misa.lemperova misa.lemperova komentáře u knih

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Podle mě je Alchymista taková ta “zásadní” kniha. Tolik myšlenek, co si z ní člověk odnese... Jsou v ní také velmi krásné a známé citáty, jako např.: “Člověk miluje proto, že miluje. Není k tomu žádný důvod.”, “Všichni vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami.”, “Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl.” a další... Pokud někdo váhá, zda číst nebo nečíst, za mě tahle kniha určitě stojí za to. Nemusí sednout každému, ale je v ní určité poselství. Může pomoci vhodnému čtenáři v pochopení a zamýšlení se nad životem.

31.10.2020 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Rozhodně doporučuji, autor píše velmi čtivě, knihu jsem přečetla v rekordním čase… Trocha tragédie, rodinných tajemství, ale i překvapení a náhlých zvratů - to vše lze v této knize najít. Příběh je vyprávěn ve dvou vzájemně se prolínajících dějových liniích, které jsou velmi napínavé a nutí čtenáře číst dál a dál. V mé knihovně už na mě čekají další díly, na které se velmi těším…

05.02.2023 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásně napsaná kniha. Velmi detailní popisy, člověk si díky tomu dokáže vše barvitě představit a vžít se do děje. Dala by se vnímat jako vstupenka do jiného, pro nás nepředstavitelného světa a naprosto odlišné kultury. Chápu, že je to úspěšná kniha, která čtenáře dokáže oslovit. Rozhodně nelituji, že jsem ji četla, ale celkově asi nebude patřit mezi nejlepší knihy v mém seznamu. Ale stojí za přečtení ;)

03.02.2021 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Námět sám o sobě nebyl špatný, na tohle téma jsem přečetla už dost knih. Ale Nabarvené ptáče bylo už i na mě moc.. Z téhle knihy mám pocit, že je to z většiny jenom výčet těch nejhorších věcí, co se člověku mohlo v tomto období stát a to vše je naloženo na jednoho malého kluka. Místy je kniha až odporná a nechutná, autor se v tom zřejmě vyžíval.. Líbilo se mi přirovnání k ptáčkovi s nabarvenými křídly, ale to je tak všechno. Napadá mě srovnání s Tarantinem, který také dost přehání. Uvažuju, jestli budu mít odvahu podívat se na film.

05.01.2021 3 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Tak tohle je přesně ta kniha, která člověka pohladí na duši, když to nejvíc potřebuje. Příběh je krásný, až pohádkový. Určitě se k ní vrátím, až mi bude smutno a všechno budu vidět černě. Obrečela jsem film i knihu, pro romantické duše ideální čtení!

03.01.2021 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Ságu Twilight jsem hltala ve filmové podobě, když mi bylo tak třináct :). Po více než deseti letech jsem se rozhodla si ji konečně i přečíst. Nejsem zklamaná, bavilo mě to, i když už tento příběh vnímám jinak než dřív. Spousta lidí Twilight odsuzuje, ale u mě bude mít vždycky místo v knihovně. Je to klasika, díky které poté vznikalo spoustu dalších podobných příběhů - někdo musel být první a tudíž i nejvíce kritizovaný :). Autorka píše čtivě, líbí se mi její vykreslování postav a jejich pocitů. Sága určitě stojí za přečtení a nemůžu jinak, než ji doporučit :).

