MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

SUPER SUPER. Jsem Potterholik.

19.05.2015 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Zkrátka nezapomenutelná klasika, kterou čtou i žáci pátého ročníku.

19.05.2015 5 z 5

Nebe ze zlata Nebe ze zlata Laura Wood

Prima odpočinková kniha s roztomiloučkou romantickou linkou. Celý příběh byl na můj vkus až moc nereálný/naivní (včetně hlavních postav, které na mě byly všechny až příliš kladné - kniha vlastně postrádala skutečně zápornou postavu), ale jako veselá, čtivá oddechovka proč ne. Umím si představit, že jako čtení na rozpálenou pláž to může být perfektní.

06.02.2021 4 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Zpočátku mi to přišlo poněkud primitivně napsané, ale později jsem si uvědomila hloubku celého příběhu. Kniha změnila můj pohled na dospívání a sexualitu, homosexualita se pro mě stala nějak víc reálná, dokážu se do LGBT lépe vcítit.

22.10.2018 4 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Myslela jsem si, že půjde o neschůdnou, nudnou četbu, ale tato knížka mne velmi příjemně překvapila. Vtipně, bez příkras jsou v ní vykresleny postavy se svými dobrými i horšími vlastnostmi, výstižně popsány vztahy mezi třemi nejsilnějšími náboženstvími v okouzlujícím a krutém středověku. Když se do příběhu ponoříte, budete na vlastní kůži cítit horké španělské slunce, strach, výhru a zoufalství dona Jehudy, Raquel i Alfonsa Kastilského. Za mě spokojenost a doporučení.

23.06.2018 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Návrat krále jistě předčil své předchůdce. Děj byl svižný a přiměřeně rychle utíkal, postavy hlubší. Příběh celkově měl temnější atmosféru. Jenom konec mi přišel moc rozvleklý a jsem ráda, že se ve filmu neobjevil.

27.01.2018 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Opravdu krásná kniha napsaná nenáročným, svěžím stylem. Moc se mi líbily obě dějové linky (ačkoli ta ze šedesátých let asi o něco víc). Knížka vás nutí zamýšlet se nad silou morálních hodnot a lásky. Je lepší zůstat čestný a nespokojený, nebo se vzepřít konvencím a prožít aspoň na okamžik pravou lásku?

18.01.2018

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Tato kniha byla velice zvláštní. Nemá skoro žádný příběh a málo napínavých momentů, přesto vám ale dá hodně o čem přemýšlet. S Holdenem, vypravěčem, jsem se nějak neztotožnila, avšak bylo mi ho upřímně líto, jelikož nevěděl, co sám se sebou, což dodávalo celé knize hořký nádech. Moc jsem si však oblíbila Phoebulku, i když mi na desetiletou dívenku přišla poměrně vyspělá.
Vyprávění mělo spád, a tak jsem někdy hltala stránky, až jsem si uvědomila, že jsem zahlcená. Příběh je vyprávěn jakoby překotně a navíc nenáročným hovorovým jazykem. Místy mi vadily vulgarismy.
Ke knize se možná, až budu starší, vrátím a doufám, že se na ni budu moci podívat z jiného úhlu pohledu.

03.01.2018 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Druhý díl románu se mi líbil mnihem více než první. Scarlett mi, ač ne zcela, přirostla k srdci a Rhett též. Jih proti Severu v sobě skloubí prvky dávno zašlé doby dam a gentlemanů, ironii, vášnivou lásku, touhu po přežití a to nejlepší i nejhorší z lidské povahy. Díky lehkému stylu psaní se mi podařilo snadno se do postav vcítit.

12.12.2017 4 z 5

Japonsko - gejša a samuraj Japonsko - gejša a samuraj Veronika Válková

Krásná, leč až příliš krátká knížka. Možná trochu rozvinout by to chtělo. Ale moc se mi líbily postavy, i hlavní hrdinka se začíná chovat jako správná puberťačka a ne jak desetiletá. Kniha je příjemně a velmi poutavě napsána, nutit se nebudou mladší ani starší čtenáři. Jen ta japonská jména, to je tedy síla.(-:

01.11.2017 5 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Fajn, příjemně napsané doplnění k Divergenci. Připomněla jsem si události z knihy a i se něco nového dověděla. Romantická linka ze Čtyřkova pohledu se mi taktéž líbila.

