25.06.2022

Až půjdeš, zavři za sebou Až půjdeš, zavři za sebou Anna Moricová

Je vidět, že autorka je psychiatrička, protože dokáže skvěle a uvěřitelně popsat všechny myšlenky, které hlavní hrdinka v hlavě má. Pokud jste si třeba při pohledu na anorektičku někdy řekli – jak je možné, že to nechala dojít tak daleko? To to nevidí, že je jen kost a kůže? - po téhle knížce možná myšlení takto nemocných lidí pochopíte. A nejen jich. Tahle knížka otvírá hlavu a neměla by rozhodně zapadnout. Stojí naproti všem těm youngadultkám, jejichž hrdinky mají rádoby úzkosti jen proto, že je to módní. (ať už v knížkách nebo ve světě mladých) a kloužou jen po povrchu. Ale na druhou stranu nečekejte žádné těžké čtení – knížka je napsaná s lehkostí a čte se sama, příběh "odsejpá" a vy chcete vědět, jak to dopadne.

17.05.2022 4 z 5