21.01.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

(SPOILER) Taková oddechovka. Nad dějem se nemusí vůbec přemýšlet, nenáročné čtení.
Pocházím z vesnice, takže jsem se dokázala do jednotlivých příběhů trochu vžít a pochopit je, chvílemi jsem poznávala své příbuzné a známé z vesnice. Například v pasáži, kdy “mladí” pořídili bábičce rychlovarnou konvici, tu ona však nechala v krabici a schovala, protože stejně raději vařila vodu na kamnech, když na to tak byla zvyklá :-)
Avšak tolik zloby, závisti a nenávisti, co v sobě postavy v knize měly, to mě až překvapilo. Nemyslím si, že se lidé z vesnice mezi sebou až tolik nesnášejí a pomlouvají, dost lidí zde psalo o “vesnických vidlácích” a že by na vesnici rozhodně žít nechtěli, když si tohle přečetli. Na můj vkus vyzněla kniha až moc pesimisticky a objevilo se zde hodně předsudků. Všichni z vesnice nejsou takoví a hlavně všichni nejsou takoví jako před 50 lety…
Celkově hodnotím knihu jako průměr, neurazí, ale nenadchne. Děj v podstatě žádný, jsou to vlastně jenom útržky z životů jednotlivých lidí z dědiny, které nijak významněji propletené nejsou.
Hovorový jazyk mi byl blízký, nářečí starších postav už tolik ne, chvílemi už mě to při čtení rozčilovalo. Ale k tématu knihy se to hodilo. Nedoporučuji milovníkům spisovné češtiny, toto by asi jen tak nepřekousli :-)
Chystám se od autorky číst ještě knihu Vrány, třeba mě nadchne víc.

20.01.2022 3 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Tak teda tahle kniha mě hodně překvapila! Vlastně jsem vůbec nečekala, že mě bude bavit a že mě děj tolik vtáhne. Přečetla jsem ji během dvou dnů, tak nějak se nešlo odtrhnout. Je plná napětí a akce, čtenář se ani chvíli nenudí. Popisy prostředí Výhně a hlavně bachařů a všech netvorů jsou perfektní, i když by člověk možná ani nechtěl, dokáže si je živě představit. Při čtení je úplně možné slyšet vřeštění těch skřetů (nebo co to vlastně bylo :D). Velké překvapení, rozhodně příjemné! Hodně dobře se to čte, samá akce, samý zvrat, tak to má být.

09.08.2023 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Mám moc ráda filmové a divadelní zpracování Noci na Karlštejně, takže knižní předloha se četla sama. Za chvilku přečteno, povedené dílo. Knižní klasika, která stojí za přečtení. Ale uznávám, že se nemusí líbit každému…

24.05.2022 4 z 5

Za mě opět super, stejně jako první díl :) Laskavě popsaný život autisty, vtipnou formou, ale přitom s úctou a vážností. Doporučuji! :)
“Batůžek svítí barvami. Konce zipu se nacházejí přesně uprostřed, takže má s sebou sbalený i autismus.” :)))

09.07.2021 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Útěk do divočiny mě opravdu zasáhl. Chris byl na jednu stranu hrozně zvláštní člověk, ale na druhou stranu byl svůj a šel si za svým snem. Někomu se může zdát, že ten kluk prostě neměl rozum a rozhodně nemohl být normální. Ale já si myslím, že každého čeká nějaký osud a Chris si svůj osud sám zvolil. Logicky to nemohlo skončit dobře, ale nemyslím si, že by byl Chris nešťastný. Byl klidný a vyrovnaný. On to tak chtěl. To však nemění nic na tom, že i když jsem se snažila mu porozumět, stejně se mi to nepovedlo. Muselo to být ale neuvěřitelné dobrodružství. Příroda je krásná, ale je nutné si uvědomit, že pro samotného člověka může být i velmi nebezpečná. Velmi silný a inspirativní příběh, doporučuji přečíst...

13.01.2021 5 z 5

Kurt je nesmrtelný stejně jako Nirvana. Zanechal tu po sobě skvělou hudbu, která tu zůstane navždy. Je to velmi silné čtení, pro fanoušky povinná četba. Umožní nám trochu víc nahlédnout do Kurtovy duše, zjistíme, že byl geniální, citlivý (možná až přecitlivělý), sebedestruktivní, v něčem zvrhlý, ale pořád výborný a jedinečný umělec, kterého je strašná škoda. U čtení se člověk nejednou neubrání slzám, alespoň pokud Kurta a Nirvanu miluje tak jako já. O něm a jeho hudební skupině jsem toho přečetla spoustu a kniha Těžší než nebe je jedna z nejlepších knih o Kurtovi, která se mi dostala do ruky.
Pro Kurta byl prostě život velkým soustem, ať už to bylo na konci jakkoliv. Chybíš tu, ale děkujeme za geniální hudební tvorbu, kterou jsi tu po sobě zanechal. Mám dojem, že Kurt sám je teď šťastný tam, kde je, i když pro nás fanoušky je to nepochopitelné a smutné.
Jednoduše řečeno, je lepší shořet než vyhasnout...