07.08.2017 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Druhý díl byl o dost lepší než první.
Líbila se mi napínavá,strhující zápletka.Líbily se mi hlubší charaktery dětí.Líbila se mi logika celého příběhu.Líbil se mi i kvalitní,záživný a návykový styl psaní.
A k některým fotografiím jsem se doslova musela vracet.
A ten cliffhanger mne zabijí,jsem hrozně napjatá,jak to pro celý podivný svět dopadne,jestli získají děti zpátky svou slečnu Peregrinovou,zda se Jacob vrátí do současnosti a jak se vyvine vztah mezi ním a Emmou.

12.07.2017 5 z 5

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Krásná kniha.Četla se neuvěřitelně snadno,pan Flanagan dokáže popsat sebnudnější scénu tak,že to člověka zkrátka strhne.
Děj dospívá,postavy jsou promyšlenější a mají více chyb,také se ta, objevují nová odhalení a překvapivé zvraty,které prožíváme společně s hrdiny.
A ještě ke všemu je to strašně vtipné.
Už se těším na devátý díl.

31.05.2017 5 z 5

to paulhunter:No,to byste se divil/divila!Že to prý spadá pro kategorii osmnáct plus!Dnešní puberťáci mluví hůř i v jedenácti.Věřte mi,jsem s nimi každodenně a doba,kdy se posílalo k šípku,je už dávno pryč.

10.05.2017 4 z 5

Kázání ohně Kázání ohně Francesca Haig

Zrovna jsem dočetla a jsem naprosto nadšená.
Nápad-dokonalý,originální,takové dělení,základ s dvojčaty,to tu ještě nebylo.
Děj je napínavý od začátku dokonce,plný nečekaných zvratů,které jsem nahlas oceňovala výkřiky.Neobsahuje logické nonsensy.
Líbí se mi,že autorka postavy hodně promyslela.Každá má své dobré i zlé vlastnosti a hlavně hlubokou minulost(hlavně Kipova historie,ta mě úplně dostala).
Autorčin styl psaní jsem si jednoduše zamilovala,skvěle popisuje akce,daří se jí popisy krajina,takže to není nevýslovná nuda a oceňuji i její dobré dialogy.
Moc mě mrzí,že do češtiny nebude přeložena dvojka,tak ji budu muset přečíst na čtečce v angličtině,ale co se dá dělat.
Za mě Haigová obrovský aplaus a jedničku s hvězdičkou.

28.04.2017 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Krásná knížka.Čtena nejednou.

27.04.2017 5 z 5

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

To je snad poprvé,kdy je kniha horší než film-a všichni se na tom shodují.Jednohlasně.

25.04.2017

Hořící most Hořící most John Flanagan

Bála jsem se,že to nebude tak dobré jako Rozvaliny Gorlanu,ale Flanagan mě zase vtáhl do děje.Pribeh byl skvělý a kniha se doslova četla sama.
Jsem napjatá jako struna a doufám,že pro
Hraničáře i jejich přátele vše dobre dopadne.

22.12.2016 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Děsivá výpověď o tom,co dokáží drogy udělat s člověkem.Takhle by se to mělo těm puberťákům ukázat.To,že přijde do školy povídat nějaká paní je sice fajn,ale ti na druhém stupni si toho moc neodnesou.Kdežto když se jim to vysvětlí takhle jejich jazykem a pěkně na rovinu,myslím,že šance na záchranu jsou mnohem vyšší.

04.12.2016 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Bomba!
Knížka se skvěle četla,děj byl dobře promyšlený,autorka si s jazykem pěkně hraje.Myslela jsem,že půjde zase o přeslazený ženský román na dovolenou,avšak Dívka mne velmi příjemně překvapila.

25.11.2016 5 z 5