13.01.2021 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Moje oblíbená kniha, moc dobře se mi četla. Do Gatsbyho se člověk hned zamiluje :-) Je ale pravda, že se nemusí líbit každému. Ale troufám si tvrdit, že v tomto případě se mi asi víc líbilo filmové zpracování, což jako knihomol často neříkám! :-)

03.01.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek. Češtinu mám moc ráda, nikdy mi nečinila problémy, takže zajímavé počtení. Chválím za některé z pomůcek, které jsou v knize uvedeny - neznala jsem a přitom jsou fajn :). Znám mnoho lidí, kteří by tuto knihu měli mít doma místo Bible, bohužel právě takoví, co by to nejvíce potřebovali, si ji nekoupí… No nic :D

24.01.2023 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Nebyl to nejlepší thriller, který jsem četla, ale byla to dobrá kniha. Bavila mě, poslední strany jsem přečetla jedním dechem. Hlavní postava mě trochu rozčilovala, ale to byl asi autorův záměr. Takže za mě klidně doporučuji těm, koho tenhle žánr baví.. :)

17.11.2022 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Útlá kniha se zajímavým námětem. Kdysi jsem viděla filmové zpracování, které mě zaujalo a konečně jsem se dostala i ke knize. Příběh je o zakázané lásce, (ne)pochopení, naději, pocitu viny, holocaustu, následcích za naše činy. Nejvíce vás donutí k zamyšlení otázka Hanny: “Co byste udělal vy?”

27.02.2024 4 z 5

Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

“Ten borovský kostelíček, stojí na vršku, skrze lesy smutně na mne hleděl: Jsi to, můj hošku?”
Narodila jsem se ve stejné vesnici jako pan Havlíček, takže chápu, co na svém domově miloval a o čem píše. Důležitá osobnost českých dějin, měl v hlavě veliké myšlenky. Děkujeme za Vaše dílo :)

23.05.2022 4 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Tak tohle byl neskutečný zážitek. Vinnetou je srdeční záležitost už odmalička, hrozně silný, poutavý příběh plný dobrodružství, od kterého není možné se odtrhnout. Miluju tu knížku a hned se vrhám na další díl.

23.05.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

No, co k tomu říct… Knížka se mi celou dobu četla celkem dobře, než jsem se dostala k poslední kapitole, kterou vyprávěla jedna z hlavních postav. V tu chvíli mi to, co jsem do té doby přečetla, přestalo dávat smysl. Protože se jedno s druhým vylučovalo, v jedné z předchozích kapitol bylo totiž zmíněno jiné jméno, než v kapitole poslední. Byla jsem zmatená, tak jsem mrkla sem na recenze a zjistila, že to zde píše hodně čtenářů… Vážně mě tato chyba (nebo co to mělo být?) naštvala a zkazila mi požitek z celé knihy. Nebýt toho, tak by byla celkem dobrá… Asi bych ji nedoporučila a nečetla znovu. Co dodat, škoda.

28.02.2022 2 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Když jsem vzala knihu do ruky, byla jsem velmi zvědavá. Když vyšla, byl to velký boom, každý ji kupoval… Potom mě pomalu začínalo odrazovat hodnocení a komentáře tady na Databázi… Nicméně přečetla jsem ji.
Nijak mě neuchvátila, téma bylo zajímavé, ale zvláštně zpracované. Na čtení poměrně složité, bylo velmi náročné orientovat se v ději. Autorka vše spíše naznačovala, nic nebylo řečeno přímo, asi aby si čtenář vše domýšlel. Někdo píše, že ho kniha velmi vzala a uchvátila, to já bohužel říct nemůžu. Nejspíš už si od autorky nic nepřečtu… Oceňuji však, že v tak mladém věku se pustí do psaní knihy s takhle složitým tématem.

31.01.2022 2 z 5